ElleNora ElleNora komentáře u knih

Lady Susan Lady Susan Jane Austen

Dopisy na sebe přímo nenavazovaly - ale právě v tom byla výjimečnost příběhu. Často byly adresovány postavám, které se hlavního dění ani neúčastnily (třeba rodiče Catherine a paní Alicia Johnson) a představovaly tak spíš důvěrnice. Díky tomu se však k čtenáři dostávají názory postav, které by ve společnosti tak upřímné nebyly. A člověk tak nahlédne do myšlenek lidí tehdejší doby. Jako milovnice děl Jane Austenové jsem takovou změnu uvítala.
Musím zároveň napsat, že v tomto případě mi kratší délka knihy připadala přiměřená. Brala jsem ji jako odlehčení.

09.05.2021 4 z 5

Rybí krev Rybí krev Jiří Hájíček

Můžu jen vyzdvihnout propracovanost postav a to především Hany, kterou nám autor přiblížil dokonale. Rozuměla jsem jí, jak se chtěla držet minulosti a svého dětství. Byla pro to schopná udělat velké oběti. Ale nakonec vše musela pustit a nechat za sebou, začínala jí nová etapa života. Jen poučení, že nikdy není pozdě začít znovu.
Byla bych ráda, kdyby nás na konci knihy čekal větší závěr. Co seznam? Můžu jen hádat, jestli Hana později potkala i ty poslední ze seznamu. A jestli její cesta do Čech byla tím, co očekávala.

08.05.2021 4 z 5

Emma Emma Jane Austen

Kniha mě velice příjemně překvapila. Přečetla jsem v angličtině, na což můžu být hrdá, a zároveň jsem se tak nepotýkala se špatnými překlady.
Několikrát jsem byla překvapena nesčetnými oznámeními, jež všechny nebylo možné předvídat. Pro postavy byl výsledek tím nejlepším, co se mohlo stát.
Se zaujetím jsem sledovala růst Emmy po celou dobu. A přestože je Emma často za své chování kritizována, já jsem byla schopná si ji oblíbit pro její nefalšovanost, lásku k otci a snahu své chyby napravit.

01.05.2021 5 z 5

Mlha nad Shadow Sands Mlha nad Shadow Sands Robert Bryndza

Knihu jsem si už dlouho chtěla přečíst, bohužel mi to po Kanibalovi chvíli trvalo.
Vrah mě tentokrát překvapil, líbil se mi vývoj známých postav. Jsem trochu skeptická ke skutečnosti, jak Jake nahlíží na svého otce. Bylo zajímavé sledovat rozhovor Kate a Petera. I po tom se mu svěřila s případem, jako kdyby si jeho úsudku cenila...

17.04.2021 4 z 5

Návrat krále Návrat krále J. R. R. Tolkien

Napínavé zakončení celého příběhu. Byla jsem ráda, že jsem se dozvěděla, jak dopadlo tolik postav. Frodo naštěstí zůstal věrný sám sobě a sám by se nesnížil k zabíjení vlastních druhů, Éowyn se uzdravila ze zármutku a našla pokoj. Jen Saruman se nepoučil, přestože dostal mnoho příležitostí.

08.04.2021 4 z 5

Matka Matka Karel Čapek

Mé první setkání s Čapkem a překvapilo mě, jak se mi hra líbila. Pro mě to byl emotivní příběh matky, která se nechce vzdát svých dětí a vypustit je do světa, kde se můžou zranit, dokonce zemřít. Ale chránit je donekonečna nemůže - synové chtějí prožít život po svém.

06.04.2021 4 z 5

Dvě věže Dvě věže J. R. R. Tolkien

Přijde mi, že pomalu propadám celé trilogii. Sice se v názvech všech míst ztrácím, ale mám slabost jak pro Froda, tak pro celé společenstvo.
Líbilo se mi, jak příběh po rozpadu skupiny pokračoval, a že nás autor nechal v nevědomí, co se stalo s Prstenem, po dlouhou dobu. Efekt se dostavil - kniha byla velice napínavá.
Zmínila bych ráda postavu Stromovouse, jehož činy hrály velkou roli. Co se týče Gluma, věřím, že ten bude ještě dlouho důležitý. Zajímalo by mě, nad čím musí přemýšlet. Samotné mi kniha dala zabrat.

Filmová zpracování jsem odložila až na dobu po přečtení trilogie, takže nemám s čím srovnávat. Akce mi v knize nechyběla.

25.03.2021 5 z 5

Ten, kdo stojí v koutě Ten, kdo stojí v koutě Stephen Chbosky

Po filmu jsem si dlouho chtěla přečíst i knížku a dobře jsem udělala. Sledujeme Charlieho první ročník na střední, čemuž odpovídají zážitky, které prožívá. Měl štěstí - potkal přátele, o kterých se mu ani nesnilo a uvědomil si, že není tak sám, jako býval dřív.
Citlivý Charlie je jiný, než ostatní, ale proto jsem si ho tak oblíbila.

10.03.2021 5 z 5

Vzpomínám na Rozinkovou louku Vzpomínám na Rozinkovou louku Gudrun Pausewang (p)

Kniha mě mile překvapila. Dozvěděla jsem se toho spoustu o tehdejší době a bylo zajímavé sledovat myšlenkové vývoje autorky, která se toho za svůj život spoustu naučila.

28.02.2021 4 z 5

Kulička Kulička Guy de Maupassant

Překvapivě se mi povídky četly velice dobře, mohla jsem se zamyslet nad problémy tehdejší doby a sledovat, jak někteří lidé dokáží být nespravedliví a sobečtí. Být lepší a myslet si, že jsem lepší, je něco úplně jiného.

15.02.2021 4 z 5

Zmizela v mlze Zmizela v mlze Michaela Klevisová

Do knihy jsem se rychle začetla, ale musím přiznat, že někdy mi připadal děj trochu zdlouhavý. Zato jsem si ale užívala popis nádherné přírody a ticho okamžiku, ze kterého téměř mrazilo.
Zajímalo by mě, jak se vše nakonec uzavřelo a jak pokračoval život některých postav.

07.02.2021 4 z 5

Dítě v mlze Dítě v mlze Martin Goffa

Má první přečtená kniha od autora, ale přečetla jsem ji za pár dnů. Tématem je tady únos dítěte, ale zároveň se řeší, jak moc se člověk může změnit, když si projde peklem. Jsem zvyklá spíš na vraždy a neznámého pachatele, takže aspoň byla tato detektivka trošku jiná.

24.01.2021 3 z 5

Soukromé bludiště Soukromé bludiště Michal Fieber (p)

Celkem oddychová detektivka, kde se věčně řešila témata nevěry a přitažlivost jedné mladé ženy. Na můj styl trochu málo napětí, ale přesto byla kniha čtivá.

18.01.2021 3 z 5

Případ G Případ G Håkan Nesser

Poslední případ komisaře Van Veeterena a musím říct, že se autor předčil. A to byla očekávání vysoká vzhledem k tolika zmínkách v předchozích dílech.
Do konce jsem vydržela napjatá, jak byla vlastně vražda provedena. Přitom bylo vysvětlení celkem jednoduché, není se co divit, že byl "G" vždy krok dopředu.

07.01.2021 5 z 5

Tak ona spí s vrahem! Tak ona spí s vrahem! Milena Brůhová

Líbil se mi čtivý děj i psychologie lidských vztahů. Samotná kniha má dvě části - v první odhalíme pachatele vraha, ve druhé se detektivové zabývají anonymy, což bylo trochu zdlouhavé a nepodstatné. Alespoň jsme se zde dozvěděli víc o samotných vyšetřovatelích.

27.12.2020 4 z 5

Brouk Brouk B. M. Horská

Pěkná detektivka s originálními nápady a podivným motivem. V určitých chvílích byl děj trochu pomalý, ale autorka odvedla dobrou práci v tom mě zmást ohledně pachatele. Jsem trochu zklamaná z konce, ráda bych se dozvěděla víc, jak vše dopadlo.
Přesto si cením skvělé zápletky, která se z hlavy nevytratí hned po přečtení knihy.

18.12.2020 4 z 5

Noci běsů Noci běsů Kateřina Šardická

Autorka se zase překonala, malinko mi příběh připomínal Zmizení Sáry Lindertové (sourozenci, zmizení, záhada), ale tentokrát jsem se od knihy nemohla odtrhnout. Konec se vydařil, jen by mě potěšilo, kdyby Astrid a Tom ještě měli moment... Rozhodně jsem si partu zamilovala, bylo zajímavé přemýšlet, jestli by všichni vydrželi přáteli, kdyby před 12 lety nezmizeli.
Těším se s čím autorka přijde příště. Mimochodem, odstavec o Dorce, která si přála sourozence, mi připomněl Scorpiuse Malfoye z Dodatků MJMK (Kdo ví, tak ví...) :)

04.12.2020 5 z 5

Zlodějka knih Zlodějka knih Markus Zusak

Kniha vyprávěná z pohledu smrti, která sama říká ,,I smrt má srdce''. Nemám téměř co vytknout, hltala jsem stránky jednu za druhou a to přestože nemám obvykle knihy o světových válkách ráda. Oblíbila jsem si mnoho postav a ty, které ne, se naštěstí rychle vytratily.
Všem doporučuju! Slouží jak k zamyšlení, tak k představě, co taková válka provede s lidskými životy.

24.11.2020 5 z 5

Smrtící tajnosti Smrtící tajnosti Robert Bryndza

Tentokrát příběh provázelo pár záhad, které mi čtení ještě víc zpříjemnily. Líbilo se mi závěrečné ukončení případu i Mossová jako dočasný šéfinspektor. Peterson byl v tomhle díle trochu otravný na rozdíl od Eriky, která se dokázala od případu odpoutat.
Moc dobrá kniha a já se jdu vrhnout na další sérii.

17.11.2020 4 z 5

Svatba bez příbuzenstva Svatba bez příbuzenstva Božena Šimková

Trochu jsem se musela nutit, abych četla dál - bylo zde mnoho dlouhých souvětí a celkově jsem se trochu nudila. Detektivové jsou sympaťáci, během vyšetřování postupují pomalu, ale jistě se dostanou k vrahovi. Taková lehčí detektivka :)

05.11.2020 3 z 5