flanky flanky komentáře u knih

OFF – Digitální detox pro lepší život OFF – Digitální detox pro lepší život Tanya Goodin

Čekal jsem od toho víc. Pár rad se mi dostalo, ale bohužel je to strašně málo. V malém formátu rozměru A6 je na každé druhé straně obrázek. Ani ty rady mi nepřišly nějak zázračné. Škoda.

22.06.2019 3 z 5

Odvaha nebýt oblíbený Odvaha nebýt oblíbený Koga Fumitake

Skvělá kniha, která hodně inspiruje a působí na čtenáře postupně. Líbí se mi celý koncept rozhovoru, kde učitel zasvěcuje nevěřícího tak, aby se brzy stal jeho žákem. Na druhou stranu, některé pasáže nejsou tak zajímavé a někomu může vadit, že je kniha takto koncipována, neboť spousta dobrých pouček se ztrácí v dialogu hlavních postav.

22.06.2019 4 z 5

Peníze a zdravý selský rozum Peníze a zdravý selský rozum Dan Ariely

Perfektní kniha pro laiky v oblasti každodenní ekonomiky. Co nás ovlivňuje při placení, jak jednáme při různých situacích a jak řešit různé problémy a nepodlehnout utrácení. Jen škoda, že někdy je ten výklad na můj vkus až příliš dlouhý. A trošku mi vadila americká měna a orientace na americký trh, takže ne všechno se dá aplikovat i tady u nás, ale jinak dobrá kniha.

31.05.2019 4 z 5

Co jsme si neřekli Co jsme si neřekli Rory Dunlop

Nedočetl jsem. Tlachání o ničem a upřímně, ač bych nechtěl moc prozrazovat, ten chlap byl v právu a ta ženská byla strašná blbka. Vždycky, když mu chtěla něco "vysvětlit", zaměřila se pouze jen na to, co se jí hodilo a nikdy to nebyla podstata problému. Hloupý charakter.

01.05.2019 2 z 5

Básně z Ledové hory Básně z Ledové hory Chan-šan

Nádherná a mnohdy poučná poezie vzdálené Asie, která se místy i rýmuje. Jediné (ale to je čistě subjektivní pohled) co bych vytkl bylo to, že jsem nějak nedokázal vstřebat tu atmosféru, resp. mi tam nějak chyběla. Ale jinak určitě stojí za přečtení.

11.04.2019 4 z 5

Češi 1948: Jak se KSČ chopila moci Češi 1948: Jak se KSČ chopila moci Pavel Kosatík

Hodně se mi líbila kresba, zatím asi nejvíce z předchozích dílů. Příběhově taky poutavé. Zapracování dětí, které bojují o klubovnu je zajímavé, nicméně i vzhledem k tomu, že mi částečně uniká souvislost, proč tento komiks obsahoval i jakýsi vedlejší příběh, srážím 1 hvězdu. Jestli to mělo být přilákání mladších čtenářů, tak to rozhodně nekorespondovalo s vulgaritami, které ke KSČ (alespoň k té nejvyšší třídě v těchto letech) patřilo. Ale i tak slušná práce.

02.04.2019 4 z 5

Výprava v oblacích Výprava v oblacích Kazu Kibuishi

I třetí díl je úžasný. Příběh se postupně rozvíjí, postavy se pomalu odkrývají a celé se to mnohem více proplétá. Líbí se mi to čím dál víc.

01.04.2019 5 z 5

Politika pro začátečníky Politika pro začátečníky kolektiv autorů

Na první pohled dětská kniha, která však má co nabídnout i dospělému. Ideální pro získání všeobecného přehledu. Některé informace jsou zajímavé, jiné trochu zidealizované (což se dá očekávat, protože je kniha určena převážně dětem). I tak ale doporučuji k přečtení.

16.03.2019 5 z 5

Matka a syn poutníky v Japonsku Matka a syn poutníky v Japonsku Alena Bímová

První díl putování Aleny Bímové po buddhistických klášterech, ve kterém cestuje i se svým synem. Zažívá různé zážitky z pohledu poutníka (zde nutno podotknout - pěšího poutníka). Především ukazuje japonskou pohostinnost a jejich rozdavačnou povahu. Dílko ničím neurazí, takže určitě doporučuji buď k rozšíření sbírky o Japonsku, či jako takovou cestopisnou jednohubku.

03.03.2019 4 z 5

Česká poutnice v Japonsku: na hoře Kója a v buddhistických klášterech ostrova Šikoku Česká poutnice v Japonsku: na hoře Kója a v buddhistických klášterech ostrova Šikoku Alena Bímová

Když se to vezme kolem a kolem, je to v podstatě dobrý cestopis, který krátce vypráví o cestě autorky po buddhistických klášterech. Je to pokračování předchozího putování, kterého se účastnil i její syn. Asi nemá cenu obě díla nějakým způsobem srovnávat (jak vůči jiným cestopisům, tak i vůči prvnímu dílu), protože je to pokračování autorčiny cesty. Je to taková její krásná a milá vzpomínka, která na mě působila i motivačně, když přihlédnu k jejímu věku a k tomu, že si všechny kláštery obešla hezky pěšky. Takže za mě klobouk dolu.

03.03.2019 4 z 5

Záhada Zlaté věže Záhada Zlaté věže Hiro Kamigaki

Musím se opakovat: Neuvěřitelná kniha, kéž by bylo více takových. A když to navíc kreslí Japonec, prostě do detailu vytvořené umělecké dílo.

31.01.2019 5 z 5

Staň se soukromým detektivem - najdi ukradený bludný kámen Staň se soukromým detektivem - najdi ukradený bludný kámen Hiro Kamigaki

31.01.2019 5 z 5

Cestou fak it - Malá kniha, velká moudrost Cestou fak it - Malá kniha, velká moudrost John C. Parkin

Řekni si F**k it a kup si tuhle knihu.:-) Je to taková jednohubka na potěšení.

30.01.2019 5 z 5

Babička pozdravuje a omlouvá se Babička pozdravuje a omlouvá se Fredrik Backman

První věc ke knize - je to Backman a tohohle autor mám strašně rád. Proto jsem se poměrně dlouho s touto knihou trápil, resp. hodně na Backmana kolísala v poměru - skvělý X usínám. Nicméně závěr vše převážil a já věděl, že se vyplatilo vydržet až do konce. Perfektní vrchol knihy, která tak z průměrného scénáře vystoupala hodně vysoko (nebojím se říct, že právě závěr knihy tuto knihu zachraňuje).

JEDEN TIP PRO ČTENÁŘE: Doporučuji si nejprve přečíst tuto knihu a až poté knihu Tady byla Britt-Marie. Jednak proto, že chronologicky by to tak mělo hodně mírně na sebe navazovat, jednak proto, že až v druhé knize pochopíte, co byla Britt-Marie skutečně zač. Já jsem z neznalosti volil opačné pořadí a neužil jsem si tuto knihu tolik, neboť tu "příšernou" Britt-Marii jsem znal už z úplně jiného pohledu.

Vteřinu poté Vteřinu poté William R. Forstchen

Nakonec jsem byl shovívavější v hodnocení, než jsem čekal, ačkoli jsem chvílemi chtěl dát pouze 3 hvězdy. Myšlenka je skvělá (a ačkoli se s podobným tématem roztrhl pytel, přesto je tato lepší, než ostatní) - zničení rozvodné sítě nad celou Amerikou pomocí bomby. Nevíte nic, jen to, že už si asi ty vajíčka na elektrické plotně nějakou dobu neohřejete. A začíná to nabírat postupně na obrátkách, zvláště co se týče obětí. Autor se nebál sáhnout i na hlavního hrdinu, resp. na jeho okolí. Doposud dobrý, jenže jsou tu i mínusy. Je to typická americká kniha - Američané jsou nadnárod a kdo je víc (trochu se mi vtírá paralela myšlení před rokem 2001, než jim spadly dvojčata). Hlavní hrdina je čirou náhodou vysloužilý voják, takže přežije až do konce. Pak mi tam chybí ta akčnost, což hned vysvětlím - v knize je několik akčních momentů a stěžejní bitva, která je však podávána čtenáři ze zpětného pohledu (typu - je po bitvě a probíhalo to takhle), místo aby se sledoval samotný průběh bitvy naživo. To mě strašně zklamalo, protože ještě před tím, než bitva vůbec vypukne, už víte, jak dopadne a zjišťujete pouze průběh. To byl také jeden z důvodů, které mě odradily od přečtení pokračování, která by vesměs měla být stejně spíše politického rázu. Takže shrnuto - myšlenka dobrý, provedení pokulhávalo a dalo se napsat lépe.

04.01.2019 4 z 5

Letecké katastrofy a jejich vyšetřování Letecké katastrofy a jejich vyšetřování Lukáš Musil

Kdo zná katastrofickou a populární sérii Vteřiny před katastrofou, tohle je přesně knižní verze pro letecké nehody. Nejsou v nich všechny případy, nicméně je zde výběr z různých témat s ohledem na příčiny leteckých katastrof - lidský faktor, omyly pilotů, přírodní podmínky, špatná letadla, sestřelení letadel, havárie při přistání (při vzlétání), havárie na letišti, srážka letadel... Opravdu perfektně napsaná kniha do posledního detailu.

04.01.2019 5 z 5

Průvodce budoucností aneb Jak si užít globální krizi Průvodce budoucností aneb Jak si užít globální krizi Jan Müller

Velice zdařilé dílo člověka, který má komukoli z nás co říct. Vzhledem k jeho životním zkušenostem byl jeho výběr témat v této knize velmi dobrý. Jen jedno téma mi tam absolutně nesedělo, a to nějaké to duchovno kolem nás, zvláště pak v oblasti rodiny (kam dle mého vůbec nic podobného nepatří). Ještě jedna výtka, která však může být i skryté plus - mně osobně přišlo nesmyslné kázat o rodině, když se autor sám přiznává, že s rodinou to nemá příliš vyřešené. Ale na druhou stranu klobouk dolů, že to uznává přímo v knize a že si uvědomuje, že to není úplný ideál z jeho strany. Ale všechna ostatní témata mi náramně sedla a přišla mi originální a hlavně velmi aktuální. Takže doporučuji rozhodně přečíst.

69 hoven českých 69 hoven českých Vladimír Procházka

Takový všehomix. Mnoho kapitol je zajímavých, některé méně, všechny jsou však poučné. Člověk, který má za sebou mnoho zkušeností, jak z prostředí práva a lékařství, tak i jako cestovatel, předkládá jistý provokativní souhrn toho, co je u nás špatně, případně nedomyšleně (ale nejen u nás). Obálka je samozřejmě provokativní, nicméně tak to má i být.

18.10.2018 4 z 5

Neviditelná superhrdinka Neviditelná superhrdinka Rosa Ribas

Poměrně jednoduchý příběh, který ve své původní myšlence byl docela zajímavý, nicméně poté, co se postupně objevovali další a další hrdinové, celé to spadlo jen do řešení konkrétních případů. Mohlo to být klidně více o humoru, což by rozhodně dopadlo lépe. Snaha držet nějaké to napětí byla až příliš umělá.

17.10.2018 3 z 5

Prokletí kamene Prokletí kamene Kazu Kibuishi

I druhý díl jsem dal prakticky ihned. Příběh skvěle graduje a už se nemůžu dočkat dalšího dílu.

06.10.2018 5 z 5