Mamele

Mamele https://www.databazeknih.cz/img/books/48_/480899/bmid_mamele-75Y-480899.jpg 3 2 1

Knižná novela z obdobia dvadsiatych rokov 20. storočia. Príbeh dvoch chlapcov: židovského Johana a kresťanského Paula, ktorí vplyvom miestnych i vtedajších pomerov doby, rovnako tak i nekalou výchovou Paula k nevraživosti a nenávisti, nedokážu prekonať rozdiely vyplývajúce z rozdielnosti svojho pôvodu. Márnym sa ukáže dokonca i snaženie mamele (mamička – v jazyku jidiš) a kresťanského kňaza Michala Stanka, ktorí sa všemožne snažia predísť fatálnym následkom správania dospievajúcich chlapcov.... celý text

Fidibus
26.06.2023 2 z 5

(SPOILER) Příběh je zajímavý a dojímavý, o nenávisti kvůli židovství mezi chlapci, kteří by mohli být přáteli. De facto Paola stihne boží trest, ač je v tom částečně nevinně kvůli své matce. A Johan musí opustit svou mamele. Mezitím farář jako usmíření.
Bohužel mi nesedl způsob vyprávění, střídá se minulost se současností, občas kurziva, trochu jsem se ztrácela. Navíc vyprávění z pohledu více postav, takže se to vlastně opakuje. Výsledně mi to přijde natažené, děj občas odbíhá zbytečně. Doporučuji přečíst doslov, jinak nepochopíte, kdo dostal na začátku dopis.

2021  60%Mamele
2014  20%Urodzená