gigi77 gigi77 komentáře u knih

Skála Skála Peter May

Kniha plná bolesti a žalu, ale tak skvěle napsaná. Se sklíčeností a obrovskou dávkou sentimentu a při tom citlivě vyprávěny příběhy tvrdého života na ostrově.

Autor je skvělý nejen v námětu a úsudku, ale i jako “Vypravěč”. Tak poklidně a lidsky dokázal sepsat jak detektivní zápletku, vyšetřování, pocity zlomeného srdce, tak i citlivé vzpomínky na dětství. Věrohodně zachytil charaktery postav i prostředí. A ty dialogy! … živě jsem si vše představovala a zcela mě to vtáhlo.

O hlavní postavě Finovi se nedá jednoznačně říct zda je či není sympatická, ale během čtení jsem si ho oblíbila. Fin je komplikovaná osobnost stižená nejednou životní katastrofou. Po letech se vrací pracovně do míst svého dětství a chtě nechtě bilancuje nad svými vzpomínkami, které dávno pohřbil.

„Poslouchej, teď ti to tak nejspíš nepřipadá, ale tohle je magické místo. Problém je v tom, že ho neoceníš, dokud na nějakou dobu neodjedeš. A když neodjedeš a zůstaneš tu celý život, pohled na svět se ti může pokřivit.“

25.08.2022 5 z 5

Muž z ostrova Lewis Muž z ostrova Lewis Peter May

Chatrné střípky vzpomínek dementního starce, který svou přítomnost již jen obtížně vnímá, pomalu odkrývají klíčové tajemství.

Už první díl této trilogie byl napsán s hlubokým citem, kterým autor ani v druhem díle nešetří. S dávkou empatie donutí čtenáře pochopit myšlení člověka postiženého pokročilou stařeckou demencí a bravurně vykresluje prostředí, ve kterém se děj odehrává.

Pro někoho snad zdlouhavé popisy, pro mě zážitek, při kterém jsem neustále jedním prstem v mapách. Autor je skvělým průvodcem, díky jehož vyprávění získáte možnost poznat blíž skotské ostrovy.

29.09.2022 5 z 5

Kde zpívají raci Kde zpívají raci Delia Owens

Zajímavý a netradiční román, který Vás buď nadchne nebo zcela naopak. Za mě velmi zdařilý. Čtení jsem si vskutku užívala neboť autorčiným perem obdivuhodně ožívá příroda bažin a mokřin, její rozmanitost a barvy. Nějaký čas bude rezonovat mými pocity a myšlenky.
Ostatní velmi dobře vystihuje anotace.

24.08.2023 5 z 5

Mlha nad Shadow Sands Mlha nad Shadow Sands Robert Bryndza

Napínavá a čtivá od začátku do konce. Neplýtvá se zde detailními popisy násilných scén, což dává více prostoru detektivním zápletkám. Pro mě příjemné překvapení. Autor se vrací k zásadním dějovým linkám předcházejícího dílu, není tudíž potřeba číst postupně v sérii.

06.02.2022 5 z 5

Šachové figurky Šachové figurky Peter May

Přátelství ... Víte jak pevný vztah to může být a k čemu všemu se zavazuje?

Celá ta série je naprosto skvělá, jak stylem tak prostředím, ve kterém vznikají neotřelé životní příběhy. Přestože mi tento díl přišel poněkud kostrbatý v úskocích mezi časovými linkami a malinko pokulhával za předchozími dvěma díly, opět jsem si příjemně početla.

11.10.2022 4 z 5

V kleci V kleci Ellison Cooper

Tak to bylo něco! Úplný Bryndza v sukních :-) Je znát, že autorka pečlivě nastudovala od kolegů a tím skvěle odstartovala svou prvotinu. Vraha jsem tipovala špatně ...
Určitě si přečtu i další díly, Sayer jsem si oblíbila. Jen doufám, že mě autorka překvapí a závěr dalšího thrilleru nebude už tak “otřepaný”.

23.01.2021 5 z 5

Muž bez minulosti Muž bez minulosti Tim Weaver

Bomba … Čtivé … Doporučuji
* Jako když si vychutnáváte smetanovou zmrzlinu, oproti té instantní ... zkrátka požitek ještě dlouho poté.
* Autor sype z rukávu jeden neotřelý námět za druhým, oplývá bohatou představivostí a zásobou informací jimiž s pečlivostí plní stránky svých knih. Jeho styl psaní a obsáhlejší zpracování oproti jiným autorům tohoto žánru mi naprosto vyhovují a ohromně si to užívám.

28.05.2022 5 z 5

Žena mého života Žena mého života Tim Weaver

Pro Davida srdcervoucí a psychicky náročné vyšetřování. Další čtivý thriller a zcela nekonvenční námět. Přesto v porovnání s ostatními díly to nebyla až taková pecka a poprvé jsem u série David Raker zaznamenala nepatrný pocit zdlouhavosti.

Po 8-mi letech, co David pohřbil svou manželku, ji opět potkává, zdravou a živou. „Začíná mi snad strašit ve věži?“

Jste si jistí, že nežijete v pokroucené realitě? Jak snadné je zmanipulovat Vaši mysl a obrátit vám svět naruby! V této obtížné situaci se David musí sebrat, postavit se na nohy a vyšetřit si případ sám pro sebe.

18.06.2022 4 z 5

Nikdo není doma Nikdo není doma Tim Weaver

Přiznávám, mám už na celé sérii závislost.
* Zas a znova se budu opakovat … je to promyšlené, čtivé, postupně gradující, zkrátka další super thriller a bezvadně strávené chvilky volna.
* Autor si drží stále stejný koncept, tento mě však stále stejně baví :-)
* Kromě hlavní dějové linky se v průběhu objeví další, která mi už začíná rýsovat určitou spojitost. V tom se ale na scéně zapojí ještě jiná dějová linka, která mi mé domněnky komplikuje. Každopádně na samém konci všechna kolečka do sebe logicky zapadnou.

25.07.2022 5 z 5

Není cesty zpět Není cesty zpět Tim Weaver

Vida, vida, vida ….
Tím Weaver mě prostě baví. Kromě jiného i to, jak dokáže popsat scénu. Davidovo počínání v Miln Cross, úplně jsem cítila tu vlhkost, plíseň a drolivé zdivo, vůni slaného moře i všudypřítomné mokro a chlad z tříštících se vln….

Čím více nereálné, tím spíše neotřelé a pro mě hodně zajímavé. Kdo by čekal nějakou podobu s ostatními díly a obával se opakujících vzorců, tak ten je na velikém omylu. Co dil, to originální případ.

Tentokrát vyšetřování opravdu drhne, David se zpočátku nemá absolutně čeho chytit, ale karty se mu postupně odkrývají, přičemž jeho záporáci nadělají pěkný svinčík … na můj vkus dost mrtvol. Avšak s poslední větou mi ukápla slza, ikdyž se to dalo předvídat.

10.06.2022 5 z 5

Matčin hrob Matčin hrob Lisa Regan

GRADUJÍCÍ série & opět STRHUJÍCÍ drama
* Autorka vystihla správný okamžik, kdy podrobit Josie jejím osobním kostlivcům a zajímavým způsobem propojila krátké kapitoly dvěmi časovými linkami. Zcela mě to pohltilo a citově rozsekalo. Bylo to opět velmi čtivé a nedalo se odtrhnout.

18.05.2022 5 z 5

Jako hvězdy v temné noci Jako hvězdy v temné noci Jojo Moyes

Konečně kniha s velkým K, psaná s velkou láskou. Příběh má duši a cit, nechybí napětí a můj oblíbený happy-end. Doporučuji všem, kteří hledají pěkné a troufám si říct kvalitní čtení.
Nechte se unést do Americké přírody oblasti Kentucky 40. léta 20. století. Postavu Alice, vrtošivé Angličanky, si hned oblíbíte. Vrtošivá a impulzivní? Ne, jen toužící po životě.
Dovolím si zde citovat z knihy jakožto ukázku údělu ženy:
(dopis matky adresován dceři)
Osobní štěstí není v životě to hlavní. Důležité je plnit své povinnosti a nalézat spokojenost v tom, že děláme, co je správné. Doufali jsme, že se naučíš trochu krotit svou impulzivnost, ale jak sis ustlala, tak si musíš lehnout. Možná že až budeš mít dítě, poskytne Ti to životní naplnění a nebudeš se takovými problémy tolik zaobírat.
Kdyby ses ovšem rozhodla vrátit domů bez svého muže, považuji za nutné Ti sdělit, že bys u nás už nebyla vítána.
Tvá milující matka

20.08.2023 5 z 5

Osudné svědectví Osudné svědectví Robert Bryndza

Bryndza opět nezklamal a napsal další ze svých rychlíkových thrillerů, nic pro náročného čtenáře, po delší pauze se však docela dá, pozdržím se tedy další kritiky :-)
Navzdory tématu stále věřím a doufám, že co čtu, je víceméně fikce a že skutečný svět není tak zlý (3 tečky) právě jsem nechala svou náctiletou dceru přes noc ve víru velkoměsta (3 tečky)!
Závěrem osobně dávám plus nové postavě Igora a jsem zvědavá, jak jej autor rozvine v dalším díle.

24.06.2023 4 z 5

Začít znovu Začít znovu Mona Kasten

Na tuto autorku mě upozornily jak komentáře mých oblíbených uživatelů zde na DK, tak především příspěvky na sociálních sítích, kde její knihy zcela drtí letošní čtenářskou sezónu.
* V příběhu je tolik nevyvážených zvratů, že by to jednoho porazilo, ale to usmiřování … prostě vezměte to do ruky, nepřemýšlejte, čtěte a užívejte.
* Miluju thrillery a s oblibou občas zařadím jiný žánr … skvěle se uvolním, zrelaxuju a naberu dech na další.
* Navíc není na škodu poznat, co moje dcera s oblibou čte. Jen doufám, že v tomto případě nejsem přirovnávána k oněm toxic mothers …

02.08.2022 5 z 5

Němé oběti Němé oběti Tim Weaver

Zpočátku mi připadalo, jakoby se autor ztrácel, odbíhal od jednoho tématu k druhému a nejistě se dokola opakoval. Náhle však nasadil své obvyklé tempo a styl, a v záveru již knihu nebylo snadné odložit.
I přes emoticky velmi silné pasáže mi tento díl připadal slabší.
Healy si vysnil dokonalý život a tento jediný sen jej drží ještě nad vodou. Jak to s ním bude dál? Jsem zvědavá :-)

15.07.2022 4 z 5

Slib mlčení Slib mlčení Linda Castillo

Pecka, od které se nedá odtrhnout ...

03.05.2020 5 z 5

Velká samota Velká samota Kristin Hannah

Tak tohle bylo NAKONEC HODNĚ DOBRÉ !!! Ikdyž v první pětině jsem tvrdila naprostý opak.
Osobně jsem dlouho váhala, téma domácího násilí se mi zcela příčilo, ale ono to v drsnosti Aljašky tak akorát zapadlo a celkové drama zcela vyvážila nádherná romantika.
Tento román má pro mou duši obrovský dozvuk, mám mnoho myšlenek a mnoho vět, které bych k němu ráda napsala. Ale to by bylo zdlouhavé. Tak jen shrnu ostatní recenze:

ANO - začátek je tak utahaný a příšerně plochý, že knihu vážně hodláte odložit. Jenže pak nabere neuvěřitelný dech, který vydrží až do konce.
NE - červená knihovna to opravdu není, jedná se o román, ne dobrodružnou výpravu, zde je romantická linka zcela namístě.
NE - žádný přestřelený závěr. Byl přesně takový, jaký jsem si přála.
ANO - slzy citlivější jedince nejspíš neminou
Číst tento román je jako loupat cibuli - ze začátku suchá slupka, ale pak Vás rozslzí a jídlu dodá úžasný šmak. Někdo však tu cibuli měl už asi nahnilou :-)

01.09.2023 5 z 5

Když byla hodná Když byla hodná Michael Robotham

Zneužívání dětí a mladistvých, poznamenaná hlavní postava s výjimečnými schopnostmi, vysoce postavení a politicky angažovaní záporáci, sympatický investigativec ať už novinář nebo psycholog - scénář jenž vystřelil i Milenium na přední příčky. M. Robotham jakoby se inspiroval trilogií S. Larssona, jen své čtenáře ušetřil rozsáhlých politicky orientovaných pasáží a čtenářský zážitek tak odlehčil.
Tleskám a těším se na třetí díl.

08.07.2023 5 z 5

Dívka beze jména Dívka beze jména Lisa Regan

Překombinované “jen tak tak” v únosné míře. Autorka čtenáře napíná a pěkně vodí za nos. Když už jsem si v polovině čtení mnula ruce z odhalení zápletky a hlavního podezřelého a obávala se, čím chce autorka v druhé polovině knihy překvapit, vše se v zápětí zamotalo, nedávalo smysl a napínavá jízda pokračovala dál. Těším se na třetí díl a vůbec na to, jak se bude dál vyvíjet osobní život Josie.

15.05.2022 5 z 5

Mizející dívky Mizející dívky Lisa Regan

Tak toto bylo strhující. Pro někoho možná už moc, pro mě tak akorát.
* Dynamika od samého začátku, dějové zvraty s perfektním načasováním, akční vyvrcholení v maximální úrovni snesitelnosti. Nakonec závěr, kde autorka zajímavě zakomponovala útržky posledních okamžiků života jedné ze zmizelých dívek … té první, mladičké …
* Mrazí mě nejen z námětu ale i ze všech detailů … zcela jsem se ponořila do děje a vše prožívala s Jo, hlavní postavou, která mi přirostla k srdci a která mi svou paličatostí připomíná mou dceru :-)
* Objevila jsem pro mě novou nadějnou spisovatelku a těším se na další díly.

07.05.2022 5 z 5