Pod rouškou noci

Joe Coughlin je v jádru dobrý člověk, muž pevných zásad a vytříbeného smyslu pro spravedlnost. A také hlava mafiánského impéria a nelítostný gangster, který se umí drsně vypořádat s konkurencí, Ku-klux-klanem či kýmkoliv jiným, kdo se mu postaví do cesty. Dvacátá léta 20. století byla ve Spojených státech věkem jazzu, ale také prohibice, ilegálních palíren a náleven, zločineckých organizací a korupce. Dobou, kdy se mladistvý zlodějíček z Bostonu, který je zároveň synem význačného policejního důstojníka, může při troše kuráže vyšplhat až mezi floridskou mafiánskou elitu. Pro začátek se stačí zamilovat do nesprávné ženy… Dennis Lehane napsal svižnou a napínavou studii zločinu, která strhává ke čtení stejně adrenalinovému, jako je pouliční přestřelka. Román, v němž se rovným dílem zabíjí i cituje z evangelia, představuje lahůdku nejen pro čtenáře moderní drsné školy, ale i pro všechny ty, kdo nepochybují, že v rukou mistra se i gangsterka stává velkou literaturou....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/27_/276191/pod-rouskou-noci-6Av-276191.jpg 4.271

Joe Coughlin (2.)

Live by Night (2012)

Vydáno:, Paseka

Lmslaver
09.12.2018

„Noc nám dělá dobře. Když žiješ ve dne, musíš hrát podle jejich pravidel. Proto my žijeme pod rouškou noci a hrajeme podle svých. Až na to, Dione… že my v podstatě žádná pravidla nemáme.“

Ještě nevychladly hlavně thompsonů, ve vzduchu je stále cítit střelný prach a mě je líto, že jsem dočetl poslední stránku. V románu sledujeme desetiletou dráhu Joe Couglina, kterou urazil od kriminálníka po mafiánského bosse. Osud drzého gangstera z Bostonu protáhne kriminálem a zavane ho až na Floridu, kde buduje kolosální pašeráckou a distribuční síť s nelegálním alkoholem. Překonává překážky v podobě kukluxklanu, náboženského fanatismu i hamižnost v mateřské mafiánské organizaci.
Denis Lehane napsal mistrovsky strhující příběh, ke kterému se určitě za nějaký čas opět rád vrátím.

Eidalon
20.11.2018

Dennis Lehane patří mezi nejuznávanější americké autory a milovníci temných kriminálních románů a příběhů jej nejspíše velmi dobře znají. Řada jeho děl byla úspěšně zfilmována, a tak se dostal do podvědomí i mnoha lidí, kteří třeba až tak jeho knížky neznají. Myslím ale, že Tajemnou řeku či Prokletý ostrov viděl nejspíše každý.
Pod rouškou noci je román a vlastně studie zločinu v níž se octnete v atmosféře dvacátých let minulého století v Americe. Prohibice a ilegální palírny, obchod s drogami, prostitucí, a především neodmyslitelné gangy vládnoucí podsvětí a obchodu s lidskou neřestí, to vše je v knize popsáno s lehkostí a samozřejmostí.
S hlavní hrdinou Joem Coughlintem se setkáváte jako s mladistvým zlodějíčkem, který se postupně vypracoval až mezi floridskou mafiánskou elitu. Autor Vás provede nesčetnými situacemi, Joe Vám ihned přiroste k srdci, byť je představitelem té temné stránky lidské společnosti. Postupně s ním prožijete deset let a román končí, nic méně již je na trhu volné pokračování Zmizelý svět, kde se s oblíbeným hrdinou opět setkáváte po dalších deseti letech.
Pod rouškou noci není jen dobře napsaná knížka, je to pravdivý a sugestivní obrázek jedné z kapitol amerických dějin.
Za mne čtyři hvězdy.

PetK
03.11.2018

Nedoposlouchala jsem, nezaujalo mě to...

Opatov
21.10.2018

Sice to neni kmotr, ale to je dobre. Kmotra tezko prekonat. Lehane ma jiny styl, gangstersky pribeh syna policejniho dustojnika, ktery zazije vezeni a nasledne jde cestou mafie. Laska, zrada, pomsta. Hezky se cetlo.

Roubas
22.08.2018

Plastičtí gangsteři ve stylové gangsterce kráčející kupředu světem násilí, který jim nechává jizvy jak na těle, tak na duši. Zejména tam, kde se zabydlelo svědomí. Zvraty fungují výborně a je neuvěřitelné, kolik epických dialogů tam Lehane nacpal. Chybičku nehledám, a i kdybych hledal, nenajdu.

Seiers
15.05.2017

Na Lehaneho hodně velký podprůměr.

whiolet
28.03.2017

Průměrná gangsterka. Ničím vás nepřekvapí, ani nezklame. Přestřelky, krev, styl, silné ženy a gangsteři s duší gantelmanů. Bohužel doufala jsem v něco víc, tohle mi nestačilo...

gonga
25.01.2017

Velmi přeceňovaná gangsterka nemající s realitou skutečného života ve Spojených Státech na počátku minulého století, nic společného. Samá klišé, nic objevného, zajímavého, jedinečného. Standardní produkt dnešní doby. Reálný Joe by v tamní džungli neobstál ani měsíc natož aby se stal bossem. Navíc ta komedie s dobrým srdcem našeho hrdiny, ze kterého se v druhé polovině románu stane div ne svatý ochránci chudých a potřebných...tato kniha je vykalkulovaná od začátku do konce, ani bych se nedivil, kdyby ji autorovi sepsali najatí pisálkové dle nějakého vzorce typu: co všechno je v klasické gangsterce. Ačkoliv je srovnávána s Kmotrem Maria Puza, ve skutečnosti na něj nemá ani zdaleka.

callahanh
08.12.2016

Pravda je, že Lehane umí i lépe a je vidět, že v gangsterce není úplně nejpevnější, protože k dokonalosti přece jen něco chybí. Spíše to působí tak, že je to napsáno podle šablony, v níž není nic špatně, zároveň tu ale chybí nějaký výraznější nebo překvapivější moment, který by trošku osvěžil jinak zajímavý, ale trošku klišovitý děj. Joe Coughlin je rozhodně zajímavá postava, která má potenciál a trošku netradiční je v tom, že odmítá bezúčelné násilí a zabíjení a tím pádem je vesměs sympatický. Nechybí tu ani osudové ženy, které mají svou typickou úlohu a nejsou moc emancipované, což se ale k téhle době hodí. Oceňuji také výbornou dobovou atmosféru. Škoda jen, že záporáci nejsou tak charismatičtí a výrazní a chybí jim určitá slizkost, kterou jejich "kolegové" z ostatních gangsterek mají, horší byl i popis akčních scén, který byl chvílemi dost nepřehledný a zmatený. Live by Night je opatrný začátek série, která má potenciál a věřím, že další díly budou lepší, protože Lehane bude získávat jistotu, která mu tady chybí, takže jen eklekticky vybírá to nejlepší ze žánru a skládá to za sebe. Dělá to ale hodně dobře. 70%

Izzy46
08.12.2016

Instantní gangsterka.
______________________
Edit po druhém přečtení: Řemeslně je to precizní, má to některé silné, byť ne úplně překvapující momenty. Bohužel Joe je naivní blbeček.

H.A.R.R.Y.
15.11.2016

Hammettovky jsou mnohem živější studií zločinu, snad proto, že autor sám dobu zažil. Lehane sice hezky vypráví, ale nijak zajímavě. Vše, co v knize je, už jsme četli v každé gangsterce. Lehane se nevyhýbá klišé. Naopak. Nejsou ale využita s vědomím, že jde o klišé. Jen naplňuje klasickou šablonu gangsterky a nepřidává do ní nic nového. Prostředí slunného jihu zajímavé je, ale ne to, co se tam děje. Nic překvapivého, nic nového. Jen odškrtávání nezbytných položek, sázka na jistotu. V tomto případě je tedy adorující anotace na přebalu knihy naprosto selhávájící a jen pouhou obchodní maškarádou. Mistrovského není na románu nic. Ani příběh, zpracování ani stylistika.
Je to gangsterka se vším, co ke gangsterce patří. Jako kdyby si ale Lehane pouze přečetl, z čeho se gangsterka skládá a jaké jsou její hlavní body, a ty splnil. Napsal dobrou knihu. Ne mistrovskou studii zločinu, ale dobrou knihu. Nic navíc.

Ládja
08.09.2016

Něco mezi 3 a 4 *. Nebyl jsem celou dobu přesvědčený o tom, že čtu mafiánský román, ale opět se ukázalo, že Lehane umí psát a umí psát s překvapením, které člověk nečeká. Dokáže zaujmout a dokáže ukázat něco nového. Ale tady mi něco scházelo. Možnost více se ponořit do světa, nebo větší uvěřitelnost...nevím, jak to správně pojmenovat, ale oproti jiným jeho knihám mi zde něco scházelo. Ale i tak stojí kniha za přečtení...

ThomasRuhe
23.07.2016

Skoro vše co jsem od Lehanea četl bylo výborné.Tady zůstal svému vypravěčskému stylu hodně dlužen.Snad jako by to nepsal ani on.Působí to amatérsky jako by to spíchnul někde u piva.Téma je rozhodně atraktivní, život a vývoj bostonského gangstera ve 20-30 tých letech minulého století.
Stále jsem čekal, kdy příběh u mně zabere...a ono nic. Většinu toho co v knize je jsem už četl někde jinde a v lepším podání viz. zde už zmiňovaný Puzův Kmotr.
Závěrem můžu říct, že je mi líto, že touto knihou u mně Lehane nezabodoval, no a bohužel jí ani nemohu dalším čtenářům doporučit.

trudoš
08.05.2016

Dennis Lehane navazuje na tradici mafiánských románů a dlužno podotknout, že odvedl hodně dobrou práci. V tomhle ohledu překonává vše, co jsem z podobného soudku dosud okusil, a to včetně samotného Kmotra. Z mé strany je to především díky zajímavé stylistice, ve které se odráží jak vliv drsné školy, tak klasického noiru, ale i moderního thrilleru. Autor se ani tak nesoustředí na představení běhu zločinecké organizace, jako spíš na lidské hrdiny nucené sklízet následky svých vlastních činů. Chvilku sice trvá, než zápletka nabere rychlost, ovšem od strany osmdesát už přicházejí zvraty s razancí Thompsona s bubnovým zásobníkem.
Přestože se příběh drží v očekávaných mezích - tedy vzestup k moci -, skvěle vykreslené prostředí, vynikající dobová atmosféra a naprosto bezvadně střižené postavy dělají z vyprávění skutečně epesní zážitek. Tomu nečekaně napomáhá i fakt, že se Lehane neubírá jen cestou brutálního násilí, ale jeho gangsteři i myslí, což je v podsvětí ta nejnebezpečnější kombinace.

Izu
06.04.2016

Lehan me nepresvedcil, ze umi napsat mafiansky roman.To umel snad jen Mario Puzo.

vorenus
31.03.2016

Naprosto uchvacující záležitost! Neskutečná závislost s každou otočenou stránkou a neschopnost přestat číst.

Tydvik
09.03.2016

Skvělá polovina první a ztracená a nepřesvědčivá ta druhá.
V té celý příběh najednou spadne do vyprávěnky o gangsterovi, tedy vlastně kriminálníkovi ( pozor, je v tom rozdíl), který má ve své podstatě hrozně dobré srdce a tu někoho nechá žít, tam na charitu přihodí a onde bojuje s rasismem. No hrdina, něco mezi Dušínem a Mašínem. Ale skutek, tedy podstata gangsterského románu, někam utek.

šipek
09.03.2016

Takové pohodové čtení. Sice je zde celkem dost postav , ale člověk se v tom dobře orientuje.

encyklopedie
28.02.2016

Trochu noir a další důkaz, že americká tvrdá škola nemůže zaniknout.

Podle Pod rouškou noci se natáčí film, který si vzal na starost Ben Affleck, jenž už jeden Lehaneho román (Gone, Baby, Gone) zrežíroval

Sirius
09.02.2016

Atmosferické, krásně napsané, se spoustou postav, které si člověk zamiluje a bude jim fandit i přes fakt, že žijí pod rouškou noci. Jedna z nejlepších věcí, co Lehane napsal a co jsem měl možnost číst.

zfilmováno

Dennis Lehane