flanky flanky komentáře u knih

Nasadit vlastní kůži: Skryté asymetrie v každodenním životě Nasadit vlastní kůži: Skryté asymetrie v každodenním životě Nassim Nicholas Taleb

Rozjezd knihy byl skvělý. Celý koncept mě hodně zaujal a v nadšení jsem si koupil i další knihu od autora. Ale postupně se to celé nějak zadrhávalo - myšlenky se opakovaly a už nebyly tak silné, jako na začátku. No snad další knihy si své tempo udrží.

19.04.2021 3 z 5

Kronika republiky 1969-2020 Kronika republiky 1969-2020 Jiří Fidler

Výborná kniha plná zajímavostí. Najdete zde mnoho nejen politických informací ve stručné podobě. Skvělé a této knize je to, že zde máte události v podstatě nedávné. Zde musím zmínit asi jedinou chybou na této knize - jelikož jsou zde události současné, nemohou být zobrazeny s dostatečným časovým odstupem, a proto se v tomto případě autor nevyhnul občasnému posuzování.

11.03.2021 5 z 5

Kronika republiky 1918-1968 Kronika republiky 1918-1968 Jiří Fidler

Velice vydařená publikace, která se skvěle čte, a to díky krátkým článkům a bočního souhrnu dalších důležitých informací. Narozdíl od obdobných publikací jsou zde i sportovní, kulturní či technické informace, které tuto knihu obohacují možná více, než politické informace, které jsou mnohem více dostupnější i jinde.

03.01.2021 5 z 5

Tradiční Japonsko – Tajemství ze samurajských břehů Tradiční Japonsko – Tajemství ze samurajských břehů Antony Cummins

Musím říct, že se mi už dlouho nestalo, aby mě kniha, na kterou jsem se opravdu hodně těšil, takhle zklamala. Vlastně ani nevím, kde začít. No určitě se mi nelíbilo úvodní chvástání autora - že autor prozkoumal x cestopisů a x odborných článku (tady už jsem hodně pochyboval - aspoň v textu to není vidět) a kriticky je prošel (ani v nejmenším, což je poznat z textu). Celá kniha je rozdělena do několika kapitol, ale ty jednotlivé příspěvky jsou naprosto chaotické a mnohdy i nicneříkající. Dovolím si na ukázku pár příkladů - některé jsou až nesmyslně krátké (někdy i na dva řádky); většina z nich je hodně zobecněných (např. Buddha byl člověk a až později se stal bohem.) - kdybych psal v duchu této knihy, tedy “kdysi dávno někde v Evropě došlo k incidentu, který pak vyvolal velký konflikt”, asi byste taky nepoznali, že mám na mysli vypuknutí první světové války; no a celé to na mě působilo jako kopírování z cestopisů osobností z historie, které v Japonsku byly, a to bez zasazení v čase či době a náhodně dle chuti autora vybrané. Opravdu velké zklamání, které sází pouze na to, že je dnes Japonsko takový trend a že o něm můžete vydat knihu, ve které je plno neověřených informací a historek a považovat ji za odbornou knihu. Svou obecností se odsoudila do brankových vod neidentifikovatelné literatury.

11.01.2020 1 z 5

Neuvěřitelná hrdinství Sama Hollowaye Neuvěřitelná hrdinství Sama Hollowaye Rhys Thomas

Celkově to nebylo špatné, ale rozhodně to není Backman - to je potřeba říci na úvod. Příběh se dal napsat lépe (viz Backman) i hůře. Příběh se někdy vleče (hlavně na začátku), někdy je to zase uspěchané. Některé příběhové linky jsou pouze nakousnuté, některé se ke škodě neřeší - je to zkrátka něco, co nijak nenadchne, ale pokud nejste negativně zaměření, tak ani neurazí.

11.01.2020 4 z 5

Pro Čechy je nebe nízko Pro Čechy je nebe nízko Mojmír Hampl

Čekal jsem od autora trochu větší kontinuálnost. Celé to bylo hodně roztěkané a neutříbené. Ty hlavní myšlenky jsou skvěle nadhozené a do detailu probrané (černé pasažérství; nedůvěra v sebe sama; vymlouvání se na dějiny - resp. na komunismus...), jen je opravdu škoda, že to není moc uspořádané. Někdy mi navíc přišlo, že si autor některé špatně či dobře české vlastnosti vybírá tak, aby mu skvěle pasovaly do právě probírané tématiky, což taky nepůsobí dobrým dojmem.

11.01.2020 3 z 5

Jak získat a ovlivnit téměř každého Jak získat a ovlivnit téměř každého Paul McGee

Naprosto nevyužitý potenciál, neboť kniha, resp. rady v ní jsou absolutně zobecněné, takže nikomu nepomohou. Ztráta vašeho času.

11.01.2020 2 z 5

Životní terno Životní terno Fredrik Backman

Z Backmanových knih se stal už pojem. Jeho největší díla zná postupně každý, ale tohle dílko k nim bohužel patřit nebude. Kniha je krátká, plochá, postav je málo (max. dvě postavy) a navíc ani nejsou příliš popsány. Ostatně na postavách stojí a padá Backmanovo dílo. Na začátku odsoudíte chování hlavního hrdiny, postupně si k němu nacházíte cest, až se stane, že si ho zamilujete. To tady prakticky nehrozí. A tím se celá kniha a příběh vlastně odsoudily k neúspěchu. Když se navíc podíváte na velkou reklamu a publicitu, kterou tato kniha má, pak si určitě budete klást otázku, jestli takovýto minivýtisk stojí za vaše peníze a jestli to opravdu není jen způsob, jak z lidí nějakou tu kačku vylákat na dobré jméno autorovo. Příště budu určitě obezřetnější.

08.12.2019 3 z 5

Výpadek systémů Výpadek systémů Martha Wells

Vcelku dobrá a nenáročná sci-fi povídka, která mohla být rozebrána více do detailu (doba, prostředí, osobnosti, mise...). Takhle z toho je pouze oddychovka. Takže jestli se chcete ponořit do jiného světa, zkuste raději něco lepšího, pokud hledáte lehké sci-fi, které sfouknete na jeden nádech, tak proč ne.

04.12.2019 4 z 5

Jez slaninu, neběhej Jez slaninu, neběhej Grant Petersen

Tahle kniha je hodně radikální a radikálnost má jednu obrovskou nevýhodu - rozděluje lidi do dvou táborů. Já se bohužel přikláním ke skupině, která knihu nechápe tak jako autor. Pojetí jist jen tuk a nic jiného by bylo celkem fajn, ale když vám pak dá autor na výběr z několika málo jídel, z nichž vy si uděláte jen polovinu z nich, protože na ně nemáte suroviny, či je to takový extrém, že to nechcete ani zkoušet. Na druhou stranu různá cvičení z knihy jsem vyzkoušel a jsou skvělá, jen škoda té extrémní složky, která se až příliš vyhraňuje.

15.09.2019 3 z 5

Vesmír versus Alex Woods Vesmír versus Alex Woods Gavin Extence

Mělo to hodně věcí a rozhodně to stálo za to. V knize jsou krásné myšlenky do života, hlavní hrdina je 110% klaďas, který má tak silné morální zásady, že mu je nerozmluví ani tvrdá šikana ve škole (když už jsme u toho - počkejte si na jediné sprosté slovo, které hlavní hrdina řekne - stojí to za to a stál jsem celou tu dobu za ním). Ale... Při svém hledání jsem našel autora, který umí lépe pracovat s životem, ale také s napětím, lepším načasováním a úžasným koncem, takže tato kniha je těsně pod vrcholem mého žebříčku.

15.09.2019 4 z 5

Odstíny smutku Odstíny smutku Saigjó

Luxusní pojednání, nádherné rozjímání, dokonale klidné, neskutečně inspirativní.

15.09.2019 5 z 5

Moderní time management Moderní time management Kevin Kruse

Kniha je prakticky nepoužitelná, pokud nejste vrcholový manažer, který je absolutně zavalený prací. Autor se snažil najít i témata, která by spojovala více skupin, ale ve své podstatě se omezil jen na pár krátkých tipů u studentů či matkách v domácnosti. A opět nic, co by jim mělo pomoct. Asi nejvtipnější byla kapitola, abyste si týden naplánovali tématicky typu v pondělí nové nápady, v úterý vyřizování administrativy... Nesmysl na druhou.

15.09.2019 2 z 5

O dětech O dětech Jean-Jacques Sempé

Byť je v této útlé knize minimum textu, humorem, kresbou i poučením se vyrovná mnohým knihám. S touhle knihou si zavzpomínáte na dětství a ještě se u toho pobavíte.

23.06.2019 5 z 5

Honest Guide Praha Honest Guide Praha Janek Rubeš

Opravdu netradiční průvodce, kterého můžu doporučit především těm, kteří se nově přistěhovali do Prahy a chtěli by najít podniky, do kterých budou chodit s chutí i několikrát denně. Ano, určitá část se věnuje cizincům a na co by si měli dávat pozor, ale stejně ji vidím spíše pro lidi, kteří čerstvě zakotvili v Praze.

23.06.2019 5 z 5

Japonsko: 5000 př. Kr. - dnes Japonsko: 5000 př. Kr. - dnes Mavis Pilbeam

Dětská kniha s opravdovými základy. Takže doporučení jen pro ty nejmenší.

23.06.2019 3 z 5

Umění míru Umění míru John Stevens

Musím přiznat, že kniha má své kouzlo a dokáže zaujmout lidi, kteří se této oblasti věnují. Na mě působila trošku těžkopádně, nicméně zajímavý byl rozhodně Uešibův život. Člověk by ani nevěřil, co všechno se událo za zázraky ve 20. století.

22.06.2019 4 z 5

Sbohem, věci. Nový japonský minimalismus Sbohem, věci. Nový japonský minimalismus Fumio Sasaki

Parádní návod, jak se zbavit nadbytečných věcí. Rozhodně velká inspirace, kdy se při čtení určitě několikrát zamyslíte nad životem či nad tím, jestli některé hmotné věci opravdu potřebujete. Líbí se mi i zobrazení života autora, který rozhodně nebyl příkladem pro společnost. Krásné je i ta volnost, kterou autor nabízí, protože nikoho netlačí do konkrétních kroků a nikomu neříká, jestli když bude mít tolik a tolik věcí, zda je či není minimalista. Stálo to za to.

22.06.2019 5 z 5

Kojabaši, kočičí mistr zenu Kojabaši, kočičí mistr zenu Henri Brunel

Nádherný příběh učitele a jeho nezbedného žáka. Tahle kniha vám toho dá opravdu hodně - dozvíte se mnoho věcí o zenu, a to nenásilnou formou, a k tomu ty úžasné ilustrace. Když k tomu přičtu i originalitu a kočičí hrdiny, jednoznačně doporučuji.

22.06.2019 5 z 5

OFF – Digitální detox pro lepší život OFF – Digitální detox pro lepší život Tanya Goodin

Čekal jsem od toho víc. Pár rad se mi dostalo, ale bohužel je to strašně málo. V malém formátu rozměru A6 je na každé druhé straně obrázek. Ani ty rady mi nepřišly nějak zázračné. Škoda.

22.06.2019 3 z 5