Osudová past - Spojené státy versus Čína a Thúkýdidovo poučení z dějin

Osudová past - Spojené státy versus Čína a Thúkýdidovo poučení z dějin https://www.databazeknih.cz/img/books/37_/379664/mid_osudova-past-spojene-staty-versus-c-X4q-379664.jpg 5 42 16

Řecký historik Thúkýdidés popsal v Dějinách peloponnéské války dynamiku, která v 5. století př. n. l. vedla k velké antické válce mezi Athénami, jejichž moc vzrůstala, a dominující Spartou, u níž tyto změny vyvolaly velké obavy. Graham Allison, profesor politických věd z Harvardu, má za to, že podobná dynamika se v posledních pěti staletích šestnáckrát opakovala. Na průřezu historií ukazuje, že dvanáckrát skončil závod rostoucí velmoci s hegemonem válkou. Jen čtyřikrát se podařilo zachránit mír. A sedmnácté opakování je na obzoru: globální pořádek čelí zásadní otázce, zda mohou výrazně posilující Čína a stávající velmoc Spojené státy uniknout z Thúkýdidovy pasti. Na několika stovkách stran předkládá autor, který má dar strhnout svým historickým rozhledem, důvody, proč by se to nemuselo podařit.... celý text

Literatura světová , Literatura naučná , Politologie, mezinárodní vztahy

Vydáno: , Prostor

Destined for War: Can America and China Escape Thucydides’s Trap? , 2017

DK_Ronie
27.12.2023 5 z 5

Skvela zalezitost k zamysleni se spoustou souvislosti.

thorir
11.10.2023 3 z 5

Knihy jako tato mají často jeden zásadní problém. Bez ohledu na erudici autora - a zde je nezpochybnitelně značná, bez ohledu na jeho znalost věci, prostředí, mentality, bez ohledu na jeho vhled do věcí budoucích - tato a podobné knihy nezřídka velmi rychle zastarávají. Je to i tento případ. Kniha byla prvně vydána v roce 2017, od té doby se svět proměnil k nepoznání. To, že se svět posunul jinam, než odhadoval autor, mu samozřejmě nelze nijak vytýkat. Je těžké být prorokem, je ještě těžší být úspěšným prorokem.

Přesto, kniha vůbec není špatná, lze se dozvědět mnoho. Dále několik útržkovitých dojmů.

V první řadě se kniha věnuje tématu, se kterým se český laický čtenář nemá moc dalších možností jak se v rozumném detailu seznámit. Samotná hlavní premisa, tedy možný ozbrojený konflikt mezi USA a Čínou, je pochopitelně stále aktuální. Na mnoha historických příkladech ukazuje možné scénáře vývoje směřování světa, možné budoucnosti. Exkurz do minulosti mezinárodních vztahů je velmi zajímavý. Odhaduje možný vývoj americko-čínských vztahů ve stylu - když bych parafrázoval Makra Twaina - historie se sice neopakuje, ale občas se rýmuje.

Nadevše bych vyzdvihl kapitoly a postřehy ohledně rozdílů kulturních a rozdílů v mentalitě, uvažování, jednání, vnímání mezi západním a východním člověkem, myšleno samozřejmě západní liberalismus vs. asijské, a zejména čínské, způsoby politické vlády a legitimity vládní moci. Kulturní rozdíly přesně v duchu Huntingtonova „Střetu civilizací“. Tyto kapitoly by si měli přečíst zejména všichni ti internetoví „experti“ na geopolitiku a mezinárodní vztahy, horlivě komentující světové události pod zpravodajskými články. Autor se obšírně věnuje legitimitě čínské státní moci, vysvětluje od čeho je odvozena v očích běžných Číňanů, vysvětluje zásadní důraz na politiku dlouhodobosti, inherentní čínskému uvažování.
Dále vyzdvihuji zmínky o OBOR, neboli BRI, Belt Road Initiative, iniciativy financování čínského vlivu ve světě skrze různé „kluby přátel Číny“, nebo organizace „xxx-čínského přátelství“ - za „xxx“ lze dosadit libovolný stát, zakládané napříč světem a zejména západem. Poukazuje na stejně autoritářský dohled nad čínskými diasporami v zahraničí jako nad vlastními občany uvnitř Číny. Člověk až žasne.

Stran hlavní premisy pak autor detailně zkoumá několik možných scénářů eskalace války mezi USA a Čínou, od provokativních kyberútoků, přes provokace v jihočínském moři, vyhlášení nezávislosti Tchaj-wanu, provokace třetí stranou - v knize paradoxně a velmi trefně příklad v podobě Ruska, jako zástěrky a kouřové clony v případě jeho operací na Ukrajině - trochu prorocké. Kniha byla napsána dlouho před Ruským útokem na Ukrajinu. Dále zhroucení Severní Koreje několik různých scénářů. Ekonomická válka, která se oběma aktérům vymkne z rukou a přeroste ve válku skutečnou tarify, cla, kyberútoky, válka o polovodičové technologie - opět dost trefa! - ekonomika postavená na krádežích intelektuálního vlastnictví ze strany Číny.

Celkový dojem kolem a kolem veskrze pozitivní, ty tři hvězdy jsou zejména proto, že kniha je prostě překonaná následnými světovými událostmi, ať již jde o pandemii Covid, která totálně zamíchala celým světem, Čínu - místo původu viru - nevyjímaje, kde odhalila obří vnitřní strukturální problémy. Nebo, zcela zásadním, útokem Ruska na Ukrajinu. Některé rozdíly oproti autorově vizi jsou drobnější, přesto stále podstatné. Neomluvitelná je absence detailního rozboru současné demografie Číny a až absurdně negativního předpokládaného budoucího demografického vývoje. Politika jednoho dítěte je sice zmíněna, nicméně téma si zaslouží mnohem hlubší analýzu, protože generační dopady budou zcela zásadní.

Za sebe jednu poznámku na závěr. To, co Západu pomohlo vyrůst, tedy volný trh a kapitalismus, je s velkou pravděpodobností zároveň to, co způsobuje jeho aktuální ústup ze slávy, alespoň tedy ve formě nepovedené globalizace. Firmy, ve vidině rychlého výdělku v podobě levné práce, hromadně outsourcovali zásadní výrobní procesy do Číny, a dalších asijských zemí, a ta, v průběhu let, technologie ukradla, přizpůsobila lowcostu a nyní vše prodává výrazně levněji. Západ si na Číně v mnoha ohledech vytvořil závislost, ze které se bude špatně odvykat. Má to hlubší souvislosti. A třeba právě pandemie tyto slabiny dodavatelských řetězců odhalila. Čína nepochybně kolektivně touží po obrození bývalé velikosti, nečeká se žádná „demokratická“ revoluce ve stylu například části bývalých komunistických zemí. Lid si to nepřeje, lid chce velikost. Proto sázka na nacionalismus, který jako jediný prostředek dokáže v případě negativního demografického vývoje topit pod ohněm energie národa.

Přesto, že v komentáři kritizuji jistou nezpochybnitelnou zastaralost, možná právě z důvodu dalšího překotného vývoje světa knihu doporučuji.

momo67
01.08.2023 5 z 5

Pri čítaní tejto knihy ma neodbytne prenasledovala scéna z filmu Černí baroni:
Major Haluška: "Po dobu mé služby se nic zvláštního nestalo".
Generál: "Ale stane se! A Vám z toho, soudruhu majore, veselo nebude".
Vynikajúca kniha. Ale verejne ju budem chváliť iba prevereným osobám, aby som nebol za rusofila a američanofóba.

ondra2
25.04.2023 5 z 5

Příjemné překvapení a zajímavá analýza přístupu USA a Číny k řešení problémů, aneb snaha o hned a rychle nebo postupně a trpělivě.

a304
01.03.2023 5 z 5

Doporučuji, hodně postřehů, odkrývající souvislosti. Stavění ochranných valů, zdí, neeliminuje nepřátelství. Co takhle bořit vnitřní bloky a tentokrát pokusit se o vnitřní proměnu sebe sama a rozvíjet vzájemně prospěšnou spolupráci...

mirRa_cze
24.08.2022 5 z 5

Vynikající kniha, popisující na několika trefných historických analogiích možnosti vzniku konfliktu mezi dvěma dominantními zeměmi. Autor se zabývá jak historickou perspektivou, tak i aktuálním možným konfliktem jak z hlediska politického, tak převážně vojenského. Velmi poučné.

alcan
14.04.2020 4 z 5

Za mě zajímavý vhled do chování dvou mocností a toho jak funguje geopolitika. Doporučuji.

deirdre
05.02.2020 5 z 5

"Dejiny sa nikdy neopakujú, ale niekedy sa rýmujú." (Mark Twain). Zaujímavo podané historické fakty - a zákonitosti? - na príkladoch konfliktov medzi aktuálnym hegemónom a vzmáhajúcou sa mocnosťou za posledných 500 rokov vo svetle dynamiky Thukididovej pasce. Thukididova pasca -" říká, že když se vzmáhajíci se mocnost snaží vytlačit dominantní mocnost, skýtá to důvod k obávám: blíží se nebezpečí." Nebezpečenstvo v tomto prípade o to väčšie, že zároveň ide o stret dvoch odlišných civilizácií. Čítajte, je to veľmi poučné.

Jackjelly
19.11.2019 5 z 5

Jedna z těch velmi zajímavých a poučných knih. I když název zdánlivě odkazuje na poměrně monotematický obsah, pravý opak je pravdou.
Po jejím přečtení jsem opravdu nepropadl bůhvíjakému optimismu, na druhé straně jsem se také nezačal pídit po nějaké "zlaté střele" ve snaze zabalit to dříve, než nastane peklo na zemi.
Pečlivě zpracované příčiny konfliktů dobových velmocí s důrazem na jednu základní - onu osudovou past.
Současně jsou v ní naznačeny možné cesty, které mohou zabránit uvíznutí v osudové spirále neřešitelných příčin a následků.
Tahle kniha by měla patřit do základní výbavy nejen politiků, ale každého, kdo se zajímá o politické dění a vše kolem.
Na závěr dvě citace, které dle mého názoru skvěle charakterizují ono znepokojující poselství této knihy:

"Jak nám připomíná německý filozof Friedrich Nietzsche, „nejčastější podoba lidské hlouposti spočívá v tom, že zapomeneme, co jsme vlastně měli v úmyslu“. "

"Považovat všechno za prioritu znamená být bez priorit."

woodward
01.09.2019

Velmi svědomitě pojatá analýza americko-čínských vztahů a rizik vzájemného konfliktu v číhající "osudové pasti" rostoucího napětí mezi mocností na vzestupu a mocností etablovanou. Je to většinou (zvlášť pro západní čtenáře) poněkud depresivní čtení. Autor v úvodu slibuje, že v poslední kapitole čtenáři nabídne řešení, jak se obě velmoci mohou vyhnout válce, jenže všechny jeho rady lze shrnout do jediné: než politici cokoliv udělají, měli by si všechno pořádně rozmyslet. Ne že by ty rady nebyly dobré. Ale co ti politici?

francouz
19.08.2019 5 z 5

Musím říci, že tato kniha začala malinko rozvláčně a chvílemi jsem ji i odkládal, ale pak to začalo krásně do sebe zapadat.
Ano tento autor si vyhrává nejenom s fakty, ale ukazuje nám co a proč se stalo, a co a jak bychom měli udlěat aby se nestalo.
Nejde si brát příklad ze všeho, ale jak popisuje mnohokrát citovaný Thúkýdides, je třeba se dívat zpět a zjiš´tovat, proč došlo k tomu či onomu.
Bude to opravdu boj o nadvládu nad současným světem, tak jak ho známe? Málokdo vnímá Čínu jako spícího a číhajícího obra. pro většinu z nás je to země někde v Asii, někdo si je spojí s Luft Jardou, někdo bohužek s naším prezidentem, ale přemýšlet v širších souvislostech, jak nás nabádá autor, to se nám většině moc nechce. Máme přece svých starostí dost, tak proč se zabávat tím, kdo bude světový lídr.
No něco na tom bude, a nemělo by nás to nechat jenom tak přihlížet, alr to se bude muset změnit ještě mnohé....
Nicméně takto bych si představoval výuku historie. tak jak popisuje autor, proč došlo k první světové, nebo druhé světové válce, Co stačilo udělat a možná k těmto tragediím nedošlo, ale to je opět co kdyby.
Ale tady jde zejména o to poučení, jak by řekli soudruzi z krizového vývoje.....

petbrab
28.07.2019 5 z 5

Výborná kniha o možném válečném střetu mezi mocnostmi USA a Čínou na základě historie.

Jennkie
14.07.2019 5 z 5

Chvíli mi trvalo, než jsem se knihou prokousala, jelikož je velmi těžká. Nakonec se mi to ale podařilo, protože tato četba je současně velmi důležitá pro současné dění a budoucnost světa. Velmi erudovaně autor rozebírá, co vedlo k historickým konfliktům, a ač historii běžně moc nevyhledávám, zde je to dáno do srozumitelného kontextu jako poučení pro současné generace, které se mnohdy bezhlavě vrhají do situací, které se blíží katastrofě. Většina autorových doporučení pro vyhnutí se nenávratným škodám se v podstatě točí okolo uvědomělé občanské společnosti a státníků, kteří dělají uvědomělá rozhodnutí s dlouhodobějším přesahem místo ventilace vlastních chvilkových rozmarů. V tomto má čínský způsob částečně navrch, protože čínská mentalita je založená mimo jiné na vědomí odvěké existence čínské říše, proto jsou více naklonění strategickým rozhodnutím s dlouhodobě pozitivním účinkem než mladé zbrklé demokracie.
Doporučuji knihu jako povinnou četbu k pochopení nezbytných souvislostí.

jezekk
12.05.2019 5 z 5

Čtivé, srozumitelné, brilantní.

hanak_v_exilu
12.09.2018 5 z 5

Brilantní kniha, ukazující čtenáři nezkalený pohled na přítomnost a nabízející letmý pohled do budoucnosti. A jakoby mimochodem slouží jako zajímavý argument k diskuzi o Rusku. Pokud se nestane něco opravdu nepředvídatelného, dvacátému prvnímu století bude dominovat stále sílící konflikt mezi USA a Čínou. Ten se bude projevovat oslabováním přítomnosti USA v Evropě a také vzrůstající důležitostí Ruska v roli potenciálního spojence proti tomu druhému. Ve výsledku tak může být rovnováha v Evropě předefinována výměnou za pomoc na důležitějším bojišti v západním Pacifiku. Tuším, že EU v téhle věci nebude mít ani poradní hlas. A protože nemá sílu na ovlivnění situace ani dnes, v budoucnu na tom bude sotva lépe.

flanky
26.08.2018 5 z 5

Perfektní kniha, která může lidem otevřít oči, tedy pokud budou chtít. Všude kolem nás jsme bombardováni všemocnou Amerikou, která se staví do role ochránce "všeho dobrého", a přitom tomu tak už pár let není. Ponechme stranou, zda opravdu Amerika brání ono "dobré" a zda je to dobré. Čína se každopádně chce podílet na celém procesu (a vzhledem k tomu, že USA již od nějakého roku převyšuje, má na to evidentně právo), a zůstává tak na Americe, jak se k dané situaci postaví. Z tohoto pohledu je celé pojetí knihy koncipováno správně, ale přesto mě trochu zklamalo, že nebyl ponechán větší prostor Číně. I celé zobrazování historických Thúkýdidových pastí bylo v mnoha případech zestručněno, ačkoli některé byly zase až příliš rozepsané, což působilo trochu nerovnoměrně. Nicméně i tak oceňuji velký přínos knihy, která reaguje na současný problém (v médiích málo známý), který je nutné řešit. Kniha nabízí i mnoho řešení, což je rovněž její obrovské plus.

Čína politika mezinárodní vztahy zahraniční politika politologie

Graham T. Allison
americká, 1940
2018  91%Osudová past - Spojené státy versus Čína a Thúkýdidovo poučení z dějin
2022  88%Li Kuang-jao - Státníkovy názory na Čínu, USA a svět

Kniha Osudová past - Spojené státy versus Čína a Thúkýdidovo poučení z dějin je v