Milý Johne

kniha od:

Milý Johne https://www.databazeknih.cz/https://www.databazeknih.cz/img/books/31_/31723/bmid_mily-johne-2Jk-31723.png 4.3 1132
Koupit Koupit eknihu Bazar

John jako mladý se snaží najít rovnováhu mezi ním a jeho otcem. Při propustce z armády potkává Savannah. Stávají se z nich přátelé potom, co John skočí pro její kabelku do vody. U ohně s vysokoškoláky se seznamuje se Savanniným přítelem Timem Wheddonem. Po počátečním setkání se John a Savannah opět sejdou na pláži, kde on ji učí surfovat. Rychle se do sebe zamilují. Savannah po setkání s jeho otcem vysvětluje Johnovi, že otec má zřejmě Aspergerův syndrom, a proto je tak odtažitý a věnuje se stále jenom své sbírce mincí. John se rozzuří a uhodí Tima do nosu. Před odjezdem zpět do armády mu Savannah a Tim odpouštějí, a John slibuje, že si po své vojenské misi Savannah vezme. Ona mu při rozloučení dává dopis, kde mu slibuje svou lásku. Později přijíždí domů a stráví se Savannah noc. John je šťastný, ale cítí povinnost se vrátit k armádě. Po 11. září se John upíše u armády na další dva roky. Devět měsíců před ukončením služby příjde od Savannah dopis, který však končí slovy...Sbohem... celý text

Žánr:
Literatura světová , Romány , Pro ženy

Vydáno: , Ikar (ČR)
Originální název:

Dear John , 2007


více info...

Komentáře (234)

Komentáře 234 Recenze 9

andrii24
andrii24
01.09.2023

Krasopisné doteky, hrdliččina slova nesou listy léta, až najednou dojde náplň na další řádek, ale neodepisuj ten cit, i když si našel jiného adresáta. Stále stojí za to, ho číst. Do konce. P. S. Po sychravé próze let, rozepíšou se samy (s)loky básně, větvící se v zalepené medové obálce.

Sarka1987
Sarka1987
08.08.2023 5 z 5

Nicolas Sparks je úžasný autor, jeho knihy se čtou jedním dechem, zrovna tenhle příběh o válce a lásce mi byl blízký, je k němu natočený i krásný film.


sgjoli
sgjoli
11.06.2023 3 z 5

Říkala jsem si, že bych mohla po delší době vyzkoušet nějakou echt romantiku, a tak jsem sáhla po Nicholasu Sparksovi, kterého si kde kdo chválí jako mistra romantiky - volba padla na příběh Milý Johne v audio podobě. No, nakonec jsem knhu ohodnotila průměrně.
Přiznám se, že jsem měla docela očekávání. Sparksova kniha Nezapomenutelná cesta se mi líbila hodně, a tak jsem čekala opět nějaký silnější příběh, který mne zasáhne. A to se bohužel v mém případě nekonalo.
Abych nepsala pouze v negativním duchu, musím říct, že vyprávěcí styl se mi líbil. Příběh hezky plynul, dokázalo mne to do sebe vtáhnout a během poslechu jsem pořád měla pocit, že chci vědět, co bude dál. Tohle musím panu autorovi připsat určitě k dobru. Rozhodně působí jako vypsaný autor, který ví, co che říct a jak to chce říct. Našla jsem tu i určitý přesah, u kterého nevím jistě, jak moc ho tu rozvádět, abych nespoilerovala, což nechci. Nicméně nějaký podnět k zamyšlení mi to určitě dalo.
Jak jsem ale psala již výše, kniha mne nezasáhla tolik, jak jsem očekávala a jak se mi to stalo u již zmíněné Nezapomenutelné cesty. Emoce, které postavy cítily, mi sice připadaly přesvědčivě a důvěryhodně sepsané, ale nějak se to na mne nedokázalo přenést. Zároveň musím přiznat, že v některých momentech jsem úplně nechápala rozhodnutí postav, občas se chovaly dost podivně a mně to prostě nesedlo.
I když ten vztah, který mezi sebou Savannah a John měli, nebyl snadný, přesto to celkové vyznění na mne působilo trochu tuctově - něco ve stylu "takových vztahů na dálku je, proč bych se měla dojímat zrovna nad tímhle?". Nějak to na mne nepůsobilo jako něco, co by se mně mělo nějak víc dotknout...
Nakonec tedy 3 hvězdy z 5 a nevím, jestli budu mít chuť se Sparksem někdy zase pokračovat.

katerina3502
katerina3502
10.06.2023 4 z 5

(SPOILER) Jako téměr vždy, kniha lepší než film. Není to typická romantika, konec je překvapivý tím, že Savanah s Johnem neskončí. Moc se mi v příběhu líbila linka s autisty a to jak se s tím po svém vyrovnával Johnův otec. Za mě oddechová kniha, která stojí za přečtení.

Nuttelka
Nuttelka
03.06.2023 4 z 5

(SPOILER) (Audiokniha)
Úplně jsem nevěděla, o čem kniha bude, film jsem neviděla, knihu nečetla, ale na audioknihu jsem byla zvědavá.. Říkala jsem si, kolik budu potřebovat kapesníků, ale "naštěstí" nebyly zapotřebí. Po poslechu mi jaksi zůstala taková trošku pachuť v puse.. ale jen díky Savannah. Pro Johna se mi zlomilo srdce, to ano, Savannah si ho vůbec nezasloužila. Ano, chápu, s vojákem to vůbec není jednoduchý, ale bylo očividné, že když ji John stále miluje, že to asi nenechá jen tak a pomůže jí. Ach jo, vnímám to asi jako sobecké jednání, i když vím, že to tak míněno nebylo. A když o tom tak přemýšlím, nejvíc za srdce mě vzal vztah mezi Johnem a jeho tátou, měli jen sebe :-( Z toho mi srdce krvácí.

Rapeh
Rapeh
20.05.2023 4 z 5

Krásná kniha s nečekaným koncem

ElikaS
ElikaS
20.04.2023 4 z 5

Knížku jsem četla už v minulosti a patřila řekněme k lepšímu průměru. Když vyšla jako audiokniha rozhodla jsem se jí dát ještě jednu šanci.
Tak asi takhle jako audiokniha je opravdu dobře namluvená a hezky se poslouchá.
Co se týče příběhu ten mi přijde hodně naivní a ne zcela uvěřitelný. Myslím, že s podobným tématem existují lepší knížky.
John mi na vojáka, který opravdu prošel hrůzami války přijde jako moc velký romantik a snílek. Opravdu je schopný se zamilovat na celý život během dvou týdnů? No nevím, já mu to nějak nevěřila.
Co se mi líbilo byla zápletka s autisty, ta mi naopak uvěřitelná přišla a bavila mě. Fajn mi přišel i konec, který je v tomto žánru poměrně neobvyklý.
Ještě si neodpustím poznámku k anotaci. Opravdu je nutný už v anotaci popsat 2/3 knížky?

Lvíček835
Lvíček835
24.03.2023 5 z 5

Úžasná srdcervoucí kniha o jedné lásce které není přáno. Hrozně se mi líbila, jsem zvědavá jaký bude film i když dávám přednost KNIZE než filmu, ale po knize se chci na něj podívat, jsem asi jediná která ten film ještě neviděla.

LucieVero
LucieVero
18.02.2023 5 z 5

Skvělá kniha o jedné lásce, které není přáno.

klarkys
klarkys
12.02.2023 4 z 5

(SPOILER) Jediná věc, která se Savannah povedla, bylo určení diagnózy Johnova otce. Jinak to byla nevyzrálá sobecká slepice, která Johnovi nesahala ani po kotníky a strašně mě štvala. Opravdu na konci nechápala, co udělala špatně? Vykašlala se na osudovou lásku a vzala si skautíka a slušňáka, co jenom čekal na vhodnou příležitost, aby rozbil výjimečný vztah.
No, koukám, že kniha ve mně i přes mé vysoké hodnocení zanechala spíš negativní pocity.

adela0707
adela0707
20.09.2022

Tato kniha byla první, kterou jsem od Nicholase Sparkse četla. Vybrala jsem si ji jako oddychovku na podzimní večery. Bohužel, to nebyl ale můj šálek čaje,konkrétně ten příběh,i když byl zajímavý. Rozhodně ale nezanevřu na autora a zkusím od něj jeho jiné knihy. :-D

Silvisek
Silvisek
23.06.2022 5 z 5

Super knizka. Moc se mi libila. A film jeste lepsi

iv.ča
iv.ča
23.06.2022 5 z 5

Kniha se mi líbila, četla se skvěle. Určitě si přečtu i další z autorových knih.

Always a reader
Always a reader
19.04.2022 5 z 5

Zjistila jsem, že už jsem v roce 2014 k této knize psala komentář, že bych si ji ráda přečetla. Tak po 8 letech k tomu vážně došlo a dostala se mi do rukou. Je to krásný příběh, který se čte moc pěkně. Mám ráda filmová zpracování knih od tohoto spisovatele. Má svůj krásný, romantický, i když poněkud ponurý styl. Dodává tomu ale realitu.
Těším se na další.

FlexiMZ
FlexiMZ
03.04.2022 5 z 5

I když jsem knihu i samotného autora četla prvně, kniha ve smě vyvolala hodně nostalgie spojené s filmem, který byl podle této knihy natočený. Filmy podle Sparksových knih jsem viděla všechny několikrát. Často si je pouštím jako kulisu do pozadí, nebo před spaním... Vždy jde o závažná témata, která jsou zpracovaná na pozadí romantické linky. Kniha se četla tak lehce a sama, že její čtení - troufám si říct - po této stránce sedne snad každému. Téma, které se tu řeší, už možná ale tolik ne.
Přiznám se, že mě hodně zaujaly popisy z války v Iráku, toho, jak to u armády chodí, když se 'upíšete'. Hlavní hrdinové to neměli lehké a i když je příběh nejdřív tak sladký, že vám hrozí cukrovka, na konci zjistíte, že na vás padl smutek, bezmoc a zklamání, které hlavní dvojice prožívá. Je to silný příběh a ač se filmové zpracování liší jen velmi málo a věděla jsem jak příběh dopadne, knihu jsem si moc užila a jsem spokojená.

janqa410
janqa410
25.11.2021 3 z 5

(SPOILER) K četbě této knihy, nebo celkové Sparkse, se odhodlávají vždy velmi těžce, znám totiž zfilmování všech, a vždy se bojím srovnávání. Kupodivu jsem však milé překvapená, protože kniha toho s filmem neměla zas tolik podobného, nicméně neubránila jsem se a Johna viděla jako Tatuma a Savannah jako blondýnku. S tím však žít dokážu. příběh byl dojemný, smutný a plný obětavosti, bolesti, strachu a ztrát, v tomto si myslím, že byl film více plytký, nicméně neumím si vysvětlit proč, ale film oproti knize je zase více dotažený, protože ten happyend, na který jsme všichni čekali, se bohužel v knize nekoná.

katallinka
katallinka
16.11.2021 5 z 5

Krásný a dojemný příběh.

MocPísmenek
MocPísmenek
15.11.2021 3 z 5

Pro čtenářskou výzvu jsem se konečně rozhoupala k přečtení této knížky. Čekala jsem, že mě chytne za srdce, ale ač tu byly moc hezké momenty, jako celek se mi příběh nějak rozpadal před očima, což je velká škoda.

Surikata369
Surikata369
21.08.2021 3 z 5

Taková mega romanťárna, co se dobře čte. Asi ne úplně uvěřítelný, ale oddechový stoprocentně :)

ještěrka38
ještěrka38
15.07.2021 3 z 5

Smutný příběh..kniha mě moc nenadchla..

princesse
princesse
27.05.2021 4 z 5

Skvěle se kniha četla, čekala jsem přesně to čeho se mi dostalo. Romantický, smutný příběh, který nekončí klasickým happyendem. I když ... Vlastně ano. Žili spolu až do smrti, i když v tomto případě jiní dva než by se dalo čekat ze začátku.

VercaV
VercaV
17.03.2021 4 z 5

Pohodová a odpočinkova četba. Děj byl krásný a milý. Četlo se to velmi rychle. Mrzí mě, že není třeba v poslední kapitole shrnut jejich zbytek života.

annes
annes
15.03.2021 4 z 5

Nějak sem si to pamatovala z filmu trochu jinak :-D takže jsem byla trochu překvapená z toho konce. Četlo se to rychle a pěkně. Silná pouta se jen tak neypřetrhají.

ClancyT81
ClancyT81
26.09.2020 1 z 5

Musím přiznat, že knihu jsem dočetl jen proto, že jsem ji číst začal číst... Nechápu, jak může být Sparks tak úspěšný. Klišé, klíšé a zase jenom klíšé... Film mě celkem zaujal a na to konto jsem si přečetl i knihu, jako předloha pro film kniha "postačí", ale sama o sobě je zklamáním.

ydnac
ydnac
03.09.2020 5 z 5

Smutné, zamilované , tak jak znám knihy od Sparkse. Dobře se četlo takže taková jednorázovka na den.

V_Klarka
V_Klarka
31.08.2020 3 z 5

Jako oddychová kniha super, nicméně Sparks má rozhodně lepší a méně předvídatelné. 3.5*

Evik7474
Evik7474
29.07.2020 5 z 5

Kniha byla čtivá, ale film s ní nemá moc společného, takže doporučuji sáhnout po knize.

ElikaS
ElikaS
29.05.2020 4 z 5

Tahle knížka se mi opravdu hodně líbila. Měla myšlenku, silné téma, jen jsem se nemohla ubránit dojmu, že je to všechno nereálné. Opravdu se člověk, který zažil hrůzy války tak moc zamiluje do dívky za tak krátkou dobu? A je to navíc láska na celý život? No asi jsem moc velký cynik, ale nějak jsem tomu nevěřila. Každopádně i přesto se mi knížka moc líbila.

nicole1990
nicole1990
02.05.2020 5 z 5

Krásná knížka jen závěr mě překvapil. Viděla jsem i film. Krásně napsané jen škoda, že nebyl happy end.

miso98
miso98
30.03.2020

v polke knihy som to chcel zabalit - mysliac ze to bude do konca pribehu len pokus o hranie na city (ako keby som videl trapny americky romanticky film). druha polovica ma vsak uplne pohltila - som rad ze som sa k nej (nahodou) dostal.

Petro..nella
Petro..nella
27.03.2020 5 z 5

Tato kniha je úžasná.Při čtení této knihy si ani neuvědomíte že brečíte.Chytne vás za srdce

Jana-Marie
Jana-Marie
08.01.2020 3 z 5

Nenáročná oddychovka. Ideální na dovolenou. Závěr mě příjemně překvapil.

raty
raty
05.12.2019 3 z 5

Nevím, co napsat. Snad jen: Umíte to líp pane Sparksi.

Luc.i
Luc.i
28.10.2019 4 z 5

Krásná knížka, film jsem neviděla ale chystám se na to. Překvapilo mě jak moc se mi líbilo vojenské prostředí ale bylo to fakt super. Jak to cele dopadne jsme zjistily už na začátku a myslím si že kdybych na to měla čekat tak si snad pobrecim protože ti to prostě není ten happy end co by všichni chtěli zazit. Vývoj Johnova vztahu s tátou se mi moc líbil a hezky to tam pasovalo....

Naty2332
Naty2332
26.10.2019 3 z 5

Krásná romantika na léto či na dovolenou

Mr.Fox
Mr.Fox
10.09.2019 5 z 5

Tápu tápu a nemohu nalézt správná slova k vyjádření toho, co cítím po dočtení knihy. Hrozně moc se mi líbila a četla se sama. Vtáhla mě do příběhu a jeho postav natolik, že jsem od sté stránky četl a četl na jeden zátah, dokud jsem nedočetl. Žel, absence spánku se druhý den v práci negativně projevila, ale to je věc jiná. Prožíval jsem ji a nechápu, že na mě tak moc zapůsobila. Ale jsem za to rád. Knihy by měly člověka poznamenat a něco v něm zanechat. A tato kniha to “něco” v sobě rozhodně má.

josefina_silena
josefina_silena
02.09.2019 2 z 5

Čekala jsem romantickou knihu o lásce, ale dostalo se mi nudného a přecukrovaného příběhu, který se vás snaží za každou cenu rozplakat. Myslím si, že i romantické knihy mohou mít skvělou úroveň (za mě jsou tím jasným příkladem třeba Madisonské mosty), ale tohle je prostě jen typický Nicholas Sparks, který píše příběhy, jejichž jediným účelem je nezanechat jediné oko suché. Za mě velmi prvoplánové a kdybych to bývala nečetla na dovolené na pláži musela bych knihu odložit.

Bibi23
Bibi23
20.08.2019 5 z 5

Krásná romantická oddechovka, která však není "přeslazená", možná právě i pro její překvapivý závěr.

blonďatá.luc
blonďatá.luc
19.08.2019 5 z 5

Není to tak dávno, co jsem začala toužit po knížkách od Nicholase Sparkse, a nejvíc ze všech jsem si přála Milý Johne. Když jsem se pustila do čtení, měla jsem veliká očekávání. Hned první stránky mě ale malém rozbrečeli. “To to vážně takhle skončí? Vždyť to tak nemůže být!” Říkala jsme si po celou dobu čtení. Kniha je rozdělená na tři části a hlavně u té první jsem měla k slzám poměrně blízko. Hlavní hrdinové mi byly svým způsobem sympatičtí - nebyli dokonalí, to ani zdaleka, a ta jejich láska byla taková hodně naivní, ale nepatří aspoň trochu naivity do každé lásky? A kdo z nás je dokonalý? Myslím si, že dokonalí můžeme být jen v očích milované osoby. S postupem času kniha nabírala na reálnosti a já byla prostě a jednoduše smutná. Líbilo se mi vyprávění, líbily se mi dialogy, i děj se mi velmi líbil - je to určitě jedna z těch knížek, ke kterým se budu vracet. Určitě vám ji proto doporučuji - pokud se nebojíte číst o lásce takové, jaká může být.

terinkha
terinkha
12.08.2019 4 z 5

80% knihy jsem přelouskala při čekání v letadle a cestou na Mallorcu, zbytek za jednu odpolední hodinku. Líbí se mi, že knihu vypráví chlap, líbí se mi, jak se oba i v tak krátké knížce vyvinuli a vlastně se mi líbí i ten hořkosladkej konec. Moc často takový knížky nečtu, ale tahle byla vážně přijemnou oddechovkou. Zasloužený 4 hvězdy ;-)