Fidibus Fidibus komentáře u knih

Pan Theodor Mundstock Pan Theodor Mundstock Ladislav Fuks

(SPOILER) Tragický silný příběh o nejistotě židovských rodin v době transportů. Ta natolik poznamená hlavního hrdinu, že začne trénovat vše, co bude potřebovat, dopředu.
Poslechnuto jako rozhlasová hra.

Zlatý brouk / The Gold-Bug Zlatý brouk / The Gold-Bug Edgar Allan Poe

(SPOILER) Napínavý příběh, kdy nález brouka vede k pátrání a nalezení pirátského pokladu. Obdivuhodné kombinační schopnosti...
Posloucháno jako rozhlasová hra.

Princezná v utajení Princezná v utajení Connie Glynn

(SPOILER) Dost naivní příběh na téma Popelky je opravdu spíš pro mladé dívky. Příběh o protikladu dvou dívek - sirotek z chudého prostředí, který se dokáže dostat na prestižní školu, kde si ji však spletou s její spolubydlící, princeznou, která je zde, aby si mohla užít svobody. Někdo jim však vyhrožuje a tak dostane Popelka Lottie, která má i svou korunku, šanci na vstup do lepší společnosti, a to jako princeznina protektorka.
Jeden díl mi asi stačil...

Tři něžná slůvka Tři něžná slůvka Nikki Sloane

(SPOILER) Za mne už je myslím dobře, že série končí. Díl mě moc nezaujal, téma utajeného klubu už je vyšeptané... Dvojice, která se kdysi milovala, se rozešla kvůli tomu, že se nebyli schopni na rozloučenou sejít na jednom místě. Trochu divné, budiž. Teď se znovu setkají a opět je to k sobě táhne, takže to zkouší stylem pouze sex, aby zjistili, že je to něco víc. Navíc chtějí oba zkusit bdsm, takže je Joseph zasvěcuje (scéna se čtyřkou je asi nejvýraznější v knize). Do toho samozřejmě komplikace na konci knihy, kdy je on spatřen v klubu a jí se to donese...
Co mi hodně vadilo, byla vulgarita, celkem zbytečná - asi pro někoho vtipné, viz název. Bohužel mě to odradilo od vidiny, že si knihu ještě někdy přečtu.

Venuše Illská Venuše Illská Prosper Mérimée

Legenda o vykopané bronzové soše, která si přivlastní snoubence, s tragickým koncem. Údajně povídku autor pokládal za své nejlepší dílo - no, znám lepší. Taková drobnost, tajuplná až hororová.
Poslechnuto jako rozhlasová hra z roku 1971.

Kočár nejsvětější svátosti Kočár nejsvětější svátosti Prosper Mérimée

Taková drobnost-fraška na téma, jak dokáže žena-milenka zpracovat muže, který ji podezírá z nevěry, aby jí daroval kočár. Umístěno do Peru na konci 18. století.
Poslechnuto jako rozhlasová hra z r. 1979.

Sametový domov Sametový domov Vesna Evans - Tvrtković

(SPOILER) Bohužel kniha pojednává o třech tématech, z nichž první a nejsilnější je začátek války v Jugoslávii očima dětí-dvojčat a rodičů jedné běžné rodiny. Některé zážitky i pocity jsou smutné a působivé... Děj pak pokračuje v Praze, kam se rodina přestěhuje, snaží se zapadnout, i když se objevuje neustálé dilema v otázce návratu, kdy udržují kontakt s rodinou přes dopisy. Otec jako lékař by se vrátil, tady není moc platný. Děti se vyrovnávají s okolím a školou a do toho se objeví druhé téma - drogová závislost kamarádky a jak ji řešit, které končí tragicky. Závěr pak patří vyrovnávání rodiny se s tím a zejména matčino vzpomínání, kdy se zpětně vracíme na počátek vztahu rodičů.
Styl psaní není moc přehledný, částečně jde o deníku, do toho se střídají postavy. Každopádně smutné, celé.

14.11.2023 1 z 5

Deník komorné Deník komorné Octave Mirbeau

Celkem naivní a ne moc zajímavý příběh služky, která nastoupí do nového místa na venkov. Zajímá se o ni její pán, kterému manželství už dávno neklape, dostane však i zcela jinou nabídku. Kontrast venkova s městem.
Poslechnuto jako rozhlasová hra.

14.11.2023 2 z 5

Faktor Omega Faktor Omega Steve Berry

Mně se to celkem líbilo, je to vlastně napínavá scifi detektivka na téma Gentského oltáře s církevní tématikou. Je to dost akční, zejména konec je napínavý. Do toho se prolíná legenda k příběhu a dvě dvojice hlavních hrdinů - sestra, restaurátorka se svým bývalým partnerem, který je hlavním pátračem + dvojice katarů toužících po pomstě na dvou představitelích církve. Jejich cesty se na konci setkají.
Zamyšlení nad pojmem dogmatu a vírou, co by bylo, kdyby... Na konci autor vysvětluje pozadí svého příběhu, co je reálné a co si vymyslel.

Druhý život Marýny G. Druhý život Marýny G. Vladimíra Klimecká

Nápad je moc pěkný, ale bohužel se to pak nějak ztrácí - nejsilnější postavou, které je taky věnováno nejvíc prostoru, je Marýna. Trochu mi u ní časová osa přišla nevyrovnaná, ale jinak mne zaujala opravdu nejvíce. Ostatní ženy už mi připadaly víc v pozadí.
Celkově je to o ženách, jejich náročném životě, snech, láskách i zklamání na pozadí osobitého horského regionu. Zamyšlení nad tím, co od života očekáváme a co všechno je kdo schopen zvládnout.
Poslech jako rozhlasová četba na pokračování.

Indáni z Vetrova Indáni z Vetrova Markéta Zinnerová

Zamyšlení nad tím, co je vlastně pro dítě z děcáku rodina. Silný příběh s humornými scénami, trochu poplatný době (pohraničníci). Poslech jako rozhlasová četba na pokračování, porovnání se známým filmem, který myslím knížku dobře vystihl.

Na viděnou v Havaně Na viděnou v Havaně Chanel Cleeton

(SPOILER) Velice silný příběh, který zároveň osvětluje kubánskou revoluci. Jsou tu 2 časové linky - babička Elisa, která prožívá velkou lásku s tragickým koncem k jednomu z revolucionářů a nakonec s rodinou uteče kvůli revoluci z ostrova. A současnost, kdy její vnučka Marisol přijíždí s jejím popelem seznámit se se zemí, se kterou vyrostla v cizině. Postupně odkrývá babiččin příběh, zároveň se zamiluje, také do revolucionáře. Zjistí, že na Kubě není svoboda a pro nic bezpečno, ale naštěstí je zachráněna. A ne sama. Kým, toť zajímavá pointa.
Zajímavé pocity lidí, kteří museli svou zemi opustit a žijí starou Kubou, naopak ti, kteří tam přežívají.
Pěkný a originální příběh, doporučuji.

Alias Emma Alias Emma Ava Glass

(SPOILER) Celkem svižně napsaná kniha, která vede k zamyšlení nad možností zneužití kamer a podobné techniky. Mladá špiónka Emma má přesvědčit doktora, že se musí schovat před ruskými agenty. Když to zvládne, zjistí, že jí nikdo nepomůže a ona ho musí na místo dovést přes noc sama. Navzájem si pomáhají a dobře to dopadne. Na závěr je vysvětleno pozadí příběhu, kdy Emma byla vlastně jedinou možností, a vše končí pomstou.

Rok perel Rok perel Zuzana Brabcová

(SPOILER) Ve skutečnosti zde dle mého není hlavním tématem homosexualita, ale uvědomění si, že hlavní hrdinka, ač vdaná a matka dospělé dcery, ještě od života něco čeká. Znovu se zamiluje, tentokrát do ženy. Bohužel se na vztahu stane závislou, zjistí, že od své mladé partnerky čekala vlastně víc, a skončí v léčebně.
Poslech jako rozhlasová četba na pokračování.

A láska samotná A láska samotná Drago Jančar

Začátek a konec knihy je o Ludekovi - o jeho přerodu v pravého Němce a tragickém konci. Do toho se tam mihne Sonja se svým pokusem zachránit svou lásku. Ale ve skutečnosti je hlavní děj, který se točí kolem partyzánského života a ne zcela idylických vztazích mezi nimi.
Divný styl napsání, který mi vůbec nesedl, děj se trochu chaoticky ztrácí ve vzpomínkách a úvahách. Vyprávění bez klasických uvozovek přehlednosti moc nepřidá.
Myslím, že už jsem četla dost válečných knih, tahle mne bohužel zklamala. Příběh by byl zajímavý, ale ne tímto stylem podání.

14.11.2023 2 z 5

Zrádná touha Zrádná touha Danielle Lori

(SPOILER) Ta kniha by se spíš měla jmenovat Zrádná závislost. Po slabším 2. dílu série opět skvělé, dokonce lepší než 1. Dobrosrdečná Mila se rozhodne opustit zlatou klec a vyrazí do Moskvy za otcem. Jenže se svým přívěskem a podobou... Potká tajemného muže a zamiluje se do něj, aby vzápětí zjistila, že ji chce jen využít proti jejímu otci. Postupně zjistí, kdo je její otec, zároveň se zamotává do spárů Ďábla. Čas výměny se však blíží a ona ho zachrání. Jak to však bude dál? Praščaj? Sbohem?
Hezky vymyšlené, skvostné dialogy mezi hlavními hrdiny i to, jak se chová k okolí. A Chaos... Malá nežere. Milá je navíc veganka a ráda žlutou. A já zjistí, i sex... A hodně brečí, na konci zjistíte proč.
Ďábel má za sebou temnou minulost a musí se se svými pocity vyrovnat.
Libily se mi i ponechané ruské věty.
"Nejsou tady žádné okvětní lístky růží ani svíčky... že si užiju romantickou noc..." "Pro mě to bude naprosto bezvýznamná událost." "... Nejsem z porcelánu. Prostě mě ošukej..." Stockholmský syndrom?
Doporučuji - mafie, sex, napětí, romantika. Chci víc takových knih!

04.11.2023 5 z 5

Vězeňkyně Vězeňkyně B. A. Paris (p)

Asi jsem čekala napínavější thriller, výsledně je to spíš psychologické zamyšlení - chudá dívka bez rodiny, která nalítla prachatému šéfovi a naoko si ho vzala, netuší, co je manžel zač. Pak je však nedobrovolně svědkem jeho činu, ale už utéct nemůže. A pak je někdo unese, proč? Zaplatí jeho otec výkupné? Přežije ona i on? Jenže pak je všechno jinak a ona pátrá, kdo za tím stojí, až ji to vrátí na začátek k osobě, která ji zaujala už tehdy.

09.10.2023 3 z 5

Kalmann Kalmann Joachim B. Schmidt

Šerif a lovec žraloků ve středním věku by se jinde než v islandské vesnici na konci světa ztratil, ale tady ho všichni znají a tolerují. Jenže jednoho dne při pátrání po lišce najde kaluž krve a stává se rázem důležitým svědkem. Jenže on tvrdí, že to byl lední medvěd... Dědeček v důchoďáku už mu neporadí, matka ho občas kontroluje a on si žije ve svém světě. Co kdyby se mu ale povedlo vypátrat vraha?
Netradiční detektivka s netradičním hrdinou, občas zajímavé popisy prostředí, úsměvné či smutné historky ze života a občas trochu nepodstatné odbočky. Ten konec stojí za to aneb mafie zasáhla i takto odlehlá místa :-)

09.10.2023 4 z 5

Nezkrotná říše Nezkrotná říše Stacey Marie Brown

(SPOILER) Vow, už dlouho jsem nečetla takovou knihu, která by mě tak okamžitě vtáhla. A moc klidných scén tu nenajdete, jen pokud Brexley přemýšlí, co je vlastně zač. Vlastně je skoro pořád na útěku, od Kiliána, kde je podrobena testům, od Ištvána, kde zjistí, že už tam nepatří. Pak po útoku na odboj, kde ji čekalo překvapení. A když je konečně v klidu u Ashe, zraněná a pátrá po minulosti, je unesena. I když kým mi zas tak překvapivé už nepřišlo. Vždy je všude Warwick, se kterým ji pojí zvláštní pouto, ale nejen s ním. A chudák Ashe, který už to sexuální dusno nemůže vydržet...
Zároveň se všude objeví oba výstřední skřítci Opie a Mrňouskou, se svými super outfity a glosami.
Autorka píše dobře a snad nezklame ani ve 3. díle. Kdy že bude?!

30.09.2023 5 z 5

Pád z nebe Pád z nebe Miroslav Pavlíček

(SPOILER) Hlavní hrdina raději odešel od policie, teď našel zajímavou práci a zároveň se zapletl do sítí kolem vlivných lidí a grázlů. Se svými přáteli, důchodci - expolicisty se snaží dobrat pravdě a hlavně výsledku, protože ví, jak to chodí. Zároveň se zamiluje, udobří se synem a srovná si život.
Vtipné hlášky, zajímavá zápletka a nechybí opravdu ani trošku erotiky. Bohužel autor nezvládl anotaci knihy, naštěstí mne zaujala obálka a po přečtení ukázky jsem do toho šla. Doporučuji, zvlášť těm, kdo rádi detektivky s Exnerem, obdobný styl.

28.09.2023 5 z 5