Fidibus Online Fidibus komentáře u knih

Hadrián z Římsů Hadrián z Římsů Václav Kliment Klicpera

(SPOILER) Hadriánové jsou nakonec 3, tedy 3 kandidáti na ženicha a který z nich je ten pravý? Naštěstí si ufňukánek najde lepší nevěstu.

06.02.2024 4 z 5

Houslistka z Berlína Houslistka z Berlína Ronald H. Balson

(SPOILER) Kniha mi dala docela zabrat. Námět se mi moc líbil a výsledně knihu hodnotím jako originální a zajímavou, ale hodně jsem se ztrácela v Adině příběhu, který byl až moc obsáhlý v porovnání se současným pátráním po majiteli vily s pozemky. Paradoxně jsem se do Gabi a jejích pocitů vcítila líp, u Ady se to působivé ztrácí v množství děje a "nejlepší", i když nejsmutnější, mi tam přijde konec příběhu v souvislosti s Kurtem a její matkou. Jinak poučné je určitě téma filharmonií a celkově osudy těchto hudebníků a téma vlastnictví židovského majetku.
Díly čtu napřeskáčku, ale určitě budu pokračovat.

06.02.2024 4 z 5

Polib mě ještě jednou Polib mě ještě jednou Stella Tack

(SPOILER) Líbila se mi první část knihy, která mi přišla zajímavá a uvěřitelná, bohužel pak to šlo z kopce. Škola mi přišla opravdu hodně praštěná a výsledná zápletka nereálná a natažená. Nevím, jestli se čtenářkám tohoto druhu literatury líbí až tolik akce... Konec byl vlastně happy end, ale ne úplně dořešený (tak přežil ten útes?!), divný s únosem, který je podstatou závěrečné bonusové kapitoly. Ta už mi přišla až moc překombinovaná a rádoby humorná. Rozpaky, předchozí díl byl mnohem lepší.

06.02.2024 2 z 5

Nestoudná zvědavost Nestoudná zvědavost Lynn Messina

(SPOILER) Dobová detektivka - "stará" panna a nafoukaný vévoda se v noci setkají nad mrtvolou a dohodnou se, že budou spolupracovat v pátrání, které vévoda zahájil už dříve. A k úžasu všech se rezervovaná Bea odváže ve společnosti a celkem logicky postupuje, aby vrahem byla poslední postava, se kterou nepočítala. Pak už je zase tou nezajímavou... avšak určitě se zase shledají a jí se těším, zda se jí konečně splní její házecí představy. Vtipné dialogy ovlivněné z větší části tehdejšími společenskými pravidly. No, a vévoda a jeho noční návštěva po stromě...

06.02.2024 5 z 5

Bambini di Praga Bambini di Praga Bohumil Hrabal

(SPOILER) Pár vtipných a většinou ne moc záživné historky ze života maloměsta, kde působí pojišťováci. Na závěr jejich odhalení. Poslech jako audiokniha.

06.02.2024 1 z 5

Kořist Kořist Dirk Husemann

(SPOILER) Zajímavý námět záchrany uměleckých předmětů z Louvru včetně jednotlivých peripetií a lásky. Děj se v jednu chvíli na zámku trochu zasekl, taky vedlejší dějová linie s Raoulem mě moc nezaujala. Zato konec včetně prozření nacistovy manželky akční až moc a ne zcela uvěřitelný. Líbily se mi spíš některé detaily, třeba jména aut.

06.02.2024

Když Paříž spala Když Paříž spala Ruth Druart

(SPOILER) Vlastně nejdůležitějším poselstvím knihy je závěrečná část, která řeší právo na židovské dítě předané narychlo k záchraně. Předtím je jen vysvětlen děj, který k tomu vedl, a záchrana s přechodem hor + přežití obou židovských rodičů v koncentračním táboře, kteří po válce chtějí dítě zpět. Co chce vlastně on? Nakonec pochopil a našel se.
Trochu rozvleklé, konec mi přišel opravdu originálním zamyšlením.

06.02.2024 3 z 5

Nové nebe Nové nebe Margit Steinborn

(SPOILER) Vlastní příběh včetně jeho vyústění v poválečném shledání se mi líbil, bohužel jsem se občas ztrácela v ostatních rovinách, např. dost teorie u Petera (třeba Antropoid stačilo jen zmínit) a zbytečné mi přišly odbočky se syny ve válce. Výsledně to bylo dlouhé, i když působivé, zejména statečná Hannah, která se dokázala dcery vzdát, a Peter, který i přes svou kariéru prozřel. Líbila se mi i postava faráře, kdy si uvědomuje zrůdnost doby a neodsuzuje striktně, i když si nejsem jistá, že by mu to prošlo. Statek a jeho atmosféra je působivým bonusem, včetně ilustrací...

06.02.2024 3 z 5

Doba chemlonová Doba chemlonová Jaromír Marek

Některé vzpomínky vtipné, např. sběr odpadků po Zápaďácích, některé spíš místní a pak dost závěrů ze zážitků z té doby, které vnímám jinak. Takže osobní pohled, který si každý přebere. Poslech jako audiokniha.

06.02.2024 2 z 5

Kdybych tě nepotkal Kdybych tě nepotkal Viktorie Besó

(SPOILER) Žena, která se věnuje ezoterice, ukáže do práce zahleděnému Richardovi radosti života. On odhalí její tajemství a nakonec pochopí, co v životě hledá.
Na mne trochu moc ezoteriky a feminismu, výsledně nic zvláštního, kromě několika úvah.

06.02.2024 1 z 5

Kdyby ze světa zmizely kočky Kdyby ze světa zmizely kočky Genki Kawamura

(SPOILER) Připadalo mi to jako delší školní úvaha na dané téma. Pár myšlenek zajímavých, ale výsledně takové rozbředlé.
SPOILER Ale aspoň že ty kočky nevymazal :-)

28.01.2024 2 z 5

Pán hor 1 Pán hor 1 Hana Marie Körnerová (p)

(SPOILER) Bohužel jsem nakonec četbu v půlce vzdala. Nedávno jsem četla jiné autorčino dílo a to se mi celkem líbilo. Tohle mi připadalo jako harlekýnka, akorát natažená, bohužel zápletka s tajuplným de Braiem děj neutáhne a stane se z toho jen čekání, jak se dá s Christinou nakonec dohromady.

28.01.2024

Kazišuk Kazišuk Kateřina Chaloupková

Vzdávám. Stačil mi začátek a pochopila jsem, že pro mne to není. Vadí mi styl a jazyk, je to dle mého pro náctileté.

28.01.2024 odpad!

Saturnin při chuti Saturnin při chuti Miroslav Macek

(SPOILER) Přehlídka více či méně vtipných historek, vtipů a literárních pokusů, která už s postavami de facto nesouvisí. Ty děj jen doprovázejí, jejich hlavní "akcí" je výlet společnosti do K. Varů. Ano, končí to svatbou.
Plus za ilustrace. Číst se to dá, oddechovka, je to tak na jeden večer, ale nic moc nečekejte.

10.01.2024 1 z 5

Vůně sexu Vůně sexu Nataly Castle

(SPOILER) Za mne omyl, nedoporučuji. Jde o psychothriller. SPOILER Jde o únos a zneužívání ženy psychicky narušeným mužem ze seznamky, který ji omámí. Ona chce i nechce sex, pak se pokusí utéct.
Nebyla jsem napnutá - jak slibuje upoutávka, jen znechucená.

27.12.2023 odpad!

Dcera kostí Dcera kostí Andrea Stewart

Tak mně to bohužel od začátku nevtáhlo, a to jsem statečně došla až do třetiny. Vzdala jsem.
Více dějových linií, ale děje málo, i když nápad s využitím lidí zajímavý. Přišlo mi to spíš dětské. Plus za Mefiho.

18.11.2023

Královna dvou tváří Královna dvou tváří Nick Martell

Bohužel před čtvrtinou vzdávám, rozvleklé. Tajemství má snad každý... První díl dobrý, ale tady mi došly síly.

16.11.2023

Fiesco a jeho janovské spiknutí Fiesco a jeho janovské spiknutí Friedrich Schiller

Zákulisí boje o moc a co vše je třeba v něm obětovat. Když už je Fiesco na vrcholu, vítězí láska k vlasti.
Na dnešní dobu dost nezáživné, pleti hy, hodně postav.
Poslechnuto jako rozhlasová hra z r. 1959.

16.11.2023 1 z 5

Jak ulovit boháče Jak ulovit boháče Evie Dunmore

(SPOILER) Tento díl mi bohužel přišel slabší. Začátek s galerií byl originální, až do svatby, pak se děj tak nějak zasekl - ona se zalekla a nechce s ním sex, on vyčkává. To je zpestřeno důlním prostředím, odkud zdánlivě tvrdý Lucian pochází, kde odhaluje svá traumata. Do toho Hattie začíná fotit horníky s rodinami a vymyslí výstavu, což je hezký námět. Oba si vlivem okolností k sobě najdou cestu, ovšem ona chce stále svobodu rozhodnutí a on jí ji dá. Do toho ještě napínavá vsuvka s přepadením. Idylický závěr - no nevím, opravdu by čekal takhle dlouho?
Asi mi tento díl na rozdíl od předchozích jednou stačil. Námět je dobrý, ale je to zdlouhavé a těžko uvěřitelné.

14.11.2023 3 z 5

Jak je důležité míti Filipa Jak je důležité míti Filipa Oscar Wilde

Komedie o tom, že pokud se nejmenuje mladý muž Filip, nemá u ženy šanci. A pak se nám to zamotává do absurdity. Bláznivá vtipná situační komedie.
Poslechnuto jako rozhlasová hra.

14.11.2023 4 z 5