Osudová past - Spojené státy versus Čína a Thúkýdidovo poučení z dějin

Osudová past - Spojené státy versus Čína a Thúkýdidovo poučení z dějin

Řecký historik Thúkýdidés popsal v Dějinách peloponnéské války dynamiku, která v 5. století př. n. l. vedla k velké antické válce mezi Athénami, jejichž moc vzrůstala, a dominující Spartou, u níž tyto změny vyvolaly velké obavy. Graham Allison, profesor politických věd z Harvardu, má za to, že podobná dynamika se v posledních pěti staletích šestnáckrát opakovala. Na průřezu historií ukazuje, že dvanáckrát skončil závod rostoucí velmoci s hegemonem válkou. Jen čtyřikrát se podařilo zachránit mír. A sedmnácté opakování je na obzoru: globální pořádek čelí zásadní otázce, zda mohou výrazně posilující Čína a stávající velmoc Spojené státy uniknout z Thúkýdidovy pasti. Na několika stovkách stran předkládá autor, který má dar strhnout svým historickým rozhledem, důvody, proč by se to nemuselo podařit....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/37_/379664/osudova-past-spojene-staty-versus-c-X4q-379664.jpg 52

Destined for War: Can America and China Escape Thucydides’s Trap? (2017)

Literatura světová, Politologie, mezinárodní vztahy
Vydáno:, Prostor

hanak_v_exilu

Brilantní kniha, ukazující čtenáři nezkalený pohled na přítomnost a nabízející letmý pohled do budoucnosti. A jakoby mimochodem slouží jako zajímavý argument k diskuzi o Rusku. Pokud se nestane něco opravdu nepředvídatelného, dvacátému prvnímu století bude dominovat stále sílící konflikt mezi USA a Čínou. Ten se bude projevovat oslabováním přítomnosti USA v Evropě a také vzrůstající důležitostí Ruska v roli potenciálního spojence proti tomu druhému. Ve výsledku tak může být rovnováha v Evropě předefinována výměnou za pomoc na důležitějším bojišti v západním Pacifiku. Tuším, že EU v téhle věci nebude mít ani poradní hlas. A protože nemá sílu na ovlivnění situace ani dnes, v budoucnu na tom bude sotva lépe.

flanky

Perfektní kniha, která může lidem otevřít oči, tedy pokud budou chtít. Všude kolem nás jsme bombardováni všemocnou Amerikou, která se staví do role ochránce "všeho dobrého", a přitom tomu tak už pár let není. Ponechme stranou, zda opravdu Amerika brání ono "dobré" a zda je to dobré. Čína se každopádně chce podílet na celém procesu (a vzhledem k tomu, že USA již od nějakého roku převyšuje, má na to evidentně právo), a zůstává tak na Americe, jak se k dané situaci postaví. Z tohoto pohledu je celé pojetí knihy koncipováno správně, ale přesto mě trochu zklamalo, že nebyl ponechán větší prostor Číně. I celé zobrazování historických Thúkýdidových pastí bylo v mnoha případech zestručněno, ačkoli některé byly zase až příliš rozepsané, což působilo trochu nerovnoměrně. Nicméně i tak oceňuji velký přínos knihy, která reaguje na současný problém (v médiích málo známý), který je nutné řešit. Kniha nabízí i mnoho řešení, což je rovněž její obrovské plus.