FillaSFC FillaSFC komentáře u knih

Někdo cizí v domě Někdo cizí v domě Shari Lapena

Dobrá kniha, stejně jako autorčina prvotina. Opět velice čtivý a zajímavý příběh se zajímavým rozuzlením. Jsou určitě i lepší, ale rozhodně jsem se nenudil.

20.04.2018 4 z 5

Úsměvy smutných mužů Úsměvy smutných mužů Josef Formánek

Knihy psané na vážná témata, které mě nenadchnou, se mi hodnotí těžko. Čekal jsem trochu více, i z hlediska délky – je to spíše taková obsáhlejší brožurka. Některé příhody mě pobavily (muž s pos*anými vlasy), jiné byly kapánek drsnější. Dávám hvězdu za dobrý úmysl a druhou za odvahu. Nic dalšího si ale od autora už nepřečtu.

14.04.2018 2 z 5

Vypravěčka Vypravěčka Jodi Picoult

Na mě trochu zdlouhavý, ale jinak velmi zajímavý příběh. Trochu jsme se zděsil, když jsem si zde přečetl, že se v takto tématicky zaměřené knize vyskytují upíři, naštěstí to byla jen velmi vhodně zvolená personifikace nacistů. A z toho konce mě, přiznám se, mrazilo v zádech.

11.04.2018 4 z 5

Blackout – Zítra bude pozdě Blackout – Zítra bude pozdě Marc Elsberg (p)

Námět je sám o sobě zajímavý, zpracování už pak horší. Jak už tady několikrát padlo, kniha určitě donutí přemýšlet, umím si ale představit, že by byla napsána lépe. Chvílemi jsem se ztrácel ve velkém množství postav a v podstatě k žádné z nich jsem si nevytvořil nějaký vztah nebo sympatie, na druhou stranu možná právě proto nepůsobí kniha jako nějaký "americký akčňák", ale o to realističtěji. No, má zkrátka svá pro i proti, za přečtení ale rozhodně stojí.

25.03.2018 3 z 5

Deset malých černoušků Deset malých černoušků Agatha Christie

Možná jsem na základě hodnocení čekal o chloupek víc, i tak to ale bylo skvělé čtení s velmi povedenou zápletkou a originálním námetem. Také jste po každé vraždě listovali na začátek a hledali další veršík? :-)

17.03.2018 4 z 5

Zlatá slova českého fotbalu: Slavné fotbalové hlášky Zlatá slova českého fotbalu: Slavné fotbalové hlášky Štěpán Filípek

Pohodové, úsměvné čtení. Některé hlášky super, jiné slabší, autor si ale svými peprnými dovětky drží standard od začátku až do konce. :-)

14.03.2018 4 z 5

Otevřený hrob Otevřený hrob Angela Marsons

Tento díl mě nepohltil tak silně jako předchozí dva, které měly dle mého názoru zajímavější zápletku, ale ani Otevřený hrob rozhodně neurazí. Opět něco poodkryje i z Kiminy minulosti a závěr není už tak neuvěřitelný, jako u minulých dílů, ačkoliv si i tentokrát budete klást otázku, proč proboha nemají elitní policisté honící vrahy u sebe žádnou zbraň, zatímco v reálu mají kvéry za opaskem i měšťáci bez maturity :D Ale na to už jsem si u téhle autorky tak nějak zvykl, takže za mě cajk.

09.03.2018 4 z 5

Tichá modlitba Tichá modlitba Angela Marsons

V podstatě bych tu mohl napsat to samé jako u druhého dílu. I tady platí, že tento díl je o něco lepší než ten předchozí. Knížku jsem měl přečtenou za den a půl a krátké kapitoly nutily číst dál a dál. Marsonsová je mistryně zápletek a já se skvěle bavil. Než přišel konec. Ano, stejně jako u Ďábelských her jsem měl i zde pocit, jako kdyby posledních několik stran a vyústění celého případu psal místo téhle jinak skvěle talentované spisovatelky nějaký scénárista z TV Barrandov, nebo dost možná sám pan generální osobně (Tichá modlitba Jaromíra Soukupa?!).

Ale teď vážně. Pokud jste knížku ještě nečetli, nečtěte dále ani můj komentář (ano, SPOILER)... každopádně tohle bude zřejmě autorčina bolístka. I zde se zčistajasna po závěrečném souboji zničehonic domákla toho, kdo je oním záhadným pachatelem (subjekt č. 3), aniž by na něj dřív cokoliv ukazovalo (na rozdíl od mnoha dalších), stejně jako se ve stejnou chvíli domákl Kev, kdo práskl toho kluka. Ve dvojce úplně to samé (náhlá jistota, že je něco ve skříni / v kapsách). Zkrátka pokud čtu u komentářů k detektivkám klasické věty "poznal jsem během čtení, kdo je pachatelem", tak tady na to prostě ani přijít nemůžete, protože to všechno autorka se suverénní jistotou vždy v závěru naloží na někoho bez jakékoliv dřívější spojitosti. A to mě prostě trochu mrzí.

Takže 95 procent knihy naprostá pecka, ale posledních 5 procent opět přitaženo neskutečně za vlasy (pobavilo mě i to, že jedou na místo činu neozbrojeni a ačkoliv už ví, že vevnitř je svaly obalený psychopat, přesto jde dovnitř ženská, zatímco její dva kolegové venku hlídají holčičku :D ).

Abych to uzavřel – knihu jsem neuměl odložit, jasných pět hvězd, ale zkrátka to zase pohřbil až příliš neuvěřitelný závěr. Jako by těch předchozích 300 stran vůbec nemuselo být... Takže dávám 4.

03.03.2018 4 z 5

Ďábelské hry Ďábelské hry Angela Marsons

Celou dobu jsem myslel, že to bude pět hvězd jako vyšitých. Příběh dle mého ještě o něco lepší než první díl, kterému jsem pět hvězd dal. Z postavy vyšinuté psychiatričky mrazilo a tato zápletka byla opravdu parádní.

Co mě však zklamalo a za co hvězdu srážím, byl ten konec. Ta kniha je geniální a neuměl jsem se od ní odlepit, ale způsob, jakým se Kim zničehonic neochvějně dobrala, kdo je pachatel, i fakt, že jím byl ten, kdo jím byl, to mi přišlo na to, kolik dalších možných pachatelů bylo v knize podstatně detailněji vykresleno, poněkud přitažené za vlasy.

25.02.2018 4 z 5

Němý křik Němý křik Angela Marsons

Když jsem viděl zdejší hodnocení, "riskl" jsem to a koupil si najednou všechny čtyři dosud napsané díly. Po přečtení prvního musím konstatovat, že jsem udělal dobře. Němý křik byl parádní od začátku až do konce, četl se svižně a postava hlavní hrdinky je skvělá.

A teď mě omluvte, jdu se pustit do Ďábelských her :-)

22.02.2018 4 z 5

Faja Faja Petra Stehlíková

Docela dlouho mi trvalo, než jsem se začetl. K "cizím" výrazům z jedničky se přidal přehršel nových ve dvojce a chvílemi jsem se v té změti ztrácel, první třetina mě prostě absolutně nebavila. Po návštěvě LaPodu ale dostává příběh ten "starý" náboj z prvního dílu a vše vygraduje skvělým koncem, který dává tušit další pokračování. Musí! :-)

19.02.2018 4 z 5

Český fotbal: Skandální odhalení Český fotbal: Skandální odhalení Karel Felt

Postupný průběh dosud nejzávažnější aféry korupce v českém fotbale. Některé věci se sice dokola opakují, ale to je asi pochopitelné. Bůh ví, jak je tomu dnes...

03.02.2018 5 z 5

Vdova Vdova Fiona Barton

Kniha se čte svižně, nepotrpí si na zdlouhavé popisy míst a věcí – zkrátka celý příběh pěkně odsýpá. Nudit se rozhodně nebudete. 4/5

21.01.2018 4 z 5

Továrna na debilno Továrna na debilno Dominik Landsman

Původně jsem myslel, že půjde jen o sbírku koláží, proto jsem byl mile překvapen, že má kniha i příběh. Některé články jsou fakt peckovní, smál jsem se, jako už dlouho ne. Věřím, že se v budoucnu dočkáme i dalších kousků. :-)

Sám námět už tolik úsměvný není. Ta všudypřítomná a šířící se nenávist, jednoduchost a do nebe volající hloupost lidí u nás začíná být děsivá...

07.01.2018 5 z 5

Chlapec, který rozdával sny Chlapec, který rozdával sny Luca Di Fulvio

Kniha je trochu delší, nicméně měla až na několik posledních nudnějších kapitol, které popisovaly místo děje spíše pocity, docela spád. Příběhu z mého pohledu trochu škodí neustále střídání dějových linií. Když už vás něco opravdu vtáhlo, přešlo se zase na jinou. Vinou toho mi u čtení chyběla – jakkoliv je to kniha pěkná – taková ta nutkavost ji neodkládat a dát si ještě jednu, "teď už opravdu poslední", kapitolu...

31.12.2017 3 z 5

Ví o tobě Ví o tobě Sarah Pinborough

Dobrá kniha s povedenou zápletkou a nepředvídatelným koncem. Čekal jsem mnohé, ale tohle opravdu ne.

19.12.2017 4 z 5

Černobílý svět Černobílý svět Kathryn Stockett

Kdybych mohl dát deset hvězd, udělám to. Tohle je povinná četba. Nesmírně silný příběh s perfektním vykreslením postav, z nichž některé si zamilujete a jiné budete nesnášet. Jak už tu napsali mnozí, v knize je mnoho zla, ale o to sladší je v ní to dobré. Perfektní práce autorky, vysoké hodnocení není náhodné.

12.12.2017 5 z 5

Naděje na konci světa Naděje na konci světa Sarah Lark (p)

Tak tohle se nepovedlo. Začátek knihy je rozhodně zajímavý, po přesunu na Zéland se z toho ale (nevím proč) stává úděsná nuda plná filozofování o maorské kultuře s naprostým minimem děje, za to desítkami (s prominutím otravných) cizích slov. Upřímně – nic nudnějšího jsem dlouhou dobu nečetl a doufám, že zase dlouho nebudu. Jednu hvězdu dávám za ten skvělý úvod, který byl následně zabit...

07.12.2017 1 z 5

Kulka Kulka Mary Louise Kelly

Příjemná, nenáročná oddechovka s jasným a přímým dějem. I díky krátkým kapitolám se čte dobře a svižně. Hlavní hrdinka je sympaťanda a její bratři rovněž. Já se bavil, za mě cajk.

30.11.2017 4 z 5

Muž, který hledal svůj stín Muž, který hledal svůj stín David Lagercrantz

Tak tady moc nechápu některé komentáře, já jsem z tohoto pokračování nadšený. Je fakt, že po slabším předchozím dílu, jsem byl dost skeptický, a zatímco "čtyřka" byla mou první volbou (nakupuji knihy vždy po čtyřech titulech), tento díl jsem si z várky nechal až na konec, nevěděl jsem, co od něj čekat. Jsem ale velice příjemně překvapen. Stejně jako ve třetím pokračování, které jsem doteď považoval za nejlepší díl série, jsem i zde poslední třetinu přečetl jedním dechem – nedalo se od knihy odlepit. Závěr zřejmě napovídá, že se můžeme těšit na další pokračování, a to je dobře!

24.11.2017 5 z 5