Proč?: Proč je Zeman prezidentem. Proč jsme tam, kde jsme

Česko se ocitlo na křižovatce. Po dominanci Andreje Babiše potvrdil své výsadní postavení i Miloš Zeman. V lednu 2018 byl podruhé zvolen prezidentem České republiky v historicky druhé přímé volbě. Hlasování zdánlivě rozdělilo tuto zemi na dvě nesmiřitelné poloviny. Naděje na změnu na Pražském hradě po pěti letech pro jednu část lidí pohasla, ta druhá svou volbou zabetonovala status quo. Volby ovšem vzbuzují řadu dosud nezodpovězených otázek. Je česká společnost skutečně tak rozdělená, jak se může podle výsledků prezidentských voleb jevit? Opravdu proti sobě stojí “pražská kavárna” a “venkov”? Posouváme se na Východ? A není opakované zvolení Miloše Zemana a jeho dosavadní působení jen součástí širšího procesu, který Českou republiku zvolna mění a ukrajuje z její polistopadové demokracie? Dvě desítky předních komentátorů se snaží nalézt odpovědi na tyto otázky a nabízí svůj pohled a reflexi toho, co se děje. Kniha tak předkládá plastický obrázek nejen na prezidentské volby, ale především na proměnu politiky i celé společnosti, které v Česku v posledních letech zažíváme. Jedinečnost knihy spočívá především v krátkém časovém odstupu od samotné prezidentské volby, kdy je téma ve společnosti stále živé, ale rovněž v nadčasovosti jednotlivých analýz a přesahu, který překračuje rámec roku 2018. V této knize se sešla unikátní společnost: Alexandr Mitrofanov, Petr Pithart, Jaroslav Kmenta, Petra Procházková, Jefim Fištejn, Vladimír Kučera, David Zábranský, Bohumil Doležal, Tomáš Němeček, Jan Herzmann, Jiří Pehe, Jiří Přibáň, Igor Lukeš, Daniel Kroupa, Petr Honzejk, Petr Holub, Jan Lipold....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/37_/375416/proc-zcf-375416.jpg 465
Fejetony, eseje, Politologie, mezinárodní vztahy, Sociologie
Vydáno, Zeď

Kniha Proč?: Proč je Zeman prezidentem. Proč jsme tam, kde jsme

kikies

Doporučuji! Pro všechny, kteří stejně jako já nechápou a nerozumí proč a jak k tomu vlastně došlo. A ještě k tomu všemu rovnou dvakrát! Pohled z několika úhlů, názory pestrobarevné a vysvětlení, která někdy i nechceme slyšet, ale která bohužel dávají smysl. Kniha je plná zajímavých a podnětných myšlenek, otevírá oči a varuje.

Paulus.1987
28.09.2019

Tak jako se liší názory lidí na současnou politickou situaci i samotnou osobu prezidenta republiky, liší se i názory na tuto knihu. Někteří ji mohou okamžitě a bez milosti odsoudit jako elitářské bláboly pražské kavárny, jiní si ji mohou přečíst se zájmem, najít v ní odpovědi na otázky a více či méně se s nimi ztotožnit. (Právě od toho přece knihy jsou, ne?)

Neskrývám, že mě výsledky posledních dvou prezidentských voleb a poslední volby do poslanecké sněmovny zklamaly. Politiku tu ale řešit nechci, tady se hovoří primárně o knihách.

V této knize se sešly různé pohledy nejen na příčiny a samotný výsledek prezidentských voleb, ale i na celkovou společenskou a politickou situaci a směřování. Název knihy „Proč?“ hovoří za vše, podle zaměření autorů se tu setkáváme s pohledy sociologickými, statistickými, filozofickými, politologickými, historickými i žurnalistickými.

Jak už jsem naznačil na začátku, kniha nabízí odpovědi na otázky. Můžete souhlasit i nemusíte. Berte nebo nechte být. Já osobně si názorů většiny autorů velmi cením a s knihou jsem maximálně spokojen. Za sebe ji mohu jen a jen doporučit, ale záleží především na přesvědčení každého člověka, jestli vůbec a jak bude ke knize přistupovat...

tomasblazek
14.08.2019

Skvělý sběr analýz místa, kde se nacházíme, a důvodů, proč se tam nacházíme. Nic tak brilantního jsem na poli tuzemské politologie dlouho nečetl. Zařadil bych do panteonu neuctivě znejisťujících knih Podiven či Kapesní průvodce inteligentní ženy po vlastním osudu. Výtečné. Pro mě tuzemská analytická kniha roku 2018.

slunicko1958
14.08.2019

Kniha nevznikla proto, aby někdo zkoumal výsledek prezidentských voleb! Autoři komentářů hledali důvod, proč k této katastrofě došlo. A že zvolení i znovuzvolení MZ katastrofa je, na tom se shodli všichni autoři příspěvků, s nimi dokonce i volič tohoto pána.
Já jsem byla na tuto knížku velice zvědavá, protože i mě zajímá, proč se většina voličů rozhodla pro Zemana. Říkala jsem si, že přece nejsme tak tupý národ, to nám nestačil Klaus? Odpověď jsem v této knize dostala.
Nejvíce mě zaujaly komentáře vážených pánů Lukeše, Kmenty, Fištejna, Přibáně, Kučery, Kroupy i paní Procházkové aj.

Madluska
15.12.2018

Knížka, na kterou jsem narazila náhodou při procházení knihovnou - ale jak známo, někdy ty nejméně plánované věci bývají ty nejlepší. :-) Přakvapila mě plejáda autorů, mezi nimiž se vedle (mně) již známých jmen objevovala i taková, která bych v budoucnu ráda poznala blíže. Oceňuji to, že každý z přispěvatelů se na příčiny výsledku voleb podíval z trošku jiného úhlu. A jak už to bývá, některé příspěvky byly excelentní, jiné krapet slabší, ovšem neřekla bych, že nějaký byl úplně mimo. Jediné, co bych tedy vytkla, je obálka, kterou jsem si u postele musela otáčet tak, abych se dívala na zadní stranu, nikoliv na titulní...

ecila13
20.11.2018

Zaujala mě analýza Petra Holuba, že není rozdíl mezi tím, jak volil Zemana či Drahoše venkov a jak volila města.

Ale že se rozhodlo uvnitř měst a obcí. Dělicí čára byla nakreslena mezi starou cihlovou zástavbou (lidmi s vyššími příjmy) a panelovými sídlišti (sociálně slabším obyvatelstvem).

A dále bohaté periferie a satelity volily spíše Drahoše, průmyslová ghetta a vyloučené lokality Zemana.

LotusFlower
03.11.2018

Za mě nejzajímavější: Pehe, Holub, Procházková, Pithart i na závěr odlehčenější Kučera.

Václav2015
28.10.2018

Jste-li zvyklí si vypisovat z knížek zajímavé postřehy a citáty, připravte si blok s dostatkem volného místa a naostřete tužku. Devatenáct úvah, zařazených do tohoto výběru, je totiž doslova nabito brilantními úvahami.

Několik příkladů:

"Prezidentský úřad se po zavedení přímé volby zcela zpolitizoval, ale spousta lidí to pořád odmítá vidět. Prezidentství je pro ně stále jen jakousi pokladnicí dobrého vkusu, slušnosti, bezúhonnosti, důstojnosti. (…) Přesunutí prezidentské kanceláře někam mimo Hrad, třeba na Jižní Město, na Letnou, do Hloubětína. Pokud už máme v roce 2023 znovu volit, pak bych rád volil "do kanceláře v Karlíně", nikoli "na Hrad". A pokud přímá volba, pak prosím jednokolová. A pokud už druhé kolo, pak prosím druhé koho se třemi, nikoli dvěma kandidáty. Ta polarita, rozdělení na černou a bílou, je děsivá, destruktivní." (Zábranský, str. 93)

"Poptávka po uznání roste. A zároveň poptávku sytí dojem/iluze, že zvýšení našeho uznání je na dosah ruky. Ten dojem se opírá o zážitky z kyberprostoru, kde každý hlas a každá pravda platí stejně. Ministr, novinář, celebrita, milionář vypadají na Facebooku jako profil kohokoli jiného. Každý tu může být dnes a denně on-line soudcem a lidé se v potěšení ze souzení intenzivně nalézají. Rovnost názorů je ale jen virtuální, nebere v potaz rozdíly v našich sociálních statusech, schopnostech, povahách, rolích. Ve skutečnosti je a bude povolaných "soudců" daleko méně. I to je pramenem frustrace většiny nevyvolených." (Lipold, str. 252-253).

"Naprosto neplatí, že by se elity měly cítit nějak provinile, protože "selhaly". Protože byly příliš pyšné a nedokázaly doručit demokratické poselství svobody a odpovědnosti do "zaostalých" oblastí a k "prostým" lidem. Protože "zanedbaly výchovu" těch, kdo se nezajímají o politiku nebo si nechají věšet bulíky na nos. Tenhle způsob uvažování je mi protivný a sedí na něj přívlastek "elitářský", který jinak z duše nesnáším. (…) Elity se nemají tiše stydět za to, že jsou elitami a nenosí maskáčové tepláky." (Lipold, str. 258-259)

Autory jako Holub, Němeček, Pithart, Pehe, Herzmann, Lipold, Přibáň, Kroupa stojí za to číst.

Kniha má navíc povedený grafický design (podle tiráže "Obálka, design a sazba: ginger&fred").

Zkrátka a dobře: Doporučuji!

Česko, Česká republika 21. století volby

Kniha Proč?: Proč je Zeman prezidentem. Proč jsme tam, kde jsme je v