Lady Susan

Novela v dopisech s názvem Lady Susan je jediným plně dokončeným dílem z pera Jane Austenové, které nebylo publikováno za jejího života. Podobně jako původní verze prvního publikovaného románu Rozum a cit (ještě pod názvem Elinor a Marianne) jde o relativně krátké dílo v dopisech. Jak již název napovídá, hlavní hrdinkou je sobecká vdova Lady Susan, která se snaží nalézt co nejvhodnějšího manžela nejen pro sebe, ale také pro svoji dceru (kterou ovšem nutí do sňatku s mužem, kterého nenávidí). Austenová rozpracovává charakteristiky postav prostřednictvím reakcí na dopisy, které dostávají, přičemž hlavní hybatelkou příběhu i emocí je právě Lady Susan, důmyslně měnící tón dopisů podle toho, komu jsou určeny. Hlavní hrdinka popírá klasické standardy romantických románů - hraje až neuvěřitelně aktivní roli, je krásná, inteligentní i vtipná a její nápadníci jsou mladší než je ona sama. Není také bez zajímavosti, že během námluv s případným manželem bez problémů flirtuje se ženatým mužem. A v závěru je k ní autorka dokonce výrazně shovívavější, než bychom očekávali......celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/21_/21422/lady-susan-9EH-21422.jpg 3.6223
Literatura světová, Novely

Vydáno: , Daranus

Lady Susan, 1794

Kniha Lady Susan

ElleNora

Dopisy na sebe přímo nenavazovaly - ale právě v tom byla výjimečnost příběhu. Často byly adresovány postavám, které se hlavního dění ani neúčastnily (třeba rodiče Catherine a paní Alicia Johnson) a představovaly tak spíš důvěrnice. Díky tomu se však k čtenáři dostávají názory postav, které by ve společnosti tak upřímné nebyly. A člověk tak nahlédne do myšlenek lidí tehdejší doby. Jako milovnice děl Jane Austenové jsem takovou změnu uvítala.
Musím zároveň napsat, že v tomto případě mi kratší délka knihy připadala přiměřená. Brala jsem ji jako odlehčení.

kathla
29.09.2020

Bylo to slabší dílko... Forma dopisů byla zajímavá, nicméně to celé díky tomu nemělo jakousi hloubku, chyběly mi dialogy - v nich je více citů, prožitků. Navíc hrdinka nesympatická manipulátorka. Ke knize se již nevrátím.

vendysantos
25.07.2019

První román v dopisech, který jsem přečetla. Kniha se četla rychle, avšak dej byl poněkud zamotaný. Lady Susan není zrovna příkladem dobré ženy a matky. Cituji: „Frederica si rozhodně nemůže myslet, že by mohla prosazovat vlastní představy bez ohledu na to, co si přeje její matka.“
„Navíc projevuje city bez mého svolení.“
Jane Austenovou mám ráda, ale Pýcha a předsudek a Rozum a cit jsou bezkonkurenční.

Han-nah
14.02.2019

Tato kniha mě zaujala svým podáním formou dopisů, ze kterých se odvíjí děj, láska milenecká i mateřská, intriky a to vše formou písemného slova. Dnes toto již lidem schází. Je škoda, že i intimní komunikace nebo rozchody se řeší formou SMS.

Peti
28.12.2017

Krásné dílo, čtivé. V dopisech se nám odkrývají intriky hlavní hrdinky a to, jak vnímá danou situaci okolí. Bylo mi líto dcerky, takovou matku mít, no žádný med.

PavlínaAlžběta
27.12.2017

Jako milovnice Jane Austenové jsem si konečně přečetla i Lady Susan. Troch překvapení hned z počátku knihy, kdy jsem se nějak nemohla do čtení přenést. Něco chybělo, ale neumím říct co, možná styl, kterým je kniha psaná. Každopádně do knihy jsem se dostala a překvapila mě autorka originalitou. Hrdinka se mě zalíbila, jelikož byla naprosto odlišná než hrdinky v jiných románech. Forma dopisů vykresluje život i zápletky koketní Susan. Austenová byla neobvykle nadaná spisovatelka, což je vidět v každém díle na tehdejší dobu, bomba.

MinaHawke
27.03.2017

Velmi příjemná kniha.

kikush
17.11.2016

Tato kniha mne zase utvrdila v tom, jak skvělá autorka Jane je.