flanky flanky komentáře u knih

Kniha se držela v mém hodnocení poměrně vysoko. Uvažoval jsem o 4 hvězdičkách (přeci jen, ne všechno se dá aplikovat v českém prostředí typu - jste smutní, tak si pořiďte krb), nicméně hodně to pokazila poslední kapitola. Jste na konci knihy, která vám měla ukázat nějakou jinou cestu, očekáváte tedy nějaké finální poselství, ale v této knize dostanete pouze statistické údaje, chlubení se Dánskem a Dány a až přehnaně detailní rozbory měření štěstí. Chyběly už jen tabulky. To opravdu nebyla ta správná kapitola na konec, uvážíme-li, že se jmenovala Hygge a štěstí. Uvidíme, jak to bude v případě Lykke.

27.02.2018 3 z 5

Pikunikku: Japonský piknik Pikunikku: Japonský piknik Monika Baudišová

Krásná "kniha" na efekt, ve které si sice nic moc nepočtete, nicméně graficky velice zaujme. Je nutno ji brát spíše jako umění než knihu, ale zato velmi krásné umění.

27.02.2018 4 z 5

Bez vodítka Bez vodítka Rupert Fawcett

Krátké kreslené příběhy, které jsou navíc úžasně vtipné. Paráda, jen musím objektivně dodat, že některá témata se opakovala, což šlo poměrně snadno poznat.

27.02.2018 4 z 5

Darwinovy ceny - Nová evoluce Darwinovy ceny - Nová evoluce Wendy Northcutt

Slabší než jsem čekal. Některé příhody zaujaly, ostatně nemusíme chodit daleko, protože se našlo (a zaznamenalo) i několik událostí z ČR, nicméně pokud psala a glosovala samotná autorka, bylo vše dobře propracované. Bohužel byly příběhy mnohdy i nudné, zvláště pak v kategorii "Tentokrát přežili", protože jsou zde často příhody formou dopisu či osobního vyprávění, kde to poměrně vázne. Vědecké vsuvky jsou loterie - tematicky nemusejí zaujmout. Nicméně musím uznat, že jsou zpracovány velmi čtivě a v drtivě většině patří k tomu lepšímu, co kniha nabízí. Shoduji se s uživatelem hellena1523, prostě takové záchodové čtení.

10.02.2018 3 z 5

Utrpení za pokladnou Utrpení za pokladnou Anna Sam

Ačkoli uživatelka blogu píše vesměs pravdivě, je potřeba říci, že vtipu tato kniha moc nepobrala. Jestli tohle čtou blogeři ve Francii a vnímají to jako super úžasně vtipnou výpravu na pokladnu, u nás by to moc úspěchu nemělo (rozhodně ne tolik, aby měla blogerka sloupek v novinách a vydala si knihu - tady by si to s tímhle stylem musela vydat sama a za své). Místo nějakých zajímavých historek z pokladny, tu máme dlouhé a nudné představování pokladní, kolegyň, systému, počítání peněz a na ony historky zbylo jen pár stránek. Po tolika letech strávených u pokladny se toho dalo vyplodit mnohem více vtipného. Tak snad příště.

22.11.2017 3 z 5

Slaďák Slaďák Philippa Rice

Nemůžete sice tvrdit, že jste tuto knihu přečetli, každopádně můžete říci, že jste se ke knize několikrát vrátili a že vás zaujala natolik, že se jí prakticky řídíte každý den. A pokud budete mít mizernou náladu či krizi ve vztahu, není nic lepšího, než vzít do ruky právě tuto knihu.

01.06.2017 5 z 5

Marie Terezie - záhady a mystéria Marie Terezie - záhady a mystéria Vladimír Liška

Chtěl bych upozornit na nekalé chování autora. Kniha vyšla dvakrát, ale pod jinými názvy. Ve většině knihkupectvích je možné tuto knihu nalézt pod názvem Marie Terezie - záhady a mystéria (nejlevněji na e-shopu za 189 Kč). Jenže úplně totožný text se nachází v knize, která má i jiný název Marie Terezie - nejmocnější panovnice Evropy. Problémem je, že tuto je možné sehnat v Levných knihách za 49 Kč. Jediným rozdílem je, že v Levných knihách prodávají knihu v papebacku a je vytištěna na levnějším papíru. Jinak jsou totožné i chyby, kterých je v knize požehnaně (to je na tom to nejkurióznější). Podvod je tak rafinovaný, že byla změněna kromě názvu i obálka. Za tuto knihu, resp. dvojvydání s jasným cílem vydělat peníze, by měl být někdo zodpovědný. NENECHTE SE OKRÁDAT!!!

25.04.2017 odpad!

Malý princ Malý princ Antoine de Saint-Exupéry

Nádherná klasika. Příběh je tak jednoduše prostý až je úžasný. Dětský pohled na svět dospělých ukazuje pravé myšlení dětí, aniž by nějakým způsobem vychovával. Tohle je prostě povinnost.

08.02.2017 5 z 5

Štěstí - Nejkrásnější citáty Štěstí - Nejkrásnější citáty Antoine de Saint-Exupéry

Krásné úryvky z knihy Malý princ, a k tomu i nějaké ty citáty slavných. Někdy mi ale přišlo, že vybrané citáty od slavných osob nebyly vhodné.

28.12.2016 4 z 5

Pokojové bonsaje Pokojové bonsaje Wolfgang Kawollek

Nenáročný návod, jak pěstovat o bonsaje. Pro začátečníka, co má jednu dvě bonsaje asi ideální. Určitě se hodí i do začátku, protože výběr bonsaje vzhledem k podmínkám pěstování je také přehledně zobrazen, a to na konci knihy. Dá se předpokládat, že pro zaujaté bonsajisty bude tato kniha nedostatečná, nicméně do této kategorie já nepatřím.:-)

26.12.2016 4 z 5

Znalcem vína za 24 hodin Znalcem vína za 24 hodin Jancis Robinson

Kniha určená především pro ty, kdo si chtějí jednou za čas pochutnat na dobrém vínu. Pro takové případy není potřeba znát veškerou odbornou literaturu. I sama autorka mnohokrát nabízí čtenáři levnější a vyváženější alternativu toho či onoho vína. Určitě užitečnější příručka, než těžké a odborné knihy, které sice zaujmou, nicméně pro běžného člověka zůstanou pouze zajímavé.

02.12.2016 4 z 5

Od minulosti k dnešku Od minulosti k dnešku Jan Rychlík

To nejnovější a nejdůležitější z celé české historie v jedné knize. Dost podrobná kniha, která je skvěle napsaná. Rozhodně mohu doporučit, protože Jan Rychlík píše nesmírně zajímavě.

23.06.2016 5 z 5

Pravidla úspěchu Pravidla úspěchu Jack Canfield

Nemohu upřít důležitost a nadšení této knihy, přesto mám k ní tolik výtek, že nakonec získala nižší hodnocení. Zde je několik z nich:

- pravidel je příliš mnoho - celkem 64 pravidel k úspěchu je zaznamenáno na cca 440 stranách, což způsobuje, že se jimi prakticky nemůžete řídit, alespoň ne všemi.

- rozporuplnost pravidel - kvůli velkému množství se často stane, že si některá pravidla protiřečí, čímž se omezuje jejich použití v praxi.

- americký trh - Jack Canfield je Američan a v Americe je celkem běžné, že se řečněním a motivací zaobírá mnohem více lidí, než v Evropě. Je tedy logické, že je kniha uzpůsobena americkým podmínkám, a proto je mnoho pravidel v Evropě nepoužitelná.

Bohužel tyto připomínky knihu značně omezují, takže i přesto, že je psána pozitivně, s nadhledem a má za cíl motivovat, v praxi (resp. v Evropě) jsou její možnosti omezené.

10.04.2016 3 z 5

Co kdyby? Co kdyby? Randall Munroe

Krásná oddechová četba, která je spíše pro pobavení (ale zato k parádnímu), než pro vědu. Nicméně její přínos oceníte, jelikož každý člověk má občas tu hloupou otázku (hodil by se odkaz na web Randalla Munroea) a při troše štěstí by se dostal do nějakého toho pokračování, čímž se dostávám k tomu, jak se mi kniha líbila, tedy: Ano, chci další.

26.10.2015 4 z 5

Bezectní lidé: O katech, děvkách a mlynářích Bezectní lidé: O katech, děvkách a mlynářích Richard van Dülmen

Podařené dílo, které jsem si dost užil. Zjistíte mnoho informací o osobách, které byly v raném novověku dosti nežádoucí, ale dnes je přímo hlad po vyloučených komunitách v dávné době. Nezahltí vás to příliš moc, ale je možné, že to ve vás probudí touhu objevovat vyloučené skupiny lidí v raném novověku. Takže jako vhled a úvod je to úplně perfektní a zasloužilo by si to detailnější zpracování.

10.04.2015 5 z 5

Sýr a červi Sýr a červi Carlo Ginzburg

Příběh jednoho mlynáře, který si vytvořil na základě své četby a prostředí, ve kterém žil, svůj vlastní výklad náboženství. Autor skvěle vysvětluje Menocchiovi názory včetně prostředí, které ho značně ovlivňovalo. Nechybí ani srovnání s několika dalšími výstředními postavami tehdejší doby. Opravdu doporučuji, pokud máte zájem dozvědět se více, jak mohla přemýšlet vesnická společnost, která byla alespoň částečně vzdělaná a přijímala víru nikoli pasivně nýbrž aktivně.

13.03.2015 5 z 5

Idea státu Rakouského Idea státu Rakouského František Palacký

Zajímavý spis jednoho z našich nejvýznamnějších politiků. Spisek je rozdělen do 8 článků, ve kterých Palacký široce uvozuje problematiku federalizace říše - hodnotí výhody federalizace, ale také zhoubnost dualismu, který se v roce 1865 postupně prosazuje (definitivně až 1867). Spisek také obsahuje psaní do Frankfurtu a pojednání o centralizaci říše. Jazyk je tehdejší, tedy možná trochu postarší, ale velice srozumitelný. Význam: nedoceněno (tedy velký).

04.03.2015 4 z 5

Rostlina jako symbol v čínské a japonské kultuře Rostlina jako symbol v čínské a japonské kultuře Aleš Trnka

V knize se dočtete mnoho zajímavých informací o rostlinách, které jsou pro Číňany a Japonce nějakým způsobem významné. Dozvíte se s jakými svátky jsou spojeny, jejich význam, kdo o nich z čínských či japonských básníků a literátů píše a jaké odrůdy jednotlivých rostlin jsou nejznámější. Nechybí ani srovnání s Evropou či základy pro pěstování určitých rostlin. Bohužel těch básníků a literátů je na můj vkus až příliš, takže proto takovéto hodnocení.

08.02.2015 3 z 5

Epigrafika v památkové péči Epigrafika v památkové péči Jiří Roháček

Kniha vás zasvětí do problematiky epigrafiky. Psána je spíše pro odborníky, ale rozsahem a následnými ukázkami nápisů naopak působí spíše pro veřejnost (či pro studenty).

V této knize se seznámíte s písmy, které se užívaly od středověku až po současnost. Uvážíme-li, že hlavním zaměřením epigrafiky je zkoumání nápisů především z období středověku a novověku (byť se epigrafika objevuje i dnes a v hojné míře), nejsou více rozebrány písma ve starověku (resp. ve starověku se vyskytuje kapitála, která přesahuje až do středověku a novověku).

Dále se seznámíte s tvorbou katalogu jednotlivých nápisů. Dozvíte se, co je potřeba vzít si s sebou při mapování nápisů na jednotlivých památkách. Kniha obsahuje i seznam nejpoužívanějších zkratek, se kterými se můžete v terénu setkat. Nechybí ani stručná historie tohoto předmětu. Zkrátka vše, co chcete ve stručnosti vědět o epigrafice.

23.01.2015 3 z 5

Proměna českých zemí ve středověku Proměna českých zemí ve středověku Jan Klápště

Kniha jako taková se čte poměrně dobře a kdo se zajímá o středověké dějiny, především z oblasti archeologie, tak bude určitě nadšen, ale trochu mě mrzelo příliš mnoho údajů a rozměrů. Tematicky vás kniha provede oblastmi - šlechta ve středověku, vesnice ve středověku, město ve středověku.

04.01.2015 4 z 5