Celý život

Román zachycuje životní příběh Andrease Eggera. V průběhu sedmdesáti let ho tak poznáváme jako pastevce dobytka na alpských pastvinách, čeledína, zamilovaného mladíka, dělníka na stavbách lanovek, vojáka wehrmachtu za světové války, průvodce turistů i starého podivína, jenž se sám vydělil ze světa, který pro něj přestal být důvěrně známý, a přežívá stranou vesnice. Za sedmdesát let se totiž neproměnil jen on, ale také celé alpské údolí. Původní ves s několika selskými dvory se stala žádaným turistickým cílem. Dnes tu hučí auta a lanovky, v barech a restauracích vyhrává muzika. Seethalerův hrdina ale není zatrpklý nebo nespokojený. Jen žije jinak a nechce být v této jinakosti rušen. A tomu jeho autor dopřává, nechává jej tak žít i zemřít a jeho text tak získává obecně lidský rozměr. Útlý román Celý život patří k vzácným knihám, které připomínají důstojnost prostého života a nenápadné hrdiny, pro něž hodnoty jako skromnost, pracovitost a obětavost nejsou jen slova. Svou průzračností a opravdovostí kniha oslovila tisíce čtenářů a vysloužila si užší nominaci na Man Bookerovu cenu. Odpočiňte si na chvíli od moderního světa v odlehlém alpském údolí, kam civilizace proniká jen pomalu, a doprovodťte na životní pouti Andrease Eggera, muže, který přišel o vše, co miloval, ale dokázal jít dál... Překlad: Michal Půček, Albatros 2017...celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/34_/341138/cely-zivot-DC9-341138.jpg 4.3101
Vydáno, Plus

Ein ganzes Leben, 2014

Kniha Celý život

Ajinka79

Nádherná knížka, kterou vřele doporučuji k přečtení.

fnoudek

Takový hezký výsměch všem lyžařům a turistům :-)

adorjas

Pochmúrne, krátke dielo, ktorá je nezlomnom úsilí človeka, ktorý bojuje a bojuje, avšak externé činitela sa naďalej pokúšajú zmeniť. Občas je to príroda, občas ľudia a niekedy samotná postava, ktorá akoby ťažkopádne prijímala facky od života.

Život hlavného hrdinu sa odohráva v rakúskych Alpách, v ktorý sa narodil na pomedzí 19. a 20. storočia. Nadovšetko miluje prírodu, slobodu a pohyb v nej, aj keď ho príroda obrala už o veľa vecí. Roky plynú a z náho hrdinu ja zrazu starec, ktorý naďalej súzní so stráňami a kopcami a čoraz viac utieka do samoty.

Nevykonať nič závratného, nespraviť dieru do sveta, ale odísť tak, aby ste nič neľutovali. Asi takto by som nazvala hlavnú myšlienku diela.

pajaroh

Celý život mlčenlivého horala popsaný na 120 stranách. Spíše povídka, výňatek z vyprávění, než román, jakkoliv zajímavě napsaná, o věcech, kterých si vážím nejvíce - o samotě, vysokých horách, lidech, žijících si po svém - cítila jsem jistý odstup, odtažitost a rychlost ve psaní i při čtení. Asi to bude tou krátkou formou, protože není, co bych na stylu i obsahu jiného vytkla.

TomasFan
05.11.2019

Moc hezky napsaná kniha...

yellowbanna
18.10.2019

Někdy se člověk s příběhem nepotká tak, jak by chtěl a jak by čekal. Toto je jedna z těch knih, od kterých jsem asi čekala něco jiného. Víc hor. Víc vnitřního světa hlavní postavy. Je to kniha o životě. O jednom z mnoha životů žitých na této zemi. O životě, který tu nakrátko pobyl a zase se rozplynul. Nezůstalo nic, tak jako nebylo nic předtím. Závan větru v horském údolí. Teď tu byl a už o něm zase nevíme.

(Anglický překlad)

iška
08.10.2019

Andreas Egger přistupoval k životu s pokorou a já tu útlou knížečku o jeho životě s pokorou četla. A užila jsem si to.

soukroma
29.07.2019

Celý život vylíčený na 114 stranách: prostý, přesto (zejména pro městské lidi) netuctový a často dramatický až tragický, v (pro nás idylickém, ve skutečnosti) surově krásném náručí hor, které postupně braly ztečí světové události a novinky 20. století.
"Je válka"
"Kdo to říká?"
"No, rádio..."

Kniha mě neuzdravila, jak slibuje záložka, ale určitě občerstvila.

Osud trpaslíků
Osud trpaslíků