Tommyknockeři

kniha od:

Tommyknockeři https://www.databazeknih.cz/img/books/17_/171088/bmid_tommyknockeri-FSl-171088.jpg 3.9 692

Další napínavý román proslulého mistra hororu, tentokrát o městečku sužovaném mimozemskými silami. Bobbi, spisovatelka žijící poklidným způsobem na své farmě, jednou v lese zakopla o kus kovu. Poháněna nevysvětlitelnou zvědavostí začala kopat a postupně za pomoci ostatních odhalovat zabořený vesmírný koráb. „Tommyknockeři“ potřebují lidské bytosti pro výrobu energie. Mění fyzicky i psychicky Bobbi i ostatní obyvatele Havenu a nutí je pomocí hrůzných vynálezů ničit všechny, kteří jsou proti nim. Jen Gard a Davidův dědeček jsou chráněni kovovou destičkou v hlavě (následek po starém zranění), navíc jim pomáhá láska k Bobbi a malému vnukovi. Ubrání se lidé? Kolik životů bude obětováno, aby vetřelci mohli odletět ?... celý text

Žánr:
Literatura světová , Romány , Sci-fi

Vydáno: , Beta-Dobrovský
Originální název:

The Tommyknockers , 1987


více info...

Komentáře (105)

Komentáře 105 Recenze 3

LuckaLO
LuckaLO
28.11.2023 4 z 5

Prvních cca 200 stránek jsem se tak trochu nudila. Nebýt to můj milovaný King, asi bych to vzdala. A to by byla chyba, pak mě příběh chytil a nepustil až do konce. Stephen má daleko lepší knížky, ale mě tohle taky bavilo, teda až na ten nekonečný začátek.
Na YouTube je k vidění Zjevení Becky Paulsonové jako jeden díl Krajních mezí. Bylo to natočené podle povídky, kterou pak Stephen poupravil a stala se součástí Tommyknockerů. Jen taková zajímavost.

Stromm
Stromm
16.10.2023 5 z 5

Za mě je King mistr vypravěč. Dovede celkem nosné téma rozkošatit tak poutavým způsobem, že čtete a čtete a pořád vás žene zvědavost, co bude dál. A u všemožných motivů a minizápletek si na vás autor počíhá a v pravou chvíli zadrnká na onu strunu v podvědomí, která umí zamrazit, ale zároveň vás nepustí a vy hltáte každý další řádek a říkáte si, co ještě se v tom díle asi ukrývá. Gard jako hlavní hrdina mi seděl, je to skvěle napsaná postava, sympaťák, kterého byste ale měli spíše litovat. Antihrdina, který ale přesně sedí na svou úlohu. Pak je tam spousta zajímavých detailů a jak to King splétá dohromady jako mnohobarevný koberec, až to nedokáže nefascinovat. Ne, za mě tohleto určitě není slabý článek v mistrově bibliografii, tohle byla temná intergalaktická jízda, která tak nějak vezme za srdce, i když při jejím pročítání vyvolává slaboučké mrazení, migrénu a kocovinu. Tohle si budu rád ještě dlouho pamatovat a rád to budu srovnávat s dalšími autorovými počiny.


Luigi1
Luigi1
25.06.2023 4 z 5

Tak jsem se nenudil a četl stále a stále

SedllY
SedllY
20.02.2023 3 z 5

Začátek byl super, Bobbi i Jimmy G mě dost bavili. S přehledem nejlepší část knihy byla hádka Jimmyho G s energetikem Tedem, to jsem hltal slova a málem nedýchal, vyloženě Meisterstück. :)
Tak jsem si říkal, jo, tohle bude zas jedna z těch super knih, kterým ostatní nerozumí, nebo jim nesedla do vkusu, tempa, chuti, nálady, teploty, ročního období. Ale ne, pak přišla dlouhá část knihy, kterou mě King absolutně nudil, nechtělo se mi číst dál a už v polovině jsem věděl, že se Tommyknockeři přidají k nejhorším Kingovkám, společně s Pulsem a Holčičkou, která měla ráda Toma Gordona.
Konec celkem ušel. Škoda, tahle kniha měla ambice být daleko lepším kouskem.

etranger
etranger
19.02.2023 4 z 5

Mnohomluvná kniha Stephena Kinga mi asi navždy utkví v paměti svými psychedelickými pasážemi s útoky zvlčilých výdejních automatů, proto hodnotím nad to, co by si kniha skutečně zasloužila, protože zejména pasáže Gardových avantýr byly vysloveně nudné. Kdysi jsem četl, že King je mistrem kombinace hororu a společenského románu. V Tommyknockerech vykreslení středostavovského prostředí téměř chybí, nebo skřípe.

TheSarcasm
TheSarcasm
16.02.2023 3 z 5

Že je Stephen King ukecanej všichni víme. V Tommyknockerech je ale občas ukecanej děsně. Čtenář Patrik02 níže zmiňuje, že Stephen byl údajně při psaní této knihy tak mimo, že si ani proces psaní nevybavuje. Nevím jestli je to pravda, ale občas tak kniha opravdu působí. Upřímně, např. mnohastránkový popis jak byl Gard opilej mě tedy moc nebavil. Na druhou stranu nebyl by to Stephen King kdyby svou knihu nevyšperkoval sakra houstnoucí atmosférou a pořádným masakrem.

Patrik02
Patrik02
01.12.2022 4 z 5

Během psaní této knihy byl S. King (jak sám tvrdí) údajně tak opilý a sjetý, že si proces psaní téměř nevybavuje. A pokud je to pravda, pak jsou Právě Tommyknockeři důkazem toho, že mistr dokáže napsat zdařilé dílo téměř v jakémkoli stavu. Příběh, jako ve většině jeho knih, začíná tak nevinně, jak jen může - jednoduchým klopýtnutím. Tak málo stačí k rozjezdu událostí, které změní osud městečka Heaven a všech jeho obyvatel. Zejména také jedné spisovatelky a přítele alkoholika. K dokonalosti mi osobně chybí menší počet vedlejších postav, kterých je více, než požehnaně a člověk se v nich při nepozornosti ztrácí.

ozzak
ozzak
23.11.2022 5 z 5

Jeden můj první román od krále hororu Kinga tentokrát o mimozemské síle která zipnotizuje obyvatelstvo jednoho městečka proti kterému pár obyvatel zůstalo imuni tak s ní můžou bojovat.

frantisek8863
frantisek8863
15.09.2022 4 z 5

Parádní scifi, létající talíř, pohřbení mimozemšťané a měnící se obyvatelé městečka...
I přes místy zbytečně natahovaný děj a velký počet postav jsem spokojen. Knihu jsem si užil více než film.

FleprBooks
FleprBooks
09.07.2022 3 z 5

Velmi zvláštní King a zároveň velmi prazvláštní kniha. Téma není špatné, ale téměř se vám zdá, že to musel psát někdo jiný. Příběh je dost natahovaný, postavy nejsou sympatické a celkově je to velmi těžkopádné. Má to samozřejmě mnoho výborných momentů, ale nemohu se zbavit dojmu, že to bylo prostě nemastné i neslané.

ludek.n
ludek.n
14.01.2022 4 z 5

Vždy, když Stephen King opustí své výsostné teritorium děsu a hrůzy a vydá se vstříc žánrům jako sci-fi nebo fantasy, je výsledek - při vší úctě - více či méně diskutabilní. S Tommyknockery tomu není jinak, a to i přesto, že v Havenu pohřbený kosmický koráb i se všemi důsledky, které z jeho objevení vyplynou, jsou vlastně jen východiskem pro vlastní hororovou zápletku. Ta je rozvíjena pozvolna a jaksi mimoděk, zato vytrvale a s neochvějnou tendencí zvyšovat napětí až k závěrečné oslepivé katarzi. Stephen King má tento postup zmáknutý na takové úrovni, že by se už dalo mluvit o autorské poznávací značce. Nicméně se mi tentokrát zdálo, že překonat úskalí úvodního seznámení se s obyvateli Havenu trvá až nekonečně dlouho. Dokonce i celý ten chór doprovodných postav byl bezbarvý a nezajímavý. Když přišlo na lámání chleba ve velkém finále, už mi natolik splývaly, že to byla jen bezvýznamná přehlídka jmen, motající se okolo ústřední dvojice hrdinů Bobbi a Garda. Odhlédnu-li od těžkopádného závěrečného sci-fi motivu, bylo finále strhující a na poslední chvíli dotahovalo ztráty v udělování hvězd, kterými jsem v první polovině knihy rozhodně šetřil.

Terror
Terror
17.12.2021 2 z 5

Četl jsem poprvé a říkal si: "WTF! To snad není možné! Tohle spatlal můj oblíbený King?"
Četl jsem podruhé a v novém překladu, který snad je trochu lepší, ale kniha a mé hodnocení zůstává stejné. Nápad není špatný, atmosféra postupně houstne, mrtvých je tam jako máku, ale tak nějak je to jedno. U Kinga oceňuji hlavně jeho umění perfektně vykreslit jednotlivé postavy, nakouknout jim do hlavy i pod spodní prádlo, takže se s nimi sblížíte a pak je vám líto, když je potká něco ošklivého. Tady je těch postav mraky, ale pořádně jsem se sžil jenom s hlavními. Bobbi a Gard jsou zpočátku výborně podáni a pokud jsou na stránkách oni, jde o klasickou kingovku. Jakmile se ale autor věnuje jiným postavám, je mi naprosto jedno, co se s nimi stane. Děj je rozplizlý, natahovaný až běda a klidně by snesl poloviční počet stran. Ne, nebavilo mne to ani podruhé. Jedna z nejslabších a přitom nejtlustších Kingových knih, kterou mne teda fakt nepotěšil...

karol.cadex
karol.cadex
14.04.2021 5 z 5

Kingovo psaní je dar. Zrovna Tommyknockeři jsou dle mého ubohého mínění jeho masterpiece. Tolik ošklivých osudů! A kniha i tak furt volá “čti mě dááál, bude to ještě horší!”. A fakt bylo.
A ano, je to roztahaný, je to zamotaný, je tam deset hlavních hrdinů a dvacet mini hrdinů a tisícpětsetosmdesátšest přicmrndavačů. A taky to UFO.
Ale je to King. A King je láska.

MíšaS.
MíšaS.
26.03.2021 3 z 5

1) Uf, tak je to za mnou.
2) Ten konec nebyl špatný.
Moje první dvě myšlenky po dočtení knihy... A asi shrnují, co si o knize myslím. Bylo to dlouhé a některé pasáže i nezáživné.
Přišlo mi to jako s Růženkami - příběh zajímavý, ale zahrabaný v maličkostech. Čím více se dostáváte do děje, tím více Vás ty maličkosti otravují a říkáte si " a tohle je důležitý? " Asi od půlky knihy jsem se začala víc a víc nudit. Konec to napravil.
Ale myslím, že poctivou trojku si zaslouží.

Lucuschka
Lucuschka
27.02.2021 4 z 5

Dočetla jsem s napětím...
Líbilo se mi to, moc se mi to líbilo. Dobře se to četlo a příběh i zpracování bylo skvělé. Rozhodně jsem ráda, že jsem Mistra objevila a začala číst, a zcela jistě jen tak nepřestanu...

PlusOne
PlusOne
03.02.2021 3 z 5

Jedna ze slabších knih tohoto jinak vynikajícího autora. Zakoupil jsem (a přečetl) asi před deseti lety, přečetl, a nijak mě tehdy nenadchla. Po dlouhé odmlce jsem se k ní letos vrátil, a působí na mě o něco líp, možná jsem k ní potřeboval dozrát, nevím...ale baví mě každopádně víc. I tak ale doporučím jen opravdu skalním fanouškům SK.

n.ezn.amy
n.ezn.amy
06.01.2021 4 z 5

Při procházce lesem zakopne Bobbi o kus železa a cosi jí začne nutit ho vykopat a postupně odhalit vše, neví sice proč ale ta touha je obrovská. Postupně jí začínají pomáhat všichni obyvatelé Havenu, ovšem všechni se začnou měnit jak fyzicky tak hlavně psychicky. Jediní dva obyvatelé města jsou vůči tomu imunní a je otázka, zda zvládnou zastavit Tommynockery, než zničí všechny okolo. Trochu rozvleklý román o setkání s mimozemskou civilizací. Kniha nemá takový spád a napětí jako jiné romány Kinga. Jedna z mála jeho knih, které jsem četl pouze jednou a zatím nemám touhu se k ní vracet.

lucina6497
lucina6497
02.10.2020 4 z 5

Mimozemšťani mě moc neberou.. ale tohle mě nakonec vtáhlo :-)

sgjoli
sgjoli
26.09.2020

Tommyknockery nebudu hodnotit hvězdami, jelikož jsem to nedočetla. Odloženo po cca 100 stranách, které mi připadaly neskutečně ukecané, táhlé, rozplizlé na všechny strany a naprosto o ničem. Aspoň pro mne o ničem. Kniha mne vůbec nevtáhla do sebe. Strašně se mi to vleklo, nudila jsem se. A už od začátku jsem cítila potřebu přeskakovat text, jak moc detailní King chtěl být a měl potřebu popisovat každý nesmysl. Přišlo mi to ubíjející. Neumím si představit, že bych měla v tomto stylu číst dalších několik set stran. Takže bohužel, no. Já to s tím Kingem mám prostě jak na houpačce. Buď mne to baví od začátku, nebo to prostě nedokážu dočíst. A tohle je tedy ten druhý případ.

kilometr
kilometr
30.05.2020 3 z 5

Jubilejní 50. přečtené "Kingovce" by opravdu neškodilo,kdyby měla tak o 200 stran méně.Nejvíc mě pobavily vraždící stroje a sestra Bobbi.Mezi autorovi knihy patří tak někam k lepšímu průměru.65%.

sedw
sedw
24.05.2020 2 z 5

Jak mám Kinga rád, tak tady jsem se fakt knihou protrápil. Škoda, protože podle popisu měla mít kniha vše, co by mě mělo bavit.

martin3683
martin3683
14.04.2020 3 z 5

Dalo by se říci, že to je klasická Kingovka z jeho ranné tvorby. Hodně ukecaná, mraky vedlejších postav a příběhů, něco se tam pořádně začne dít až za půlkou knihy apod. S ukecaností to zde ale King často přehání, dalo by se až říci, že tu exhibuje a vybíjí si přetlak nápadů na různé mini příběhy a dramata. Nechá nás poznat postavu, aby ji o 15 stránek dále nechal zabít apod. Pokud by škrtl tak třetinu knihy, tak to nikdo nepozná, pokud by to byla půlka, tak by to poznat už bylo, ale jen pozitivně. Normálně od Kinga pomalu nečtu knihy pod 1000 stran, ale zde jsem se ošíval už při 200. stránce. Není to kniha pro všechny fanoušky krále horroru.

Metla
Metla
16.03.2020 3 z 5

Myslíte, že nejhorším mimozemským šmejdem je uječený Alza ufoun? Nemýlíte se! Ovšem Tommyknockeři aspirují na druhé místo v žebříčku nejobávanějších hrozeb z vesmíru, proto doporučuji ignorovat neznámé kovové objekty, o které zakopnete na svém pozemku či kdekoliv jinde. Zvědavost může zanořit do exkrementů nejen vás... A to je vlastně jeden z problémů knihy: tady jsou všichni hluboko v análním otvoru tak záhy, že čtenář nestihne ani začít držet palce a už ví, jak je to zbytečné. Hrdinové jsou suplováni odkecanými existencemi bez naděje na světlé zítřky. Nejvýraznější postavou je básník-alkoholik Gardener; autor do něj zjevně promítnul kus ze sebe samého. Boj s démonem Chlastem a různé úvahy na toto téma zabírají v "Tommyknockerech" příliš mnoho prostoru (King sám připustil, že tento román psal ve svém závislácky nejhorším období).
Druhá výhrada se týká délky: editor měl škrtat jako vzteklý. Já sice mám ráda Kingovy ponory do lidské psychiky i různé vedlejší linie a epizodky, ale tohle je strašně užvaněné. Vyházet 200-250 stran by bylo knize jedině ku prospěchu. Ve srovnání třeba s objemnějším a v jistých ohledech podobným dílem "Pod kupolí", které jsem zbaštila rychle a s chutí, jsem se do "Tommyknockerů" musela nutit. Zápletka je prostá a prodírat se emzáckou či Gardenerovou myslí mi dávalo zabrat. A to navzdory faktu, že jsem si knihu pořídila v novém, kvalitním překladu Milana Žáčka. Doma jsem četla papír, v práci jsem k obědu do čtečky sehnala jen staré vydání a nepřekvapivě byl rozdíl značný. Pan Reitmayer občas Kinga nepochopil a významem ujel kamsi do pr... pryč, především však nezvládl poskládat slova do vět, jaké snadno projdou mozkovými závity, aniž by se čtenář každou chvíli zadrhnul se zmateným: "Cože?!"
Když vezmu v úvahu, jak byl můj oblíbený spisovatel v průběhu tvorby stále na plech, nejsou "Tommyknockeři" úplně špatná kniha. Bohužel ani kdovíjak dobrá, ty tři hvězdy jsou poněkud protekční.

"Gard nepředpokládal, že se jí peníze prakticky sypou z prdele, jelikož nevěřil, že Patricia McCardlová má něco tak vulgárního jako prdel, ta neměla ani konečník - když se potřebovala vyprázdnit, nejspíš prováděla akt neposkvrněné defekace."

mareksevc
mareksevc
02.02.2020 4 z 5

Výborná kniha, nevadilo mi ani budovanie postáv ani občas odskok od hlavného deju, nemôžem povedať že by kniha mala pre mna nudné pasáže, posledných 150 strán bolo naozaj Kingova top liga , osobne odporučam ludom čo maju radi temu ufo :)

RendyaDav
RendyaDav
13.01.2020 3 z 5

Oddychové , napínavé čtení ,ale někdy zbytečně nudné , táhlé ..

Kinison
Kinison
06.12.2019 2 z 5

Příběh zajímavý, ale děsně natahovaný se spoustou odkazů a postav, ve kterých jsem se ztrácel. Masa jmen obyvatel městečka mi splývala a do finále jsem se tak nedokázal tolik dostat. V knize silně rozunuje odkaz Černobylu a líbily se mi promítnuté zkušenosti alkáče a spisovatele. Kingova slabá kniha. Zatím jsem nic horšího od něj nečetl. Ale stále dobrá ve srovnání s běžnou produkcí. Proto 2 hvězdy v kontextu Kinga.

cube6
cube6
13.11.2019 4 z 5

Tommyknockeři aneb Stephen King na LSD. Tohle byla má druhá kniha od Kinga, která se mi dostala do rukou a i tehdy jsem z toho měl takové rozporuplné pocity. Námět je skvělý. Spisovatelka, která v lese pod zemí najde mimozemskou vesmírnou loď, když zakopne o její část, která trčí ze země a samozřejmě jí začne vykopávat. Tahle část je parádní a stále jen napjatě čekáte, co z toho vyleze, ovšem ta druhá část knihy už je trochu úlet, který zavání béčkovými horory (automat na nápoje na vražedné stezce... WTF?! :D ) takže je potřeba to brát trochu z nadhledem. Krom toho je tu opravdu spousta postav a může se vám stát, že ztratíte přehled kdo je kdo.
Na druhou stranu se s těmi postavami King vůbec nemazlí a kosí je ve velkém. Proměna místních je též ''libová'' a konec knihy slušný.
Ve výsledku je to kniha s velkým potenciálem, který ale King plnohodnotně nevyužil. I tak ji musím trochu nadhodnotit. Opět zapracovala nostalgie.
Každopádně z této knihy plyne minimálně jedno ponaučení:
Rozbít si lebku, aby vám tam místo ní dali kovovou destičku, nemusí být až tak špatnej nápad, jak se na první pohled zdá. Třeba vám to někdy zachrání život. Nikdy nevíte, kdy vám zaklepou na dveře Tommyknockeři.

Hodnocení : 7/10

petrarka72
petrarka72
28.09.2019 4 z 5

Jedna ze slabších Kingovek - ale zachycení dusné atmosféry obecné paranoie kolem atomu a dalších (zne)užívaných energií (kniha byla vydána rok po Černobylu!) a strhující finále stojí za to.

Osice
Osice
19.09.2019 5 z 5

Trochu mne překvapilo, že se mnoha lidem tato knížka tolik nelíbila. Já se od ní nemohla odtrhnout. S Bobbi jsem prožívala odkrývání tajemného objektu a obzvlášt mi přirostl k srdci její přítel Gard. V Gardovi vidím takové Kingovo závislé alter ego. Sám autor o knize říká, že spolu s Misery byla jistým voláním o pomoc. Jako většinu jeho knih jsem četla v originále. Do českého překladu jsem pouze nahlédla, ale působil na mne bohužel těžkopádně...

Jak to tady píšu, tak jsem dostala chuť přečíst si Tommyknockery ještě jednou:-)

Balthazar
Balthazar
05.04.2019

Čtivé , napínavé až do konce, i když množství postav bylo trochu matoucí :) ale za mě 80/100