Vzpomínám na Rozinkovou louku

Kniha vzpomínek sudetské Němky na dobu od poloviny třicátých let přes druhou světovou válku i těžké časy po jejím konci přináší autentický pohled na téma dodnes aktuální a bolestné pro Čechy i Němce. Poutavě napsaná kniha může přispět k opětovnému sblížení obou zainteresovaných národů.

https://www.databazeknih.cz/img/books/69_/69941/vzpominam-na-rozinkovou-louku-6t2-69941.png 4.341
Literatura naučná, Biografie a memoáry
Vydáno, Aurora (Praha)

Fern von der Rosinkawiese a Geliebte Rosinkawiese

Kniha Vzpomínám na Rozinkovou louku

ElleNora

Kniha mě mile překvapila. Dozvěděla jsem se toho spoustu o tehdejší době a bylo zajímavé sledovat myšlenkové vývoje autorky, která se toho za svůj život spoustu naučila.

petrarka72
08.06.2020

Osobní, přitom věcná výpověď se smyslem pro obyčejnost a pro změny během pomalu, ale neúprosně uplývajícího času, zdánlivě jednoduchá, ale s nenápadnou metaforičností a skrze triviální situace řešící důležité otázky. Dvě části - první, ta dramatičtější, o útěku z domova na Rozinkové louce v Mladkově/ Wichstadtlu do Hamburku, jen krátce předcházejícím odsun sudetských Němců po osvobození 1945; druhá, ta nostalgičtější, o návratech, sbližování, střídání generací a smíření. A také zpráva o proměnách českých zemí a české povaze v průběhu téměř padesáti let.

"Seznámila jsem Vás s naším maličkým domkem, jeho zahradou a rybníkem, ležícím před nimi - s tím kouskem ráje, ve kterém vyrůstali mí sourozenci a já v souladu s přírodou. (Mnozí z vás ode mne nyní očekávají slovo VLAST. Já se však ostýchám je použít - bylo příliš často zneužito k nečestným účelům. Svůj vztah k Rozinkové louce bych chtěla vyjádřit jinak: jako dítě jsem se tam cítila v útulném bezpečí, v prvních letech mého života zde byl pro mne střed světa.)" /s. 195/

rozvera
07.06.2020

Dlouho jsem po přečtení této knížky přemýšlela, jak se k příběhu postavit. Je z mého kraje, který velmi dobře znám. I moji předci měli chalupu na samotě nad vesnicí a německou hranici Sudet měli asi sto metrů od jejich pozemku. Pradědeček měl ve vedlejší německé vesnici malou živnost, odkud byl jako Čech potupně vyhnán a do konce života nemohl zapomenout obyvatelům vesnice, pro které léta pekl chléb a housky a dobře se s nimi snášel, jejich spontánní :"Heim ins Reich." Musím objektivně ohodnotit osobní výpověď autorky, popisující strastiplné putování po skončení války za příbuznými na sever Německa i následnou změnu jejího smýšlení . Ocenila jsem hlavně druhou část knihy, kdy do svého rodiště jezdila na návštěvu k českým obyvatelům, se kterými se postupem času spřátelila.

Patina1
28.05.2020

Knihu jsem dostala pod stromeček (moje maminka prodávala 40 let v knihkupectví v Králíkách). Četla jsem ji několikrát a stále se k ní ráda vracím, patří mezi mé nejoblíbenější. Kniha je můj poklad, nikdy bych ji neprodala, vážou se k ní mé vzpomínky. Vřele doporučuji, bude těžké ji sehnat, ale přečtení bude stát za to.

Abroš
10.03.2020

Čtivě napsány paměti rodačky z Mladkova(kousek od Králík).Oblast znám velmi dobře.Jsem rád za každé takové paměti,ať od Čechů nebo Němců

jajasv
03.03.2020

K místům, o kterých autorka vypráví, mám velmi blízký vztah. Proto mne příběh velmi zaujal.

zdenaR
09.10.2019

Velmi čtivě popsaný skutečný příběh. Chápu autorku, že popisuje situaci ze svého pohledu a mimochodem, zdá se mi to pohled objektivní.
Co však nebylo řečeno: první odsun zažily české rodiny po Mnichovu a také se s nimi nikdo "nemazlil".

Michi.01
08.09.2019

Vzpomínám na Rozinkovou louku jsem objevila náhodou během naší dovolené v Mladkově. Poslouchala jsem jako audioknihu a moc mě bavilo, že jsem si ke zmiňovaným místům mohla přiřadit reálný obraz a hlavně, že jsem se dozvěděla, co se v Mladkově v minulosti dělo. Nemůžu říct, že by kniha byla dobrá nebo špatná, každopádně poučná. Pohled na tuto smutnou část našich dějin z té druhé strany..