Fidibus Fidibus komentáře u knih

Rapsodie Rapsodie Laura Thalassa

(SPOILER) Originální fantasy na téma vztahu mezi nemilosrdným Handlířem a jeho dlužnicí. On jako vílí (zas chlap víla?) král bojuje se zlem ve svém Jinosvětě a potřebuje sirénu, aby mu pomohla. Dvě dějové linie odhalují posun jejich vztahu od seznámení až po vysvětlení jeho odchodu a zároveň jejich současný vztah, kdy sblížení je jasné a nevyhnutelné. Bohužel mne minulá dějová linka s náznaky spíš rušila. Konec je akční, Handlíř ji zachrání, ona se promění, ale zlo poraženo není.
Mně se kniha líbila a přečtu si i další díl. Četla jsem sice jen první díl Dvorů od Maasové, ale těm se to nepodobalo. Jinak hezká myšlenka s křídly :-)

Meč a ptáček Meč a ptáček Amy Harmon

(SPOILER) Tahle knížka mne mile překvapila. Zpočátku jsem úplně nechápala, ale děj se rychle rozběhl a Skřivánek se ocitá na hradě krále Tirase, sice opět hlídána, ale získává to hlavní, slova. Vývoj jejich vztahu s postupným odhalením králova tajemství mi přišel zajímavý a celková myšlenka se záchranou ptáka originální, včetně vysvětlení Volgarů a proroctví její zavražděné matky.

28.08.2023 5 z 5

Čekanka Čekanka Julia Quinn

(SPOILER) Zdlouhavý díl - Penelope milovala Colina od dětství, vlastně jiného nechtěla. Colina matka pořád tlačí do ženění, takže radši cestoval, ale stále hledá smysl života. Když se vezmou, závidí Penelope, že něco dokázala, a dokáže se za ni i s celou rodinou postavit. Ona naopak pomůže jemu najít smysl života spolu s vydáním jeho cestovatelských deníků.
Vlastně je to detektivka - pátrání po autorce novinových komentářů lady W., kdy je nakonec kvůli sokyni donucena, i když je nakonec ráda, se přiznat.
Děj oživují vtipné dialogy rodiny a hlavně staré lady D., která se spřátelí s Penelope. Colinovy pocity mi přišly chvílemi dost naivní.

28.08.2023 4 z 5

Odkaz lidské rasy Odkaz lidské rasy Radek Sterakdary Starý (p)

(SPOILER) První polovina knihy mne moc nezaujala, vlastně neustálé putování, boje a vyjednávání. A chudák Aty... Konec zajímavý, dozvíme se, že byli, a nejen oni, vlastně jen figurkami v ději, údajně v boji o záchranu rasy, jak jsou naprogramováni arbitři. Ale co je pravda?
Zápletka s vejcem byla odhadnutelná celkem záhy. Jinak mi Drey i Eled stále přijdou jako uvěřitelní, lidští.

S láskou, Eloise S láskou, Eloise Julia Quinn

(SPOILER) Tenhle díl byl zatím nejslabší. Svobodomyslná Eloise ze zoufalství uteče za šlechticem, se kterým si rok dopisovala. Naznačil jí možnost sňatku, ale zatajil jí své děti - dvojčata a okolnosti smrti své bývalé ženy + navíc se potýká s traumatem ze svého dětství. Půlku knihy tak oba rozjímají, jestli ano, nebo ne, do toho zasahují děti, které Eloise zpočátku nechtějí. Pak se objeví bratři B., kteří děj výrazně oživí (narážek na Colinovu žravost už je až moc) a situaci postrčí - ke sňatku. Violet pak své zbrklé dceři dá ponaučení, že nemá pospíchat a tlačit, což si Eloise nedlouho poté vezme k srdci. Protože i přes skvělý vztah v posteli potřebují v manželství víc...
Až moc přemýšlivé, oba se v tom pořád plácají. Naštěstí fungující rodina v čele s Violet jim dokáže pomoct - na tu dobu se jednalo o hodně skandální situaci.

28.08.2023 4 z 5

Canterburské povídky (24 povídek) Canterburské povídky (24 povídek) Geoffrey Chaucer

Vyprávění poutníků na téma vztahů mezi muži a ženami, kdy vybírají vtipné a poučné historky.

Zapadlí vlastenci Zapadlí vlastenci Karel Václav Rais

Je to hodně o vlasteneckém zápalu ve skoro zapomenutém kraji a o nesmělém mladíkovi, poznamenaném svým původem, kterého však místní komunita dokáže přijmout.

28.08.2023 2 z 5

Děti Volhy Děti Volhy Guzel Jachina

(SPOILER) Myslím, že téma povolžských Němců je skvělé, ale zpracování zvláštní. Bohužel se jim kniha v podstatě věnuje jen občas, protože podivínský, až bláznivý, a pedantský učitel Bach se po krátkém intermezzu s vyučováním Kláry za paravanem s ní přesune na druhý břeh - nejvíc je tak na začátku a v době, kdy mění své spisovatelské výtvory za naturálie. Jinak si žije většinou svým životem, nejdřív s Klárou a poté s dcerkou, nakonec do děje zasáhne Vasja a obě děti objevují nový svět. Bach je na konci knihy vlastně osvobozen, protože se celou dobu bál, nejdřív o Kláru a pak o Ančí.
Děj mi přišel nevyvážený, časté popisy, z nichž některé mi přišly zbytečné, snění, kdy jsem se občas ztrácela. Kapitoly o politicích mne nezaujaly, třeba o nemocném Leninovi očima ošetřovatelky, kdy ho někdo jezdí v noci pozorovat?
Naopak některé popisy a nálady se mi líbily, život těchto lidí... Vlastně je má Bach reprezentovat svými zveřejňovanými texty, bohužel sám do této komunity nezapadá.
Epilog s osudy hrdinů je zajímavý, ale mrzí mne, že vysvětlující poznámky jsou až na konci knihy.
Přečtení nelituji, ale asi už se ke knize vracet nebudu.

28.08.2023 2 z 5

Pozlacené Pozlacené Namina Forna

(SPOILER) Další z emancipačních příběhů za práva žen, byť s vlastním zajímavým magickým světem. Deka při Rituálu čistoty zjistí, že je zlatá. Na poslední chvíli je zachráněna a naverbována do armády na boj proti příšerám a dostává i partnera-vojáka. Vzhledem ke své mimořádnosti, kdy dokáže příšerám rozkazovat, se stává úspěšnou, zároveň však při pátrání po své matce a původu zjistí, že je vše jinak.
Mám jedinou výtku a to natažený děj ve druhé části, kdy jí Běloručka mohla pravdu prozradit dávno a ne ji nechat zabíjet. Plus za romantický vztah a hlavně za mazlíčka - měniče.

Diamantové oko Diamantové oko Kate Quinn

(SPOILER) Tak tahle kniha mne dost překvapila. Silný příběh ženy, která se zajímá o historii, a přitom vlastně kvůli malému synovi, aby mu nahradila i otce, začne střílet a zapojí se do války. Ač je jako žena podceňována, je úspěšná a přitom to bere jako práci. Bohužel válka znamená i ztrátu mnoha osob kolem a hlavně její nové lásky, kterou si nestihla vzít, protože ještě nebyla rozvedená. Její bývalý manžel, lékař, ji chce zpět, aby se přiživil na její slávě. Jsou posláni do Ameriky, kde mají dohodnout válečnou pomoc. Mila, ač jí zpočátku nikdo nevěří, se proslaví, spřátelí s první dámou a dokonce zabije atentátníka i svého ex. Štěstí najde ve svém bojovém parťákovi Kosťovi, nejlepším příteli jejího zabitého skoro manžela.
Vlastní námět vychází z pamětí střelkyně a je zajímavý. Autorka v doslovu přiznává, že přidala zápletku s atentátníkem v USA, která mi přišla poněkud zdlouhavá. Rušilo mne i střídání děje - války a zároveň už návštěvy v Americe, časově divné, konec už se pak odehrává v USA. Ale holt střídání děje je moderní... Doporučuji i ten doslov, kromě epilogu s návštěvou v Moskvě po válce.
Smutný, ale dojemný a čtivý příběh, doporučuji. Hezká obálka i název.

Vlku zaslíbená Vlku zaslíbená Hannah Whitten

(SPOILER) Variace na téma krásky a zvířete, tentokrát s náboženskou pointou v pozadí. Reda, předurčená odejít do Divého lesa, odejít chce, kvůli své magii. Vlk ji naopak k ničemu nenutí a snaží se zachránit les. Přibližují se k sobě, bohužel Reda se musí vrátit domů, protože její sestra a přítel se ve snaze ji zachránit spojili s kněžkou a za ní stojícími temnými silami. Reda pochopí, že se musí rozhodnout mezi oběma světy. Bojová scéna na závěr, kdy její sestra zmizí a Reda se ji v dalším díle pokusí zachránit.
Dobře vykreslený svět i postavy, akorát v té temné magii jsem se trochu ztrácela. Zamyšlení nad osudem a obětí. Chválím kromě knihy i pěknou obálku.

17.08.2023 4 z 5

Lampář, lodivodka a kluk z továrny na slzy Lampář, lodivodka a kluk z továrny na slzy Kateřina Havlíková

(SPOILER) Taková spíš dětská odechovka, ale dobře se čte. Setkání tří postav ze tří světů, kteří musí získat zpět piráty ukradenou listinu, aby zjistili, že... Lampář, smířený se svým světem nahoře, spadne do světa námořní listonošky a potkávají kluka, který utekl z továrny na slzy a hledá otce. Její majitelka by je ráda získala všechny tři za své otroky, ale není jí přáno. Zasáhne moc shůry a Lampář je sice zachrání, ale nerad odhaluje svůj život. A pak už se vydávají na záchrannou výpravu, aby si zároveň ujasnili kdo jsou a co chtějí.
Epizoda s ptáčnicí a její smutný konec nebo Lampářova hra na získávání tajných informací, to jsou drobnosti, které děj osvěžují spolu s dalšími.

Kruté požehnání Kruté požehnání Emily Thiede

(SPOILER) Opuštěná skoro bohyně Alessa, která svými schopnostmi při dotyku zabíjí a má zachránit tenhle svět spojením s magickým partnerem, je v nebezpečí. A tak si najme bojovníka z ulice Danteho, který se dá umluvit a chrání ji, byť si nebere servítky. I on má své tajemství, a to o svém původu, za nějž trpěl od dětství. Alessa zjistí, že aby dokázala zlu čelit, musí svou sílu spojit s více partnery a zároveň si vybojovat i Danteho.
Zajímavý svět s bitvou na konci, vše odlehčené zejména postavou vtipkujícího a glosujícího Danteho. Příjemné překvapení, jsem zvědavá na další díl.

Cid Cid Pierre Corneille

Dilema mezi povinností k rodině a láskou, které naštěstí vyřeší panovník a zabrání tak blížící se tragédii, Rozhlasová hra.

17.08.2023

Drobečky z půjčovny duší Drobečky z půjčovny duší Vlastimil Brodský

(SPOILER) Audioposlech p. Brodského. Jeho vzpomínky na dětství, děti, manželky a kolegy + takřka filozofické úvahy. Snaha být trochu jiný, originální, přitom obyčejný, ač slavný. Pro toho, kdo měl tohoto herce rád...

Nevhodný návrh Nevhodný návrh Julia Quinn

(SPOILER) Jak Popelka, tady s rukavičkou, ke štěstí přišla, byť se mu bránila... Sophie se po zamilování po plese a vyhození od nevlastní matky protlouká jako služebná a náhodou opět potká Benedicta, který ji zachrání. Pak zase zachrání ona jeho a on ji přinutí odjet společně do Londýna do domu jeho matky, kde je komornou a závidí mu tuhle rodinu, z níž občas není moc nadšený on :-). Pak se rozhodne raději odejít, protože do tohohle světa nepatří, a do toho ji nevlastní matka nařkne z krádeže. No a matka B. zasáhne.
Dobře se to čte, vtipné dialogy a i přes jasný konec jsou postavy dobře popsané.

Toskánská hraběnka Toskánská hraběnka Dinah Jefferies

Válečných knih už jsem četla víc a takhle mi přišla slabší. Možná je to tím, že autorka děj rozdělila do osudů, byť z velké části společných, dvou hlavních hrdinek a zároveň chtěla přiblížit dění v Itálii za války. Bohužel se tak příběh ztrácel, byť postava Sofie a láska k jejímu manželovi to zvlášť na začátku a na konci pocitově držela. Romantiku představuje i italské prostředí. Narážka na Florencii a Wolfa (Dívka č. 37).

17.08.2023 3 z 5

Neodolatelná Neodolatelná Melanie Harlow

(SPOILER) Bohužel zklamání, ač obálka i zápletka vypadaly dobře... Ani ty dcerky to nedokázaly zachránit, vtip záhy sklouzl ke klišé. Vlastně jde o to, že se dávno milují, ona mu hlídá dcery (je rozvedený) a rozumí si s nimi a oni si to spolu začnou. Jenže on dává přednost výchově dcer a navíc se bojí, že Frannie bude chtít víc. On navíc řeší bývalou ženu a ona, kvůli své nemoci v dětství, i rodinu.
Průměr, čtení na jeden večer, ale nic víc. Bohužel sklenice neslušných slov už není nic nového.

Bílý pramen Bílý pramen Klára Teršová

Popravdě mi kniha nic nepřinesla, takže pouze plus za pokus, i když se kniha spíš veze na populárním tématu Sudet. Přijde mi plná klišé, prostředí dobově univerzální a příběh je víc o rodině, vztazích, přátelích, láskách. Jejich osudy pak sice ovlivní nacionalismus a válka, ale v knize je to jen malý střípek, stejně jako odsun. Je to spíš o pocitech, ale nějak mi to nesedlo.
Hodně mi vadí občasné použití němčiny než překladu. Chápu nadšení autorky, že zná původní německé názvy, ale... Aschsko mě dorazilo. Naopak zase třeba Praha, M. Lázně nebo i mix Bílý Elster. Proč třeba Stadtamt nebo kostel německy? A proč Hedvika a ne Hedwig, Tine a ne Týna?
Jakousi romantickou a osudovou spojnicí děje má být Halštrovský potok a symbolicky hřbitov (úvod a konec).

07.08.2023 1 z 5

Zrádná říše Zrádná říše Julie Johnson

(SPOILER) Trochu jsem se bála, aby z toho nebylo klišé... Rozbíhá se to pomalu, Em se lituje a dostane ji z toho až Carter, kvůli Chloe. Bohužel Carter odchází, což oba nesou špatně. Emily se soustředí na vládnutí a rozhodne se pro referendum kvůli zastoupení žen v parlamentu. Povolá své bývalé poradce (proměna Simmse :-)), do toho je tu Alden, který se jí stále dvoří, a Ava s Octavií, které ji i království ohrožují. Sňatku, do kterého šla jen z povinnosti, je na poslední chvíli zabráněno... Henrym. Vše je odhaleno, rázem je svobodná a může si vzít Cartera, který Henrymu pomáhal, ale nebude jí to vládnutí chybět? No a Henry... Epilog se žalářem, bodyguardy a Chloe v nové funkci :-)
Opět skvělé dialogy, do půlky dějově nudnější, ale pak akční bohatě.
Celá série se mi líbila, doporučuji.

02.08.2023 5 z 5