flanky flanky komentáře u knih

47 róninů 47 róninů Stan Sakai

Nádherné komiksové ztvárnění nejznámějšího japonského příběhu všech dob. Užil jsem si každou stránku. Skvělým bonusem byly alternativní obálky knihy. Kresba se mi líbila, byla přehledná a poměrně propracovaná, jen jí chyběla trochu akčnost a pohyb. I tak ale budu mít tuto knihu velmi rád.

21.06.2018 5 z 5

Terapie sdílením Terapie sdílením Ester Geislerová

Poměrně zábavné, ale celkem nicneříkající sbírka konverzačních zpráv. I přes poměrně výraznou zábavnou složku ve formě kouzlo nechtěného či bizarních výmluv, mi to pořád přijde jen způsob, jak z lidí vytáhnout peníze. Nechci mít doma poloprázdné byť vtipné stránky.

12.06.2018 odpad!

Žaloba Žaloba Bandi

Nádherně smutná ukázka absolutní totality, která panuje v KLDR. Příběhy, které napsal člověk, který doposud v tomto nemilosrdném režimu žije, jsou snad to nejvzácnější, co z této země kdy proniklo na svět. Mistrovský um tohoto autora tkví v tom, že nikdy nekritizuje přímo režim (možná s výjimkou prvního příběhu s názvem Záznam o zběhnutí). Zobrazuje "jen" pravdivé příběhy, které se udály (či se reálně mohly přihodit), a je už pak na čtenáři, zda dokáže rozlišit, co je ve skutečnosti severokorejský režim zač. Na první pohled se může zdát, že jsou příhody až příliš přitažené za vlasy, nicméně pokud si přečtete jinou knihu o tomto maličkém státu - např. knihu Mezi dvěma Kimy - zjistíte, že jsou až příliš reálně uskutečnitelné. Asi nejvíce mě zasáhly povídky Tak blízko, a přece tak daleko; Pandemonium; Muchomůrka. Všechny tyto příběhy (ale i ty zbývající) drásají člověku srdce a ukazují, že v KLDR je člověk pouze živočich, který je platný pouze dokud je k užitku.

12.06.2018 5 z 5

Tyranie: 20 lekcí z 20. století Tyranie: 20 lekcí z 20. století Timothy Snyder

Stručná, leč velice výstižná kniha o současném stavu společnosti. Ačkoli je zde pojednáváno o Americe, resp. příklady a rady jsou směřovány Američanům, kteří si zvolili Trumpa, mnoho (bohužel ale opravdu mnoho) informací se až neuvěřitelně podobá i současné české společnosti. Možná se ne každé rady dají brát doslovně (třeba ta o tom, že bychom si měli předplatit noviny, což sice u Američanů může fungovat, u nás však, s ohledem na jednoho známého česko-slovenského politika, který vlastní většinu novin, bohužel nikoli), nicméně je opravdu důležité se zamyslet nad současným stavem, který je až hrozivě podobný předválečnému Německu, Itálii či poválečnému komunistickému uspořádání v Československu.

31.05.2018 5 z 5

Tady byla Britt-Marie Tady byla Britt-Marie Fredrik Backman

Nádherná kniha o ženě, která je naprosto skeptická a předpojatá pomalu vůči všemu, a to do doby, než ji život postaví před něco, co nečekala. Miluju tyhle Backmanovy postavy morousů, kteří se vlivem okolností mění k lepšímu a čtenáři i sobě toho dají opravdu hodně.

31.05.2018 5 z 5

Láskou ji nespoutáš Láskou ji nespoutáš Atticus (p)

Trochu pomalejší rozjezd, skvělý prostředek a zase o něco slabší konec. První básničky jsou trochu suché, poté se však krásně rozvinou a řeší především lásku, samotu a sílu jednotlivce. Na konci jsou pak slabší básně, které se věnují alkoholu, což mě příliš nezaujalo. Zpracování luxusní a překrásné, sic na úkor množství básní.

26.05.2018 4 z 5

Zrcátko Zrcátko Karl Olsberg (p)

Opravdu skvělá kniha o ne příliš vzdálené budoucnosti. Původně dobrý nápad se strojem, který vždy myslí na majitelovo blaho se zvrtne ve chvíli, kdy přístroj jaksi vyhodnocuje čím dál více dat od čím dál více uživatelů. Celá kniha je rozdělena do tří kapitol (Fází), a to podle toho, jak úspěšně Zrcátko zasahuje do dění kolem majitele. Poslední kapitola, tedy Epilog, naprosto vystihuje lidskou rasu. Líbily se mi ještě dvě věci - 1) autor skvěle zhodnocuje i události, ke kterým došlo nedávno a může je tak využít (problematika Googlu, Facebooku; Volkswagen gate...); 2) celkový stav podtrhuje i Doslov, kde autor sděluje události, které jsou dnes (či v nedávné minulosti) aktuální, a to zvláště s problematikou internetu, osobních údajů a ovládání a manipulování s lidmi. Dobře napsaná, skvěle čtivá, děsivě reálná.

25.05.2018 5 z 5

Spáč Spáč Mackenzie Cadenhead

Předně bych měl dodat, že to nebyla kniha určená pro mě, a proto jsem byl v hodnocení spíše přívětivý. Nicméně by kniha dopadla lépe, kdyby bylo více využito potenciálu a nápadu knihy. Ovládání ostatních pomocí snů se dalo více rozpracovat. Kniha mohla být klidně více popisná a detailnější. Samotný příběh mimo sny je zajímavý, protože se věnuje šikaně a tenké hranici mezi ní, spravedlností a pomstou. Ale jak jsem již napsal, dalo se to pojmout i poutavějším způsobem.

10.05.2018 3 z 5

Najděte si svého marťana Najděte si svého marťana Marek Herman

Srovnám-li očekávání s realitou, musím říci, že mě kniha více zklamala než potěšila. Autor sice půvabně v první kapitole hovoří o dítěti v nás, nicméně pak toto téma na dlouhou dobu opouští, a když už se k němu vrátí, prakticky nic moc si nepamatujete z té první části, která je zase důležitá pro nynější text. Někde mi to trochu přišlo jako kopírování zmíněných autorů a někdy mi přišlo, že autor citoval až příliš mnoho textu, místo aby se pokusil o své podání. Myslím si, že kniha mohla nabídnout čtenáři více, vždyť v autorovi ty vědomosti a zkušenosti jsou.

01.05.2018 2 z 5

6 hvězdiček z 5. Dokonalá kniha, která ukazuje zapomínání starého člena rodiny s nevídaným pochopením, přesto velice citlivě a reálně. Tato kniha vás neuvěřitelným způsobem chytne za srdce. Stručně řečeno - plakal jsem, smál jsem se, zamiloval jsem se .

21.04.2018 5 z 5

Pozvánka Pozvánka Timo Parvela

Kniha kombinuje skvělým způsobem příběh a úžasně podmanivé kresby, které člověka vtáhnou do děje. Bohužel, když se to vezme kolem a kolem, tak se vlastně žádný děj neodehrává. Kniha by měla být o hře, která je drahá a kterou prakticky nikdo nedokončil. Hlavní hrdinové se k ní nějakým zázrakem dostanou a za pár dnů (sice bezesných, ale i tak) se dostanou do posledního kola, které zvládnou na poslední pokus. Fajn, jenže tohle vše, co mělo být ústředním motivem tohoto dílu, se odehrálo někde na 10 či 20 stranách knihy. Hodně, hodně málo. Když si navíc přečtu anotaci dalšího dílu, tak zjišťuji spoustu nesrovnalostí s prvním dílem, a proto hodnotím takto nízko a nebudu pokračovat dále, byť je škoda celého námětu, který ztroskotává na nedotaženosti příběhu. Možná to projde u dětských čtenářů, ale já knihu plnou nesrovnalostí číst nebudu.

16.04.2018 2 z 5

Umění války Umění války Sun-c'

Krásně napsaná dobová kniha, u které si však myslím, že je nadužívána. Samozřejmě chápu, že se mezi řádky dá nalézt mnoho informací, které lze aplikovat i dnes, a to v různých případech, nicméně dle mého názoru jsou to dobové poučky a měly by tak být i brány. Veškeré aplikace do dnešních situací jsou pouze snahy vysvětlit si názory a poučky člověka, který byl válečník a snažil se svým nástupcům vštípit pár pravidel k válčení. Nic víc, nic míň. Takže pokud někdo určité verše dokáže promítnout do vztahu, zaměstnání či výchovy, je to pouze jeho interpretace. Autor rozhodně takto nepřemýšlel a jeho motiv byl mnohem prostší.

15.04.2018 4 z 5

Celý život Celý život Robert Seethaler

Nenápadná kniha, která svým jednoduchým zpracováním mocně zapůsobí na každého citlivějšího člověka. Autor neskutečným způsobem dokázal popsat život člověka, který žije na samotě, společností je poměrně intenzivně (leč ne absolutně) izolován a který si prošel i 2. světovou válkou a následným několikaletým vězněním v ruském zajateckém táboře. Citlivost, s jakou autor podává jednotlivé kapitoly, vyvolají v člověku soucit s hlavním hrdinou, který toho od života příliš nedostal, nicméně nikdy si nestěžoval. S čistým svědomím mohu knihu doporučit k uvolnění i zamyšlení se nad životem.

08.04.2018 5 z 5

Noc na galaktické železnici Noc na galaktické železnici Kendži Mijazawa

Jedno z nejkrásnějších děl japonské literatury, která se objevila v mnoha zpracováních, ať už filmových či inspirovala jiné spisovatele. Kniha, resp. povídka Noc na galaktické železnici, bývá často srovnávána s Malým princem. Osobně tento názor nesdílím, protože obě knihy jsou až příliš rozdílné a dle mého patří každá do jiné zájmové i literární skupiny. Ústřední povídka, tedy Noc na galaktické železnici je vynikajícím průvodcem nejen dětského diváka, která zaujme svou neuvěřitelnou otevřeností a úchvatným koncem. Ostatní Mijazawovy povídky už jsou výrazně slabší, za zmínku stojí ještě povídka Příběh Budoriho Guska, který se obsahově i myšlenkově dokáže vyrovnat slavné předchůdkyni.

08.04.2018 4 z 5

Čarodějova nevěsta 1 Čarodějova nevěsta 1 Kore Yamazaki

Velký palec nahoru za právě tuto mangu. Jde o poměrně aktuální mangu, která je sama o sobě kouzelně nakreslená a já věřím, že Crew bude v takovémto trendu jenom pokračovat.

27.03.2018 5 z 5

Skvěle napsaná životní zkušenost v podání perfektního a velmi živého průvodce, který vám ukáže skutečnou KLDR. Nadšenkyně do propagandy nakonec sama poznává Koreu, která ji uchvátila, ale rovněž také v něčem zklamala. Trochu zamrzí, že konec studia již není popsán, což působí poměrně otevřeně. Nicméně velké doporučení: Jestli chcete najít jedno z nejpodivnějších míst na naší planetě, určitě společně s autorkou přijměte pozvání do KLDR.

27.03.2018 5 z 5

Kindervejce aneb Jak jsem se rozdvojila Kindervejce aneb Jak jsem se rozdvojila Petra Poncarová

Velice svižný rozjezd ženy, která usilovně chtěla dítě, když jí to nešlo hned, naplánovala si spoustu aktivit, načež až nyní samozřejmě otěhotněla. Kniha je skvělým popisem stavů těhotných, ačkoli spíše se zaměřením na různá negativa. Nicméně mnohokrát jsem se bavil a zasmál. Konec byl ale poměrně nevýrazný. Čím více se blížil porod, tím více ustupovalo popisování vlastních stavů a rozmáhaly se stížnosti na okolí, zdravotní personál či gynekologa. Škoda, že autorka nezůstala spíše u popisu samotných stavů těhotných, zde působila věrohodněji a uvolněněji.

27.03.2018 3 z 5

Svobodná a divoká 90. léta Svobodná a divoká 90. léta Dušan Radovanovič

Krátké, leč velice výstižné články, díky kterým si člověk může zavzpomínat na dobu nedávno minulou. Autor má určitě velký talent, jak dát do kupy krátké texty, které však dokáží čtenáře udržet v pozoru. Palec nahoru za skvělou knihu.

12.03.2018 5 z 5

Spojené státy japonské Spojené státy japonské Peter Tieryas

Moje první sci-fi, takže hodnocení spíše začátečníka než velkého fanouška tohoto žánru. Nicméně se mi to nesmírně líbilo, už jenom proto, že mám rád alternativní historii, která je zde navíc skvěle zpracovaná. Obrovská výhoda je v tom, že autor mohl čerpat ze skutečné historie a řešil i problémy, které se skutečně staly (např. komplikovaná válka ve Vietnamu), byť v této knize s jinými hlavními hrdiny. Příběhová linka se krásně rozvine až úplně na konci knihy, kde se nakonec dozvíme, proč se hlavní hrdina choval tak, jak se choval.

27.02.2018 4 z 5

Kniha se držela v mém hodnocení poměrně vysoko. Uvažoval jsem o 4 hvězdičkách (přeci jen, ne všechno se dá aplikovat v českém prostředí typu - jste smutní, tak si pořiďte krb), nicméně hodně to pokazila poslední kapitola. Jste na konci knihy, která vám měla ukázat nějakou jinou cestu, očekáváte tedy nějaké finální poselství, ale v této knize dostanete pouze statistické údaje, chlubení se Dánskem a Dány a až přehnaně detailní rozbory měření štěstí. Chyběly už jen tabulky. To opravdu nebyla ta správná kapitola na konec, uvážíme-li, že se jmenovala Hygge a štěstí. Uvidíme, jak to bude v případě Lykke.

27.02.2018 3 z 5