Proč?: Proč je Zeman prezidentem. Proč jsme tam, kde jsme

Česko se ocitlo na křižovatce. Po dominanci Andreje Babiše potvrdil své výsadní postavení i Miloš Zeman. V lednu 2018 byl podruhé zvolen prezidentem České republiky v historicky druhé přímé volbě. Hlasování zdánlivě rozdělilo tuto zemi na dvě nesmiřitelné poloviny. Naděje na změnu na Pražském hradě po pěti letech pro jednu část lidí pohasla, ta druhá svou volbou zabetonovala status quo. Volby ovšem vzbuzují řadu dosud nezodpovězených otázek. Je česká společnost skutečně tak rozdělená, jak se může podle výsledků prezidentských voleb jevit? Opravdu proti sobě stojí “pražská kavárna” a “venkov”? Posouváme se na Východ? A není opakované zvolení Miloše Zemana a jeho dosavadní působení jen součástí širšího procesu, který Českou republiku zvolna mění a ukrajuje z její polistopadové demokracie? Dvě desítky předních komentátorů se snaží nalézt odpovědi na tyto otázky a nabízí svůj pohled a reflexi toho, co se děje. Kniha tak předkládá plastický obrázek nejen na prezidentské volby, ale především na proměnu politiky i celé společnosti, které v Česku v posledních letech zažíváme. Jedinečnost knihy spočívá především v krátkém časovém odstupu od samotné prezidentské volby, kdy je téma ve společnosti stále živé, ale rovněž v nadčasovosti jednotlivých analýz a přesahu, který překračuje rámec roku 2018. V této knize se sešla unikátní společnost: Alexandr Mitrofanov, Petr Pithart, Jaroslav Kmenta, Petra Procházková, Jefim Fištejn, Vladimír Kučera, David Zábranský, Bohumil Doležal, Tomáš Němeček, Jan Herzmann, Jiří Pehe, Jiří Přibáň, Igor Lukeš, Daniel Kroupa, Petr Honzejk, Petr Holub, Jan Lipold....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/37_/375416/big_proc-proc-je-zeman-prezidentem-proc-2ki-375416.jpg 3.980

Kniha Proč?: Proč je Zeman prezidentem. Proč jsme tam, kde jsme

janka2000

Strašně dlouho jsem přemýšlela, co napsat o této knize a pořád jsem plná rozporuplných pocitů. Autoři napsali odborné články z mnoha oborů a pohledů, proč vyhrál Zeman a jak si získal společnost, přičemž částečně popisují i proměny v české společnosti. Ale celé je to v jednom stylu, kdy volba Zemana je prostě špatná a každý to má tak vidět. Trochu mi tu chybí názorová opozice a čekala bych menší osobní zaměření.

Hana H.

Logicky vysvětlené něco, co se zdá na první pohled absolutně nepochopitelné. A jestli se naše země stane opět ruským satelitem, tak až přijde čas, bude nejlepší naše dobře jazykově vybavené děti poslat pryč a na cestu a nový život jim dát něco do začátků. Pak už můžeme jen doufat, že na nás někde daleko budou myslet v dobrém.

marian3482

Kniha parádní, dědek na hradě je na blití, ale to víme i bez knihy.

jiri2737
06. březnaodpad!

Nářek pražské kavárny nad opakovanou prohrou. Nikdo z autorů nepřizná, že hlavním důvodem vítězství byl, že Miloš Zeman vyjádřil pocity a politické názory běžných lidí hlavně na EU, uprchlíky, národní suverenitu, neomarxistickou a globalistickou politiku a ne/přijetí eura.

kikies
10.06.2020

Doporučuji! Pro všechny, kteří stejně jako já nechápou a nerozumí proč a jak k tomu vlastně došlo. A ještě k tomu všemu rovnou dvakrát! Pohled z několika úhlů, názory pestrobarevné a vysvětlení, která někdy i nechceme slyšet, ale která bohužel dávají smysl. Kniha je plná zajímavých a podnětných myšlenek, otevírá oči a varuje.

Paulus.1987
28.09.2019

Tak jako se liší názory lidí na současnou politickou situaci i samotnou osobu prezidenta republiky, liší se i názory na tuto knihu. Někteří ji mohou okamžitě a bez milosti odsoudit jako elitářské bláboly pražské kavárny, jiní si ji mohou přečíst se zájmem, najít v ní odpovědi na otázky a více či méně se s nimi ztotožnit. (Právě od toho přece knihy jsou, ne?)

Neskrývám, že mě výsledky posledních dvou prezidentských voleb a poslední volby do poslanecké sněmovny zklamaly. Politiku tu ale řešit nechci, tady se hovoří primárně o knihách.

V této knize se sešly různé pohledy nejen na příčiny a samotný výsledek prezidentských voleb, ale i na celkovou společenskou a politickou situaci a směřování. Název knihy „Proč?“ hovoří za vše, podle zaměření autorů se tu setkáváme s pohledy sociologickými, statistickými, filozofickými, politologickými, historickými i žurnalistickými.

Jak už jsem naznačil na začátku, kniha nabízí odpovědi na otázky. Můžete souhlasit i nemusíte. Berte nebo nechte být. Já osobně si názorů většiny autorů velmi cením a s knihou jsem maximálně spokojen. Za sebe ji mohu jen a jen doporučit, ale záleží především na přesvědčení každého člověka, jestli vůbec a jak bude ke knize přistupovat...

tomasblazek
14.08.2019

Skvělý sběr analýz místa, kde se nacházíme, a důvodů, proč se tam nacházíme. Nic tak brilantního jsem na poli tuzemské politologie dlouho nečetl. Zařadil bych do panteonu neuctivě znejisťujících knih Podiven či Kapesní průvodce inteligentní ženy po vlastním osudu. Výtečné. Pro mě tuzemská analytická kniha roku 2018.

slunicko1958
14.08.2019

Kniha nevznikla proto, aby někdo zkoumal výsledek prezidentských voleb! Autoři komentářů hledali důvod, proč k této katastrofě došlo. A že zvolení i znovuzvolení MZ katastrofa je, na tom se shodli všichni autoři příspěvků, s nimi dokonce i volič tohoto pána.
Já jsem byla na tuto knížku velice zvědavá, protože i mě zajímá, proč se většina voličů rozhodla pro Zemana. Říkala jsem si, že přece nejsme tak tupý národ, to nám nestačil Klaus? Odpověď jsem v této knize dostala.
Nejvíce mě zaujaly komentáře vážených pánů Lukeše, Kmenty, Fištejna, Přibáně, Kučery, Kroupy i paní Procházkové aj.