freestyla freestyla komentáře u knih

Návrat Krále Šumavy Návrat Krále Šumavy David Jan Žák

Pár citátů z knihy:

"Sakra, ty myslíš, že za jinejch pánů je to jinačí? Copak jseš tak natvrdlej? To je prašť, jak uhoď, kdo tam nahoře dřepí, vždycky z tebe bude ždímat pot a dřít kůži, to si pamatuj. Vážně bych ti jednu ubalil, holomku. A ať tě ani nenapadne šáhnout na Růžu, je to ještě dítě."
"Jo, pěkně vyvinutý dítě, jen co je pravda."
"Kuš, chlape, a sněz tu polívku, ať nevystydne."

"Stejně je to, slečinko, paradoxní. Stalin se jmenoval občanským jménem Džugašvili, Lenin nebyl Lenin, ale Uljanov, za Trockým se schovával Bronštejn. Jak jim mohlo tolik lidí uvěřit, když ani neměli dost odvahy postavit se a žít s vlastním jménem? Pořád se za něco schovávali. Za světovou revoluci, za Marxe, za dělníky, za lid."

"A kdybyste věděl, jak to dopadne, udělal byste to zas?"
"Nevím, možná to za to nestálo. Ale... Víte, že asi i jo? I když... kdybych věděl, kolik lidí to odskáče, že nás Američani vodili za fusekli, nikdy nechtěi vtrhnout do Československa a postavit se bolševikovi, jenom nás mladý blbý kluky využili. Ale nelituju, to zas ne. Jestli bych znovu chodil přes čáru a převáděl? Jestli bych znovu střílel? Tenkrát, slečno, nebyla jiná možnost. Jo, bejt v tý samý situaci, udělal bych to zas. Někdo se jim postavit musel. Voni by si nakonec mysleli, že můžou všechno. Jo, nelituju jedinýho dne, kdy jsem jim škodil. Měli z mýho jména takovou hrůzu... báli se, že by nás mohlo bejt najednou víc, že nakazím další mladý kluky, co vezmou do ruky zbraň a už se nenechají odstřelit jako škodná, naopak, budou střílet ty jejich zelený paňáky na hranici, stačí, když vystrčí hlavu, a prásk! Máš ji, hajzlíku. Těch mladejch pohraničníků mi bylo i trochu líto, samí mlaďoučký a hloupí kluci. Něměli ánunk, komu tlačej káru."

29.10.2021 4 z 5

Školák Kája Mařík 1. díl Školák Kája Mařík 1. díl Felix Háj (p)

Skvělá, oddechová kniha.

Pár citátů z knihy:

"Pochválen Pán Ježíš Kristus! Pěkně vítám, děkuji pěkně, a sedněte si u nás, abyste nám nevynesli spaní!" spustil Kája mezi dveřmi. “Jéje, maminka řekla: 'Nepopleť to zas,' ale já už to mám tak ve zvyku."
Pan farář seděl u okna a jedl. Po několika slovech Kájových se rozesmál a potom řekl on i stará paní: "Děkujem pěkně za přivítání, a co bys, Kájo, rád?"

"A teta pořád říká: 'Chudinka malá!' Holka je jako cvalík, křičí jako pět sojek, když se sletí na stromě, a teta hned přiběhne a říká: 'Chudinko malá, oni ti ubližují, viď! Máma tě nedá. Chceš mlíčko? Chceš kašičku nebo pikšótek?' To jí přinesla tuhle naše maminka od tety pekařky pikšótky. Takové žluté byly a voněly. Povídám: Maminko, dejte mi jeden! Ale maminka na to: 'Tebe budu krmit pikšótkama! Vem si chleba!'
Přišel tatínek, maminka je zrovna dávala na květovaný talíř, a usmíval se. „Á, dnes naše maminka strojila. Máme pikšótky, to se těším!’ A to se mi, pane řídící, moc líbilo, že maminka řekla: ‘Ty jsi jako Kája! Ty jou pro chudinku Marjánku. Zavážu talíř do čisté utěrky a Kája tam s nimi doběhne.’
‘No když jsou pro chudinku, tak jí je necháme,’ řekl tatínek. Maminka dala poslední na talíř a podala mi ten papír od nich. Byly tam drobty, ale jako maliny. Tatínek se smál a řek´: ‘Káju pošleš s pikšótkama? Jen si vzpomeň na rozinky!’ Tak maminka šla sama. ‘Marjánka stůně?’ ptal se tatínek. ‘Kdepak,’ jsem řek‘. Pořád jí a křičí. Pane řídící, já vím, proč křičí. Chce běhat a nemůže. Musí být v peřině, protože nemůže chodit. Já bych v peřině nevydržel ani za ty pikšótky!”

04.05.2021

Variace pro temnou strunu Variace pro temnou strunu Ladislav Fuks

Těžká kniha, zajímavě napsaná, můj první Fuks.

Citát z knihy:
"Prostě, to je tak. Člověk je jako harfa, na kterou hraje vítr, ale také on sám. On sám na sebe, není to zvláštní? Je to dost zvláštní, ten život... je to jako tanec. No a jako jsou všelijaké struny na harfě," usmál se s šálkem u úst, "tak jsou také v čověku. Jsou v něm struny nejvyšší, ale ty jsou nejslabší, jako na harfě, takže je člověk někdy ani nezaslechne, a někdy se jich celý život ani sám nedotkne, neozvou se v něm celý život, anebo když, tak jen občas jako takové cinknutí či zazvonění, které hned zanikne ve strunách nižších. V člověku jsou však také struny hlubší a hluboké, no a pak..." Katz lehce zdvihl obočí a pohlédl na dort, který si pomalu ukrajoval lžičkou, "pak je v každém člověku i jedna struna temná." Dolízl jsem čokoládu na dně šálku a zvědavě na něj pohlédl.
"Jedna struna temná," řekl, "a té temné struny v sobě se člověk nemá dotýkat. Na všechny struny má hrát, ale jen ne na tu temnou strunu."
"A co když na ni hraje ten vítr," řekl jsem, neboť to bylo to, co mě právě napadlo, a musil jsem se skoro usmát, co mě tak napadlo... "copak z toho asi vznikne?"
"Vidíš," řekl Katz a usmál se, "tohle mě nenapadlo." A po chvilce zvážněl a řekl: "Z toho možná vznikne - tragédie."

21.07.2020 4 z 5

Hastrman Hastrman Miloš Urban

Pár citátů z knihy:

"Jsem jako přehrazená voda - na povrchu smích plavců, pod hladinou ticho zatopené vesnice."

"Nesnáším telefonování. Když byla Francie protkána sítí železnic, spisovatel Flaubert řekl, že vlaky napomůžou jednomu: lidi se budou víc navštěvovat a nažvaní ještě víc blbostí, než nažvanili dosud. Co by Flaubert řekl přenosným telefonům? Sám bych si raději nechal useknout druhý prst než na svém těle muset nosit tu plebejskou odpornost."

20.09.2019 4 z 5

Nepřítel lidu Nepřítel lidu Henrik Ibsen

Pár citátů z knihy:

DOKTOR STOCKMANN: Abyste věděli, nejsilnější muž na světě je ten, kdo stojí docela sám.

DOKTOR STOCKMANN: Chci jenom vtlouct do hlav hafanům, že liberálové jsou nejpotměšilejší nepřátelé svobodných mužů, - že stranické programy zakrucují krky všem mladým, životaschopným pravdám, - že účelné ohledy obracejí na ruby mravnost a spravedlnost, takže je nakonec přímo hrozné tu žít.

DOKTOR STOCKMANN: Nejnebezpečnější nepřítel pravdy a svobody mezi námi, to je kompaktní většina. Ano, zatracená, kompaktní, liberální většina - ta je to!

ASLAKSEN: Ach ano, možná, že to přece bude dobré - protože znám místní úřady tak dobře - mocipáni nepřistupují rádi dobrovolně na návrhy, které pocházejí od jiných lidí.

DOKTOR STOCKMANN: Chodím já někdy postranními a zadními cestami?
STAROSTA: Rozhodně máš vrozený sklon chodit vlastními cestami. A to je v dobře uspořádané společnosti skoro stejně nemístné! Jednotlivec se opravdu musí podrobit celku, nebo, lépe řečeno, úřadům, jejichž povinností je bdít nad blahem celku.

16.08.2019 5 z 5

Černý dům Černý dům Stephen King

"Tři světy od nás, ve velkém městě, které se tam jmenuje Londinorium, jeden muž, Turner Topham, který je už dvacet let váženým poslancem a třicet let sadistickým pedofilem, náhle vzplane ohněm, zrovna když prochází lidnatou ulicí, které se říká Pick-a-Derry."

dokonale kingovské

22.02.2017 4 z 5

Fimfárum Fimfárum Jan Werich

"Král potom vysvětlil chlapcům, že království bez tradic je horší než třeba republika s tradicemi, a právě proto že odkáže království a trůn tomu z nich, který jest tradičně nejvíce líný."

Dokonalé.

21.07.2016 4 z 5

Uprdelismus Uprdelismus Jan Menděl

Pár zajímavých myšlenek z knihy:

Celý západní svět je nastavený způsobem: "Když jsi nešťastný z toho, co se kolem tebe děje, změň věci kolem sebe a budeš zase šťastný." Mnohem moudřejší a praktičtější je však východní filozofie, která říká: "Když jsi nešťastný z toho, co se kolem tebe děje, změň se tak, abys mohl být šťastný i v tom." Ovšem tady se dostáváme k velkému kamenu úrazu. Lidé rádi mění všechny a všechno možné, jenom ne sami sebe, protože změnit sám sebe je to nejtěžší a nejbolestnější.

Pokaždé když se přistihnete, že se kvůli něčemu trápíte, zastavte se a uvědomte si, jaké myšlenky vaše trápení způsobily. Na začátku je totiž vždycky myšlenka. A protože jedna událost vyvolá v každém člověku jiné myšlenky, každý člověk reaguje na stejnou událost jinak.

To strach je matkou nenávisti a mnoha zel na světě. Ten, kdo se nebojí, nepotřebuje ubližovat, nemusí kolem sebe kousat, nemusí soutěžit a předhánět se,...

Bolest v životě je nevyhnutelná, ale utrpení je dobrovolné.

Pomstychtivostí trpí především ti, kteří mlčí, když mají mluvit, a pak to chtějí dorovnat, když už je po všem.

Nikdy nezappomeňte, že nevíte, jak dlouhý bude váš život, ale nebojte se smrti. Jste nesmrtelné duše a smrt je jenom návrat domů. Nemůžete zemřít a nikdy nemůžete nic podstatného ztratit, protože všechno podstatné se nalézá ve vaší duši. Čím víc si tohle budete uvědomovat, s o to větší lehkostí a kvalitou se vám bude žít. Je jedno, v jakém stavu svět je, protože to nejdůležitější je váš mikrokosmos. Když v něm vládne pokoj, bude všechno dobré, i kdyby kolem vás bylo všechno zlé.
Nevadí, že to zatím neumíte. Snažte se a chtějte to. Bude to dlouhá cesta, ale každý krko vám přinese odměnu a různá dobrodružství. Nemůžete udělat chybu, protože každá chyba je skrytá lekce, kterou jste potřebovali a která by vám později chyběla. Nebojte se žít naplno. Nemáte co ztratit.

A nezapomeňte, že nikdy nejste sami, i kdyby se to tak stokrát zdálo. Vždy tu byla, je a bude láskyplná síla, která vás miluje a vede na každém kroku. Mluvte k ní, proste ji, věřte jí a nechte se jí vést. Uvidíte, že všechno dobře dopadne a všechno skvěle zvládnete! Věřím vám a nebojím se o vás.

18.05.2023 5 z 5

Cesta na sever Cesta na sever Karel Čapek

"To je zvláštní na velké literatuře: že je tím nejnárodnějším, co národ má, a přitom mluví řečí srozumitelnou a důvěrně blízkou všem. Žádná diplomacie a žádný spolek národů není tak univerzální jako literatura; ale lidé jí nepřikládají dost váhy, to je to; proto se mohou pořád ještě nenávidět nebo si být cizí."

"To tedy je to nejsevernější město Evropy. Kde už je konec sedláka, tam může ještě žít rybář; a kde už je konec rybáře, tam se ještě uchytí kramář, vývozce a účetní. Říkám vám, nejsevernější známka života je obchod; a lidský pokrok se nezastaví, dokud na severním pólu nebude dřevěný krámek s pohlednicemi, tabákem a pletenými rukavicemi; a nějaký ten účetní se tam snad taky uživí."

25.09.2019 4 z 5

Nezbytné věci Nezbytné věci Stephen King

Pár citátů z knihy:

"Triky umí každý! Lidé triky milují! Ale spojovat předměty s lidmi, kteří je milují a potřebují je... to je zase něco úplně jiného. Někdy si myslím, Neticie, že to, co prodávám doopravdy, je vlastně štěstí... co myslíte?"
"Nu," řekla Nettie vážně, "já jen vím, že mne jste každopádně šťastnou učinil, pane Gaunte. Velmi šťastnou."

"Musíš mít od všeho trochu, Briane, to je to jediné tajemství úspěchu v obchodu. Rozmanitost, potěcha, úžas, naplnění... to je mimochodem i tajemství úspěchu v životě."

14.06.2019 4 z 5

Krásná kniha, založená zřejmě na skutečných událostech.
Slovy autora: Zůstalo ve mně poznání, jak málo se za ta tisíciletí, které nás dělí od tohoto příběhu, změnily síly a touhy člověka, a také dřímající vzrušení, že ještě dodnes někde v etiopských horách, blízko pramenů Modrého Nilu, leží v neporušené hrobce faraóna Mamose Tanova mumie.

Pár citátů z knihy:
„Držel jste dietu, kterou jsem vám předepsal?“ „Při štědrosti prsů Isisiných,“ vykřikl a nečekaně se mu blýsklo v očích. „Jsem tak plný býčích koulí, až se divím, proč nebučím, vidím-li hnát stádo krav kolem paláce.“

„Bolest je jen další nepřítel, se kterým se musíme utkat a porazit ho."

05.03.2018 5 z 5

Zlodějka knih Zlodějka knih Markus Zusak

Pár citátů z knihy:

Jen jedna věc je horší než kluk, který vás nesnáší - kluk, který vás miluje.

Když vlak zastavil na mnichovském Bahnhofu, cestující se vyřinuli ven jako z roztrženého balíku. Byli to lidé nejrůznějšího postavení, ale nejsnáze se dali rozlišit ti chudí. Ti zubožení se neustále snaží být v pohybu, jakoby přesun mohl něco vyřešit. Přehlížejí skutečnost, že na konci cesty je čeká nová podoba jejich starých obtíží - jako příbuzný, kterého se štítíte políbit.

05.02.2018 4 z 5

Čtyři roční doby Čtyři roční doby Stephen King

Pár citátů z knihy:

"Stejně jako jsou venku poctivý politici - ty, který se nechaj koupit jen jednou - jsou i poctivý bachaři. Pokud jste dobrý znalci povah a pokud máte čím uplácet, je zřejmě možný koupit si pohled na druhou stranu, kterej vám umožní útěk.Ale Andy Dufresne není z těch, který by něco takovýho udělali. Tohle věděl Andy a věděli to i bachaři." Shawshank

"Paměť je hrozně ošemetná věc. Pokud chce dostatek lidí, aby si člověk na něco vzpomněl, má to dost silný přesvědčovací účinek." Shawshank

"V řiť se řit!" Tělo

"Láska má zuby, které dokážou pořádně kousnout, a zranění po nich se nikdy nehojí." Tělo

"Věřte mi: když vám řeknou, že něco bude bolet, pak to bolet bude. Většina bolesti se nachází v mysli, a když se žena ztotožní s myšlenkou, že akt rození je nesnesitelně bolestný (na základě vyprávění matky a přítelkyň, které už to mají za sebou), pak je mentálně připravena pociťovat obrovské, mučivé bolesti." Dýchací metoda

08.09.2016 5 z 5

Noční klub. Díl druhý Noční klub. Díl druhý Jiří Kulhánek

"Víš, lidé jsou různí: bílí, černí, žlutí a zelení. Ti zelení jsou obvykle bílí, ale o to víc do všeho kecaj."
"Tohle taky nikdy nikam nesmíš napsat," varovně se ozval Ten druhý.
Svatá pravda.

31.08.2015 4 z 5

Dallas 63 Dallas 63 Stephen King

Pár citátů z knihy:

Udělat ze světa lepší místo je důležitý, ale stejně důležitý je dostat se na záchod vlastníma silama. Al Templeton

Zde je jedna z velkých pravd o lidském zdravotním stavu: jakmile to, co vykašlete, dokážou absorbovat pouze vložky StayFree Maxi, jste v sakra vážném máléru.

Odpověděl jsem mu, že samozřejmě vítám jeho názor; ten má každý, stejně jako díru do zadku.

12.04.2023 4 z 5

Dívka s havraními křídly Dívka s havraními křídly Tereza Kramerová

Nádherná kniha vytištěná na parádním papíře a doplněná krásnými ilustracemi. Radost mít takovou knihu v ruce.

Pár citátů z knihy:
"Nejsem tělo, nejsem mysl, nejsem pocity. Já jsem já."

"Děj se vůle Tvá. Ale ne tak, jak chci já. Děj se vůle Tvá tak, jak chceš ty."

22.01.2020 5 z 5

Obyčejný život Obyčejný život Karel Čapek

Život jednoho člověka a jeho pohnutky rozpitvány do nejmenších detailů..

Pár citátů z knihy:
"Mívám dojem, že se lidé svými vzpomínkami jaksi vychloubají; honosí se tím, že za jejich dětství panoval záškrt nebo že zažili tu velikou vichřici, jako by to náleželo k jejich osobním zásluhám. Snad každý člověk má potřebu vidět ve svém životě cosi pozoruhodného, důležitého a přímo dramatického; proto rád upozorňuje na zvláštní události, které prožil, a očekává, že se pro ně stane předmětem zvýšeného zájmu a obdivu."

"Mladý člověk chce všechno, co vidí, a zlobí se, že to nemůže mít; pročež se mstí na světě i na lidech a hledá, co by jim upřel."

"Člověk prostě má určitou představu sám o sobě a o svém životě, a podle toho vybírá nebo i trochu upravuje fakta, aby mu tu představu potvrdila."

"Život člověka je spousta různých možných životů, ze kterých se uskuteční jenom jeden, nebo jenom několik, zatímco ty druhé se projeví jen kuse, na chvíli nebo vůbec nikdy."

17.04.2019 4 z 5

Cesta pokojného bojovníka Cesta pokojného bojovníka Dan Millman

Tolik tiskových chyb jsem snad v žádné knize ještě neviděl. A to jsem prosím četl druhé vydání, kde bych čekal, že už to bude lepší. To mi dost sráží celkový zážitek z této zajímavé knihy.

Pár citátů:
"Používej všechny své znalosti, ale buď si vědom jejich mezí. Samy znalosti nestačí; nemají srdce. Žádná suma znalostí nevyživí ani nepodpoří tvého ducha; nikdy ti nepřinese opravdové štěstí ani klid duše. Život chce víc než jen znalosti; potřebuje intensivní cítění a vytrvalou energii. Život chce správnou činnost, jestliže vědomosti mají být vůbec k něčemu."

"Tvé pocity a reakce, Dane, jsou automatické a dají se předem odhadnout, kdežto moje ne. Vytvářím svůj život spontánně; tvůj je dán tvou minulostí."

"Má mysl je jako nezčeřený rybník. Tvá je naproti tomu plná vln, protože ti připadá, že jsi od neplánovaných a nevítaných událostí oddělen a často jimi dokonce ohrožen. Tvá mysl je jako rybník, do kterého právě někdo vhodil balvan."

"Nesmrtelnosti jsi už dosáhl, ale ne tak, jak si představuješ, nebo jak v to doufáš. Byl jsi nesmrtelný dávno před tím, než ses narodil, a budeš nesmrtelný dlouho poté, co se rozpadne tvé tělo. Tělo je vědomí, je nesmrtelné. Jen se mění. Jen mysl - tvoje osobní názory, tvůj příběh a tvoje totožnost - je smrtelná, tak kdo by o ni stál?"

"Na cestě, kterou sis zvolil, nejsou ani pochvaly ani výtky. Pochvaly a výtky jsou formy manipulace, které už nepotřebuješ."

"Je lepší dělat s plným nasazením chyby, než se s třesoucí dušičkou chybám vyhýbat. Odpovědnost znamená poznat požitek i jeho cenu, rozhodnout se na základě toho poznání a žít bez obav podle svého rozhodnutí."

"Umírněnost je maskovaná prostřednost, strach a zmatek. Je to ďáblova lest. Je to kulhavý kompromis, který nikomu nepřinese štěstí."

"V životě nejsou žádné obyčejné okamžiky."

"Nikdy nebojuj proti někomu nebo něčemu. Když do tebe strkají, táhni, když tě táhnou, strkej. Zvol si přirozený pohyb a poddej se mu; pak máš na své straně sílu přírody."

"Měj úctu k druhým. Nejprve jim dej to, co chtějí oni, a pak jich možná několik bude chtít to, co jim chceš dát ty."

"Jediná schopnost, na které opravdu záleží je štěstí. A štěstí nemůžeš dosáhnout - to dosáhne tebe, ale teprve tehdy, až se vzdáš všeho ostatního."

18.01.2019 4 z 5

Já jsem Zlatan Ibrahimović Já jsem Zlatan Ibrahimović David Lagercrantz

"Jak si dokážete u všech vynutit takový respekt?"
"Respekt si nevynucujete. Respekt si získáváte," odpověděl Capello novináři.

"Můžete dostat chlapce z Rosengardu, ale Rosengard z chlapce nikdy nedostanete."

12.12.2018 4 z 5

Řeka bohů II Řeka bohů II Wilbur Smith

S prvním dílem se to nedá vůbec srovnat, ten byl mnohonásobně lepší.
Ale tato kniha se mi taky líbila. Opět ukazuje, že v dnešním světě (stejně jako v minulosti) platí, že ten, kdo má dostatek peněz, si může hrát větším či menším způsobem na boha. A záleží pouze na výši toho bohatství, kolik jedinců takový člověk (nebo skupina lidí) dokáže ovládat.

Pár citátů z knihy:

"Jakže se jmenuje ten partyzánský velitel, co se spojil s Harperem?" "Mek, Nimmur, a není žádný partyzán. Je to bandita a notorický terorista, shufta," rozhořčeně opravil Nogo von Schillera. "Bojovník za svobodu jedněch, je pro druhé terorista," odpověděl suše von Schiller.

"Jak pravil jeden moudrý muž: přátelé se dají podvést nejsnadněji - nečekají to."

19.04.2018 4 z 5