Cid

Koupit

Divadelní hra velkého francouzského dramatika (1606-1648), jednoho z nejvýznačnějších zjevů francouzského divadla v období přechodu od baroka ke klasicismu, líčí příběh pololegendárního španělského šlechtice Rodriga, nazvaného Maury pro udatnost Cidem (pánem), který zabije otce své milenky, aby hájil čest vlastního rodu, a Ximeny, která žádá hlavu milovaného Rodriga, aby pomstila smrt svého otce. Autor tu zachytil ovzduší morálního vypětí, typického pro Francii doby Richelieuovy, a komposicí své hry, jež mu vynesla u současníků výtku nedokonalé klasičnosti, uvedl na správnou míru estetická dogmata klasické dramaturgie. Tragikomedie, jež "svým zářivým pathosem se představuje jako jediná arie hrdinského pocitu lásky, cti, statečnosti a vůle" (V. Klemperer), vyznívá v myšlenku, že je nutno hájit čest a plnit povinnost i za cenu osobního štěstí. - První český překlad byl pořízen r. 1882 V. Kalbáčem, o 11 let později byla hra uvedena v Národním divadle v překladu J. Vrchlického....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/10_/107913/big_cid-qXx-107913.jpg 3.6108

Kniha Cid

rencovav
15.12.2020

Konečně zase nějaké drama ve verších. Chtělo by to korekturu a trochu vylepšit některé verše a rýmy, ale jinak je to zajímavá tragédie. Neobvyklá zápletka - čest nebo láska,zajímavé morální pojetí.

Ronnie68
13.03.2020

Nebylo to špatné drama, ale asi jsem si ho předtím představovala trochu jinak ...

Alethea_k
30.11.2019

Podruhé jsem četbu nevzdala hned po straně 15 a jsem vlastně ráda. Poté, co jsem si osvěžila teorii (co se týče klasicismu), mi hned text dává větší smysl, chápu jak je to psané i proč. Jako typické klasicistní drama fajn, ale jednou stačilo.

tučňák222
11.01.2019

V knize sice nejsou scény s trochou akce, ale i tak na klasicistní drama má poměrně dynamický děj. Krásnými verši vypráví poutavý příběh. Především nezachování jednoty místa, času a děje ji činí zajímavou.

Scarlett44
03.02.2016

Toto sa musí čítať jednoznačne v origináli, aby ešte váčšmi vynikla nádhera Corneillovho jazyka a jeho talent.
Moje najobľúbenejšie dramatické dielo s myšlienkou a duchom.

Freak
10.06.2015

Xiména sama nevie, čo poriadne chce. A keby to náhodou bola vedela, tak nemá knižka toľko strán, ale má ich asi o 80% menej. V podstate mi to ale nevadilo, predsa jasná klasicistická zápletka povinnosti pred láskou tam musí byť. Nakoniec to však všetko dobre dopadne.
Je pekné prečítať si diela, o ktorých sa človek iba bezducho učí na strednej škole.
A súhlasím s tým, že verše sú naozaj krásne.

Daniel.95
14.05.2015

Čekal jsem více, ale moc se mi líbily verše.

Ethela
14.02.2015

Kdyby to nebylo z veršované, tak asi nic moc, ale těmi verši je to tak trochu vznešenější a hezčí :)