flanky flanky komentáře u knih

100 způsobů, kterými si zbytečně komplikujeme život - ...a jak s tím přestat! 100 způsobů, kterými si zbytečně komplikujeme život - ...a jak s tím přestat! Dušan Kadlec

Proč takto nízké hodnocení? Upřímně netuším, co slovenští hodnotitelé, kteří rozhodli, že tohle bude Kniha roku 2017 na Slovensku, četli, ale mám velké pochybnosti. Pravidla sice mají honosné názvy, které zaujmou, ale samotný text je až příliš lidový (občas používá i vulgarismy - hovno, prdel), chvílemi to působí, že si autor dělá reklamu na své stránky, mnohdy i zesměšňuje čtenáře (když píše v nějakém bodě o tom, že je potřeba dát oběť, úplně zbytečně "vysvětluje", že nepůjde o oběť ovce, nýbrž osobní oběť - to by napadlo asi každého, když se mu do knihy dostane motivační kniha, ne?). A to jsem knihu ani nedočetl, pouze jsem přečetl asi 15 pravidel a zbytek pouze nadpisy, i tak mi to stačilo. Silně nedoporučuji, nestojí to za ty peníze.

02.10.2018 1 z 5

Psychologie sebeobrany Psychologie sebeobrany Christopher Sutton

Když se to vezme kolem a kolem, v knize prakticky nenajdete nic, co byste již neznali, nicméně mnohdy si to ani neuvědomíme, a už vůbec ne v kritických situacích. Tahle kniha vás (přesně podle svého názvu) psychicky připraví na nějaký útok, který může nastat kdykoli a bez varování. Nenajdete v ní bojové chvaty, nějaké rady, abyste nebyli přepadeni, nicméně jsou v ní dost pádné důvody, proč se vůbec o svou sebeobranu zajímat a něco pro ni dělat. Jsou zde důležitá doporučení pro výběr školy sebeobrany s rozsáhlým odůvodněním, proč by měla být sebeobrana vyučována povinně. Shrnuto do jednoho souvětí - Máte jen jeden život, tak nedovolte žádnému parchantovi, aby o něm rozhodoval a ještě hůře, aby vás o něj připravil.

26.09.2018 4 z 5

Deník pražského studenta Deník pražského studenta Pavel Kos

Čekal jsem o trochu více. Ne že bych se nebavil, o tom žádná, ale musím říci, že šlo hlavně o první polovinu knihy, pak už to hodně ztrácelo a pokulhávalo.

26.09.2018 3 z 5

Bušidó - duch samuraje Bušidó - duch samuraje Inazó Nitobe

Krásné zpracování, které je však občas na úkor srozumitelnosti. Pravé Bušidó se totiž musí odhalovat. Možná trochu zapůsobila i snaha aktualizovat Bušidó do současnosti, protože to vůbec nebylo potřeba. Přesto je to dnes asi nejdostupnější verze samurajského kodexu, takže i za to jsou plusové body.

08.09.2018 4 z 5

Tracyho tygr Tracyho tygr William Saroyan

Nádherná, a přitom ve své podstatě velice jednoduchá kniha, která v sobě má mnoho v minimu. Krásný, jemný příběh, ve kterém nejde o zápletku, nejde o postavy, nejde prakticky ani o děj, jde jen o lásku.

08.09.2018 5 z 5

Pohádky japonských dětí Pohádky japonských dětí Joe Hloucha (p)

Krásný kulturní vhled do vzdáleného a exotického Japonska. Tak to zřejmě musel vnímat i autor, když roku ve 20. letech knihu psal a vydával. Nicméně jeho zájem čiší na každé stránce této knihy, ačkoli když se to vezme kolem a kolem tak jen malou část knihy tvoří pohádky samotné, které jsou až úplně na konci knihy. Mnohem více jde o ono poznání japonské kultury, a to především do dětského světa. Největším mínusem této knihy je pak přechod od kulturních reálií k samotným pohádkám. Ještě než autor přímo vypráví pohádky, rozhodl se vyjmenovat a z části i popsat jednotlivé duchy a pohádkové postavy. To působilo poměrně uměle a složitě. Ale jinak je vše naprosto perfektní.

08.09.2018 5 z 5

Veľká šťastná huspeninka Veľká šťastná huspeninka Sarah Andersen

Výběr neméně skvělých vtípků Sarah Andersenové. Opravdu skvělý počin, těším se na další její knihy.

07.09.2018 5 z 5

Pohádky slunného východu Pohádky slunného východu Joe Hloucha (p)

Nádherné příběhy z dálného Východu. Nejvíce pohádek je samozřejmě japonských, nicméně se tu objevují i pohádky z Číny a jedna také z Koreji. Ta korejská mi přišla nejkrásnější, ačkoli i ostatní pohádky byly moc pěkné.

07.09.2018 5 z 5

Osudová past - Spojené státy versus Čína a Thúkýdidovo poučení z dějin Osudová past - Spojené státy versus Čína a Thúkýdidovo poučení z dějin Graham T. Allison

Perfektní kniha, která může lidem otevřít oči, tedy pokud budou chtít. Všude kolem nás jsme bombardováni všemocnou Amerikou, která se staví do role ochránce "všeho dobrého", a přitom tomu tak už pár let není. Ponechme stranou, zda opravdu Amerika brání ono "dobré" a zda je to dobré. Čína se každopádně chce podílet na celém procesu (a vzhledem k tomu, že USA již od nějakého roku převyšuje, má na to evidentně právo), a zůstává tak na Americe, jak se k dané situaci postaví. Z tohoto pohledu je celé pojetí knihy koncipováno správně, ale přesto mě trochu zklamalo, že nebyl ponechán větší prostor Číně. I celé zobrazování historických Thúkýdidových pastí bylo v mnoha případech zestručněno, ačkoli některé byly zase až příliš rozepsané, což působilo trochu nerovnoměrně. Nicméně i tak oceňuji velký přínos knihy, která reaguje na současný problém (v médiích málo známý), který je nutné řešit. Kniha nabízí i mnoho řešení, což je rovněž její obrovské plus.

26.08.2018 5 z 5

Mise Saturn Mise Saturn John Sandford (p)

Reálné sci-fi, které mě naprosto uchvátilo, to je Mise Saturn. Podoba s Marťanem je zde na místě, a to nejen tematikou, ale rovněž i množstvím odborných a technických informací. Sledování několika příběhových linií je vskutku záživné a určitě si najdete několik osob, které si oblíbíte. Osobně mě nejprve vyděsila naivita Američanů (viděli jsme vesmírnou loď, postavíme si svojí a za 5 let se setkáme - jasně, oni tam na vás budou čekat...), nicméně naštěstí to autoři nezazdili, jak to zpočátku vypadalo. No a citový závěr byl naprosto úchvatný.

Tracyho tygr Tracyho tygr William Saroyan

Na to, jak je tato kniha stará (už přes 65 let), je v ní stále něco, co můžeme hledat, nacházet i užívat v současnosti. Sladko-kyselý příběh (tak jako život samotný) sleduje poutavou cestu k lásce.

Opuštěná společnost Opuštěná společnost Erik Tabery

Doporučuji všem současníkům, kteří mají dostatečně otevřenou mysl, aby byli schopni přijmout či kriticky zhodnotit informace v knize podané. Tabery ukazuje směr, jakým se česká politika může ubírat (a nutno podotknout, že se jím i ubírala, nebýt odklonu v posledních několika letech), když bude společnost kritická a otevřená. Odpověď na otázku, zda je možné, abychom se z opuštěné společnosti stali společností s cílem a odhodláním, by měl člověk hledat právě v této knize.

07.08.2018 5 z 5

Předobrý život Předobrý život J. K. Rowling (p)

Krátké promluvení do duše od Rowlingové na mě dýchlo, nicméně to moc neznamená, když knihu máte za 10 minut přečtenou (při ceně 249 Kč je to až směšné). A vůbec ta myšlenka: mít knižně zaznamenaný promoční projev? Kde to jsme? A upřímně, kdyby to nebyla JKR, ale kdokoli jiný, tak i kdyby měl sebelepší projev, nevydali by ho, protože to prostě není JKR. Vydat něco jen kvůli jménu, i když víme, že je to ztráta času? To je opravdu směšné.

07.08.2018 1 z 5

Nejúžasnější věc Nejúžasnější věc Maja Lunde

Musím uznat, že mě kniha poměrně zklamala, resp. jsem od ní čekal víc. Upřímně se jedná o téměř kompletní kopii filmu Ratatouille (vyměníme postavy a máme novou knihu). Další věc, hlavní hrdinka nerespektuje pravidla, což by asi v dětské knize nemělo být tak zjevné, nicméně stalo se. Asi nejsmutnější je český překlad knihy, který dětem prakticky nic neřekne. I v knize, ve které je tak málo textu, jsem našel slovo, které v českém jazyce neexistuje - chutnalo to "neznámě". Samotný překlad je suchý, pro děti téměř nevhodný, a přitom se dalo z této knihy vytěžit mnohem více. Tři hvězdičky dávám za zpracování a za překrásnou ilustraci a malby pravou čokoládou. Bohužel příběh tuto knihu poměrně diskredituje.

29.07.2018 3 z 5

Kočky útočí Kočky útočí Sarah Andersen

Objektivně musím uznat, že ze všech tří dílů je tento asi nejslabší. To však nicméně nemění nic na skutečnosti, že se u ní pobavíte a pravděpodobně se i v mnoha příbězích najdete.

28.07.2018 5 z 5

Lesk a bída vzdělávání Lesk a bída vzdělávání Vladimíra Dvořáková

Značné zklamání. Kniha se dá rozdělit do dvou částí - výrazná kritika soukromého školství a obecné fráze typu jak by se měl chovat učitel a jak student. Z toho plyne, že první část je asi to nejzajímavější, co může tato kniha nabídnout, a to ještě s několika zásadními výhradami. Zatímco autoři rozsáhle kritizují soukromé školství (což, přihlédneme-li k uvedeným příkladům, je opravdu důležité), státního školství, které rozhodně není na nějaké kvalitní úrovni, se nikterak nedotýká. Autoři toto téma zcela vynechali, z čehož lze chybně vyvodit, že veškeré státní či univerzitní školy jsou naprosto v pořádku. Přitom jsem si osobně prošel dvěma institucemi a na každé bych našel mnoho bodů, které jsou zde vyčítány soukromým vysokým školám. Takže prvním bodem - absolutní jednostrannost (výjimkou je případ plzeňské univerzity) . Druhým bodem je téměř absolutní anonymita. Dozvíte se dopodrobna všechno o plzeňské univerzitě - jak se odehrávalo celé kupčení s tituly, ale když jde na zmínku soukromých univerzit, všechno je psáno formou "na jedné škole..." Je to stejné, jako kdybyste psali kritickou knihu o politice, ale nejmenovali ani jednoho představitele. Zkrátka jen nejmenovité zajímavosti, které nikomu (natož společnosti) nepomohou.

15.07.2018 2 z 5

Prolomení hradeb Prolomení hradeb Petr Hampl

Velká škoda, protože tahle kniha měla poměrně hluboké myšlenky. Problém je v tom, že se autor spíše svezl na nenávistné vlně dnešní společnosti. Problém s růstem byrokracie, což je dle mého zásadní problém, je asi to nejhodnotnější z této knihy. Spojitost s Islámem už je trochu spekulativní, nicméně ještě pořád lehce ověřitelná myšlenka, která se, pokud opravdu začneme více pátrat, bude hůře vyvracet než potvrzovat. Velký nedostatek však vidím v oněch krocích, které by měl člověk dnes podniknout. Autor sliboval, že čtenáři sdělí několik bodů, jak se účinně bránit islamizaci. Předložil všehovšudy pouze jeden - ozbrojit se a zakládat organizace podobně smýšlející, které se budou chystat na budoucí válku. Po sdělení těchto myšlenek na mě autor působil poměrně zakřiknutě, jako kdyby se sám sebe zalekl a pak už byl velice opatrný, což samozřejmě působilo dost nevěrohodně. Ani časté opakování stejných myšlenek (zvláště o byrokracii) na mě příliš dobrý dojem neudělalo. Zkrátka je to vše až příliš neuspořádané a potenciál knihy to poměrně vyčerpalo. Co se však musí uznat, styl autorova psaní je velice poutavý, takže alespoň to bylo čtivé.

15.07.2018 3 z 5

Deník japonské manželky Deník japonské manželky Veronika Ageiwa

Úžasná kniha, u které se pobavíte a ještě se dozvíte mnoho informací o Japonsku. Trochu mě mrzelo, že později hodně ustupoval Kóta na úkor Veroniky. Což je pochopitelné, neboť se jedná o zápisník manželky. Ale jeho pohledů tam mohlo být klidně více. To je však pouze drobný detail.

15.07.2018 5 z 5

Jak zní ticho Jak zní ticho Katrina Goldsaito

Nádherně ilustrovaná kniha z prostředí japonského hlavního města Tokia. Na kratičkém příběhu se odehrává putování za nejkrásnějším zvukem, zvukem ticha. Příběh je sice krátký, nicméně procítěný a rozhodně má co dát dítěti i dospělému.

25.06.2018 5 z 5

Franklinova létající knihovna Franklinova létající knihovna Jen Campbell

Krásně ilustrované (netradičně, o to však zajímavěji) a navíc rýmované. Přátelský a lidmi nepochopený drak, to k sobě perfektně pasuje.

21.06.2018 5 z 5