flanky flanky komentáře u knih

Památník Palackého 1798-1968 Památník Palackého 1798-1968 Milan Myška

Sborník několika studií (nejen českých), které se zaobírají životem, dílem i politikou Františka Palackého. Některé studie jsou zatížené dobou, jiné jsou poměrně zajímavé, nicméně bude lepší si přečíst nějaký skutečný životopis tohoto politika a historika.

01.11.2014 2 z 5

Dynamika kapitalismu Dynamika kapitalismu Fernand Braudel

Škola Annales a jejich "dějiny každodennosti" mi asi k srdci nepřirostou. Tato kniha sice zajímavě vysvětluje, proč je třeba zkoumat každodennost, ale mě příliš nezaujala.

01.11.2014 2 z 5

Vladař Vladař Niccolò Machiavelli

Příručka, jak nejlépe vládnout, na co si dát pozor, co je potřeba znát, na koho se spolehnout. Takové panovnické Desatero (Šestadvacatero).

24.10.2014 3 z 5

Německy s úsměvem - Nově Německy s úsměvem - Nově Dana Drmlová

Tuto učebnici nemohu dostatečně docenit, protože ji využívám jako samouk a bez doplňkového pracovního sešitu. Je zřejmé, že se hodí spíše do kurzů, než pro pouhé samostudium, ale některé věci mi vadily. Osobně spíše sdělím pozitiva a negativa:

+ učebnice s velmi dobrými texty, které nejsou typu "hallo, ich bin..."
+ mnoho cvičení, která jsou navíc různorodá
+ procvičování gramatiky ihned po jejím vysvětlení
+ popisná cvičení (např. popis obrázků...)
+ "přílohy" (slovníček - česko-německý i německo-český)

- pokud nemáte doplňkový pracovní sešit, budete mít poloviční učebnici
- poslechová cvičení na zvláštních CD, která nejsou součástí učebnice
- rozdělování gramatiky (mrzí mě, když se musím učit způsobová slovesa v L3, L4, L5 - vyhovovalo by mi spíše celá lekce o způsobových slovesech)
- někdy nedostatečně vysvětlená gramatika (někdy zbytečně založená na naučení - např. u tvoření rozkazovacího způsobu se musíte naučit jednotlivé tvary, a přitom by stačilo sdělit, že se tvoří u 2. os. j. č. odtržením koncovky -en)

18.10.2014 3 z 5

Němčina pro samouky Němčina pro samouky Eva Hereinová

Jelikož je poměrně složité hodnotit učebnici, a zvláště pak, jedná-li se o učebnici jazykovou, napíšu zde jen pár pozitivních a negativních postřehů, kterých jsem si jako neznalec a samouk povšiml:

+ 2 CD pro trénování výslovnosti
+ na CD jsou oba texty, dialog a také slovní zásoba
+ dva texty a dialog pro trénování výslovnosti
+ texty lineárně vyprávějí příběh
+ srozumitelně vysvětlená gramatika
+ "přílohy" - slovníček, nepravidelná slovesa
+ klíč přímo v učebnici

- trochu zamrzí, že žádná cvičení nepracují se zvukem (CD jsou pouze pro texty a slovní zásobu)
- ve slovní zásobě nejsou slovíčka seřazena podle abecedy (těžké dohledávání při cvičeních)
- v textu se objevuje i gramatika a slovní zásoba, kterou předešlé lekce ani lekce současná ještě neprobíraly
- mnoho gramatiky v jedné lekci
- méně cvičení
- některá cvičení se nevztahují k probírané gramatice, ale k látce předešlé

16.10.2014 3 z 5

Obrana historie aneb Historik a jeho řemeslo Obrana historie aneb Historik a jeho řemeslo Marc Bloch

Kniha jako taková je až příliš filozoficky zaměřená. Můžeme v ní najít i poznámky, které jsou k zamyšlení, nicméně poté vás autor zahltí tolika příklady, a v tomto případě rozhodně neplatí čím více, tím lépe, že se v celé problematice ztratíte. V knize je také znát francouzský vliv, a tak některé dějiny a příklady z dějin mnozí lidé ani neznají. Rozhodně je takové množství příkladů, a to i z různých vědních oborů, na škodu.

13.10.2014 2 z 5

Jó, tenkrát v Ústí Jó, tenkrát v Ústí Jiří Šosvald

Kniha působí poměrně kompaktně a autor působí poměrně jako suverénní spisovatel. Povedlo se mu zpracovat krásné paměti, které zobrazují Ústí nad Labem od dob První republiky s částečnými přesahy až do tehdejší současnosti (tedy do roku 1993). Některé údaje však poměrně nudí (tak např. kapitola o sportu se stává částečně nudným statistickým výčtem výsledků sportovních zápasů). Z dnešního pohledu je také škoda, že autor nepíše více o vztahu mezi českými Němci a menšinovou skupinkou Čechů na Ústecku. Takovýto příliš velký rozhled způsobil, že jde o tuctovou knihu vybraných vzpomínek Jiřího Šosvalda.

07.10.2014 3 z 5

Zítra znovu a jinak Zítra znovu a jinak Nancy van Pelt

Kniha jako taková není nijak špatná, jen je prostě znát, že vyšla před tolika lety. Proto je nutné některé rady a návody brát s rezervou. Samotný výběr je důležitý, protože v knize je plno nesmyslných statistik, které nikomu nic neříkají a často se i vylučují. To samo o sobě muselo být i velkým mínusem v roce vydání. I silně náboženský podtext je dnes již překonaný, byť se to nemusí zdát. Rozumná míra náboženství v podobných knihách je rozhodně smysluplná, ale závěrečná kapitola (a několik dosti svérázných poznámek uvnitř knihy) o konci tohoto světa je prostě něco, co by se v této knize objevovat nemělo.

27.09.2014 3 z 5

Japonsko za zrcadlem Japonsko za zrcadlem Alan Macfarlane

Krásná ukázka kouzelného Japonska. Autor uvádí nejen klady, ale také zápory, omyly a různá nepochopení ze strany západní kultury. Trochu jsem však očekával, že se bude věnovat mnohem více zajímavějším námětům, určitě by se jich mnoho našlo. Zklamáním pro mě zůstává kapitola, která se zabývá náboženstvím. Zde jsem očekával spíše zobrazení různých slavností či památných dnů, nicméně jde spíše o teologickou kapitolu. Závěrečnému shrnutí nechybí i jistá gradace.

11.06.2014 4 z 5