Eeli Eeli komentáře u knih

Špinavá práce Špinavá práce Christopher Moore

Kniha s jednoduchým, ale o to více praštěným dějem, s absurdními postavami, s velkým množstvím úsměvných momentů a s velkým množstvím hodně vtipných hlášek a postřehů (včetně zdařilých výkladů o betasamcích). Příběh je opravdu sympaticky potrhlý, něco už však pro mě bylo dost přes čáru, např. "veverčí lid" - co to jako..? :)

02.09.2019 3 z 5

Dítě, které v noci našlo slunce Dítě, které v noci našlo slunce Luca Di Fulvio

Překrásný román odehrávající se v době středověku. V tomto strhujícím příběhu se ocitneme v kruté době a v místě, kde pán byl všemocný a prostí lidé byli zvířata bez svobody, dokud se jeden nevolník, dítě s urozenou krví a se srdcem rebela, nerozhodl najít v noci slunce.
Myšlenka poznání jiné stránky života, sáhnutí si na dno, síly naděje, boje za pravdu a objevení vlastní hrdosti utváří propozice pro tuto dobrodružně romantickou knihu, díky nimž při čtení nechybí mnoho silných momentů.
A "setkání" s Janem Husem je perlička pro české čtenáře. :)

Knihu doporučuji všemi deseti.

22.08.2019 5 z 5

Nebeský vězeň Nebeský vězeň Carlos Ruiz Zafón

Tento příběh je vystavěn na Fermínově minulosti prolínající se se "současným" vyprávěním a je velmi intenzivní. Autor zkrátka umí navodit tu správnou atmosféru, ať už je zapotřebí trochu tajemna, dobrodružství, napětí či humoru.

14.08.2019 5 z 5

Tmavé stěny Willardu Tmavé stěny Willardu Ellen Marie Wiseman

Neskonale poutavá kniha plná bezmoci, křivd, bolesti, ale zároveň lidské síly a naděje. Zvláště "minulý" příběh autorka vylíčila tak, jako byste všechna bezpráví a utrpení prožívali s Clarou a představuje srdce této knihy, přestože "současný" příběh tvořící pojítko s minulostí také nebyl špatný (trochu tématicky orientováno pro young adult), i když je trochu odbytý. Také je pravda, že v závěru už lze předvídat jakýsi sladkobolný konec, ale po těch negativních prožitcích, které vás v průběhu četby provázejí, je to taková uklidňující tečka.

I přes ty malé výtky si myslím, že na tuto knihu hned tak nezapomenu, protože ve mně vyvolala smršť pocitů, a bez ostychu ji doporučuji mladším i starším čtenářům. No, spíše čtenářkám...

05.08.2019 5 z 5

Kameník Kameník Camilla Läckberg

Další povedený případ ze série, i když poměrně brzy bylo zřejmé, kdo by mohl být pachatelem. Zápletka z minulosti i současné vyšetřování byly nápadité a i dalšími zvraty v ději, pohlédneme-li na celou sérii jako na jeden příběh, si autorka utváří pojistku na zajímavou "omáčku" doplňující hlavní téma dalších dílů a lákající na jejich četbu.

03.08.2019 4 z 5

Alias Grace Alias Grace Margaret Atwood

Klobouk dolů. Opravdový případ "vražedkyně?" mistrně zpracovaný do tohoto románu. Atmosféra doby (odrážející skutečné dobové zvyklosti apod.) i zmiňovaných míst je neskutečně autentická, stejně tak i jednotlivé postavy. A uvedená historicky doložitelná fakta týkající se případu jsou natolik povedeně zbeletrizovaná, že je příběh zcela neuvěřitelně uvěřitelný, ale přesto ponechává prostor pro vlastní názory a domněnky. Jaká je tedy pravda?

01.08.2019 5 z 5

Začít znovu Začít znovu Mona Kasten

Stokrát ohrané téma, a proto je pocit, že už jste to někdy četli, zcela na místě. Zpracování typických motivů a klišé je v tomto příběhu tíhnoucímu k young adult ale docela povedené, takže v mé soukromé škatulce brakové milostné literatury jde o solidní kousek jako dělaný na oddech.

29.07.2019 3 z 5

Sí, vole! Sí, vole! Pavel Liška

Příjemné nahlédnutí do Střední Ameriky očima českých vagamundos. Kniha nás prostřednictvím vtipně bezprostředních zápisků z cest seznámí s tamějším životem, ale i s duší a povahou samotných pánů Lišky, Révaie a Bernarda, kteří se neostýchali jít s vlastní kůží na trh.

27.07.2019 5 z 5

Vraždy podle abecedy Vraždy podle abecedy Agatha Christie

Další dobrá detektivka ze "staré školy", v níž sledujeme, jak Poirot se svými šedými buňkami mozkovými rozplétá zapeklitý případ sériových vražd. I když co se tohoto příběhu týče, ve své podstatě tolik zapeklitý nebyl. A přestože obsahoval spoustu zcestných vodítek, pachatele šlo tipnout poměrně brzy.

27.07.2019 4 z 5

Poslední kabriolet Poslední kabriolet Anton Myrer

Hodnotná kniha o výjimečném přátelství a o tom, jak se jedna generace vypořádává s životem - s přátelstvím i láskami, s válkou a ztrátou a s dalšími událostmi, které jim osud nachystal. Příběh vyvolává obrovskou škálu emocí - nostalgii, radost, smutek, zlost, také pohrdání, zklamání či obdiv a sympatie k některým postavám, jež jsou vykresleny skutečně realisticky. Část amerických dějin i v evropském kontextu zasadila příběhu rám, díky němuž je kniha autentická a vyvolává atmosféru starých amerických filmů. A kouzlu autor přispěl i motivem "císařovny" jako obrazného prvku odrážející povahu ztracené generace - nejprve funkčnost, bezstarostnost, majestátnost, pýcha a velká očekávání, pak nějaké ty rány a šrámy, následuje tak trochu zapomnění, stesk a pocit ztracenosti a nakonec vlastní výjimečnost a důležitost vzhledem k minulosti.

22.07.2019 5 z 5

Něco jako láska Něco jako láska Julie James

Příjemný romantický příběh s akčními prvky. Tato kombinace autorce jde, což je znát i na jejích knihách. Této nechybí malé napětí a akce, dominantou je však "kupodivu" budování vztahu dvou velmi rozdílných lidí - agenta FBI a jeho svěřenkyně prostřednictvím vzájemného škorpení - otřepané, avšak osvědčené.

03.07.2019 4 z 5

Kazatel Kazatel Camilla Läckberg

Napínavá, překvapivá a kvalitní detektivka. Druhý díl série přinesl originální motiv k vyšetřování i odlehčené momenty při pohledu do soukromí postav, jejichž život tvoří návaznost na předchozí díl. Kniha je dynamická, příběh promyšlený a velmi čtivý.

03.07.2019 5 z 5

Proměna Proměna Franz Kafka

Povídka, která sice budí dojem naprosté absurdity, ale poskytuje mnoho prvků k hlubšímu zamyšlení, především co se týče jednání člověka, jeho postoji k neznámému, k životním změnám i jeho vztahy k bližním či k sobě samému. Interpretačně příběh nabízí hodně variant a žádná zřejmě není úplně zcestná. Při čtení musí být člověk zaskočen, rozhořčen, udiven, ale zároveň se bude bavit.

02.07.2019 4 z 5

Potrhaná křídla Potrhaná křídla Ruta Sepetys

Kniha sleduje osud dívky snažící navzdory původu a předsudkům o lepší budoucnost i život, který se s ní zatím příliš nemazlí. Naštěstí jsou po ruce přátelé a jedna rázná "bordelmamá". Příběh je smutný i dojemný, ale nepůsobí nijak depresivně, spíše je plný naděje. Atmosféra doby ani místa není příliš zřejmá a konec se mi zdál trochu uspěchaný, autorka je však skvělá vypravečka a knížku si budete užívat.

01.07.2019 4 z 5

Lucerna v temnotě Lucerna v temnotě Deborah Lawrenson

Proplétání minulosti s přítomností má čtenáři poskytnout možnost odhalování spojitostí, prožitek z postupného objasňování děje, dokud do sebe vše nezapadne jako dílky skládanky. V této sice všechny dílky sedí, ale výsledný obraz je nijaký. Ani jeden z příběhů nestojí za moc (v minulém je zápletka téměř nijaká, v přítomném čteme Mrtvou a živou v hodně ubohé adaptaci), takže dohromady nelze čekat žádný zázrak, nehledě na to, že jeden bez druhého by se klidně obešel. Zdlouhavé popisy krajiny se autorce povedly, nicméně v tomto případě působily jako zesilovač nudy a rozvláčnosti děje. Celkově kniha působí zmateně, nepřehledně, utahaně a co se týče zápletky a jejího rozuzlení, tak nepropracovaně.

28.06.2019 2 z 5

Nejvíc sexy chlap Nejvíc sexy chlap Julie James

Nesuď knihu podle obalu. Tento je totiž příšerně tuctový a k tomu navíc ten stupidní název. Obsah je však v rámci žánru docela fajn. Jedná se o nenáročný, moderně pohádkový romantický příběh se sympatickými postavami. Prim zde však hrají vtipně hašteřivé dialogy.

25.06.2019 4 z 5

Paganiniho smlouva Paganiniho smlouva Lars Kepler

Kniha absurdní, nesmyslná, navíc některá místa vyvolávají "cotojakoje" moment. Hlavní myšlenka nebyla špatná i záporáci (alias Kmotr) byl docela dobrý nápad, ale zpracování do přespříliš akčního příběhu vše absolutně zazdilo a proměnilo v poměrně nekvalitní kus.

25.06.2019 2 z 5

Pygmalión Pygmalión George Bernard Shaw

Áááoooúúú. Dyž vono je to ták pěkně vymýšlený a napsaný.

Skvělá divadelní hra zaměřující se na problematiku společenských vrstev, jejichž rozdíly jsou zde demonstrovány na užívání jazyka, a na vliv člověka na člověka vycházejícího z přístupu a očekávání jednoho k druhému.
Takže i když je tato hra zdánlivě prostá, milá a vtipná, je zde přítomno jisté sociální a psychologické zaměření nesoucí hlubší význam.

22.06.2019 5 z 5

Netopýr Netopýr Jo Nesbø

Příjemná detektivka. Oddechové pasáže postupně gradují v akci ve shodě s řešením případu. Zápletka není ničím neobvyklá, veškeré plusy této knihy jsou tvořeny spíše způsobem zpracování v příběh - stylem vyprávění, postavami, humorem i smutkem.

21.06.2019 4 z 5

Na východ od ráje Na východ od ráje John Steinbeck

Výtečný román o dobrých a špatných lidech, činech, myšlenkách, pohnutkách. Pohledem vnuka jedné z hlavních postav nám autor představuje své hrdiny, kteří nejsou vždy hrdiny, ale o to více jsou lidmi. Čtenář s nimi může po několik desetiletí mapujících část světových dějin prožívat jejich osudy - štěstí, trápení, příkoří i naději, a naučit se, že člověk má vždy možnost volby. "Timšel!"

18.06.2019 5 z 5