Bez práva na život

Sedmý smysl – fantasy série plná dobrodružství, při jejímž čtení jsme rostli a dospívali s hlavními hrdiny: Hankou, Sváťou a Rafaelem, je u konce. Autorka nabídla příběh na pokračování plný emocí, podněcujících myšlenek a různobarevných postav, s nimiž se čtenář dokáže sžít… Poznáváme neobvyklé inteligentní tvory a učíme se být tolerantní k jiným světům, názorům i způsobům života. Moto série: Přátelství? Největší bohatství, které může člověk získat, ale musí se o ně přičinit. V posledním díle se rozhoduje o životě a smrti lidí, kteří mají neobyčejné, nebezpečné schopnosti, a proto podle draků nemají právo na život. Jde o kouzelníky s Martisovou krví. Tuto krev má bohužel i Terezka, malé děvčátko s magií neobvyklé síly, kterou Vron našel a adoptoval. Je mu proto odebrána a umístěna do řádu bdělého Sekurita. Ani tady však není v bezpečí. Hanka se snaží pomoct jí i jejímu kamarádovi. Doufá, že děti po absolvování náročného testu budou smět žít normálním životem. Netuší, jak hluboce se mýlí…...celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/26_/269144/bez-prava-na-zivot-269144.jpg 4.6211

Kniha Bez práva na život

zirafinec

(+ SPOILER) Nedokážu hodnotit více, než třemi hvězdami. Děj mi přijde neskutečně podobný šestému dílu - Otrocké kráse (viz první odstavec v části s možnými spoilery).

Terezka mi je strašně nesympatická, jak si "omotá" kolem prstu úplně všechny. V minulém díle to bylo několikrát řečeno - bylo tam asi tohle: " Škola se v žebříčku Hančina zájmu posunula až na druhé místo. Na prvním teď překvapivě byla péče o Terezku." nebo Zachariáš: "Omotat si trpaslíka kolem prstu hned při prvním setkání, to se jen tak někomu nepovede." Naprosto přebila hlavní postavy Hanku, Rafana a Sváťu.

Na druhou stranu, jakkoli mi byla Terezka nesympatická a příběh jasný, od písmenek se nedaly odtrhnout oči. Vždycky to bylo: "Tak si přečtu jednu kapitolu... Dobře, tak dvě... ÁÁÁ, to je tak napínavé! Jen si tady dočtu, jak to skončilo... Tak jo, ještě jednu poslední kapitolu... Dobře, ještě jednu, ale úplně poslední kapitolu... OK, ještě jednu nejposlendější si přečtu, ale už opravdu bude poslední..." Autorka si prostě umí vynutit čtivost, za což knize děkuji.

Poslední věta anotace ( "Pokud chcete poznat Hanku, Rafaela a Sváťu, začněte číst od začátku!" ) podle mého názoru nedává smysl. V této knize se už o "hlavních postavách" nedozvíme skoro nic.

Za mě nejhorší díl série.

MŮŽE OBSAHOVAT SPOILERY!!!
Podobnost se šestým dílem je opravdu očividná. Zase: lidé, kteří mají Martisovu krev/ jsou označeni sitbely musí zemřít, protože jinak by mohli ohrozit celý svět. V čele s Hankou musejí projít nebezpečným světem z iluzí/ nebezpečným podzemím, aby se dostavili na dračí rituál/ k aberilskému knězi, kde nastanou komplikace. Nakonec však najdou dostatečný počet draků na obhajobu/ zabijí aberilského kněze a všechno dobře dopadne.

Ten konec je takový nemastný neslaný. Na závěrečnou kapitolu devítidílné série bych čekala něco lepšího. To, že ochránci zase přijmou Rafana do svých řad, bylo dost jasné. Že se Hanka nakonec do Sváti zamiluje, bylo celkem pravděpodobné už od prvního dílu.

TaLu

(+ SPOILER) Nové prostředí útočiště pro lidi, kteří dle draků nemají právo na život, pro svůj podíl na krvi mága, jež byl natolik mocný, že draky dokázal zabíjet. Útočiště je spíše táborem, kde sice lidé mohou přežívat, ale nemají přístup ke vzdělávání a neznají život za hradbami. Někteří jsou spokojení s bezpečím útočiště, ale ti zvídavější touží po svobodě a poznání světa venku. Za to jim hrozí těžké tresty a často smrt. Do tohoto světa se dostává adoptivní dcerka Vrona. Upozornila na sebe silným kouzlem, když osvobodila Hančina bratra, jednorožce. Hanka a její přátelé se snaží Terezku osvobodit, a skrze náročnou zkoušku pro ní vybojovat možnost lepšího života. Dočasně propůjčený dračí cejch pomůže Sváťovi zachránit život Plama i sledování nebezpečného obřadu. Autorce patří můj obdiv. V každém díle série rozehraje svými slovy novou partii. Tentokráte byla trochu slabší linka putování a plnění úkolů Hanky, Terezky a Lukáše. Celý ten vytvořený svět se svými iluzemi byl bez vnitřního napětí a působil nepravděpodobně. Ale o tom možná iluze je. Jediné, co opravdu drhne, jsou náznaky romantických linek. Klidně bych nechala všechny přátele bez romantiky :o)
Ale tento nedostatek velmi ráda odpouštím. Ani to nepromítnu do hodnocení.
Rituál a odhalení s tím spojená neměly chybu. Mimo Hora jsme měli možnost opět zažít i pána draků.

JAnD

Původně poslední díl série.
Hanka a spol. stárnou, tak je potřeba oživit příběh novými postavami.
A opět skvělé počteníčko.

Luigi1

Celý děj TOP.Jsem spokojen s poklidnou četbou,která čtenáře odvede do jiného světa a tím může zapomenout na všední starosti.Doporučuji.

soupik2012

(+ SPOILER) Vzhledem k vysokému hodnocení, které tato kniha u zdejších čtenářů má, jsem měla až přehnaně veliká očekávání. Příběh není vyloženě špatný, ale v celé sérii je jich většina výrazně lepších. Kdybych měla jednou holou větou vyjádřit své pocity z právě prožitého příběhu, tak to bude: Příběh na sílu. I když se jedná o fantasy ve které lze jenom těžko posuzovat co ještě lze považovat za reálné a co již ne, měla jsem právě v tomto příběhu neustále pocit, že je všechno značně nepravděpodobné. Rafa si dělá co chce, poruší tolik pravidel a nařízení a stejně dostane další šanci. To nebyl zrovna vhodný příklad pro mládež. Lidé s Martisovou krví jsou tak velikou hrozbou nejenom pro draky, že je krajně nepravděpodobné, že by tolerantnost draků k těmto lidem byla tak značná. A na závěr to nejlepší, chcete-li nejhorší. Nevěřím v nečekanou lásku, když odpor byl takovou dobu zcela jasný a zřejmý. Z celé knihy je cítit, že se autorka chystala na závěrečný díl celé série a tak se snažila všechno učesat ve stylu: a žili spolu šťastně až do smrti. Jasně, je to pohádka a já jsem patrně až příliš kritická, ale jsou to mé první pocity z právě prožitého příběhu. Audioknihu a celou sérii čte paní Margit Vinklárková.

DK197
03.08.2020

E-KNIHA: Zprvu jsem byla k tomuto dílu skeptická, protože postava Terezky si mě v minulém díle moc nezískala, a tak jsem se obávala, jak skousnu zápletku, co se kolem ní bude točit. Ale ono je tam spoustu jiných zajímavých postav a poutavé prostředí. Drsné (na příběh pro děti) a napínavé do poslední stránky. Opravdu moc se mi příběh líbil. Oceňuji i závěr, který vše střízlivě uzavírá a nezapomíná dovysvětlit jednu drobnost z prvních dílů. :-) 5 hvězd

Hani77
02.01.2019

Zase jeden velice povedený díl. Byla jsem moc ráda, že Terezka dokázala pomoci svému kamarádovi.

Je velice těžké hodnotit (zpětně) jednotlivé díly. Jako celek to je dokonalé dílo :-), ale pocity, jaké jsem měla při čtení jednotlivých příběhů, s odstupem času trochu splývají.

RemiBlack
27.02.2018

2018/11
Úžasná. Celou sérii vřele doporučuju, je opravdu krásná. Napínavá, zábavná... Hlavní hrdiny si zamilujete a budete nedočkavě vyhlížet pokračování. ;)