Eremites Eremites komentáře u knih

Královská hraničářka Královská hraničářka John Flanagan

Jak už jsem psala v hodnocení nminulých dílů - tahle Hraničářská sága mě i moje syny naprosto uchvátila. První díly přinesl dětem na loni na Vánoce Ježíšek a letos těsně před Vánoci jsme dočetli poslední.
Všechny díly jsme četli společně, nahlas, střídavě děti a já. Budu autorovi nadosmrti vděčná, že přivedl mé děti k nadšenému čtení a každý večer se opakovala scéna: "ještě chvilku budeme číst, prosíííím...." :-). Kromě úžasných příběhů, kde stále ještě vítězí dobro, hrdost, věrnost, odvaha a přátelství mi tyhle knihy daly nezapomenutelné hodiny strávené s mými dětmi, kdy jsme napětím ani nedýchali, prožívali hraničářské dobrodružství společně a společně se těšili na každý další díl.
Četli jsme spolu i dříve a jiné knihy, ale u žádné z nich jsem neprožívali to, co u hraničářova učně.
Jsem si jistá, že letos Ježíšek přinese první dva díly Bratrstva a věřím, že se budou líbit stejně jako hraničáři. Ovšem nevím, jak se popereme se skutečností, že pan Flanagan asi nedokáže napsat další díly tak rychle, jak my přečteme ty zatím vydané :-).

06.12.2014 5 z 5

Dvojčata Dvojčata Tessa de Loo

Ze začátku se mi do knihy nějak nechtělo, nemám ráda rozvleklá nimrání se v minulosti. Nicméně z nedostatku jiných, dosud nepřečtených, knih v knihovničce a silném "absťáku" po čtení jsem po ní nakonec přece jen sáhla.
A rozhodně nelituji. Je to velmi silná sonda do hlubin duší dvou sester (i když mi moc nesedí, že by ve skutečnosti mohly být dvojčaty, ale to je vedlejší), do hlubin duší dvou "znepřátelených stran" a "národů". Citlivě a empaticky vykreslené postoje, pocity a pohnutky každé z nich, dvou "obyčejných" žen na pozadí válečného dramatu na území Evropy. Bolestná připomínka toho, jak nepatrný vliv většinou mají obyčejní lidé na koloběh dějin a zároveň palčivý osten svědomí, který naznačuje, že kdyby právě ti obyčejní a "malí" lidé více přemýšleli v souvislostech okolností a důsledcích svým malých a každodenních činů, neměli by to fanatičtí šílenci a diktátoři tak snadné....Sami by totiž jen stěží celou tu válku vedli. Jejich hlavní silou bylo přesvědčit právě tu masu obyčejných lidí (ať už ideologicky nebo násilně) k provedení jejich šílených plánů....

06.12.2014 4 z 5

Málo černý Varlata Málo černý Varlata Iva Pekárková

Sbírka blogů s ústředním tématem "život v Anglii". Příjemné čtení plné vtipných a trefných postřehů. Nicméně číst lépe po kouscích, není to román a po troškách to i lépe vyzní.

Tisíce planoucích sluncí Tisíce planoucích sluncí Khaled Hosseini

Nádherná kniha. Stále jsem z ní paf.
Je psána lehce a čtivě, což je v přímém kontrastu s vážností a bolestností tématu. A přesně tohle dává knize neskutečné kouzlo.
Nepamatuji si, kdy mě naposledy tak moc čtená kniha zasáhla. Emoce jsem prožívala s hlavními hrdinkami naplno.
Vlastně mi chybí slova, která by vystihla, jak hlubokou stopu ve mě tento příběh zanechal...

26.08.2014 5 z 5

Štvanec Štvanec Sadie Jones

Zčásti mi postavy (hlavně tedy otec Lewise) přišly poměrně hodně černobílé...Je vůbec možné, aby si člověk zachovával po mnoho let stále onu tvrdost, odstup a nezájem vůči vlastnímu dítěti? Aby nikdy v tomto svém postoji nezakolísal? Snad ano, v tom případě to musí být už taky spíše patologická osobnost.
Vcelku zajímavé a poutavé čtení.

Dinosauří peří Dinosauří peří Sissel-Jo Gazan

Nevím, zda není moje hodnocení zčásti ovlivněné tím, že jsem pár dní před touto knihou dočetla (pro mě) asi nejlepší knihu za poslední roky (Tisíce planoucích sluncí), ale byla jsem trošku zklamaná. Čekala jsem něco víc.
Detektivka se čte zprvu těžce, člověk si musí zvyknout. Prostředí neotřelé, zajímavé a coby současné studentce univerzity docela blízké :-) (jako bych v některých postavách viděla své profesory a profesorky...). Zápletka poněkud překombinovaná - myslím, že by úplně stačila jedna vražda a její rozluštění. Takto se mísí dva docela rozdílné motivy, zápletky a pointy, jejíž jedinou spojnicí je vzteklá, frustrovaná a nevyrovnaná hlavní hrdinka.
Přiznám se, že mi po celou dobu lezla nesmírně na nervy. Pořád jsem čekala, co bude to "šokující" zjištění z jejího dětství, z čeho je tak hrozně traumatizovaná, že šikanuje všechny kolem sebe včetně svého dítěte a "rozuzlení" mi přišlo poněkud plytké...(více nebudu prozrazovat, aby případní čtenáři nebyli ochuzeni o "překvapení"). Dělat z poměrně banální záležitosti takové drama, z kterého se hroutí celá rodina a tají to jako nejvyšší státní tajemství, se mi zdá přehnané. Ale budiž.
Nicméně když to vezmu jako celek, není to špatné čtení. Člověk nakoukne do jiného prostředí, dozví se spoustu nových věcí a celkem si u téhle knížky odpočine.

Ledová země Ledová země John Flanagan

Super. Stejně jako předchozí díly. A fantastická ukázka drogové závislosti - hned jsem knížky využila jako výchovné pomůcky na debatu ohledně drog a podobných svinstev.

Hořící most Hořící most John Flanagan

Další pokračování Willova a Haltova dobrodružství. Skvělý příběh stejně jako první díl, děti nadšené, já sama se těšící na večerní společné čtení.
Příběhy o Willovi, Horácovi, Haltovi jakoby se vracely do dob rytířů, jejich smyslu pro čest a fér hru, poctivost a sílu přátelství. A to si myslím, že dnešním dětem docela chybí. Ač je to fantasy literatura, je natolik reálná a uvěřitelná, že má, dle mého, i hluboký výchovný přesah (byť mile nenápadný).

Rozvaliny Gorlanu Rozvaliny Gorlanu John Flanagan

Skvělá kniha (tedy celá série) pro děti cca od 7-15 let. pravidelně svým dvěma synům čtu (ještě stále od batolecího věku do současných 8 a 10 let) a ne vždy mě dětmi vybrané knihy úplně baví či osloví. Nicméně série o hraničářském učni Willovi je velmi krásná, napínavá a tak trošku (v rozumných mezích a nenápadně) i výchovná :-) Moji synové tyto příběhy zbožňují, nedokážeme přestat číst. Dokonce jsem se po dlouhé době přistihla, že mám chuť si to přečíst i sama - dopředu - bez dětí, ale to by mě to pak už tolik nebavilo :-).
První díl hodnotím po přečtení celé ságy jako nejhezčí a nejmilejší. Popisuje úplné začátky Willa jako hraničářského učně, jeho cvičení v lesích a v přírodě, kamarádské vztahy....Velmi krásné.

Levhart Levhart Jo Nesbø

Moje druhé setkání s tímto autorem. A opět ve mě zanechal hlubokou stopu. Perfektní oddechová detektivka, od které jsem se nemohla odtrhnout a strávila s ní velmi příjemný, napínavý a odpočinkový víkend.
Mistrný příběh, který nás jakoby vede přímo k pachateli, abychom se na dalších stránkách dozvěděli, že je to vlastně ještě jinak. Jelikož nemám ráda jednoduché zápletky, které jsou jasné od třetí stránky a jde jen o to, aby to geniální detektiv vysvětlil jednoduššík čtenářům, je přesně tohle mé gusto - smyčky, kličky, slepé uličky....jo!

Lovec draků Lovec draků Khaled Hosseini

Lovce draků jsem četla až po knize "A hory odpověděly", takže ji vnímám trošku slabší, nicméně stále jako hluboký lidský příběh z ,pro nás, trochu exotického prostředí plného bolesti i krásy.

A hory odpověděly A hory odpověděly Khaled Hosseini

Kniha mne naprosto uchvátila. Je to první kniha od tohoto autora a byla jsem mile překvapena. Brala jsem ji do rukou s lehkou nedůvěrou, afghánské prostředí je mi poměrně vzdálené a nějak jsem neměla chuť se číst buď nábožensky orietovanný text nebo lkaní další týrané ženy v muslimském světě.
Byla jsem uchvácena. Po velmi dlouhé době jsem měla pocit, že autor velmi hezky rozpracoval jednotlivé postavy,představil je tak nějak "lidsky" bez zbytečných klišé, přikrášlování nebo zjednodušování na "černá x bílá".

Písečný muž Písečný muž Lars Kepler

Hodně dobrá detektivka.
Psaná tak poutavým a napínavým stylem, až mi občas cvakaly zuby strachy. Nedokázala jsem se od ní odtrhnout a četla a četla. Zhltla jsem jí za jeden den.
Už se těším,až si přečtu nějakou další knihu od této mistně fungující manželské dvojice.

29.12.2013 4 z 5

Lékařka Lékařka Noah Gordon

Tak tato kniha od Gordona mě zklamala. Kdyby to byl román od nějakého druhořadého autora a nic bych od něj nečekala, asi bych dala i tři hvězdičky a řekla si, že se to dalo číst. Jenže po mém oblíbeném Šamanovi, ke kterému se jistě ještě nejednou vrátím, po tak skvělých knihách jako je Poslední Žid, Rabi, Ranhojič, je pro mě tohle opravdu zklamání.
V první třetině knihy jsem se několikrát musela ujistit, že nečtu román od nějaké spisovatelky výhradně románů pro ženy. Tolik kýče, přeslazených popisů a jednoduchosti bych u Gordona nečekala. V půli dostává smrtí Sarah kniha trochu spád a opouští bukolickou idylu na venkově. Bohužel, stále to není ono. Postava lékařky pro mne byla poněkud citově plochá, nějak steží můžu uvěřit tomu, že žena ve středních letech po prožitém potratu a bolestně bezdětná,nebude mladičké Sarah ani trochu její zamýšlený potrat "vymlouvat", chyběla mi zde hlubší konverzace a vysvětlení na toto téma - s jednoduchým závěrem - "tak fajn, Sarah, jedeme na výlet do Bostonu, nic to nebude, vše je OK" se prostě nedokážu ztotožnit a myslím,že je to trochu úlet. Na jedné straně popisované útrapy zvěře v zimním období na dvou stránkách a na druhé straně zcela chladné přijetí tak závažného faktu, jako je rozhodnutí pro potrat ve druhém trimestru těhotenství (ne, nejsem kategorický odpůrce potratů, ale ani jejich zástance za každou cenu).
A pořád se mi vnucuje příměr hollywodských uměle vytvářených pokračování úspěšných filmů - když to byl trhák poprvé, natočíme druhý díl, pak třetí.... tohle prostě u Šamana fungovat nemůže.
Shrnuto - pro mne docela zklamání, tím spíš, že jde o knihu od mého oblíbeného autora.

27.12.2013 2 z 5

Farma zvířat Farma zvířat George Orwell (p)

Neskutečně pravdivá a šokující zkratka shrnující nástup jakéhokoliv totalitního režimu k moci, myšlenkových pochodů "obyčejných" lidí při procesu zotročování, přepisování historie a rezignace na lepší budoucnost.
Mrazilo mě v kostech při čtení i dlouho poté.
Na pár stránkách brilantně shrnuta tragédie totalitní společnosti.

26.12.2013 5 z 5

Levhartice Levhartice Iva Pekárková

Chytla mě. Zase. Iva Pekárková je prostě můj šálek kávy. Tak nějak jí hluboce rozumím, ač v běžné mluvě nemluvím tímto realistickým,zdánlivě hrubým jazykem.
Oceňuji, že je román psán syrovým naturalistickým stylem o věcech, o kterých se ve "slušné společnosti" nemluví, byť o nich mnozí z nás takto přemýšlí či sní. Oceňuji, že se přesto nesnaží nějak šokovat či podat téma jako něco "skandálního".
Oceňuji hlubší myšlenky ohledně stárnoucích žen a jejich postavení ve společnosti, jak na ně okolí nahlíží, co od nich ještě kdo očekává,jak si jich společnost váží.
Prostě - Pekárkovou fakt můžu a její novinka mě potěšila.

26.12.2013 4 z 5

Poselství Luny Poselství Luny Julia Butterfly Hill

Kniha mne uchvátila...tuším,že jsem ji nečetla naposledy.
Tak silný příběh,o to silnější,že skutečný....skoro nemám slov.

10.06.2013 5 z 5

Čachtická paní Čachtická paní Jožo Nižnánsky

Tahle kniha patří k základním kamenům mé lásky k literatuře. Ať už to bylo tím, že jsem ji četla ještě na základní škole - tajně, pod peřinou s baterkou, nebo napínavým dějem či lehkou morbidností, která mě v těch letech přiváděla v úžas. Nikdy na tenhle příběh nezapomenu.

04.01.2013 4 z 5

Hafni! a jiné povídky Hafni! a jiné povídky Monika Petrlová

Kniha mne docela zklamala. Autorka má na mě až příliš jednoduchý styl, pointy jsem znala dlouho dopředu, nápady poněkud prvoplánové. Slovosled chvílemi pro mne křečovitý.Škoda, některé nápady byly zajímavé.

01.01.2013 2 z 5

Moře a pláž Moře a pláž * antologie

Povídky miluju a ty české obzvlášť. Nenechám si ujít žádnou z edice Česká povídka. Tyto mi přišly poněkud slabší, než jiné díly, ale přeci jen některé mě oslovily více. Povídka Alice Nellis asi nejvíce.

30.12.2012 3 z 5