gladya gladya komentáře u knih

Do temnoty Do temnoty Pavel Stehlík

Nikdy bych nevěřila, že mě knížka na takové téma a psaná takovýmto stylem tak zaujme. Hlavní předností je autenticita. Není třeba řešit literární úroveň, jazyk a styl, o to tady vůbec nejde. Příběh napsal sám život , vlastně to jsou dva příběhy - vstup do armády a účast v misi jeden a události po po návratu druhý.

Jsem zarytý pacifista, pro kterého je těžko srozumitelné " vojenské myšlení" . Podobné příběhy mně připomínají, jak potřebujeme vojáky a lidi jako je autor knížky. Co vojáci v misích zažívají, to si ani představit nedokážeme.

23.02.2016 4 z 5

První muž Říma První muž Říma Colleen McCullough

Nadchla mě celá sága, snad kromě posledního dílu. Myslím, že je to poměrně historicky věrné dílo. Postavy jsou věrohodně vykreslené. A i když nemusejí všechny detaily a hlavně charaktery a motivace postav úplně odpovídat historii, má tento typ románu i "vzdělávací význam". Mě třeba inspiroval k tomu, že jsem se znovu a trochu jinak zamyslela nad znalostmi z dějepisu, proč v jisté fázi vývoje Říma byla republika nahrazena císařstvím.

18.06.2015 5 z 5

Lolita Lolita Vladimir Nabokov

Doplnila jsem si jednu mezeru ve vzdělání, Lolita patřila mezi knížky které jsem měla dlouho v pořadníku. A určitě stojí za přečtení, "O čem to je" je celkem známo, ale děj a příběh tady určitě není nejpodstatnější. Důležitější je jazyk, pohled do nitra hlavního hrdiny. To nemá chybu. Je zajímavé zamyslet se nad tím, co se asi odehrává v hlavě člověka s nějakou společensky neakceptovatelnou úchylkou. Hvězdičky dávám čistě podle toho, jak na mě dílo působí. Jelikož mám ve zvyku hodnotit knížky v rámci žánru a na LITERATURU mám vyšší nároky než třeba na YA, dávám tak 85% .

08.06.2015 4 z 5

Bouřková sezóna Bouřková sezóna Andrzej Sapkowski

Sapkowski a Zaklínač. Nic víc, ale ani méně. Není to nejlepší Sapkowského dílo, není to nic převratného, ale je to pořád dost dobré.

25.01.2015 4 z 5

Neviditelná armáda Neviditelná armáda J. M. Troska (p)

Srdeční záležitost mého dětství, nelze jinak než dát 5 hvězdiček. Možná je to naivní a mimo i z pohledu tehdejších poznatků vědy. Ale to vůbec nevadí.

16.09.2014 5 z 5

Prázdné místo Prázdné místo J. K. Rowling (p)

Mně se ta knížka líbila, zkrátka Rowlingová psát umí. Ano, ta knížka není o hezkých věcech, optimismem zrovna neoplývá a na náladě člověku nepřidá. Ale to neznamená, že je špatná.

Jen mi chvíli trvalo, než jsem se v postavách a jejich vztazích zorientovala.

Vulgarismy nemám ráda, ale tady mi nevadily, vulgárně mluví postavy, k jejichž charakteru a typu to patří.

14.09.2014 5 z 5

Rok kohouta Rok kohouta Tereza Boučková

Komentář píšu po mnoha letech po přečtení. Ano, měli by si to přečíst všichni adoptivní rodiče a lidé uvažující o osvojení dítěte. Je tam krásně vidět, že do určité míry "rizikový podnik" rodičovství se v případě rodičovství adoptivního stává ještě mnohem rizikovějším. Je to tak z řady důvodů. V případě rodiny paní Boučkové toho bylo u adopce hodně špatně. Na všech straných. úřadů i paní Boučkové a jejího manžela. To nemyslím jako kritiku. Jiné děti či dítě by třeba zvládla.
Adoptovat dítě není jednoduché a nemusí to dopadnout dobře. Znám několik rodin s už dospělými adoptovanými dětmi, jo a také jsem adoptivní matka, dnes už dospělého syna.

02.05.2024 2 z 5

Ani sami bohové Ani sami bohové Isaac Asimov

Asimov je můj oblíbenec. A tahle knížka to jen potvrzuje. Nic na tom nemění fakt, že některé jeho knížky po těch desítkách let trochu zastaraly, vývoj společnosti a vědy samozřejmě neodpovídá tak docela tomu, jak si to představoval před desítkami let. Jenže myšlenky podle mě nezastaraly a lidé jsou pořád stejní. Zkrátka je to o lidech a sci-fi je zajímavá kulisa.
Líbilo se mi to, vzpomínala jsem na znalosti chemie, jak je to s izotopy a nezapomněla jsem to. To se mi na hard sci-fi líbí, čtenář si užije nejen to fi, ale i trochu toho sci. Samozřejmě, užívám si to jen na úrovni laika, míru vědecké správnosti si posuzovat netroufám.

Je to spíš o intrikách, akce tam moc není , což mi rozhodně nevadí.
A ta úvodní věta z anotace (a vlastně pokračování názvu) : " Ani sami bohové proti hlouposti nic nezmohou" je trefná.

09.04.2024 5 z 5

Stručné odpovědi na velké otázky Stručné odpovědi na velké otázky Stephen William Hawking

Mně tahle knížka spíš přinesla další otázky než odpovědi. A to je dobře. Čtenář si ovšem musí uvědomit, že Hawkinga může brát jako autoritu u fyziky a hlavně kosmologie. Pokud jde o genetiku, klima, umělou inteligenci a vše ostatní, do čeho se pouští, jsou to velmi zajímavé a inspirující názory velmi inteligentního, vlastně geniálního, velmi poučeného a vzdělaného a informovaného, ale přece jen laika. Je to zkrátka něco zcela jiného než např. Stručná historie času, ale za přečtení to určitě stojí.

17.08.2022 5 z 5

Italské dvojhubky Italské dvojhubky Marta Kučíková

Milá oddechovka, četla jsem na pláži v Itálii, na to byla ideální.

19.07.2022 4 z 5

Parabible Parabible Alexandr Flek

S touhle knížkou mám jeden problém. Pro koho vlastně je určena? Kdybych byla praktikující věřící, zejména katolík, Parabible by mi možná dokonce trochu vadila jako zlehčování Písma. Jelikož jsem agnostik, neuráží mě a oceňuji některé velmi zdařilé parafráze. Ale to je všechno.

Nepovažuju se za znalce biblických příběhů, ale všechny jsem poznala. Možná je to startovní čtení pro velmi mladé. Moudrost, která je v Písmu se tam najde. A i to, co je spíš k debatě.

Chápu že, ukázat JC jako hustýho cool týpka v současnosti a u nás je celkem zábavné. Taky patřím k těm, kdo by do recenze na Bibli nenapsali "čte se to samo". I když mám víc problémů se Starým zákonem. Jenže se mi zdá, že autor až moc tlačí na pilu. U Nového zákona by stačil modernější jazyk a text jako plynulý příběh a bylo by po problému s "čtivostí". Alespoň pro mě. Pravda, mám ráda historii a příběh nepotřebuju aktualizovat.

19.04.2021 4 z 5

Úkol přežít Úkol přežít V. Mahaněnko (p)

Našla jsem zmínku o LitRPG a jelikož jsem knihomol a mám ráda fantastiku, byla jsem zvědavá, co je to zač. RPG nehraju a jen tuším o co jde. Ne, že bych z PC her znala jenom Solitaire, jak by asi odpovídalo věku. Kdysi jsem se bavila u Civilizace, té s předpotopní grafikou, milé děti. Jo a znám i on-line hry jako Travian, tam jsem byla v alianci stavící div světa, heč. To jsou mé hráčské zkušenosti. Na hodnocení knížky tohodle žánru to asi nestačí, tak to beru čistě podle toho, jak to mě zapůsobilo jako knížka. Četlo se to celkem dobře, ale tak, abych se vrhla na další díly , mě to nezaujallo. Pravda, pár věcí bych se dozvědět chtěla. Jenže je tolik knížek, které si chci přečíst

26.01.2021

Pramen života Pramen života Thomas Thiemeyer

Hodnotím v rámci žánru. Ano, je to pohádka. Ano, vše řeší skupina teenagerů a dospělí jsou skoro mimo. Vztah člověka a ostatní živé přírody, časový skok, to vše je zajímavé. Za to všechny nedokonalosti a poplatnost žánru ospouštím.

16.11.2020 5 z 5

Kniha posledního soudu Kniha posledního soudu Connie Willis

Mám ráda sci-fi a historické romány i cestování časem. V tomto případě to ale knížce v mých očích spíš uškodilo, protože jsem četla mnohem vydařenější. Knížka není úplně špatná, nápad je skvělý, a třeba i popis "politikaření" něterých výzkumníků z Oxfordu v blízké budoucnosti taky, jenže taky je to nevyužitá příležitost. Některé motivy a příběhy by stály za rozvedení či dotažení, něco se zbytečně natahuje a opakuje. To, že jsem to četla v době "covidové" je náhoda.

04.09.2020 3 z 5

Anežka Anežka Viktorie Hanišová

Napadlo mě, jestli je to knížka o adoptivním rodičovství, nebo tak trochu o rodičovství vůbec. A vlastně o vztazích mezi lidmi.

Líbilo se mi, že Julie z toho nevychází vždy jen jako ta špatná. Toužila po dítěti, to ano. Ale byla to opravdová touha po mateřství nebo touha srovnatelná s touhou po luxusní kabelce, doplněk k image dokonalé ženy?

Julii se nedá upřít snaha a možná i cosi jako cit k Agnes, ale není to opravdová mateřská láska, chybí přijetí, jaké potřebuje KAŽDÉ dítě, a adoptované snad ještě naléhavěji.

Jak by to dopadlo, kdyby se narodila Anežka, ale nebyla by vzorná holčička podle Juliiných představ? I to se může stát.

Víc napíšu později k diskusi.

11.05.2019 4 z 5

Dům z karet Dům z karet Michael Dobbs

Tak vypadá politika. Doufám, že detektivní zápletka je jen fkce, no, kdo ví. Ale tomu ostatnímu věřím. Tak to asi pravdu funguje. Autor se v politice pohyboval, takže ví, o čem píše.

A napadlo mě jisté rozvedení Zemanova (pokud se nepletu) stupňování slova nepřítel:
1.nepřítel
2.úhlavní nepřítel
3. koaliční partner
4. nejvyšší stupeň je ovšem spolustraník.

28.10.2018 4 z 5

Proč?: Proč je Zeman prezidentem. Proč jsme tam, kde jsme Proč?: Proč je Zeman prezidentem. Proč jsme tam, kde jsme Jaroslav Kmenta

Rozhodně zajímavé čtení.Některé myšlenky se celkem pochopitelně objevují skoro ve všech příspěvcích, ale přesto je každý příspěvek jiný. Zajímavé jsou osobní zážitky několika autorů, jisté riziko subjektivnosti a zaujatosti v těchto textech víc než kompenzuje autenticita.

Oceňuji, že je tam pohled Zábranského, doplňuje mozaiku pohledem tak trochu z druhé strany (ne ale úplně opačné). Podobně analytických textů jsem od voličů či zastánců Zemana moc neviděla.

Na jednu stranu se všude objevuje rozdělení voličů do dvou táborů podle věku, vzdělání, bydliště, ale přece jen to není na úrovni klasického klišé "burani z venkova" proti "kavárenským povalečům" , autoři jdou přece jen hlouběji.

V každém textu bylo něco, s čím bez výhrady souhlasím i něco, s čím by se dalo polemizovat.

15.10.2018 5 z 5

Prvok, Šampón, Tečka a Karel Prvok, Šampón, Tečka a Karel Patrik Hartl

Humorné části pobaví, z tohoto hlediska je to příjemná oddechovka. Je tam ale i něco navíc. Shrnu to jednoduše, lidé by spolu měli umět mluvit a naslouchat si .

23.10.2017 4 z 5

Muž, který hledal svůj stín Muž, který hledal svůj stín David Lagercrantz

Larson to asi není, ale mně se tahle knížka dost líbila. Není to literární veledílo, nejsem odborník, ale zdálo se mi, že styl je spíš popis či reportáž než beletrie (musím si někdy připomenout, jak je na tom po této stránce Larson) . I tady jsou někteří hrdinové obdařeni schopnostmi téměř nadpřirozeným. Nechybí nějaké to klišé. A na druhou stranu se Lagercrantz dotýká problémů dnešního světa. U mě to ale fungovalo. Možná nějaký ten plusový bodík v mých očích přineslo pro mě osobně velmi zajímavé téma vliv dědičnosti a prostředí na vývoj člověka.

29.09.2017 4 z 5

Kosmonaut z Čech Kosmonaut z Čech Jaroslav Kalfař

Kosmonaut z Čech pro mě bylo příjemné překvapení. Kdo čeká klasickou sci-fi, bude zklamán. Zápletka s cestou do vesmíru vlastně jen trochu vyhrocuje, a co si budeme říkat i činí atraktivnějším, příběh člověka, který má "vyšší poslání". V komentářích je tato knížka srovnávána s třemi knížkami,. Za prvé s Marťanem, tam ovšem analogie čtenář najde spíš při čtení anotace než ve vlastním příběhu, dále s Knihou zvláštních nových věcí , kde se srovnání skutečně nabízí (jak motiv odloučení, tak v komplikované minulosti hlavního hrdiny) a také se Solaris, tam mě podobnost ani nenapadla, ovšem Lema jsem četla dávno . Pozorný čtenář a zvlášť pamětník najde některé historické nepřesnosti, ale v poznámce na to autor upozorňuje, takže netřeba vyčítat. Pro mladší čtenáře uvedu jeden příklad. To, že v osmdesátých letech zahraniční rozhlas a Svobodnou Evropu poslouchal kde kdo a pokud vím, nebylo to trestné, nemění nic na tom, co minulý režim dělal s lidmi a lidskými charaktery.

17.06.2017 4 z 5