Celý život

Román zachycuje životní příběh Andrease Eggera. V průběhu sedmdesáti let ho tak poznáváme jako pastevce dobytka na alpských pastvinách, čeledína, zamilovaného mladíka, dělníka na stavbách lanovek, vojáka wehrmachtu za světové války, průvodce turistů i starého podivína, jenž se sám vydělil ze světa, který pro něj přestal být důvěrně známý, a přežívá stranou vesnice. Za sedmdesát let se totiž neproměnil jen on, ale také celé alpské údolí. Původní ves s několika selskými dvory se stala žádaným turistickým cílem. Dnes tu hučí auta a lanovky, v barech a restauracích vyhrává muzika. Seethalerův hrdina ale není zatrpklý nebo nespokojený. Jen žije jinak a nechce být v této jinakosti rušen. A tomu jeho autor dopřává, nechává jej tak žít i zemřít a jeho text tak získává obecně lidský rozměr. Útlý román Celý život patří k vzácným knihám, které připomínají důstojnost prostého života a nenápadné hrdiny, pro něž hodnoty jako skromnost, pracovitost a obětavost nejsou jen slova. Svou průzračností a opravdovostí kniha oslovila tisíce čtenářů a vysloužila si užší nominaci na Man Bookerovu cenu. Odpočiňte si na chvíli od moderního světa v odlehlém alpském údolí, kam civilizace proniká jen pomalu, a doprovodťte na životní pouti Andrease Eggera, muže, který přišel o vše, co miloval, ale dokázal jít dál... Překlad: Michal Půček, Albatros 2017...celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/34_/341138/cely-zivot-DC9-341138.jpg 4.465

Ein ganzes Leben (2014)

Vydáno:, Plus

Kniha Celý život

kahoma
předevčírem

Moje první kniha od Seethalera. MOC doporučuji. Je to kniha k zamyšlení nad životem, nutící k přemýšlení. Napsaná s neskutečným citem a pochopením pro lidské problémy. Seethaler je u mně naprostá jednička - klidně kandidát na Nobelovu cenu za literaturu.

alibaba72

Život jednoho člověka na 114 stránkách. Úžasně napsaná kniha. Hory, sníh, laviny, lanovky, válka... Tato kniha stojí za přečtení.

loudomar
15.11.2018

Pěkná kniha. Jen je prostě velmi smutná a zanechala ve mě pár dní po přečtení rozporuplné pocity.

konicekbily
26.10.2018

Nádherně popsaný život prostého horala z alpského údolí - po většinu dvacátého století. Zachycuje nejen změny v jeho životě, ale i v jeho okolí. Dodává spoustu myšlenek o životě, společenských jevech, i historii. V mysli se ke knížce vracím.

Ťapulka
14.09.2018

Na pár stránkách celý život! Je tam tolik životních zkušeností, čistoty jednoho lidského života a syrovosti! Moc ráda bych Andrease poznala a nechala se jím provést alpskými horami. Nádherná kniha, která mě dostala, která svá slova a příběh vepsala hluboko do mě. Až příště poťapu alpskými vrcholy, Andreas půjde se mnou...

triatlet
15.07.2018

"Až na konečnou," odpověděl Egger. (s. 112)
Na malém prostoru (115 stránek) zachycený velký příběh. Průsečíkem jak fádních, tak neobyčejných životních mezníků Andrease Eggera jsou hory. Drsné, majestátní, proměnlivé, romantické. Jako život.

Příběh mi připomněl knihu Osm hor.
"Jako všichni lidé, i on v sobě během života nosil své představy a sny. Řadu z nich si splnil sám, něco dostal darem. Leccos pro něj zůstalo nedosažitelné nebo mu to bylo, sotva to získal, opět vytrženo z rukou." (s. 106)

Leniik33
06.06.2018

Na pár stránkách najdete vše co od knížky očekáváte. Napětí, emoce, lásku, ztrátu... Knížku přečtete za pár hodin, ale pocity ve vás zanechá určitě delší dobu.

mgeisselreiter
12.05.2018

Na nemnoha stránkách se autorovi podařilo přitáhnout pozornost čtenářovu a zaujmout ho prostým líčením jednoho obyčejného života. Kouzlo je v tom, že to "prosté" a "obyčejné" je podáno nadmíru zajímavě. Dýchá na nás vesnická atmosféra chudé horské obce od počátku 20. století a nenápadně se dostáváme až do sedmdesátých let, kdy lidé už spěchají za prací svými automobily. Jen náš hrdina jakoby ustrnul v čase, který má své kouzlo, přes svou drsnou a občas i krutou podobu. 80%, 12.5.2018.

rakouská literatura

Robert Seethaler