Fidibus Fidibus komentáře u knih

Zrádná říše Zrádná říše Julie Johnson

(SPOILER) Trochu jsem se bála, aby z toho nebylo klišé... Rozbíhá se to pomalu, Em se lituje a dostane ji z toho až Carter, kvůli Chloe. Bohužel Carter odchází, což oba nesou špatně. Emily se soustředí na vládnutí a rozhodne se pro referendum kvůli zastoupení žen v parlamentu. Povolá své bývalé poradce (proměna Simmse :-)), do toho je tu Alden, který se jí stále dvoří, a Ava s Octavií, které ji i království ohrožují. Sňatku, do kterého šla jen z povinnosti, je na poslední chvíli zabráněno... Henrym. Vše je odhaleno, rázem je svobodná a může si vzít Cartera, který Henrymu pomáhal, ale nebude jí to vládnutí chybět? No a Henry... Epilog se žalářem, bodyguardy a Chloe v nové funkci :-)
Opět skvělé dialogy, do půlky dějově nudnější, ale pak akční bohatě.
Celá série se mi líbila, doporučuji.

Procitnutí Procitnutí Nora Roberts

(SPOILER) Příběh uťáplé Breen, která se matce navzdory vydá do Irska hledat po letech svého zmizelého otce. Náhodou (pes Lotr) se dostane do jiného světa, kde žije její babička-čarodějka a kde se sama narodila a žila 3 roky. Otec se pro tento svět obětoval, když celou dobu žil v obou světech. Postupně se rozpomíná, část toho prožila ve svých snech. Zároveň se musí rozhodnout, zda jim pomůže bojovat proti Odranovi, svému dědečkovi, který ji chce zneužít. Cvičí se ve svých schopnostech, je dvakrát ohrožena a zamiluje se do místní "vůdce". Nakonec se rozhodne, že musí vyřídit své záležitosti (hlavně psaní knih a své přátele) v normálním světě, aby se sem mohla vrátit. Nakonec se ji Keegan rozhodne kvůli znamením vyzvednout a je překvapen, že se chtěla opravdu vrátit. Vše nelibě nese její homosexuální kamarád Marco, který ji na konci nechce pustit.
Až do půlky mne to moc nebavilo, i když Marco děj celkem svými glosami oživoval. Pak se to rozjelo a přišlo mi to zajímavé.
Jinak bonusem prostředí homosexuálů, kteří jí vlastně nahrazují rodinu, zejména Sally matku.

Čáry života Čáry života Veronica Roth

(SPOILER) Akos má zvláštní dar negovat dar ostatních a je po oznámení osudů unesen z domova a po výcviku dán za sluhu princezně, která má kvůli svému daru, jímž zabíjí a udržuje tak bratrovu královskou moc, bolesti. Pokusí se zachránit Akose tím, že ho vrátí domů, i když on nechtěl odejít kvůli svému bratrovi-jasnovidci, jehož ovládá král. Na konci se vrací se spojenci, aby osvobodil Cyru a pomstil se.
Originální námět, název podle vyrývání čar na ruce - připomínka zabitých. Trochu zdlouhavé, ale ke konci se děj stupňuje. Začátek mi naopak přišel divný, zbytečný.

Skřivánek zpívá dál Skřivánek zpívá dál Fiona Valpy

(SPOILER) Lexie na útěku z ruchu velkoměsta do malé vesničce objevuje své kořeny a dávný příběh lásky Aleka a Flory na pozadí válečného šílenství. Každý z jiného světa, kdy jejich lásce nepřál jeho otec, který se jí na konci pokusí zabít. A hlavně válka, která vede k neustálému loučení a napětí, ale nakonec i k tragédii. Silný, dobře napsaný příběh, navíc jako bonus netradiční prostředí.

Žhavý trůn Žhavý trůn Julie Johnson

(SPOILER) Emilie si svou pozici začíná užívat, až tedy na tlak ke svému zasnoubení. Bohužel však dojde k pokusu o atentát na ni, Linus zprávu o něm nepřežije a ona se stává královnou. Celou dobu se potýká se svými vztahy ke Carterovi a Owenovi a na konci se ocitá sama, protože ji všichni zradili a ona cítí vinu za své selhání kvůli lidem.
O fous slabší díl, ale celkem to ubíhá a Chloe to občas trochu odlehčí :-) A taky pěkné postavy osobních strážců...

Milovaný soused Milovaný soused Penelope Ward

(SPOILER) Damien a jeho psi :-) Dívka se po zklamání v lásce přestěhuje a získá tak dost nepříjemného vtíravého souseda, se kterým se sblíží. Ten však nemá zájem o vztah a ona se proto odstěhuje. Díky jeho bratrovi zjistí, že je takový kvůli své nemoci, a jde o to, jestli Damiena dokáže přesvědčit, že stojí zato život žít v lásce, i kdyby byl krátký.
Vzhledem k typu knihy je jasné, že vše dobře skončí, ale napsané je to dobře, vývoj postav a psychologie. Trochu jsem se někde uprostřed knihy zasekla, ale ke konci už to zase šlo.

Poskvrněná svatozář Poskvrněná svatozář Julie Johnson

(SPOILER) Pěkně napsaný příběh skoro o Popelce. Chudák Emilia se dostává do jiné světa a je z ní následnice trůnu, přičemž ve starém nechala kamaráda Owena. Otec, nyní král, kterého nezná, macechy, která ji nemusí, a nevlastní sourozenci Chloe (se super medvídky) a tajemný proutník Carter. Samá pravidla. Chce v tomhle světě vlastně být? Zkusí to a než se rozkouká, je vtažena do hry královským přípitkem.
Dobře napsané - je to slaďák, ale postavy jsou celkem propracované a některé dialogy, třeba s Chloe vtipné. S Cartrem doporučuji zejména první setkání v autě.

Prokletý rok Prokletý rok Kim Liggett

(SPOILER) Téma mi trochu připomínalo Hunger games, akorát tady jde o ženskou "emancipaci". Dívky jsou na rok izolovány, ohroženy a navíc, jak je celkem od počátku patrné, i zdrogovány a stává se z nich nepřítel každé, která se znelíbí. Do toho číhají pytláci...
Tierney je vyštvána, zachráněna jedním z pytláků a zamilují se do sebe. Bohužel se však kvůli jeho příteli musí vrátit do tábora, kde nakonec převezme iniciativu a dívky defacto zachrání. Bohužel zjišťuje zradu přítele a nakonec přijde i o svého milence. Po návratu domů na ní čeká dohodnutý sňatek a ona postupně zjistí, že ve zdánlivě poddajném okruhu žen je zapojeno i její okolí. A postupně se sblíží s Michaelem, dávným přítelem, který se ji sňatkem pokusil vlastně zachránit. Její láska tak patří oběma, každému jinak.
Rozhodně to není oddechové čtení, je tam dost násilí, pro dívky tedy nevím. Trochu jsem se občas ztrácela v úvahách hlavní hrdinky a jejích vizích. Poselství knihy je silné a vede k zamyšlení, co vše vlastně můžeme ovlivnit.

Lucerna Lucerna Alois Jirásek

Rozhlasová hra z roku 2020 v dobrém obsazení. Příběh o boji za nezávislost (proti poddanství) s vlasteneckými a pohádkovými motivy, trochu naivní. Symbolika staré lípy. Patří to k české tradici.

Průsvitné srdce Průsvitné srdce Katja Kallio

(SPOILER) Za mne bohužel ne. Nezaujala mne od začátku, ale ten konec... Opravdu by to dokázala udělat? Styl textu mi nevyhovuje, dialogy bez uvozovek, do toho občas fantazie hlavní hrdinky, ztrácela jsem se. Vlastní příběh nic extra, plus za finské válečné reálie.
Válečné příběhy mám ráda, ale do tohohle jsem se nedokázala vžít, přitom téma lásky k zajatci dobré + matka s "bastardem". Navíc jsou zde její sestry s nelehkým osudem - jedna si chce vzít německého vojáka, druhá s manželem ve válce řeší lesbický vztah.

02.08.2023 1 z 5

Jenom ne Rich Jenom ne Rich Penelope Bloom

(SPOILER) I když jsem četla ostatní autorčiny knihy a líbily se mi, tohle je bohužel jiné. Dějová linka je celkem jednoduchá - kdysi jí ublížil a teď se jako úspěšný vrací. Jiskří to mezi nimi, ovšem rodiny a okolí vše komplikují a tak vznikne plán se svatbou. Trochu to antiky tam je, ale jinak mi to přišlo sestavené z rádoby vtipných dialogů, zejména jeho dvou bratrů. Část z nich je dobrá, ale většina už mi přišla za hranou, trapná.
Moc mne to nezaujalo, hůř se mi to četlo. Bohužel obálka nezachrání vše. Váhám, zda půjdu do dalšího dílu, kde bude hrdinou předpokládám další z bratrů.

28.07.2023 2 z 5

Tři temné koruny Tři temné koruny Kendare Blake

(SPOILER) Za mne zklamání, dočetla jsem silou vůle. K avizovanému souboji v tomto díle ještě nedojde, pouze k přehlídce, byť se na ní konečně něco víc děje. Sledujeme princezny (nevím proč jsou v knize jako královny?!), jejich okolí a nadpřirozené schopnosti. Dvě z nich spojí láska muže kdysi vyhnaného za pokus o útěk.
Bohužel mi to připadalo dlouhé a hlavně zpočátku chaos v jednotlivých postavách. Vlastní námět i svět není špatný, ale do dalšího dílu nejdu.

26.07.2023 2 z 5

Cosi o tobě Cosi o tobě Julie James

(SPOILER) Je to spíš detektivka - Cameron přespí v hotelu a vedle v pokoji se stane vražda. Nebýt toho, že zahlédla muže, byl by případ jasný.Bohužel zjišťuje, že případ vyšetřuje Jack, se kterým měla kdysi konflikt kvůli jeho případu, který byl shora odpískán a ona se mu naopak snažila pomoct. Svým svědectvím se ocitá v nebezpečí, protože vrah má dlouhé prsty. Naštěstí dostává ochranku a po prvním napadení, kdy zasáhne Jack, ji začne hlídat sám. Samozřejmě to mezi nimi jiskří, ale ani jemu něco nedošlo... Cameron je však odvážná žena a dokáže jednat i v mezní situaci.
Nebylo to špatné, ale vadilo mi, že hned od počátku běží paralelně vrahova dějová linie, takže chybí moment překvapení. Myslím, že paradoxně to ději neprospělo a záminka k k vraždě se dala vysvětlit zkráceně až na konci. Některé pěkné dialogy mazi Cameron a policisty.

26.07.2023 3 z 5

Jakub a jeho pán Jakub a jeho pán Milan Kundera

(SPOILER) Plusem poslech jako rozhlasové hry ve skvostném obsazení Lasica-Satinský, jinak tlachání o ženách a podvádění, celkem o ničem. Narážky na autora, jak to napsal. Celkem nudné.

26.07.2023 2 z 5

Zachraň mě Zachraň mě Stacey Kennedy

(SPOILER) Kdysi jí její přítel ublížil a ona se mužů stydí. Přítel, hasič Kieran ji zachrání a nabídne jí dočasné ubytování a stará se o ni. Vezmi ji také poprvé do klubu a protože to mezi nimi jiskří, dohodnou se na vzájemném potěšení, ale ne žádný vztah. Kieran si v sobě nese neshody rodičů v dětství a ani Hazel to s rodiči nemá lehké. Do toho se jako novinářka, která na klub a Kierana upozornila, snaží zamezit dalšímu pátrání kolegů redaktorů, což se naštěstí vyřeší podvodem na ně. Vztah Hazel a Kierana oběma přerůstá přes hlavu, pak ovšem ona otěhotní a Kieran odejde. Naštěstí je tu "klubová rodina" a jeho láska. A Hazel se osmělí stát se v klubu Červenou karkulkou pro vlka Kierana :-)
Kromě místa někde uprostřed, kdy se v tom pořád mleli, se to četlo dobře. A další bude Lottie s Huntem...
"Pardon, ale v mém životě je místo jenom pro jednoho nafoukaného hasiče."

26.07.2023 4 z 5

Sleduj mě Sleduj mě Stacey Kennedy

(SPOILER) Lottie, vystupující v klubu, kdysi utekla od své mafiánské rodiny a doufá, že už má klid, dokud se jí nevloupají do bytu. Tajně miluje policistu Hunta, kterého povolá v první chvíli na pomoc, ovšem pak se začne bát. On požádá Elise a té nic neunikne, takže je Lottie odhalena. Je jí zamezen vstup do klubu, ale zároveň ji nikdo z přátel neodsuzuje. Ona ví, že musí jednat a kontaktuje bratry, ovšem tajemnou krabičku rozluští až Hunt. Ten je do celé události vtažen oběma bratry. Tajemství krabičky vše vyřeší a ona je konečně s Huntem, i v klubu, jak o tom vždycky snila...
Zároveň sledujeme další osudy přátel.
Dobře napsané, zápletka docela napínavá. A příště další pár...
"Někdy nemáme na vybranou, jak řešit situaci... Patříš k Huntovi... k Phoenixu... k rodině."

26.07.2023 5 z 5

Nacistova snoubenka Nacistova snoubenka Barbara Wysoczańska

(SPOILER) Dobře napsaný silný příběh, ukazující válku z druhé strany. Německý šlechtic, zadaný, se bezhlavě zamiluje a přitom na něj nacistický fanatismus dotírá stále více. Mladá žena, která se zasnoubí, aby svého přítele nezklamala. Nesvede je dohromady osud, ale Johannova babička - za s jeho avantgardní sestrou Ninou stojí jediná na jeho straně. Hania se potýká s podobnými předsudky a nenávistí ve Varšavě, přitom slouží vlasti jako špionka. Přesto se rozhodnou zasnoubit, ale pak začíná válka a Johann je vojákem. Snaží se svou lásku opět najít a obnovit, ale válka vše zamotala a oběma, a nejen jim, jde o život. Konec naznačí už epilog, vlastně s velkou částí děje, což považuju za jediné negativum knihy.
Celkově zamyšlení nad tím, co je člověk schopen pro lásku obětovat a jaké by to bylo, kdyby nepřišla válka...
"On ji přece miloval, nezajímalo ho, že je Polka, tak proč by ji mělo zajímat, že je Němec?"

26.07.2023 5 z 5

Manželské hry Manželské hry C. D. Reiss

(SPOILER) Je takové zvláštní, hodně o psychologii. Vlastní akce se 30 dny přijde až v půlce knihy a nakonec, když už to vypadá na smíření, je vše na začátku, akorát opačně.
Je to příběh manželů, kdy Diana Adama opustí po několika letech manželství, kdy jim to i přes ztrátu dítěte celkem klapalo. On ale tajil, že je dominant, aby ji vlastně ochránil, když není ona subina. Ale ve skutečnosti... poté co jí kvůli majetku donutí k tomu slibů 30 dní... Ovšem nic není jednoduché a do děje zasáhne i druhá dvojice s jeho ex-subinou.
Dej střídá současnost s minulostí, což vysvětluje, ale zčásti unavuje při čtení. V půlce se vystřídá vypravěč, nově je to Diana.
Ano, je to téma bdsm a zamyšlení o něm, ale mně v knize nějak něco chybělo.
UPOZORNĚNÍ Oddechovka to rozhodně není.

18.07.2023 3 z 5

Doktor Láska Doktor Láska Leisa Rayven

(SPOILER) Opět pěkně napsaný a vymyšlený díl, podobně jako 1. Druhý se dle mého trochu lišil.
Hlavní hrdina je střelený ajťák, který se obětuje pro svou rodinu a zároveň hledá tu pravou. Ve jménu pomsty se spojí s dívkou, která mu dle jeho programu není souzena, i když je to přitahuje. Nezná však její tajemství, která musí nechat za sebou, aby ho mohla milovat...
Nechybí ani můj oblíbený Moby duck, stále při chuti a tím pádem zasáhne i do děje. Moc pěkné dialogy jsou i s programem - umělou inteligencí.
Doporučuji, pobavila jsem se, ale je to i zamyšlení o životě.

03.07.2023 5 z 5

Polibek vítězů Polibek vítězů Marie Rutkoski

(SPOILER) Kniha se dělí vlastně na dvě části - Kestrel ve vězení a Arin ji zachrání, avšak v jakém stavu. Kestrel si musí vzpomínat a ujasnit, co chce. Mezitím začíná válka, která přináší jednotlivé střety, což mne moc nebavilo. Hlavní pointou je Kestrelin plán na zabití císaře, jak jinak než hrou, a porážka jejího otce, kterého však Arin nedokáže zabít. Kestrel pak k otci hledá cestu a přemýšlí proč. No a k Arinovi ji najde...
Pěknou postavou je princ Rošar se svým tygrem, který na konci svérázně vyřeší trest pro Arina.

03.07.2023