Slovanské pohádky

Slovanské pohádky https://www.databazeknih.cz/img/books/57_/57722/bmid_slovanske-pohadky-Fn4-57722.jpg 5 20 5

Soubor 58 pohádek v různých provedeních vycházejících z ústní lidové slovesnosti slovanských národů.

Pablo70
15.04.2023 4 z 5

Mám vydání z r. 1940. Jsou to pěkně drsné pohádky. Hned na straně 41 zabíjí otec své děťátko a dává je upéct. A vůbec pečou se tu lidi moc často! Bída zařízla a upekla krejčího, finta Sedej na lopatu je tu v několika verzích. A upečená dcera Jaga- Bura stojí za to! To je počteníčko jako z dnešních thrillerů! A ještě ji baba Jaga snědla
České pohádky nejsou až tak syrové a vůbec: pro pozdější vydání byly ty nejdrsnější pohádky upraveny. Erben požadoval autenticitu a dosáhl ji. Od doby, kdy žil, se svět hodně změnil. Jak asi vypadaly původní verze pohádek tak 100/200 let před Erbenem?

gonga
25.08.2020 5 z 5

Vedle Krásy nesmírné ty nejkrásnější pohádky.

Berken
10.01.2017

Myslím si že tato kniha by si jistě zasloužila nové vydání. Určitě by tím na sebe navázala daleko více čtenářů.

Nejnovější vydání je přece z roku 1974!!!!

Pajina68
29.09.2016 5 z 5

Krásné pohádky. Záviděla jsem ségře tuto knížku, když ji dostala k vánocům. Ještě že mi je nechala přečíst. Další knihu - Krása nesmírná - jsem už dostala já. Byla jí svými příběhy dost podobná a taky moc krásná.

pet-kyval
27.01.2011 5 z 5

[051/10] Docela dobrý příklad, který nám ukazuje, jak je slovanská fantazie pestrá.

Najdete tu spoustu prvků, které nám vzájemným skloubením byly schopné dát dnes velmi populární a mezinárodně známé pohádky. Je tu verze na Popelku a Smrťáčka/Smrtku. Potkáte Rozum a Štěstí a popovídáte si s Osudem.

Klasickým prvkem pohádek vyprávěných převážně v rusky mluvících krajích je car, tři kralevici, drak a ctnostná panna. Schéma, které se opakuje celkem často, ale přesto v sobě má každá z pohádek něco nového. Co zůstává vždy stejné však jsou tři bratři a z nich nejmladší je hrdina, tři sestry a z nich nejmladší si vezme onoho hrdinu.

Velmi populární jsou i magické prvky. Kouzelný okřídlený kůň, samo sebou draci, baba jaga, kouzelná kravička, rybička, štika, vrána a nebo liška. Vlastně zvířata jsou opravdu velmi populární. V příběhu o dceři krále vil se pak nachází scéna, kdy za sebe mladík na kouzelné kobyle hází kartáč, který se promění v les, hřeben, který se stane horami a měch či lahev vytvářející jezero. Více známá je verze, v níž mladík zachraňuje dceru zlého obra.

pohádky

Karel Jaromír Erben
česká, 1811 - 1870
2009  86%Kytice
2012  86%Máj / Kytice
2008  93%Pohádky
1974  93%Zlatovláska (a jiné české pohádky)
2016  91%Komiksová Kytice

Kniha Slovanské pohádky je v