ElikaS ElikaS komentáře u knih

Egypt - V nitru pyramidy Egypt - V nitru pyramidy Veronika Válková

Knížku jsem poslouchala jako audioknihu. Moc nechápu, proč audioknihy vychází takhle na přeskáčku, pročež hned v úvodu jsem se dozvěděla, jak dopadne další díl audioknihy Terezínské ghetto, na které se chystám následně. No nic, to jen takový krátký povzdech.
Každopádně interpretace v podání Jitky Ježkové nemá chybu. A děj je ještě lepší než v případě Únosu v Paříži. Život starověkých Egypťanů byl rozhodně zajímavý a v tomto díle jsem se dozvěděla celou řadu věcí, o kterých jsem neměla ani tušení.
Parádní mi přišla zejména pasáž o čtení a psaní. Stejně tak kvituji závěrečný doslov, který přináší opět řadu zajímavých informací.

Karel IV. - únos v Paříži Karel IV. - únos v Paříži Veronika Válková

Knížku jsem si pořídila v audioknižní podobě s tím, že jednou bude třeba zajímavá pro syna. Navíc ji namluvila Jitka Ježková a od ní bych poslouchala snad cokoliv. Takže jsem se do ní pustila s tím, že uvidíme jaká bude a kdy ji budu moct synovi pustit.
No a byla jsem velmi příjemně překvapená, protože knížka mě vtáhla do děje a opravdu mě bavila, i když už hodně dlouho nejsem cílovou kategorií :-) Syn si na ní ještě asi 5 let bude muset počkat, ale mě nadchla a i když mě dějepis bavil a ledacos si z něj pamatuji, i tak jsem se dozvěděla něco nového. Takže za mě velká paráda a hned se pustím do dalších audioknih.

04.05.2023 4 z 5

Lov Lov Elle Kennedy

Protože Elle Kennedy a její hokejisty miluji s chutí jsem se pustila do Lovu pustila znovu tentokrát v audioknižní podobě. Co se audioknihy týče, tak ne že by byla namluvená špatně, ale interpretka se mi absolutně nehodila ani k Summer, natož k Fitzovi. Takže mi značnou chvíli trvalo než jsem si na ní zvykla a i tak to nebyla žádná sláva.
Každopádně samotná knížka je prostě boží! Baví mě, jak autorka skvěle mixuje závažnější pasáže s těmi vtipnými. Hlavní hrdiny si prostě musíte zamilovat.
Pro mě jsou Off Campus, Briar U, WAGs a Him naprosto srdcovou záležitostí a vždy se k nim ráda vrátím.

Naučte mě zabít draka Naučte mě zabít draka Ilka Pacovská

I poslední díl série jsem si moc užila. A je mi trochu líto, že už celá série skončila. Hanku, Rafana i Sváťu jsem si oblíbila a každé jejich dobrodružství mě moc bavilo.
Poslední díl měl snad všechno - napětí, dobrodružství, zase nový svět, zase nové tvory, byl dojemný a něžný. Prostě paráda!
Už teď se těším, až budeme číst se synem :-)

Bez práva na život Bez práva na život Ilka Pacovská

Zase jsem nadšená, tentokrát se ke skvělému dobrodružnému příběhu, přidaly i zajímavé etické myšlenky a problémy, které příběh rozhodně oživily a povýšily.
Opět jsme poznali nové lokality, které byly rozhodně zajímavé a zase v nich žilo úplně jinak než na jiných místech. Zajímavý byl pohled na pozici velmistra, který to rozhodně neměl jednoduché a jeho úloha byla dost nevděčná. Osobně bych neviděla jako úplného padoucha.
Putování jeskyní, která byla plná iluzí mě neskutečně bavila a nemohla jsem se od ní odtrhnout. Měla příjemný pohádkový nádech.
A samotný epilog byl také skvělý a klidně bych se s ním spokojila jako se závěrem celé série.

25.04.2023 5 z 5

Dračí cejch Dračí cejch Ilka Pacovská

Ani v osmém díle série neztrácí své kouzlo. Autorka přichází stále s novými nápady a knížky si udržují něhu, která pohladí po duši, napětí i dobrodružství.
Tentokrát jsme u Lidky viděli, kam vede opičí láska a rozmazlování. Upřímně mě dost překvapilo, kolik je jí Hanka ochotna projevit soucitu. Já jí měla plné zuby hned od začátku a ani na chvilku mi jí líto nebylo. Naopak si myslím, že se na ní klidně mohlo i přitvrdit.
V minulém díle jsem v recenzích často četla, že čtenářům chyběl Sváťa, ten mi tolik nechyběl. Ale bylo mi to líto, že v tomto díle téměř není Rafan. Toho jsem si oblíbila. Každopádně jeho nepřítomnost mi vynahrazoval Spiripyr, který mě opravdu bavil.

23.04.2023 5 z 5

Biografie psaná formou rozhovoru mě baví. Knížka má švih, spád a opravdu utíká. I když musím uznat, že tentokrát mi občas vadilo zbytečné utnutí pana Mareše panem Moravcem. Občas mi to přišlo zbytečné a rušilo mě to.
Každopádně i přes tuto drobnou výhradu jsem byla nadšená, dozvěděla jsem se zajímavé informace a líbilo se mi, že si pan Mareš vždy stál za svým.
Knížku jsem poslouchala jako audioknihu a moc mě bavila a zvládla jsem ji poslechnout za jeden den. Tak je výborná!

20.04.2023 5 z 5

Milý Johne Milý Johne Nicholas Sparks

Knížku jsem četla už v minulosti a patřila řekněme k lepšímu průměru. Když vyšla jako audiokniha rozhodla jsem se jí dát ještě jednu šanci.
Tak asi takhle jako audiokniha je opravdu dobře namluvená a hezky se poslouchá.
Co se týče příběhu ten mi přijde hodně naivní a ne zcela uvěřitelný. Myslím, že s podobným tématem existují lepší knížky.
John mi na vojáka, který opravdu prošel hrůzami války přijde jako moc velký romantik a snílek. Opravdu je schopný se zamilovat na celý život během dvou týdnů? No nevím, já mu to nějak nevěřila.
Co se mi líbilo byla zápletka s autisty, ta mi naopak uvěřitelná přišla a bavila mě. Fajn mi přišel i konec, který je v tomto žánru poměrně neobvyklý.
Ještě si neodpustím poznámku k anotaci. Opravdu je nutný už v anotaci popsat 2/3 knížky?

20.04.2023 4 z 5

Zlodějíček z pátých hradeb Zlodějíček z pátých hradeb Ilka Pacovská

Stejně jako u předchozích dílů bude jen a jen chválit. Opět jsme se dostali do úplně nového prostředí a opět na nás čekal velmi zajímavý příběh, který byl opět o něco drsnější než předchozí díly.
I v tomto díle jsem si rychle oblíbila nové postavy a doufám, že například Helara dostane prostor i v následujících dílech, protože zde si ho moc neužila.
Musím vypíchnout scénu s Rihanem a Horem, která mě pobavila. Je super, že nejen Hanka od jednorožců, ale i jednorožci od Hanky se něco přiučili.

17.04.2023 5 z 5

Otrocká krása Otrocká krása Ilka Pacovská

V tomto díle se nám opět trochu přitvrzuje, ale i tak si příběh zachovává svou něhu. Všechny knížky v sérii jsou stejné v tom, jak dokáží pohladit po duši a ani tento díl není výjimkou.
Navíc je každý příběh jiný i díky různým prostředím. Je skvělé, že autorka neustálé vymýšlí nové země, čímž příběhy oživuje.
Trpaslíky jsem si oblíbila a hexita si mě získala.
Konec byl dojemný a závěrečné vystoupení harpyje mě vyloženě dostalo.

17.04.2023 5 z 5

Průvodce ztracených Průvodce ztracených Ilka Pacovská

Parádní díl. S přibývajícím věkem hlavních hrdinů příběh postupně zvážňuje a to mě baví. Moc mě bavil příběh Tomu a Sama, který nás zavedl k harpyjím, kde se magie učí úplně jinak než to známe od našich hlavních hrdinů.
I příběh království byl zajímavý a příjemný zpestřením příběhu. A navíc nám přinesl nové postavy, takže se příběh může dál rozvíjet. Ač jsem dávno dospělá, tak mě příběh stále baví a těším se na další díly.

12.04.2023 5 z 5

Dokonalá tma Dokonalá tma Helen Fields

Tentokrát jsem opravdu spokojená. S touto sérii to mám jako na houpačce, některé díly mě vyloženě nadchnou jako Dokonalé ticho a Dokonalá tma a z některých jsem vyloženě otrávená jako z Dokonalého zločinu.
U tohoto dílu jsem nejvíc ocenila to, že Ava vyšetřovala ve Skotsku a Luc ve Francii, takže tam bylo minimum jejich vzájemného kontaktu. A opravdu jsem si díl bez jejich nesmyslných tanečků užila. U jejich vztahu by se autorka měla rozhodnout, jestli je chce spolu nebo ne a toho se držet, protože jinak to sérii vyloženě kazí.
Co se týče vyšetřování to bylo opravdu zajímavé a i celkem nepředvídatelné. Livelyho jsem si oblíbila pro jeho poznámky už v předchozích dílech, tady však dostal další rozměr a mám pocit, že je to má nejoblíbenější postava z této série.

12.04.2023 5 z 5

Božidara Božidara Veronika Hájek Hurdová

Hned na začátek musím říct, že když jsem viděla obálku ani se mi do knížky nechtělo pouštět. Ale pak jsem si přečetla anotaci audioknihy a řekla jsem si, že to zkusím. A jsem za to ráda, protože knížka se mi moc líbila.
Božidara mě neskutečně bavila a u řady pasáží jsem se vyloženě řechtala. Jiné pasáže mi zase přinesly zajímavé zamyšlení. A tenhle mix vtipu a životních mouder mě skutečně dostal a užila jsem si každou minutu audioknihy.
Jediné k čemu bych měla trošku výtku je závěr knížky. Ten mi přišel hrozně rychlý a nedotažený. Přišlo mi, že autorka něco přeskočila. Celou dobu čekáte na závěr a když už se k němu konečně dostane tak přijde střih a konec. Zase na druhou stranu to korespondovalo s tím, že důležitý nebyl cíl, ale cesta.
Celkově se mi knížka líbila víc než Agnes.

Vrať drakovi, co je jeho Vrať drakovi, co je jeho Ilka Pacovská

Co další díl, to větší čtenářský zážitek. Jak rostou hlavní hrdinové, tak je příběh zajímavější a zajímavější. Přitom si uchovává ale svižnost, plno zvratů a akce.
Právě teď si opravdu užívám nekomplikovanost příběhu. A to myslím v tom nejlepší slova smyslu. Líbí se mi, že když se hlavní hrdinové dostanou do potíží, netrvá 200 stran než se z nich vyhrabou. Naopak po pár stránkách je jejich problém vyřešen a můžeme se pustit do dalších dobrodružství. Jak jsem zvyklá z jiných fantasy, předem vymýšlím hrozné scénáře, co Rafa, Hanku a Sváťu potkají a vlastně jsem byla několikrát příjemně překvapena, jak to autorka vymyslela úplně jinak a jednoduše.
Mimochodem Plavíka a jeho rodinku jsem si zamilovala a doufám, že v další knížce dostanou více prostoru.

Únosce draků Únosce draků Ilka Pacovská

S každou další knížkou se mi série líbí víc a víc. Základní pravidla světa jsme poznali, hlavní i vedlejší postavy také a teď už máme čas na mnohá dobrodružství. Navíc se autorka s ničím nemaže a v podstatě jdeme z jednoho dobrodružství do druhého.
Zápletka s unesenými dračími vejci byla zajímavá a Plamínka jsem si hned zamilovala. Líbila se mi i Silasienta, u které jsem obdivovala její klid a nadhled. Stejně tak jsem ocenila Dianu Renu, která dostala v této knize více prostoru.
Líbí se mi, že se děti vždy snaží své problémy řešit primárně samy, i když jim to je někdy na škodu. Malí čtenáři se mohou nechat inspirovat a vidět, co všechno mohou zvládnout. Je fajn, že autorka dětem ukazuje, že neúspěch je nezlomí, pokud se samy nenechají. A i když je knížka primárně určena dětem i dospělí si v nich najdou to své.
Sérii si užívám a už teď se těším až se do ní pustím se synem.

Smrt kouzelného džina Smrt kouzelného džina Ilka Pacovská

I druhý díl série se povedl. Knížka je pro mě takovým pohlazením na duši, jedná se o opravdu nežné fantasy, primárně určené dětem, ale určitě potěší i dospělé.
Hlavní hrdiny jsem si oblíbila a byla zvědavá na jejich další příběhy. Ocenila jsem především děj, který se odehrával u jednorožců, ale celá knížka má své kouzlo.
Knížka řeší i poměrně zajímavé témata jako šikanu, zasednutí učitele, ztrátu a vinu, ale něžnou formou odpovídající věku našich hlavních hrdinů.
Už teď se těším na pokračování

29.03.2023 5 z 5

Ostrov zasvěcení Ostrov zasvěcení Ilka Pacovská

Knížka je pro mě příjemným překvapením. Ač je to knížka primárně pro děti, musím říct, že i mě jako dospělé se moc líbila. Jedná se o takový něžný příběh, kde se každý zvrat celkem rychle vyřeší a vlastně se okolo ničeho autorka dlouho nezdržuje. To dodává knížce na čtivosti a spádu.
Na své si přijdou kluci i holky díky drakům a jednorožcům i hlavním hrdinům. Už se těším až si ji přečteme společně se synem, ale tomu dám ještě aspoň rok, aby si to pořádně užil.
Jedinou připomínku mám k audioknize, kde mi chvilku trvalo než jsem si zvykla na interpretku, která mi především v líčení Útulného domova připadala moc hodná a měkká, ale postupně jsem si zvykla a k celkovému vyznění knížky se hodila.

29.03.2023 5 z 5

Dokonalý zločin Dokonalý zločin Helen Fields

Uff, tak musím říct, že tenhle díl mě vyloženě rozčiloval. Jednoznačně nejslabší díl série. Luc a Ava byli ze začátku zajímavý a bavili mě, ze začátku jsem si tedy tento díl užívala. Ale ty zápletky a překážky, které mezi ně autorka staví, mi přijdou čím dál tím víc zcestnější. Jsou naprosto neuvěřitelné a čím dál otravnější. Téma "krabička" mi přišlo úplně postavené na hlavu. Sakra tak ať už se autorka rozhodne, jestli mají být pár nebo kamarádi, ale tohle už je moc.
Ač se autorka snažila, aby čtenář vraha neodhalil, přišla jsem na něj ihned jako hned v první jeho scéně. To je dost slabota. Navíc i jeho motiv a provedení mě tentokrát nijak neuchvátilo.
Vyšetřování Luca ani nebudu komentovat, protože to mě opravdu vytáčelo a přišlo mi to úplně zbytečné. No nic no.
Teď si dám chvilku pauzu a později uvidím, jestli je další knížka aspoň o trochu lepší.

29.03.2023 2 z 5

Tři hříšná tajemství Tři hříšná tajemství Nikki Sloane

Tohle byl z mého pohledu jednoznačně nejslabší díl z celé série. Při tom to začalo tak zajímavě. Zápletka s FBI měla rozhodně zajímavou myšlenku, bohužel se jí autorce úplně nepodařilo prodat. To ale nevidím jako největší problém. Ten spočívá v nesympatických hlavních hrdinech.
Silas mi připadal jako opravdu zajímavá postava, která ale byla vykreslena tak nějak zvláštně. Na jednu stranu ho Regan popisuje jako dominantního, na druhou stranu ale působí jako věrný medvídek, který Megan splní každé přání. Já nevím, prostě jsem mu to nevěřila a nebavil mě. Regan na mě zase byla až moc dominantní.
Jako vyloženě špatné to nebylo, knížka je opět neuvěřitelně čtivá, jen jsem prostě očekávala vzhledem k předchozím dílům víc.

17.03.2023 3 z 5

Dokonalé ticho Dokonalé ticho Helen Fields

Wow. Paráda. Konečně perfektní díl, na který jsem čekala.
Vyšetřování sériových vražd bylo zajímavé, se správnou mírou nechutnosti. Dokonce jsem si při čtení občas říkala, že se popis podobá Chrisi Carterovi, a to je velká pochvala! Úplně mě dostal sugestivní popis emocí obětí. Úplně jsem se do nich dokázala vžít a měla husí kůži. Jen mi trošku scházely kapitoly z pohledu vraha. Ty jsem si na minulých knížkách oblíbila.
U vyšetřování série napadení jsem si říkala, že jsem poměrně cynik, protože co se bezdomovců a především narkomanů, myslím si, že si za svůj osud mohou sami a necítila jsem k nim až takový soucit jako naši detektivové. Tím samozřejmě nemyslím ty napadené, ale narážím spíš na úvahy vyšetřovatelů a především Avy.
Hodně se mi líbil samotný závěr, který se v detektivkách obecně moc nevidí a přišlo mi to originální.
Luca a Avu nemá úplně cenu komentovat, pořád čekám kdy spolu končí, ale při čtení tohoto dílu jsem si říkala, že by oba mohli být šťastní i s jinými partnery. Obecně už to jejich neustálé chození okolo sebe začíná být trochu ohrané a nudné.
Za to jsem si zamilovala Lively, jehož komentáře a vztahy na pracovišti jsou příjemným zpestřením.

17.03.2023 5 z 5