Dvojčata

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Vynikající román nizozemské autorky v psychologickém příběhu dvou sester vypovídá o bezmoci obyčejného člověka ve víru událostí 2. světové války. Náhoda svede v belgických lázních dohromady dvě staré ženy, sestry, které jako dvojčata prožily útlé dětství v předválečném Kolíně. Anna a Lotte byly od sebe po smrti rodičů v šesti letech natrvalo odloučeny vinou řevnivosti příbuzných a jejich životy se následně odvíjely v naprosto odlišných podmínkách. Anna vyrůstala v Německu na zanedbaném statku, Lotte odvezli příbuzní do Holandska. Náhodné setkání a vzpomínky rozjitří v obou ženách staré rány, vzpomínky na válku, jejíž stín mezi nimi stále stojí, jim brání navázat po letech přirozený sourozenecký vztah. Anna, vdova po německém vojákovi, prožila deziluzi z Hitlera i války a těžko svůj postoj vysvětluje sestře, jejíž nová rodina, pomáhající židovským uprchlíkům, byla nacismem poznamenána a ona se hluboce distancuje od svého německého původu. Dvě staré ženy se snaží přes své tak odlišné zkušenosti dobrat kompromisu a smíření, smrt jedné z nich však nechává i pro čtenáře otevřenou otázku historické viny národa i jednotlivce a problém složité cesty k pochopení a odpuštění. ...celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/23_/23961/dvojcata-23961.jpg 4.518
Orig. název:

De Tweeling (1993)

Žánr:
Literatura světová, Romány
Vydáno:, Eroika
více informací...
Nahrávám...

Komentáře (5)

Kniha Dvojčata

Přidat komentář
Renatecka
26.10.2017

Velmi těžké téma, kniha o paušalizovaní lidí a o kolektivní vině, kdy stejně tohle mezi jednotlivými "běžnými" lidmi k ničemu nevede. Stejně jednou umřou i ti zlí i ti dobří. A vůbec, kdo může soudit, co ten - údajně zlý - na druhé straně barikády kdy dělal špatně, když to zlé ani nezamýšlel a byl jen součástí určitého dobového systému? Vřele doporučuji k přečtení.

MichelleS
23.08.2016

Příběh z války, vymyšlený, a přesto uvěřitelnější než některé opravdové vzpomínky. Otázky kolektivní vinny a osobní nevinny, kdo je viník a kdo oběť. Postavy nejsou černobílé, jsou lidské a dokázala jsem s nimi prožívat jejich strach, trápení, radost. Oceňuji, že se autorka obešla bez bombastických proslovů a šokujících zvratů, profláklých klišé, kdy všichni Němci jsou ti zlí. Žádná válka nemá vítěze - jen samé oběti.

Eremites
06.12.2014

Ze začátku se mi do knihy nějak nechtělo, nemám ráda rozvleklá nimrání se v minulosti. Nicméně z nedostatku jiných, dosud nepřečtených, knih v knihovničce a silném "absťáku" po čtení jsem po ní nakonec přece jen sáhla.
A rozhodně nelituji. Je to velmi silná sonda do hlubin duší dvou sester (i když mi moc nesedí, že by ve skutečnosti mohly být dvojčaty, ale to je vedlejší), do hlubin duší dvou "znepřátelených stran" a "národů". Citlivě a empaticky vykreslené postoje, pocity a pohnutky každé z nich, dvou "obyčejných" žen na pozadí válečného dramatu na území Evropy. Bolestná připomínka toho, jak nepatrný vliv většinou mají obyčejní lidé na koloběh dějin a zároveň palčivý osten svědomí, který naznačuje, že kdyby právě ti obyčejní a "malí" lidé více přemýšleli v souvislostech okolností a důsledcích svým malých a každodenních činů, neměli by to fanatičtí šílenci a diktátoři tak snadné....Sami by totiž jen stěží celou tu válku vedli. Jejich hlavní silou bylo přesvědčit právě tu masu obyčejných lidí (ať už ideologicky nebo násilně) k provedení jejich šílených plánů....

Orange Bleu
26.10.2012

Silný amalgám kolektivních vin a individuálních nevin, násilně zpřetrhaných rodinných pout a neutišitelné touhy po vzájemném sblížení a pochopení navzdory všem dávným křivdám a neúprosnému soukolí dějin. Životní příběh dvojčat Anny a Lotte, příznačně rozvržený do třech částí nesoucích názvy Interbellum – Válka – Mír, přináší vcelku nečernobílý pohled na pojmy jako jsou historická paměť, role a význam jedince v dějinách, národní příslušnost, náhoda či osud. Potenciál čtivosti poměrně vysoký, mírnou vadu na kráse nicméně může pro některé čtenáře představovat jistá předvídatelnost děje a místy patrně až přílišná „dořečenost“.

simonabr
26.04.2012

Velmi zajímavý a čtivý příběh s pohledem a názorem na události 2. světové války obou sester, z nichž každá stála na jiné straně "barikády" a obhajoba svého názoru a postoje má pro každou z nich svůj smysl a význam a ani jednu z nich proto nelze zatratit.

Štítky

zfilmováno dvojčata druhá světová válka (1939-1945)

Autor a jeho další knihy

Tessa de Loo

Tessa de Loo
nizozemská, 1946

Podobné knihy

Kniha Dvojčata je:

v Přečtených25x
v Doporučených5x
v Knihotéce6x
v Chystám se číst34x
v Chci si koupit3x
v dalších seznamech3x