Fidibus Online Fidibus komentáře u knih

V podsvětí V podsvětí Katy Evans

(SPOILER) Každý má své tajemství a to jejich je vlastně společné - jméno na seznamu dlužníků. Celkem dobře napsané, mezi hrdiny to jiskří a oba mají vcelku logické důvody, proč spolu nebýt. Avšak konec je rychlý - Melanie Greysona opouští, aby se vzápětí vrátila, avšak je unesena. Toho se Greyson bál celou dobu. Jeho otec umírá a on konečně nalezne odpověď na dlouholeté hledání matky. A konec je vcelku šťastný...
Dobře se čte, včetně erotiky i psychologie postav, postupně vše zapadne do sebe.

03.07.2023 4 z 5

Magdino znamení Magdino znamení Chrystyna Lucyk-Berger

(SPOILER) Bohužel mi to přišlo výsledně divné - příběh s dívkou, která našla azyl u bohatých Židů a zachránila jejich syna, přičemž neví co se sebou s Waltrem. Jenže o této pointě se záchranou se čtenář dozví už na obálce knihy, navíc je děj prostřídán a tak je vyznění takové divné. Autorka do děje zapojila vzdáleně i lidickou tragédii, což je asi zajímavější pro ne zcela znalé. Pak už se děj roztříštil do útěků a bojů až po šťastné shledání na konci.
Téma zajímavé, ale zpracování mi nesedlo.

03.07.2023 3 z 5

Konec nevinnosti Konec nevinnosti Alessandra Torre

(SPOILER) Nečekala jsem moc, ale tohle bylo celkem o ničem. Nejdřív balast - jak se Julie bojí oznámit zasnoubení v práci, pak řešení vztahů s oběma rodinami, převzetí podniku a otázka Alexis (zůstala stejně pootevřena) a pak překvapivě (fakt by byl Brad tak naivní?) po dlouhém čekání na svatbu její únos.
Bohužel děj ani sex s trojkami nezachránil. Jednou stačilo...

03.07.2023 2 z 5

Houbařka Houbařka Viktorie Hanišová

(SPOILER) Zajímavě napsaný příběh dívky, poznamenané vlastní rodinou a obviněné, že je to její vina. Uchýlila se do lesů a živí se sběrem hub, avšak svět kolem nelze úplně vymizet.
A tak paradoxně chodí v tátových pohorkách po jeho houbové stezce a přemýšlí o životě.
Akorát ten konec...

03.07.2023 4 z 5

Mamele Mamele Daniela Hroncová Faklová

(SPOILER) Příběh je zajímavý a dojímavý, o nenávisti kvůli židovství mezi chlapci, kteří by mohli být přáteli. De facto Paola stihne boží trest, ač je v tom částečně nevinně kvůli své matce. A Johan musí opustit svou mamele. Mezitím farář jako usmíření.
Bohužel mi nesedl způsob vyprávění, střídá se minulost se současností, občas kurziva, trochu jsem se ztrácela. Navíc vyprávění z pohledu více postav, takže se to vlastně opakuje. Výsledně mi to přijde natažené, děj občas odbíhá zbytečně. Doporučuji přečíst doslov, jinak nepochopíte, kdo dostal na začátku dopis.

26.06.2023 2 z 5

Dvůr trnů a růží Dvůr trnů a růží Sarah J. Maas

(SPOILER) Je to mix Krásky a zvířete s Popelkou a Malou mořskou vílou :-). Dlouho jsem se na ni chystala a čte se opravdu dobře. Děj se dá rozdělit na 2 půlky: příchod a pobyt na dvoře a seznamování s prostředím, láska a nucený návrat domů + cesta k vysvobození Tamlina s plněním úkolů. Feyre je silná hrdinka, sympatická a troufající si na vládce i jeho přítele Luciena. Postava služky Alis jakožto zkušené starší ženy. A nevyzpytatelný Rhysand... Spousta netvorů... Jinak je to kromě lásky hodně na téma oběti -pro rodinu, přátele, poddané. "Chápu, jak to myslíš, že pro ně děláš všechno."
Bohužel mi hodně vadilo označení víly pro všechny, např. "Byl jedním ze vznešených víl..." Překlad měl být asi řešen jinak.
Příběh se mi líbil, i když ten konec už mi připadal trochu přehnaný, i když pointa se srdcem se mi líbila. Určitě zkusím další díl.
"Ten hubeňourek že by dokázal zabít Andrase jediným šípem?"
"Neumíš psát, a přitom ses naučila lovit a přežít. Jak je to možné?"

22.06.2023 4 z 5

Všechny jeho touhy Všechny jeho touhy C.C. Gibbs (p)

(SPOILER) Líbilo se mi to, ale bohužel je to natažené, do půlky je to navzájem přitahuje a oba neví... Pak ji vlastně zasvěcuje do sexu a je to popsané celkem zajímavě, pokaždé jiné. Konec je jasný, protože další díl... Plusem exotické prostředí, jinak nic převratného. Hezká obálka, evokující 50 odstínů, kterými se kniha inspirovala.

22.06.2023

Kráska a netvor Kráska a netvor Alexander Stainforth (p)

(SPOILER) Je to takový napínavý slaďák, jehož autorem je nezvykle muž a celkem to zvládá. Vytkla bych mu občasné vystřídání vypravěče, kdy většinou je to Emily a pak najednou Jamie.
Název odpovídá a celou dobu jste na vážkách, kdo je vlastně ten netvor, i když náznak se objevil už dřív (SPOILER: že ho tam neznali...).
Čtení na večer, čte se rychle a dobře. Pro někoho asi naivní, ale mně se to líbilo.

22.06.2023 3 z 5

Malvína Malvína Anna Szafrańska

(SPOILER) Tento díl se mi líbil víc než ten první, lépe propracovaný a uvěřitelný, i když těch poznamenaných je v knize dost. Malvína i Arek si postupně k sobě snaží najít cestu, odhalí svou minulost, aby se mohli pokusit normálně žít. I když stále vyplouvají nová takemství. Malvína se cítí natolik vázána k bratrovi, který ji před lety ochránil, že se rozhodne obětovat svou lásku k Arekovi. Ale ten se naštěstí nedá, protože už se posunul dál.
Děj se vrací i k postavám minulého dílu, což je příjemné, a naopak se nám tu objeví nová dvojice do dalšího. Džas se svými komentáři knihu odlehčuje, dobrá postava.
Trochu mi připadalo, že v té psychologii v první půlce knihy postavy tápou až moc, bylo to monotónní, než se rozhoupaly.
Trochu se mi do knihy nechtělo, ale nakonec mne zaujala a půjdu i do dalšího dílu.

22.06.2023 4 z 5

Věž Věž Skye Warren

(SPOILER) Poslední díl je takový zvláštní, spíš už jen psychologie. Ona neví, koho a čeho se vlastně bojí. Užívá si sex, ale zároveň chce svobodu. On se jí, údajně, snaží chránit a tají jí informace. Tak se v tom oba plácají, jí se opět ozývají hlasy, objeví se vsuvka s Penny a pak následuje celkem rychlý konec. Dle mého ne moc překvapivý.
Čte se to celkem rychle, ale moc oddechové to není a asi mi to jednou stačilo. Nápad se šachy hezký, ale až moc zdůrazňovaný. Téma řecké mytologie a paralela ke vztahu.
Umím si z těch tří dílů představit jednu slušnou knížku. V závěru upozorňuje autorka, že vydá knihu k dalším postavám.

22.06.2023 3 z 5

Habibi Habibi Baja Dolce

Tak já jdu mimo proud a po třetině vzdávám. Nepřišlo mi to čtivé, zajímavé ani sexy, humor nic moc, přitažlivost a jiskření hlavních postav taky žádná sláva. Upozornění na násilí, drogy atd. mi přijde divné, je tolik podobných knih... Obálka ujde, ale můj výsledný pocit nezachrání.
Uznávám, že jsem nedočetla, takže třeba je druhá polovina lepší.

16.06.2023 1 z 5

Souhvězdí osudu Souhvězdí osudu Shea Ernshaw

(SPOILER) Vlastní příběh mladé Astronomky Vegy hledající Architekta, aby splnila své poslání po objevení se dvou hvězd. Cesta je však nebezpečná, svět nemocný a černá díra na dosah. I když Noaha najde a on ji chrání, potýkají se s tlupou teoretiků. Putují k moři a Vega, která se zamiluje, přesto splní úkol. Ovšem na 2. planetě také není bezpečno a možným řešením je návrat, za Noahem? Další díl...
Dle mého stylem psaní určeno opravdu spíš pro děti - takové naivní, lehce jsem přeskakovala. Dějem se prolíná vlastní legenda o Astronomce.

15.06.2023 3 z 5

Zvrácený Zvrácený Jodi Ellen Malpas

(SPOILER) Vlastní námět je celkem dobrý, ale nesedl mi způsob psaní. Oba hlavní hrdinové jsou psychicky poznamenáni a spolu na své trauma zapomínají. Bohužel už mi to přišlo dlouhé, první půlka je spíš o jejich pocitech, jak se potkají, co on jí tají a pak se postupně příběh, vlastně detektivní a mafiánský rozplétá. Na mne na konci až moc rychle a zamotaně. Konec je otevřený, Medvěd nedořešen.
Ač mám knihy autorky ráda, tahle mi jednou stačila. Ta délka... Jinak je James ten pečující a vědoucí, přítom s temnou minulostí. Něco málo ze záhad se dá odhadnout dopředu.

14.06.2023 3 z 5

Korunní princezny Korunní princezny Catherine Doyle

Myslím si, že kniha je opravdu pro YA. Nápad s fantasy světem hezký, ale přišlo mi to naivně napsané. Občas dobré vtipy, chvílemi nudnější děj, konec pravda dost akční. Dočetla jsem, ale nejsem si jistá, že budu v sérii pokračovat.

11.06.2023 3 z 5

Pouta vášně Pouta vášně R. L. Mathewson

(SPOILER) I když jsem předchozí díly nečetla, moc jsem se bavila. Příběh vysvětluje rodinnou tradici výroby náhrdelníku (a nejen jeho). Je to o sblížení nepřátel z dětství, kteří se náhodou setkají (dost zblízka) a až pak zjistí, že to jsou oni. Jiskří to mezi nimi a nenávist se postupně změní v lásku. Vzhledem k době, kdy se příběh odehrál a netradičnímu chování i názorům obou, závěr knihy s odchodem do Ameriky nepřekvapí.
Kniha je dobře napsaná, plná vtipných scén i úvah obou hrdinů o sobě navzájem.
Jediné, co mi úplně nesedí, je ta obálka, přeci jen jde většinou o rok 1824. Název mi přijde taky takový univerzální.

10.06.2023 5 z 5

Žena v ohni Žena v ohni Lisa Barr

(SPOILER) Pátrání po ztraceném obrazu svede dohromady nevlastní sourozence, odhalí dávnou historii a smutné osudy a hlavně zrůdnost sběratelky. Naopak novinářka Jules, která kvůli svému pátrání ztratila šéfa a přítele Dana, najde lásku, a to kromě Adama i vztah k Ellisovi.
Vlastní příběh s ideou se mi líbil, ale nevyhovoval mi styl psaní, neustálé skákání mezi osobami i časem. První půlka mi přišla ne moc zajímavá, s přituhováním děje se to rozběhlo, i když mi Margaux jako postava připadala už neskutečná a přehnaná.
Nejdojemnější je Ellis na konci a jeho dar pro Jules.
"Umění není o tom, co vidíte, ale o pocitech, které ve vás vyvolá."
"Nakonec vždycky dostane, co chce, ale vzrušuje ji ta hra."
"Kdo má větší nárok - já, nebo on?"

05.06.2023 3 z 5

Klapzubova jedenáctka Klapzubova jedenáctka Eduard Bass (p)

Na dnešní dobu už trochu přežité, viz příhoda s lidojedy, ale v době vzniku to určitě zaujalo. Naivní příběh o úspěchu, byť pílí kluků s trochou vlastenectví a morálky (dialog s chlapce o hře za peníze), s občas vtipnými momenty. Nejvíc se mi líbila absurdní scéna rozorávání hřiště.
Rozhlasová 8dílná četba na pokračování.

05.06.2023 3 z 5

Zrádci krve Zrádci krve Lynette Noni

(SPOILER) Po slabším 2. dílu opět čtivé a hezká zápletka s pointou celého příběhu. Možná to bude i tím, že se opět ocitáme ve vězení, odkud se Kiva nečekaně dostane díky Navokovi. Ale ten s ní má své plány a naštěstí utíká, ne však sama. Cestou se potká se skupinou svých blízkých a postupně si ujasňují svoje vztahy, zatímco cestují a shání prsteny pro Ruku bohů. Ta cesta je možná trochu opakující se, ale každou návštěvu dokázala autorka odlišit a zpestřit. No, a pak už zbývá poslední prsten, souboj s Navokem i Zuleekou. Kiva se dokáže obětovat pro svou lásku a příběh končí, tentokrát dobře opět v Zalindově. Skupina se postupně rozdělí na páry a "Teď budeme snít".
Postavy byly uvěřitelné, ale za mne určitě vítězí svérázná Cresta s jejími poznámkami i odhalením na konci a Caldon s jeho humorem a podporou.
Doporučuji, rychle a dobře se čte.

03.06.2023 5 z 5

Království lhářů Království lhářů Nick Martell

(SPOILER) Po jisté váhavosti někde v půlce se mi kniha líbila. Jde o fantazii na téma lhaní, viny a její přenositelnosti a také rodiny s její soudržností. Michael totiž přežívá, stejně jako sourozenci, s cejchem syna princovraha a snaží se zajistit, jak to tehdy bylo. Postupně zjišťuje, že svět kolem něj je plný lží a těch, kteří se ho snaží zneužít, včetně rebelů. Sám potřebuje dospět a uvědomit si, co vlastně chce, také najít své magické schopnosti. Je donucen zúčastnit se Nekonečného valčíku, přehlídky elity, a vybojovat si tam své právo. Nakonec se mu podaří setkat s králem, ten se ovšem před ním zabije a Michael se stává královrahem. Naštěstí se za něj nakonec postaví rodina spolu s matkou, kterou svou snahou vzkřísil, a Stína, se kterým se celou dobu potýká. I když zklamal své přátele, povedlo se mu to částečně odčinit a pak se mu to vrací.
Zajímavá myšlenka magie se smyšlenkami a zapomínáním a celkově dobré téma, kdo jak se dokáže čemu poddat či přizpůsobit, nebo naopak odolávat. Jsem zvědavá na další díl.
Škoda, že epilog hned odhalí dost z pointy...

02.06.2023 4 z 5

Válka dvou královen Válka dvou královen Jennifer L. Armentrout

(SPOILER) Dle mého opět konečně dějově vyrovnanější díl, byť bych ho zkrátila o třetinu - některé myšlenky se neustále opakují. Poppy i Cass mi přišli sympatičtí se svým bojem, možná trochu naivní (scéna po jeho vysvobození, kdy jsou objeveni). Přiznávám, že občas trochu v té božské teorii plavu, nepomohla mi ani kniha Ve stínu popela - popravdě tam o Serafíně zatím moc nebylo. Líbil se mi Kieran, který vlastně převzal starost o Poppy, drakenův humor a pak scéna spojení, byť se jednalo o trojku s duchovní myšlenkou. Výsledně se mi díl celkem líbil a další si přečtu, ať to mám komplet.

02.06.2023 3 z 5