ElikaS ElikaS komentáře u knih

Vášnivý svůdník Vášnivý svůdník Christina Lauren

Knížka se mi líbila. Hlavní zápletka byla vcelku originální a dobře podaná. Ansel i Mia byli oba velmi sympatičtí a společně to fungovalo.
Moc se mi líbilo prostředí Paříže a francouzské vsuvky, pátrala jsem, co si pamatuji ze školy, ale je pravda, že moc frází z knížky jsme se neučili :-D
Oceňuji, že když se Ansel a Mia vrátili do reality nic nebylo úplně růžové a museli hledat cestu, jak fungovat i v běžném životě. To bylo super zpestření a působilo to reálně a věrohodně.
Obecně například prosti sérii Božský bastard příběh působil mnohem uvěřitelněji. Zase na druhou stranu u Božského bastarda jsem se více nasmála. Tady mi těch vtipných pasáží přišlo méně.

12.03.2023 4 z 5

Tři drobné chybičky Tři drobné chybičky Nikki Sloane

Série Klub zavázaných očí mě prostě baví. Jak už to tak u erotických románů bývá, není zde žádný převratný děj. Literárně to taky nepatří mezi to nejlepší. Ale to u těchto románů vůbec nevadí. Důležité je, že je knížka napsaná čtivě, je vzrušující, a to přesně autorka umí. Takže já jsem si knížku užila.
Ze začátku jsem měla trošku problém s Josephem. V předchozích knížkách jsem si ho představovala jako "starého" oplzlého uchyláka, takže teď jsem své představy musela opravdu hodně upravovat :-D
Mezi Josephem a Noemi fungovala chemie na jedničku s hvězdičkou a jejich scény byly opravdu žhavé.
Už teď se těším na další díl.

12.03.2023 5 z 5

Dokonalá smrt Dokonalá smrt Helen Fields

S tímto dílem to mám přesně obráceně než s tím minulým. Tentokrát jsem byla spokojená s tím, že konečně nejsou inspektorům házeny klacky pod nohy od kolegů a věnujeme se více vyšetřování než zákulisní politice. Bohužel na druhou stranu to vyšetřování bylo tentokrát nudnější než u předchozích dílů.
Opět sledujeme 2 vyšetřovací linky. Sériový vrah byl vcelku zajímavý, ale myslím, že jsem nikdy nečetla o absurdnějším motivu. Ale to by tak nevadilo. Zpracované to bylo dobře, ale napětí z minulých dílů mi v tom chybělo. Druhá linka věnující se organizovanému zločinu mě moc nebavila. Obecně organizovaný zločin nevyhledávám a preferuji sériové vrahy.
Musím vyzdvihnout seržanta Livelyho, protože jeho komentáře dávaly knížce říz a neuvěřitelně mě bavil. Po prvním díle jsem z něj byla minimálně v rozpacích, ve druhém si pomalu získával mé sympatie a ve třetím se z něj stala má nejoblíbenější postava.
Vztah Luca a Avy mi přijde takový zvláštní. Moc nechápu, co se vlastně stalo. V prvním díle vypadaly na fajn parťáky a teď mi to přijde tak, že se naprosto nepřirozeně a bezdůvodně nemůžou vystát a nedůvěřují si. Přitom to nedává smysl a nebylo v knížce vysvětleno, proč šel jejich vztah do kopru. Škoda.
Uvidíme, co přinese další díl.

11.03.2023 4 z 5

Dokonalá kořist Dokonalá kořist Helen Fields

Ke knížce mám několik výtek a několik pochval. Zatím převažují klady, ale jestli to takhle bude pokračovat dál, tak nevím, jestli celou sérii dočtu.
Co se týče vyšetřování, tam nemám jedinou výtku a jsem nadšená. Pachatelé byli drsní, vraždy brutální a při jejich popisu jsem si občas vzpomněla i na svého oblíbeného Chrise Cartera. Vyšetřování má napětí, spád, je zamotané. A celé pozadí případu opravdu promyšlené a neočekávané. Tahle část je pro mě jedná velká jízda a z té jsem nadšená.
Bohužel mám, ale i výtky. Neskutečně mě rozčiluje, když vyšetřovatelé kromě objasnění vražd musí čelit i šikaně svých kolegů či nadřízených. To si autoři opravdu myslí, že samotné vraždy jsou nezajímavé? Ve většině detektivek mi to přijde jako úplně zbytečná vata. A tady mi to přišlo úplně přes čáru. Chvílemi jsem měla chuť knížku odložit. Takže doufám, že stačilo a příští díl už se bude jen vyšetřovat.
Za druhé mi vadil obrat vztahu Luca a Avy, který mi přišel nepřirozený a neopodstatněný. Kdyby to autorka vzala nějak pozvolna, tak bych s tím problém neměla. Oba spolu nemusí pořád jen souhlasit, mohou se hádat. Ale nesedělo mi, že hned při prvním společné hádce musí jít do takových krajností s cílem se zranit. Přišlo mi to celé zbytečně na sílu.
Doufám, že další díly si toto odpustí a budu moct dát konečně pět hvězdiček.

08.03.2023 4 z 5

Neonoví bohové Neonoví bohové Katee Robert

Z knížky mám poměrně rozporuplné pocity. Knížka mě zaujala už podle anotace spojením erotického příběhu a řecké mytologie, kterou mám moc ráda. Začátek mě opravdu bavil. Líbilo se mi zasazení do moderní světa i samotné pojetí řeckých bohů. I příběh se začal rozvíjet zajímavě.
Bohužel druhá polovina knihy mi přišla nudná. Příběh i erotika se nějak vytratily a zbyla z toho nudná romantika bez špetky originality. Kdy se oba hlavní hrdinové chovají, jak zamilovaní teenageři.
Upřímně já bych knížku nezařadila ani do kategorie erotických románů jako spíš do romantiky. Zas tolik sexu v knížce nebylo. Bohužel i ta romantika je dost slabá. Je to taková pěkná ukázka toho, jak nevyužít dobrý námět a zabít ho bezduchou romantikou.

08.03.2023 3 z 5

Dokonalé stopy Dokonalé stopy Helen Fields

Dokonalé stopy jsem měla už delší dobu v hledáčku, stejně jako mnoho jiných detektivek. Nedávno jsem ale četla recenzi o parádní chemii mezi 2 vyšetřovateli a zajímavém detektivním příběhu, tak jsem se rozhodla, že se do této knížky konečně pustím.
Luc si mě jako vyšetřovatel hned získal. Má jasný postoj, působí trochu arogantně, ale zase nepříliš a vyšetřováním žije. Ava se mi také líbila. A celkově mezi sebou měli dobrou chemii.
Ocenila jsem i motiv s Astrid, který mi přišel originální, ale zároveň doufám, že nebude táhnout dalšími díly.
Vyšetřování bylo zajímavé, plné zvratů a dobrého vykreslení vraha. Kapitoly z jeho pohledu mě bavily a dodaly knížce na zajímavosti.
Výtku bych měla pouze k závěrečnému jednání Avy, to mi přišlo trochu přitažené za vlasy, ale budiž.
Každopádně se jedná o velmi dobrou detektivku a už se těším na další díl.

04.03.2023 4 z 5

Tichý pláč Tichý pláč Lisa Regan

Josie Quinn jsem si oblíbila a těším se na každý její další příběh. Ze začátku mě bavilo, že každý díl měl vzestupnou tendenci. To už teď neplatí, ale i tak si autorka drží velmi vysoký standard.
Stejně tak oceňuji, že ač se kromě vyšetřování případů, věnujeme i osudu Josie a Noaha. Je to jen opravdu jemná linka, která neruší od vyšetřování, ale příjemně ho doplňuje.
Samotný příběh byl opravdu zajímavý a dramatický. Vzhledem ke kapitolám z minulosti, jsem si od začátku knihy vytvořila nějakou celkem jasnou představu, o tom jak bude knížka probíhat. Jaké bylo mé překvapení, když jsem se nijak zvlášť netrefila. :-)
Parádní díl a doufám, že se brzy dočkáme dalších vyšetřování.

04.03.2023 5 z 5

Velmi osobní kniha o zdraví Velmi osobní kniha o zdraví Margit Slimáková

Musím říct, že se mi knížka celkem líbila a ve spoustě věcí se s Margit ztotožňuji. Některé věci už na mě sice byly dost extrémní, ale to je na každém, aby si přebral, co je pro něj akceptovatelné a co ne.
Musím říct, že se mi líbilo, že Margit své názory vysvětlila, ale podávala je takovým způsobem, že do ničeho nenutí a spíše dává podklady k zamyšlení.
Vzhledem k tomu, že jsem tuto knížku poslouchala jako audioknihu, vadilo mi opakování vybraných vět z předchozího textu a tlumočení obsahu. Přišlo mi to naprosto zbytečné a obtěžující. V knížce bych to nevnímala, ale v audioknize mi to vysloveně vadilo.

04.03.2023 4 z 5

Sladký nepřítel Sladký nepřítel Kristen Callihan

Tak to vypadá, že mám novou oblíbenou autorku. Po sérii VIP, kterou mám moc ráda, tu máme nový příběh, který si mě také hned získal. Styl Kristen by hodně připomíná Elle Kennedy a tak se do ní vždy ráda pustím.
Emma se mi líbila, už dlouho jsem nečetla příběh, kde by byla takhle trpělivá hlavní hrdinka, která by dokázala, tak dobře komunikovat. Mnohokrát mě napadlo, že u jiných autorek bychom už několikrát měli na stole obří hádku, rozchod a hlavní zápletku příběhu a tady Emma s Lucianem mluvila a většinou to vyřešili. Tohle se mi opravdu líbilo.
Luciana jsem si zamilovala. Navíc příběhy s hokejisty mám prostě ráda. A když tu máme zlomeného hlavního hrdinu, který objevuje sám sebe, je to prostě kouzelný :-)
Mimo to se povedli i vedlejší postavy - Amelie, Sal i Broomy mi přirostli k srdci.
No a když se ke k tomu všemu přidá hromada sladkého, co víc si přát?

01.03.2023 5 z 5

Přiznání Přiznání Kristen Callihan

Z knížky Přiznání jsem měla obrovskou radost, trošku jsem se bála, že už jsme se sérií VIP skončili a mrzelo mě, že jsme byli ochuzeni o příběh Rye a Brenny, který se vzhledem k narážkám v předchozích dílech vyloženě nabízel.
U knížky jsem se bavila od prvních stran. Autorčin humor mám ráda a pošťuchování Rye s Bren, ale i s kapelou jsem si vyloženě užívala.
Rye byl takový zamilovaný medvídek. Trochu mě překvapila Brenna svou osobností. Přišlo mi, že se hodně odchýlila od toho, jak nám byla představena v předchozích dílech. To mě občas trochu vadilo. Jasně sama tvrdila, že je to tím, že v její branži tak vystupovat musí a tak nosí tuto masku. Mě to přišlo jako takové prvoplánové vysvětlení. Když ji známe z pohledu jejich nejbližších přátel.
Každopádně celkově jsem si knížku užila a doufám, že se brzy dočkáme příběhu Whipa.

01.03.2023 5 z 5

Balada o ptácích a hadech Balada o ptácích a hadech Suzanne Collins

Hned po dočtení Hunger games jsem se pustila i do Balady o ptácích a hadech. A i když se mi knížka líbila, kvalit Hunger games pro mě nedosahovala. A myslím, že za to mohli především 2 věci.
Tou první je nesympatický hlavní hrdina. Ač to ze začátku možná může působit, že Snow vlastně jedná dobře a že není zlý, mě vadí už od prvních úvah. Vyloženě z něj čiší, že si jde jen za tím, co mu přinese nějaký prospěch. Jasně, občas při tom pomůže i někomu jinému, ale jemu jde jen a jen o sebe. Je to extrémně sebestředný hlavní hrdina toužící po moci.
Druhá věc, která mi vadila se týká audioknihy, po báječném přednesu Terezy Bebarové v prvních dílech jsem si vůbec nemohla zvyknout na Táborského. Navíc mi jeho hlas vůbec neseděl k mladičkému Snowovi a už vůbec ne k Lucy Gray.
Lucy Gray mě naopak bavila svou osobitostí a nezlomnou osobností a oblíbila jsem si i Sejana.
Navíc mě bavilo pozorovat, jak hladové hry vlastně začali a porovnávat to s tím, kam se posunuli o 60 let později.
Celkově se mi knížka líbila, jen prostě první díly byly o něco lepší.

01.03.2023 4 z 5

Síla vzdoru Síla vzdoru Suzanne Collins

Parádní zakončení celé série! Na začátku jsem byla trošku v rozpacích z názorů a váhání Katniss, přišlo mi to trochu nesmyslné. Ještě bych chápala, jestli váhá nad tím, zda pomoci 13. kraji, ale to že přemýšlí, jestli celé povstání má smysl, to mi přišlo scestné. Ale budiž bylo jí 19, takže to mohla tak vnímat.
Obecně jsem romantička a mám ráda, když je v knížkách romantická linka a skončí happyendem. Ten by pro mě po přečtení prvních dvou dílů představovala Katniss s Hurikánem. Ovšem při čtení třetího dílu jsem si říkala, že by (snad poprvé) vůbec nevadilo, kdyby neskončila ani s jedním z nich. Všichni - Hurikán, Peeta i Katniss - měli své zkušenosti a každý z nich byl poznamenaný nějak jinak. A přišlo mi, že se v knížce všichni odcizují a dávalo mi to smysl. Takže by mi vůbec nevadilo, kdyby k sobě už cestu nenašli.
Mimochodem četla jsem hodně recenzí, kde čtenářům vadilo, jak se Hurikán proměnil, že hodně "radikalizoval" a autorka z něj udělala vlastně člověka bez soucitu. Já to takhle nevidím a přišlo mi jeho jednání i úvahy naprosto pochopitelné a možná i ze všech tří hlavních postav nejbližší. Potom, co si prožil a musel sledoval, jak mu Kapitolané ničí domov, zabijí blízké a berou vše důležité. Naprosto chápu, že je nenáviděl a neměl problém s extrémními řešeními. Za mě tohle jednání dávalo smysl a nepřišlo mi nijak na sílu.
Konec byl dojemný a bylo mi hrozně líto některých postav. Mohlo se zdát, že oběť některých významných postav, byla zbytečná. A že by se cíl podařil i bez toho, ale podle mě to k válce patří. Nevíte, jak to dopadne a jestli jste si to mohli odpustit nebo ne. Naopak to, že se někteří "zbytečně" obětovali, příběhu dodalo na reálnosti a na emocích.
Celá série pro mě byla obrovským překvapením, protože se nejednalo o klasickou young adult romantiku, ale celý příběh byl poměrně drsný a komplexní.
Celá série je fantasticky namluvena Terezou Bebarovou, která předvádí opravdu excelentní výkon.

21.02.2023 5 z 5

Vražedná pomsta Vražedná pomsta Suzanne Collins

Po prvním díle jsem se hned vrhla s nadšením na druhý. Malinko mě překvapilo, že jsme hned skočili cca o půl roku dopředu. A možná i díky tomu mi tentokrát chvilku trvalo se začíst. Ovšem jakmile se příběh rozjel, jednalo se opět o fanstastickou knížku s úžasným spádem, plnou napětí.
Hlavní postavy jsou opět úžasné. Osobně tedy doufám, že Katniss se dá dohromady s Hurikánem a Peetovi bych přála někoho lepšího, protože by si podle mě zasloužil něco lepšího než holku, která miluje jiného. Každopádně jako přátelé by byli úžasní.
Musím říct, že mě překvapilo téma čtvrtoher a jednalo se o parádní zvrat. Dále se mi hodně líbil koncept arény, který byl fakt zajímavý.
Upřímně jsem od druhého dílu čekala trošku jiný děj, ale ten nás zřejmě čeká až na závěr. Ale musím říct, že rozhodně nejsem zklamaná, spíš naopak. O tom svědčí i fakt, že jsem knížku zvládla poslechnout za jeden den :-)
I druhý díl je perfektně namluvený Terezou Bebarovou. Před druhým díle jsem přemýšlela, že bych poslech kombinovala se čtením, protože je to přece jen trochu rychlejší, ale po chvilce poslouchání jsem se rozhodla, že se o její interpretaci nechci nechat ochudit.

20.02.2023 5 z 5

Chata ve Švýcarsku Chata ve Švýcarsku Julie Caplin

Musím říct, že série Romantické útěky mě celkem baví a jde o velmi jednoduchou, příjemnou oddechovku plnou cestování. Stejně jako u ostatních knih v této série, nás čeká příjemný romantický příběh bez žádných velkých zápletek. Děj zde velmi příjemně plyne a odsýpá. Nečekají nás žádné velké zvraty, ale za to knížka umí vykouzlit úsměv na tváři.
Lucas a Mina jsou velmi sympatičtí hlavní hrdinové, kteří mě oba bavili. Navíc je knížka plná čokolády, což jako její milovník oceňuji. Ideální knížka do těchto mrazivých dní.

19.02.2023 4 z 5

Aréna smrti Aréna smrti Suzanne Collins

Knížku jsem dlouho odkládala a díky tomu i film, protože většinou preferuji, že si nejprve přečtu knížku a teprve poté koukám na film. A teda nevím, proč jsem se do ní nepustila dřív, protože knížka je úžasná!
Chytila mě hned od prvních stránek a až do posledních nepustila. Na konce jsem jen kontrolovala, jestli takhle knížka opravdu končí a byla jsem vděčná, že ji čtu až v době, kdy je vydaná kompletní série.
Knížka měla neuvěřitelný spád, hromadu akce, zajímavé zvraty a skvěle promyšlený svět. Do toho sympatické hlavní postavy. Jediné, co bych trošku vytkla je překlad jména Hurikán, to mě trochu rozčilovalo :-) Mimo to je příběh neuvěřitelně čtivý a nedá se od něj odejít. A v neposlední řadě budí velké emoce.
Líbilo se mi, jak autorka propracovala jednotlivé kraje, vyhrála si s jejich odlišnostmi a charakteristickými prvky. Dokázala i vytvořit opravdu distonický svět, který velmi dobře drží pohromadě a působí skutečně reálně. Jsem zvědavá, jak příběh bude pokračovat dál a jdu se hned pustit do pokračování.
Mimichodem knížka je parádně načtená jako audiokniha Terezou Bebarovou.

19.02.2023 5 z 5

Genesis Genesis Chris Carter

Na nového Roberta Huntera jsem se neskutečně těšila. Jedná se o mé nejoblíbenější detektivky a nový příběh je pro mě takový malý svátek.
Minulý díl mi přišel trošku slabší a měla jsem tedy trochu obavy, jestli Carterovi po 11. dílech nedochází dech. Při čtení Genesis jsem hodně rychle zjistila, že nedochází a jedná se o jednu z jeho nejlepších knížek.
Vrah se v obětech pokouší vzbudit strach a je to popsáno tak sugestivně, že jsem v noci byla několikrát vzhůru o kontrolovala, jestli jsme doma sami :-)
Obecně bych řekla, že ubylo akčních scén, což je dobře, protože jestli dobře počítám tak podle odkazů v jednotlivých knížkách by Robertovi mělo být kolem 54 let, a tam už to na velké hrdinské akce úplně být nemusí. Na druhou stranu zase přibylo psychologie, což mě bavilo.
Maličko se nám zde opakuje motiv pachatele. Trochu podobný už tu v jedné knížce byl, ale nijak mi to nevadilo a neubralo to ani na napětí, ani čtivosti.
Právě čtivost je Carterovou velkou devizou, protože knížku jsem přečetla téměř jedním dechem a užila jsem se každý odstavec.

19.02.2023 5 z 5

Pokojská Pokojská Nita Prose

Knížku jsem poslouchala jako audioknihu a musím říct, že to byla skvělá volba. Nejsem si jistá, jestli by mě bavilo knížku číst, ale vzhledem k perfektní interpretaci, si mě audiokniha získala.
V některých recenzích jsem četla, že Molly působí hodně naivně. Jako ano působí, ale vzhledem k jejímu charakteru se mi to k ní opravdu hodilo a vůbec mě to nerozčilovala, naopak.
Trochu jsem očekávala, že se příběh bude ubírat jiným směrem a bude to více thriller. To se úplně nestalo a příběh měl blíže k detektivce.
Osobně bych si uměla představit trochu jiný závěr. Takhle to na mě působilo hodně "pohádkově" a chybělo mi tam více zvratů. Takto příběh jen poklidně plynul a přišlo mi, že se v něm vlastně nic zásadního nedělo.

15.02.2023 4 z 5

Zachraň nás Zachraň nás Mona Kasten

Třetí díl byl určitě lepší než ten předchozí. Knížce hodně pomáhá vyprávění z více pohledů. I když mě trochu mrzelo, že ostatní členové party nedostali vlastní knížky a jen pár kapitol. Bohužel i v tomto dílu se hlavní příběh točí především okolo Jamese a Ruby a mnohokrát působí zbytečně natahovaně se zbytečnými a ne vždy uvěřitelnými zvraty.
Při tom příběh Lýdie, ale i Alistaira a Keshem nebo Wrena by klidně mohli vydat na samostatné příběhy.
Zas a znovu se musím vrátit k překladu, protože ten tuhle sérii fakt kazí. Když pominu už u předchozích dílů vytýkanou maminku a tatínka, tak věta "Když konečně osamím" (myšleno zůstanu sama) mi zůstane v hlavě jako překladatelská perla fakt dlouho.
Celou sérii bych ohodnotila jako lepší průměr, který na autorčinu sérii Znovu bohužel nemá.

13.02.2023 4 z 5

Zachraň se Zachraň se Mona Kasten

Na konci prvního dílu mi James trochu připomínal Hardina ze série After, tam ale měli hádky velké emoce a spád. Tady se dvě třetiny knížky zasekneme na tom, že Jamesovi je to líto a Ruby mu (ne)chce odpustit. Celé mi to přišlo zdlouhavé a děj jejich zápletky by se dal shrnout na pár stranách.
Bohužel celý díl působil hodně jako výplňovka a byl zbytečně natahovaný. Zajímavé mi přišly kapitoly především z Lýdiina pohledu. A radši bych uvítala knížku o ní, než tento mix.
Stejně jako u prvního dílu i tady musím ohodnotit strašný překlad - maminka, tatínek, mladík, dress code - černá kravata. Překlad je opravdu mizerný a zbytečně kazí zážitek z knížky.

13.02.2023 3 z 5

Pomalu hořící oheň Pomalu hořící oheň Paula Hawkins

Stále se snažím psychologickým thrillerům dávat šanci a stále jsem spíše nespokojená než spokojená. Pomalu hořící oheň mě moc neuchvátil. Knížka se hodně vlekla a stránky ubíhaly aniž by se něco zásadního stalo. Poměrně brzy po přečtení jsem musela hodně přemýšlet, o čem knížka vlastně byla, takže ve mě nezanechala žádný hlubší dojem.

11.02.2023 3 z 5