frantisek8863 frantisek8863 komentáře u knih

Začátek konce Začátek konce Manel Loureiro

Dobrý začátek, kdy autor popisuje rozpad civilizovaného světa. Občas mě dráždili za vlasy přitažené schopnosti nemrtvých a pár podivných situací, ale víceméně to nerušilo ponurou atmosféru, napětí a boj o přežití obhájce. Závěr knihy, který skončil v zásadním momentu celého putování mě navnadil na pokračování.

01.05.2019 4 z 5

Zaslepení Zaslepení Jørn Lier Horst

Tohle je má druhá kniha i když je čtená na přeskáčku, jsem mile překvapen relativně příjemnou atmosférou vyprávění. Kdy se detektivní pátrání prolíná s osobní linií Wistinga a jeho dcery. Nevadí mi severské násilné a krvavé detektivky od Nesbo, nebo Keplera. Zde je vidět, že to jde i bez šokujícího násilí a brutality, aby děj měl co nabídnout a zaujmout.

12.03.2019 4 z 5

Brisingr Brisingr Christopher Paolini

Dobře propletené nitky děje se splétají do silného spojení Vardenů, elfů, trpaslíků a Urgalů proti velmi silnému Galbatorixovi. Líbil se mi vypracovaný starý jazyk spojený s kouzly a jazyky národů, který nepůsobí vůbec rušivě.

01.01.2019 4 z 5

Eldest Eldest Christopher Paolini

Druhý díl mě víc zaujal, než první díky prolínání vyprávění o Eragonovi a Roranovi. Děj se komplikuje a třetí díl čeká.

01.01.2019 4 z 5

Městečko, kde se zastavil čas Městečko, kde se zastavil čas Bohumil Hrabal

Další nahlédnutí do Hrabalovo dětství a jeho rodiny bylo zábavné. S malým Bohumilem si rodiče jistě užili své perné chvilky stejně jako si to užil Bohumil s dědou, otcem, nebo strýcem. Zřejmě se k vyprávění musí přistupovat s nadhledem a humorem, protože za 2. sv. války to již byl dospělý muž. Zajímavé bylo popsání nové éry a propuštění otce z pivovaru, protože jeho proviněním bylo, že byl jako správce na zaměstnance hodný. Příjemné počtení. Na začátku knihy jsem k tomuto vyprávění přistupoval laxně a bral to jako grotesku, ovšem závěr knihy mě silně zasáhl. Jsem rád, že jsem s knihou počkal, protože před zhruba 20 lety bych zřejmě konec plně nedocenil, aniž by mě tak intenzivně oslovil tak jak tomu bylo dnes. Zhruba za 20 -30 let budu nahlížet na tuto knihu s popisovanou nostalgií a opět jinak. Moc knih od Hrabala jsem nepřečetl, ale tato mě díky svému závěru zaujala a osobně si této knihy velmi cením.

09.12.2017 4 z 5

R.U.R. R.U.R. Karel Čapek

Trochu mě mrzí, že je to podané a ploché jako divadelní hra. Opět se Čapek trefuje do černého z tak vzdálené minulosti kdy přemýšlel o tomto tématu. Od otázky ohledně využití robotů, varování před úpadkem lidstva díky technice, po duši a konče odkazem na biblického nového Adama a Evu.

19.09.2017 3 z 5

Egypťan Sinuhet Egypťan Sinuhet Mika Waltari

Historický román poskytuje pohled do starověké Egyptské společnosti . Ve vyprávění čtenář pozná opakované životní vzestupy a pády Sinuheda, silné emoce, intriky, nenaplněnou lásku, válku, cestování po několika starověkých státech, poznání tehdejší zvyků a tradic... Kniha vede k zamyšlení nad lidskou pomíjivostí a životem jedince ve společnosti a naopak. Bylo potřeba si trochu zvyknout na jazyk vyprávění, díky použitým slovním přirovnáním a postavě otroka Kaptaha je Sinuhedův komplikovaný život okořeněný vtipem.

13.09.2017 4 z 5

Lovci mamutů Lovci mamutů Eduard Štorch

Mnohokrát přečtená kniha o tlupě lovců z pravěké Moravy a jejich nesnadném životě.

08.09.2017 4 z 5

Cesta slepých ptáků Cesta slepých ptáků Ludvík Souček

Zde tuto knihu hodnotím očima kluka, kterou jsem ji objevil v 80. letech v knihovně ZŠ. Kniha byla zajímavá svým nápadem rozpracovat Verneovku do novodobého sci-fi pokračování a proložit to informacemi o světových záhadách. Forma vyprávění příběhu je poutavě zpracovaná a nějakou dobu jsem se dohadoval kolik je na tom příběhu reálného a co je fikce. Mnohem později jsem v antikvariátu zjistil, že je to trilogie a ihned zakoupil.Ovšem tento první díl byl pro mě nejzajímavější.

08.09.2017 5 z 5

Aréna smrti Aréna smrti Suzanne Collins

Před knihou jsem viděl třetinu filmu. Poté jsem si raději nechával v televizi utéct všechny díly. Chtěl jsem raději začít s knihou a nelitoval jsem. Byl jsem mile překvapen a někdy i dojat. Poutavé čtení, které má spád a děj ke kterému jsem se snažil co nejdřív vrátit a číst dál.Příběh má i nějaké slabé stránky, ale děj je tahoun, který je snadno převálcuje.Až přečtu všechny tři díly, tak si někdy později dám filmové srovnání.Myšlenkové pochody a pocity hrdinky děj dobře koření, ale tohle filmy vždy postrádají.

19.05.2017 5 z 5

Tommyknockeři Tommyknockeři Stephen King

Parádní scifi, létající talíř, pohřbení mimozemšťané a měnící se obyvatelé městečka...
I přes místy zbytečně natahovaný děj a velký počet postav jsem spokojen. Knihu jsem si užil více než film.

15.09.2022 4 z 5

Setkání s Rámou Setkání s Rámou Arthur Charles Clarke

Sci-fi klasika nezklamala, poutavý a plynulý děj, dobře promyšlené.

09.09.2021 4 z 5

Smutek poručíka Borůvky Smutek poručíka Borůvky Josef Škvorecký

Skvěle vyprávěné detektivní povídky jsem si užil. Poručíka Borůvka se jeho slabostmi mi byl sympatický a odpočinul jsem si u čtení.

08.09.2021 4 z 5

Kronika konce světa Kronika konce světa Shigor Birdman (p)

Místy jednoduché, útlé, ale dobře napsaná postapo z domácího prostředí. Klidně bych zvládl více stran, nebo i pokračování.

21.04.2021 4 z 5

Vražedná léčba Vražedná léčba James Dashner

Závěrečný díl opět nenudí a opět jede velmi svižně, možná až moc svižně. Hororové prvky, otázky, hledání odpovědí a klamání jsou ku prospěchu vyprávění. Místy mi to přišlo zbytečně překombinované stejně jako role Teresy a ZLOSINa, ale to nejednodušší řešení si autor a ZLOSIN nechal na závěr. S trilogií jsem spokojen, je originální, skvěle a napínavě napsaná. Klidně se k ní ještě později vrátátím.

23.01.2021 4 z 5

Počátek Počátek Dan Brown

Za mě osobně nejslabší příběh, ovšem stále nadprůměrný. Opět parádní nosné téma knihy, které vede k zamyšlení, ale to je u knih D. Browna standardem, stejně jako spletitost zápletek. Jen zde bylo podání a spletitost trochu slabší. "Zlý manipulátor" byl celkem rychle odhadnutelný, ale čtivost skvělá a rozhodně nezklamala. Winston by se mi také docela hodil.

29.11.2020 4 z 5

Kvazi Kvazi Sergej Lukjaněnko

Moje první setkání s tímto ruským fantazy autorem. Styl soužití lidí a zombie v několika životních fázích v novém světě a v novém řádu soužití je vcelku originální. Zombie detektivka neurazila i když jsem někdy pozdvihl obočí nad vyprávěním, nebo nad jednáním a pohnutkami postav. I jednoho z dvojice vyšetřovatelů, zombie komunistu si jde svým způsobem oblíbit.

11.11.2020 4 z 5

Noční hlídka Noční hlídka Sergej Lukjaněnko

Začátek byl zajímavý, pak se autor zbytečně pouští do rozumování nad přesahy strany světla a noci. Z několika příběhů se ukazuje, že neplatí jednoduché černobílé vidění světa, dobra a zla. U některých částí jsem se nudil, onu obdivovanou světovost ruské klasiky jsem v knize nenašel.

11.11.2020 3 z 5

Cilčina cesta Cilčina cesta Heather Morris

Opět další příběh vystavěný na reálné postavě a osudu. O proti prvnímu dílu mě osobně tohle vyprávění zasáhlo a místy dojalo více než předchozí díl. Začátek knihy je zjednodušený, místy zrychlený. Štěstí a náhod je ve vyprávění dostatek, sice to místy vypadá naivně, ale příběh to nenarušuje. Projít v šestnácti letech, jako krásná židovská dívka Hitlerovo koncentrákem, aby se po osvobození dostala až so Stalinského Gulagu je nepředstavitelné. Popis den po dni je podrobnější a barvitěji popisuje způsob přežívání, i když i zde se autorka držela při zdi. V doslovu Owena Matthewse se popisuje reálnější vyobrazení pekla Sovětských Gulagů. Autorka mohla být reálnější, zřejmě se rozhodla jít mírnější cestou. Je obdivuhodné jakou dlouhodobou hrůzou a beznadějí si mladá Cilka musela ve svém životě projít a nenechat se zlomit, nebo se z toho nezbláznit.

27.10.2020 4 z 5

Přechod Přechod Justin Cronin

Upíří postapo vyprávěna ve dvou časových úsecích oddělených stoletím mě trochu ze začátku mátla, ale jakmile se člověk začte je to v pohodě. Skupina velmi mladých lidí putuje Amerikou, aby našli odpovědi a naději. Jednání lidí a odkazy na upíří mýty vytváří mnoho otazníků a nejasností, což mě vede k dalšímu pokračování.

07.06.2020 4 z 5