Zmizelý svět

Konec jara 1943. Světem zmítá válka, ale americké mafii se daří jako nikdy dřív. Někdejší zločinecký boss Joe Coughlin nyní působí jako consigliere nechvalně proslulé Bartolovy rodiny a bez velké námahy prosazuje její zájmy v Tampě, Bostonu i na Kubě. Za deset let od chvíle, kdy ve spršce kulek přišel o manželku, se naučil sdílet domov jen se svým synem a opět vybudoval všechno z ničeho: má peníze, moc, vztah s krásnou ženou a privilegované místo v temném podsvětí. Jenže ho začne pronásledovat smrtelné nebezpečí. A pak také duch - malý chlapec, který se zjevuje na okrajích jeho zorného pole a jako by se mu snažil cosi sdělit. V závodu s časem se Joe v tomto velkolepém kriminálním románu řítí opojným světem na hranici mezi tím nejhlubším pádem… a velkolepým vítězstvím....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/32_/324331/big_zmizely-svet-Fu2-324331.jpg 4.347

Joe Coughlin 3.

Literatura světová, Detektivky, krimi

Vydáno: , Paseka

World Gone By, 2015

Kniha Zmizelý svět

petrarka72
21.10.2020

Vynikající od začátku do konce. Předloha filmu Pod rouškou noci, který si sice pamatuji dobře, ale to, jak Lehane výsostně literárně provokuje obrazivost, je skvělé. A ta gangsterská krutost, která zasahuje ty, kteří by mohli zůstat nevinní... Výborně.

Roubas
08.05.2020

Shakespearovsky tragická a epická gangsterka.
Čtu tady o patosu a nereálnosti. On je to román, ne zápisky mafiána. A ještě komentář se spoilerem na konci, achjo.
Lehane je mistr v kulisách a epičnosti a osudovosti dialogu. Není divu, že z jeho knih jsou tak skvělé filmy.

ropo
19.12.2019

Tak, zatímco kniha Pod rouškou noci pro mě měla hořkosladký konec, Zmizelý svět je oproti tomu jako lití octu do každého mého oblíbeného jídla. Jakmile se zdálo, že se věci konečně vyvinou, alespoň z části, ke zdárnému konci, vše se opět shroutí. Kniha je velice čtivá a pozvolna graduje až do velkého finále. Mistrovský román, který mě tak překvapil, že jej budu ještě dlouho zpracovávat. Vřele doporučuji.

Jaruš7
14.03.2019

Pokračování knihy " Pod rouškou noci".
Z obálkové citace:"Nejlepší gangsterka od dob Kmotra." Stephen King
"Lehane povýšil gangsterku na antickou tragédii." Aktuálně.cz
No, nadílka hustá, krvavá, proradná, zákeřná, nelítostná, kde city jsou jen pro vzpomínky a pokolení, pro přítomnost ani ň.
Film - režie i hlavní role Ben Affleck, super.
Život, ze kterého se nelze vymanit, vztahy, minulost, publicita, bohatství, prestiž a odkazy pro dědice jsou ukotvené a osvobozující je jen to konečno v nekonečnu.
Citace:" Když člověk uspořádá večírek, na kterém se lepší společnost mísí s pouličními gangstery a soudci klábosí s mafiánskými bossy, jako by se nikdy dřív nesetkali, ať už v soudní síni, nebo někde v zákulisí, když se ukáže farář od Nejsvětějšího srdce a požehná celému sálu, načež začne nasávat se stejným gustem jako ostatní ...a černoch hrozivého vzezření dokáže bavit skupinku prudérních starých bělochů historkami o svých eskapádách v první světové válce, .. žádné opilecké faux pas, lze jej rovnou označit za největší úspěch sezóny."
Bezvadný.

callahanh
09.07.2018

Oproti Pod rouškou noci je Zmizelý svět o dost lepší, a to především proto, že už nepůsobí jen jakožto "gangsterka dle příručky", ale Lehane se konečně odvážil trochu dál a nebojí se svým hrdinům špinit ruce krví a těžkými morálními dilematy, která nemají dobrá řešení. Dobovou atmosféru i celkové prostředí mafiánského světa vykresluje brilantně a Joe Coughlin je natolik zajímavá a charismatická postava, že i když je v hierarchii "rodiny" v pozadí, celý román bezpečně utáhne sám a jeho příběh je potřebně osudový. Potěší i to, že Lehane se soustředí hlavně na dialogy a postavy a akce, které je tu minimálně, není popisována sáhodlouze, nýbrž krátce a stručně a pouze tak, jak je potřeba. Jelikož si autor nijak nelibuje v krvi ani v přehnaných milostných scénách, působí vše tak nějak staromilsky a možná i trochu naivně a idealisticky, což ale nikterak nevadí. Měl-li bych něco vytknout, byl by to snad jen chybějící silnější moment, který by čtenáře v dobrém slova smyslu zarazil a ještě víc připoutal ke knize, protože téměř vše, co se stane, se dá očekávat a momenty, které by měly být extrémně působivé a s osudovým nádechem, tak trochu vyšumí. World Gone By je každopádně výborná gangsterka, která je spíše skromnější a není tak rozsáhlá a pracuje s několika zajímavými a v rámci možností sympatickými postavami. 80 %

petrpospa
20.03.2018

Po dlouhé době skok do jiného prostředí. Bez mobilů, satelitů, rychlých přesunů po celém světě atd. Jednoduché, syrové, skoro až černobílé. Přitom dobře napsané a čtivé. Nepřemýšlel jsem o lidských vlastnostech mafiánů, jestli jsou podáni věcně, idealizovaně nebo surrealisticky. Žádné jsem osobně nepotkal a proto nemůžu srovnávat. A bohužel (a naštěstí) ani s Kmotrem, protože už je to tak dávno, co jsem ho četl... Dobrá kniha, zábava. A to mi poslední dobou úplně stačí...

Reacher
29.01.2018

Celkem čtivá kniha, ovšem se slavným "Kmotrem" bych ji asi nesrovnával. Příběh se odvíjí poměrně svižně, průměrně vykreslené postavy nezadržitelně kráčí za svým osudem a nakonec, po přečtení, to vše ve vás nezanechá až tak silný dojem, jak by se mohlo zpočátku jevit.

Lmslaver
31.12.2017

Joe Coughlin si vybral kariéru gangstera se vším co k němu patří. Denně přemýšlí, jak obejít systém, jak si vybudovat svět podle vlastních pravidel. Jeho životní cestu ale lemují nejen kolosální kšefty se štosy bankovek, ale i mrtví které zabil, nebo nechal zabít. Možná tuší, ale nechce si to připustit, že ho tenhle styl existence jednou dožene a předloží mu účet i s úroky. Zmizelý svět má možná trochu pomalejší rozjezd, ale postupem děje přidává na otáčkách a závěr je zběsilá a strhující jízda až do cíle. Jako příznivce žánru nemůžu dát menší hodnocení než 100 %.