gonegirl gonegirl komentáře u knih

Marco Marco Jussi Adler-Olsen

Oproti předchozím dílům mi to přišlo trochu slabší. Vyšetřovatelé tam byli v podstatě zbyteční, plnili jen funkci jakýchsi prostředníků mezi Marcem a zločinci. Občas mě Carl rozčiloval tím, že během řešení případu myslel pouze na randění, ale aspoň měla tato kniha, nabitá téměř nadpřirozenými schopnostmi hlavních hrdinů, nějaké prvky reality...

30.01.2018 4 z 5

Podivná knihovna Podivná knihovna Haruki Murakami

Toto dílko jsem přečetla v tramvaji při cestě do města a i za těch 20 minut jsem se dokázala do příběhu ponořit, soucítit s postavami a v napětí, jak to vlastně skončí, málem přejela zastávku.
Murakami nám dává úžasnou příležitost vytvořit si v hlavě vlastní příběh. Zhruba nám nastíní děj, dopřeje nám nahlédnout do malé části života postav, ale jak to bylo předtím a co bude potom, to nechá jen na naší představivosti.

28.12.2017 4 z 5

Na Větrné hůrce Na Větrné hůrce Emily Brontë

Ani nevím, čím to, že jsem se knihou tak dlouho prokousávala. Možná to bylo těmi dlouhými monology a dialogy, možná tím, že jsem se chvíli ztrácela v tom, kdo s kým vlastně mluví. Ale když se na to podívám zpětně, je to velmi zajímavé dílo. Charaktery postav nejde shrnout několika slovy. Tolik nenávisti, intrik, proměnlivosti a pomíjivosti jsem zatím pohromadě ještě v žádné knize neviděla. O to je zajímavější, jak dokázala autorka vystihnout lidskou nestálost a charakterové rysy, když se sama do společnosti moc nedostala.
Kniha to byla velmi zajímavá a asi si budu muset dát chvíli čas, abych ji celou pochopila a vstřebala.

27.12.2017 4 z 5

Dalajlamova kočka Dalajlamova kočka David Michie

Velmi milá kniha, která nás seznamuje s buddhismem milou a nenásilnou formou. Pro mě jako milovníka koček bylo příjemné samotné vyprávění z pohledu Jesky, i když o to ve finále vůbec v této knize nejde.

20.08.2017 4 z 5

Když v ráji pršelo Když v ráji pršelo Jan Otčenášek

Mé dojmy z knihy jsou opět úžasné. Autor řeší problematiku, která se nás všech rozhodně týká. Chceme prchnout. Utéct. Všeho se vzdát a zmizet z normálnosti a otravnosti každodenního života.

24.04.2017

Ach ano, i já jsem tomuto autorovi propadla. V jeho slovech nacházím útěchu, jeho postavám rozumím, je to, jako by psal o mně.

24.04.2017 5 z 5

Muži, kteří nenávidí ženy Muži, kteří nenávidí ženy Stieg Larsson

Zpočátku jsem se do knihy vůbec nemohla začíst a obávala jsem se, že celých 500 stran bude o nějakém bankovnictví. Ale jakmile se objevila naše oblíbená Lisbeth Salanderová, kniha rychle nabrala na obrátkách a celou jsem ji zhltla. Nemůžu se dočkat dalších pokračování a držím Lisbeth palce, aby se jí konečně taky v životě něco zadařilo...

13.11.2016 5 z 5

Pentagram Pentagram Jo Nesbø

Ano, tato kniha je dalším Nesbovým klenotem. Z těch, co jsem zatím četla, se mi po Sněhulákovi líbila asi nejvíce. Harryho brilantní myšlení dokázalo opět vyřešit komplikovaný případ a dokázalo také skvěle zatočit s Waalerem (z čehož jsem měla jako jeho velký odpůrce ohromnou radost). Jen jsem se vždy chytala za hlavu, když jsem viděla, že Harry skončil zase u flašky Jima Beama...

17.07.2016 5 z 5

Žítkovské bohyně Žítkovské bohyně Kateřina Tučková

Kniha mě trochu zklamala, jelikož mi byly do hlavy nahuštěny všechny ty nadšené recenze, lidé tuto knihu vyzdvihují do nebes, ale já čekala trochu víc. To však neznamená, že se mi kniha nelíbila! Po přečtení Gerty (která mě oslovila daleko víc!) jsem byla zvědavá na toto autorčino veledílo. Příběh byl beze sporu zajímavý, jen mě občas nudily dlouhé pasáže přiložených dokumentů (chápu ale, že bez nich by se příběh neobešel) a ztrácela jsem se ve jménech. Obrovské plusové body dávám autorce za to, že strávila tolik času sháněním informací! Nejpůsobivější je pro mě ve finále fakt, že kniha vychází ze skutečných příběhů skutečných žen a spisovatelka jen dotváří dějové linky jejich životů.

16.09.2018 4 z 5

Miluju Murakamiho psaní. Příběhy zdánlivě o ničem, ale přitom s hlubokým smyslem a se skrytými odkazy. Jeho postavy jsou velmi citlivé, melancholické, disciplinované, ale i trochu bezradné a zoufalé. V jeho knihách silně prožíváme emoce protagonistů, zamýšlíme se nad vlastními životy a vše hluboce pociťujeme.

15.09.2017 5 z 5

Hon na ovcu Hon na ovcu Haruki Murakami

Murakamiho knihy se v určitých úsecích čtou velmi těžce a v jiných to zase plyne jako po másle. Někdy vůbec nevíte, o čem to sakra mluví, jindy je to, jako by vám mluvil z duše. Jeho popisování naprosto obyčejného života tak, jako by to nebylo kdovíjaké dobrodružství, mě vždy dostane. A i když vždy neodhalím všechny skryté myšlenky, pokaždé si celou knihu užiju a hned po přečtení pociťuji nepřekonatelnou touhu po dalším jeho skvostu.

30.07.2017 5 z 5

Dívka, která si hrála s ohněm Dívka, která si hrála s ohněm Stieg Larsson

Celou dobu jsem seděla naprosto neschopna se od knížky odtrhnout. Až na konci jsem si řekla, páni! Tolik zvratů, tolik nečekaných událostí, vše se vším souvisí, žádné slovo nepřebývá, ba ani nechybí. Zkrátka mistrovský kousek. Teď jen počkat, až se někdo v knihovně slituje a naskytne se mi třetí díl, neustále popůjčovaný...

31.12.2016 5 z 5

Syn Syn Jo Nesbø

Poté, co jsem přečetla celou sérii s naším oblíbeným Harrym Holem, přišlo mi, že hlavní postavou v této knize byl spíše vrah, než vyšetřovatel. Nevím, Šimon mi jaksi nepřirostl k srdci a když se s ním něco stalo, nijak jsem to neprožívala. Naopak Sonnymu jsem držela palce na každé stránce a modlila se, aby z toho vyvázl..
I tak se mi ale kniha moc líbila, hodnotím čtyřmi hvězdičkami.

19.09.2016 4 z 5

Zmizet Zmizet Petra Soukupová

Jedno velké zklamání. Anotace ve mně vyvolala naději na skvělý čtenářský zážitek, realita ale byla jiná. Čtení celé této knihy bylo utrpením. Jazyková stránka, místo aby mi pomáhala sžít se s postavami, mi lezla na nervy a děj mi přišel také ukrutně nezáživný.

15.10.2018 2 z 5

Stařec a moře Stařec a moře Ernest Hemingway

Tuto knihu jsem přečetla za jedno odpoledne. Ani jsem se nenadála a otočila jsem poslední stránku. Je to na první pohled prostý příběh o muži, který žije rybařením, ale skrývá se za ním něco víc. Nezlomná touha zdolávat překážky, nevzdávat se, splnit zadaný úkol, překonávat vlastní cíle.

07.09.2018 4 z 5

Petrolejové lampy Petrolejové lampy Jaroslav Havlíček

První půlka knihy mi přišla docela nezáživná, nemohla jsem se do ní jaksi začíst. Ta druhá už mi však rychle utekla a moc mě bavila! Štěpka, jaká to silná žena! Do vínku jí nebyla dána krása, ladnost, ani typicky ženská půvabnost. Byla jí ale dána stálost, vytrvalost, inteligence a touha po životě, který si pro ni připravil ne zrovna lehké zkoušky. Taková žena jako Štěpka se jen tak nevidí a kdy ji jednou potkáte, nikdy na ni už nezapomenete.

05.09.2018 4 z 5

Kosmonaut z Čech Kosmonaut z Čech Jaroslav Kalfař

Kniha vypráví o samotě, lidských pocitech, křivdách, každodenní rutině. O principech, na kterých fungujeme a na kterých je založena naše společnost.
Chvílemi odlehčené čtení, chvílemi na vás padne deprese a přemýšlíte nad smyslem vlastní existence a zamýšlíte se nad životem, který vedete.

10.02.2018 5 z 5

Dalajlamova kočka a umění příst Dalajlamova kočka a umění příst David Michie

Buddhismus nenucenou formou. Poutavý příběh, který vás hned pohltí, tak jako u prvního dílu, byl hezky a jednoduše napsaný. Nutilo mě to zamýšlet se nad vlastním životem a činy, soucítila jsem s postavami a jako kočkomil se rozplývala nad úseky, kde byla hlavním aktérem Jeska.

04.11.2017 5 z 5

Proměny Proměny Liv Ullmann

Toto je přesně jedna z těch knih, od kterých to vůbec nečekáte, ale naprosto vás pohltí. Není to žádná autobiografie neznámé herečky, která se jen chvástá tím, co všechno v životě dokázala. Tato žena filozofuje o všedních otázkách života, snaží se uniknout z bolestivé reality a nachází útěchu v prostých radostech. Opravdu nádherná silná kniha, od které byste to nečekali.

13.06.2017 5 z 5

Úžasně inspirativní a pravdivá kniha o životě, která dává hodně podnětů k přemýšlení.

14.03.2017 5 z 5