Nová planeta

Hlavní postavou nového románu je Daniel, vyrůstající v technicky vyspělé a zcela uzavřené civilizaci, která si říká Nová planeta. Odlidštěná společnost dělící se na vyvolené a nevyvolené předstírá, že opustila Zemi, ale ve skutečnosti kolem sebe jen postavila neprostupný val. Vyvolený a privilegovaný Dan miluje své tři nevlastní bratry a netuší, že oni ho nenávidí. Dílem zrady se jednoho dne ocitne na hromadě mrtvol pod valem Nové planety. Není cesty zpět. Začíná jeho boj o holé přežití v zaostalém světě za zdí. Odhalí, na jakých hrůzných základech je postavena civilizace Nové planety, a musí přehodnotit vše, v co dosud věřil. Podobně jako na starozákonního Josefa na něj čeká odpovědnost za život všeho lidu, ale také velké shledání. Jak se popere se svým neobyčejným osudem? Dokáže bratrům odpustit?...celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/26_/260201/nova-planeta-260201.jpg 3.984
Romány, Literatura česká, Sci-fi
Vydáno:, Mladá fronta

Kniha Nová planeta

B4LU
11.10.2018

Nedočteno (jen cca po 130. stranu). Minimálně až sem zasahuje naivně dětský děj okolo ufňukaného hlavního "hrdiny", který co chvíli přemýšlí o mamince a tatínkovi, a ti pak zase naoplátku o svém Danečkovi, až z toho všichni pláčou dojetím a láskou (ne, nepřeháním). Na mě je to příliš cukrovaté a děj samotný je úmorně zdlouhavý. Bohužel.

mallamut
05.11.2017

Velice povedené. Dlouhé ale zábavné a aspoň to zabavilo na tři dny.

Aveli
18.10.2017

Ačkoli jsou zde vesměs kritické recenze. Mě se první část knihy o nové planetě moc líbila. Bylo zajímavé sledovat, jaké všechny inteligentní stroje mají k dispozici, ale zároveň se odcizují jako lidé sobě navzájem. I začátek druhé části, kdy se hlavní hrdina dostane na "starou planetu", mě bavil. Líbilo se mi sledovat, jak Daniel postupně zjišťuje pravdu. Bohužel zbytek knihy byl dost vláčný, zdlouhavý a přišlo mi, že děj se neustále opakoval.

skrob
25.09.2017

Ze začátku je to o malém ufňukaném nezajímavém klukovi a po 70 stranách mě přestalo zajímat jestli se to zlepší až vyroste nebo ne. Život je krátký.

Jizi
19.09.2017

Místní hodnocení stylem: pět hvězd všechno, co se dalo číst, čtyři, co se číst nedalo, tři na hraně s blbinou/tím, co jsem nedočetl a absolutní ignorování zbývajících tří (sic!) stupňů kvality zapříčinilo, že jsem strávila 14 nekonečných dni s touhle hovadinou. Lidi, buďte soudní, za jednu nebo dvě hvězdy si vás autor v noci s dranžírákem nenajde!
Tak.
Teď jsem si ulevila a pojďme ke knize.
Pokusím se, aby můj komentář nebyl delší, než ta úmorná, průhledná a ubíjející vykrádačka, kterou nám Vopěnka předložil.
Podotýkám, že prvních sto stran se mi líbilo a byla jsem opravdu zvědavá, jakou partii autor s rozdanými kartami rozehraje. Mé zklamání nemohlo být větší (a snad ani delší).
Celou dobu, co jsem knihu četla, jsem přemítala, pro koho je sakra psaná? Nebo je to jen nějaký autorův uslintaný výron? Pro dospělé je plná otravných, repetetivních motivů - vyměšování, jeho provozování, chuť ho provozovat, místa kde se provozuje a i ta, kde by se provozovat fakt nemělo. To zabírá v knize takový prostor, že se nevyhnutelně nabízí freudiánská otázka, zda si autor měl možnost jako malé dítě projít cele análním stádiem. Hovny totiž moje děti přestaly být fascinované mezi druhým a třetím rokem věku, M.V. to zjevně drží i přes padesátku. Anebo je to úlitba dětské zvídavosti? (A tati, prdí taky hadi?) Jenže tam, kde se na jedné straně řeší dětinské kraviny, máme na druhé přehršel silně erotických scén a to jak hetero, tak homo-sexu, jsou tu scény skupinového sexu (jak švédská, tak ruská trojka), scény masturbace i scény sexu násilného. Otevřeně se mluví o poluci, erotice a prostituci. Tak jako jasně, dnešní děti jsou vyspělejší, než jsme byli asi my, ale zase prr - odtud potud. Tenhle zásadní rozpor, který mi znemožňoval knihu číst, aniž bych nad ní musela nechápavě vrtět hlavou, podtrhuje extrémně protivný hlavní hrdina, kterému sekunduje plejáda extrémně protivných vedlejších postav. Hlavní postava, kopie starozákonního Josefa, je ubulené, sebelítostivé děcko, ze kterého vyroste ubulený, sebelítostivý a věčně nadržený borec, připravený kdykoliv zasunout (a)nebo se rozbrečet. Ty věčné klíny a slzy spolu s nekonečným omíláním toho, co se stalo a připomínání dávno mrtvých postav mi na konci už opravdu pily krev a dočíst tenhle "prastarý příběh z daleké budoucnosti" byl solidní očistec.
Vzít všeobecně známý příběh, naroubovat ho na hodně vachrlaté postapo kulisy a tvářit se, jak to není originální, to už chce pořádný koule. Je smutné, že někdo tak vzdělaný, jako je autor, neváhá dělat ze čtenářů pitomce a ještě si myslí, že mu to sežerou - tak třeba v komentářích jiných čtenářů už zmiňovaná plastová láhev (skutečný čas rozkladu: 100 let) a dochované oděvy (rozklad vlněné ponožky: 1,5 roku), které měly přežít magnetické bouře a dalších 800 (!!) let být v oběhu, jsou jen takový drobnůstky.
Návdavkem přidejme gramatické chyby (hlavně mně a mě - ale fuj!), fakt, že někdo příkazem opravil "Ata" na "ata", ale už se neobtěžoval zkontrolovat, jestli tímhle slovem nezačínají nějaké věty a sem tam stažená slova bez mezer.
Závěrem? Přečtěte si příběh o Josefovi v Egyptě a představte si ho v budoucnosti. Bude vás to stát míň času.

iferdai
23.08.2017

Určitě to stojí za přečtení, příběh pěkně plyne, je plný zvratů a sleduje Danovu cestu v které mu život připravil spoustu překážek radostí i strastí.

:: spoilery ::
Ale..... Je to takové trochu rozporuplné... Hezky se to čte, více méně lineární příběh, ale těžko se dá věřit té dětské duši (neustálé tatínek a maminka a dojetí a pláč) že by mohla být navenek vůdcem.
Zároveň plastová lahev se po 800 letech rozsype v ruce, ale tričko Adidas je pořád v pohodě...?
A konec hodně "americký" a tak nějak až příliš pohádkový.

Král Miroslav co zlo vyhnal a dobro nastolil.
Zločin zakázal a zpívat(číst a psát) povolil ... :-)

gad
02.08.2017

Prastarý příběh z daleké budoucnosti - to stojí na zadní straně knihy. Podobnost s jistým hodně známým dávným příběhem čtenáře asi napadne hned na začátku vyprávění a že to tak autor i zamýšlel pochopí dotyčný na konci knihy. Skvěle vystavěné vyprávění o putování malého Daniela Jošui Elezera, jehož osudem je vykonat velké věci. Doporučuji.

micha-ella
27.05.2017

623 stran - mohlo jich být méně, mně vadila přílišná popisnost, zdlouhavé pasáže až nuda. Přitom tak báječný námět!

Martin Vopěnka

Martin Vopěnka