Školák Kája Mařík 1. díl

Koupit

Knížka vypráví o příhodách čilého prvňáčka ze zbožné venkovské rodiny z počátku století. Kájovi se ve škole líbí, zejména náboženství a zpěv. Jinak miluje les a dovede být kamarádem zchoulostivělé dcerce otcova nadřízeného, kterou učí klukovské kousky. Třebaže je jeho rodina chudá, dostává Kája pro svou roztomilost a upřímnost dárky od bohatších sousedů....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/12_/12373/skolak-kaja-marik-1-dil-A52-12373.jpg 4.4399

Kniha Školák Kája Mařík 1. díl

olca1983

Kája Mařík, hrdina mého dětství. Dostávala jsem knihy ze série průběžně jako dárky (Vánoce bez knihy by v naší rodině nebyly Vánoce) a leckdy jsem se do Kájových osudů začetla hned pod stromečkem. :-) Děkuji výzvě, že mi pomohla si tyto vzpomínky vybavit.

SputnikV

moc náboženství, moc slaďoučké, mně se to nelíbilo. Oceňuji, že autorkou v té době byla žena.

Little.deer

Dětství :-) babička s dědou to nasbírali jako výstřižky, když kdysi vycházel v nějakém časopise...

freestyla

Skvělá, oddechová kniha.

Pár citátů z knihy:

"Pochválen Pán Ježíš Kristus! Pěkně vítám, děkuji pěkně, a sedněte si u nás, abyste nám nevynesli spaní!" spustil Kája mezi dveřmi. “Jéje, maminka řekla: 'Nepopleť to zas,' ale já už to mám tak ve zvyku."
Pan farář seděl u okna a jedl. Po několika slovech Kájových se rozesmál a potom řekl on i stará paní: "Děkujem pěkně za přivítání, a co bys, Kájo, rád?"

"A teta pořád říká: 'Chudinka malá!' Holka je jako cvalík, křičí jako pět sojek, když se sletí na stromě, a teta hned přiběhne a říká: 'Chudinko malá, oni ti ubližují, viď! Máma tě nedá. Chceš mlíčko? Chceš kašičku nebo pikšótek?' To jí přinesla tuhle naše maminka od tety pekařky pikšótky. Takové žluté byly a voněly. Povídám: Maminko, dejte mi jeden! Ale maminka na to: 'Tebe budu krmit pikšótkama! Vem si chleba!'
Přišel tatínek, maminka je zrovna dávala na květovaný talíř, a usmíval se. „Á, dnes naše maminka strojila. Máme pikšótky, to se těším!’ A to se mi, pane řídící, moc líbilo, že maminka řekla: ‘Ty jsi jako Kája! Ty jou pro chudinku Marjánku. Zavážu talíř do čisté utěrky a Kája tam s nimi doběhne.’
‘No když jsou pro chudinku, tak jí je necháme,’ řekl tatínek. Maminka dala poslední na talíř a podala mi ten papír od nich. Byly tam drobty, ale jako maliny. Tatínek se smál a řek´: ‘Káju pošleš s pikšótkama? Jen si vzpomeň na rozinky!’ Tak maminka šla sama. ‘Marjánka stůně?’ ptal se tatínek. ‘Kdepak,’ jsem řek‘. Pořád jí a křičí. Pane řídící, já vím, proč křičí. Chce běhat a nemůže. Musí být v peřině, protože nemůže chodit. Já bych v peřině nevydržel ani za ty pikšótky!”

Mateo67

“ Maminka už dává určitě na stůl rozpíčky. Ty spadnou rovnou do ledvin... “ Kdo by mohl zapomenout. Už první stránka mě přenesla nazpět, do dětství. Vybavily se zvuky a vůně, a vzpomínky dávno kdesi zasunuté a převálcované životem dospěláka. A přesto to už nebylo ono. Dětský mozek dokáže nevnímat či vytěsnit pasáže, které mu nejsou blízké a nic mu nedávají, u dospělého už to tak snadné není. Překvapilo mě, čím vším byly některé kapitoly “naplněny”. Z určitých jsem si nepamatovala ani “zbla”. Kdyby existovala Databáze před .... hoooodně lety, dala bych pět. Dnes to budou pouze tři.

archivářka115

Doma jsme měli pouze první tři díly. Kája a Zdeňa dva kladní hrdinové, kteří se mi (jako dítěti) moc líbily.

Lka

Káju Maříka jsem četla díky výzvě. Je to úsměvný, rošťácký kluk, kterého je všude plno a nikde se neztratí. Je hezké se dostat do doby, která nám už nic neřiká.

Lka