Metla nebes

3. díl trilogie Zápas s nebem.
Klasická česká sci-fi, v níž tři mladí inženýři putují v kosmické lodi po tělesech sluneční soustavy.

https://www.databazeknih.cz/images_books/29_/29232/metla-nebes-cIa-29232.jpg 4.577

Zápas s nebem 3.

Romány, Literatura česká, Sci-fi
Vydáno, Sfinga

Kniha Metla nebes

mol378

J. M. Troska je dnes asi trochu pozapomenutý - neprávem! Ve třinácti strhující četba a dodnes potěší.

danny_21

Druhá Troskova trilogie s další generací potomků slavných inženýrů z minulých děl. Tentokrát se trojice mladíků vydává za mírné asistence mocného kmeta do vesmíru a objevují život a zvyky na nejbližších planetách. Troska se rozhodně svými díly zasadil o popularizaci vědy a zaslouží si své čestné místo stejně jako slavnější kolega Jules a celý cyklus Zápasu s nebem patří k nezapomenutelným dobrodružstvím mého mládí - 75 %

Lessana
08.07.2018

Záverečný diel trilógie naväzuje na napätie druhého dielu (chlapci sú "vyložení" Žltým prízrakom na kométu) a pokračuje veľmi nápadito - cestou cez kaňony, kde je správanie sa ľudí ovplyvňované všakovakými mikroorganizmami. Príbeh je následne ozvláštnený novými postavami, všestranne nadaným, nízkym sympaťákom Žolim z Ory a bývalým "hmyzím" kráľom Merkúru Gabrielom. Po zničení Aeronautila dostávajú (idylicky) Arne, Petr a Pavel novú vesmírnu loď - guľatú Astru (alias Metlu nebes), v ktorej prenasledujú zlosynov. Tu je škoda, že sa nakoniec nedozvieme, kým presne boli zničení... Trošku nevierohodne pôsobí putovanie hrdinov po pristátí na Zemi. Nedôvera vedcov a zášť jednotlivcov v, na môj vkus značne zrýchlenom, závere knihy je uveriteľná. Šťastné náhody vo finále už menej. Verím však, že násťročných to upúta aj po rokoch a spustí následný záujem o rozličné vedy.
Och a ešte nesmiem zabudnúť na obľúbené slovné spojenie autora, ktoré sa mi bude už asi navždy s jeho trilógiami spájať: "tušová čerň" :)))).

hanak_v_exilu
11.05.2017

Zápas s nebem není žádná monumentální military space opera, jak by název napovídal. Boj proti cizí a nepřátelské inteligenci tvoří jen vedlejší motiv. Bohužel je zdaleka nejzajímavější a nejvíce nosný. Autor se ovšem zaměřil na rozvláčný popis putování psychicky labilních hrdinů po světech Sluneční soustavy. A přitom jen tak mimochodem zpitvořil chemii, znásilnil biologii a rozcupoval fyziku. I Neználek na Měsíci měl blíž k hard sci-fi, než tahle pohádka. A to ani nemluvím o závěrečné grotesce na parníku a v Praze. Měl jsem se spokojit jen s výtečnou Nemovou trilogií a na Zápas s nebem mohl klidně v knihovně sedat prach.

Kapis
29.09.2014

Jako děcko jsem to hltal i s obalem, mělo to své kouzlo, myslím, že bych se nenudil ani teď v dospělosti, i když asi dost představ je už kapku překonaných, třeba co si ještě vzpomínám - takové vrtání do špičky Everestu, odkud Nemo vypustí raketu;) Třeba se k tomu ještě dostanu s děckama, v knihovně nicméně obě Troskovy trilogie mají své čestné místo.

Ruxandra
21.11.2013

Osobně mám radši sérii "Kapitán Nemo", ale tato se mi taky líbila. Jen je to už dlouho od přečtení, takže si z ní skoro nic nepamatuji.

J. M. Troska
česká, 1881 - 1961