Dunkelhell Dunkelhell komentáře u knih

Spolčení hlupců Spolčení hlupců John Kennedy Toole

Nemohu si pomoci, ale třikrát podtrženou pětku a měsíční zákaz publikovaní na DK, všem, kteří napsali negativní recenzi na Spolčení hlupců! :-)) Tohle stoprocentně patří do zlatého fondu světové literatury. Mezitím se doma doučujte, co je to kvalitní román a smysl pro humor.

13.07.2020

Listopád Listopád Alena Mornštajnová

Tahle spisovatelka ma bohuzel ten dar, ze z kazdeho, i sebevaznejsiho, tamatu udela dovolenkove cteni ke kafi pro neprilis premysliveho ctenare, kterych je v populaci vzdycky nejvic. Nesmyslne vysoke hodnoceni tohoto zenskeho romanku to jen dokazuje.

05.06.2022 1 z 5

Továrna na maso Továrna na maso Miloš Urban

První komentář na posledního Urbana. :-) S novým románem se autor vrací na literární scénu v plné síle, tak jak ho my, jeho letití čtenáři, známe a oceňujeme. A to je dobře. Po poněkud slabší Závěrce a ne úplně vydařeném KARu je Továrna na maso opět příjemným překvapením a důkazem, že autor má stále co říct. Pro znalce Urbana, nové dílo by se dalo vřadit někam mezi romány Praga Piccola a Lord Mord.
Psáno střízlivým a přesto velmi čtivým stylem. Reáliemi Holešovických jatek dvacátých let min. století se proplétá, jak už to bývá u Urbana zvykem, bizarní příběh vraždy a komplikovaných lidských typů s nečekanými pointami. V tomto románu je navíc dobře popsána problematika manželského soužití a homosexuální lásky. Rozhodně stojí za přečtení.
A jako tradičně opět skvělá grafická úprava Pavla Růta dotváří čtenářský zážitek.

04.06.2022 4 z 5

Haškův Švejk zůstává v české literatuře jedním z nejméně pochopených románů vůbec, a to ukazuje na dvě věci. Za prvé: na záhadnost a nejednoznačnost Haška, kterého by mnozí rádi odbyli coby alkoholika a povaleče, ale bohužel se jim to tak úplně nedaří, a za druhé: na totální nepochopení obsahu díla, o čemž svědčí klišé, které skoro každý (i literárně vzdělanější vrstvy) už sto let omílá pořád dokola.
Švejk není o české povaze, stejně ani tak o rakouské, či jiné povaze a dokonce postava Švejka není ani jediným hrdinou románu. Stejně tak pražský místopis je zastírací manévr. Co chtěl autor románem ve skutečnosti sdělit, je záhada hodná šifry mistra Leonarda a obávám se, že ji už nikdy nerozluštíme. Pro ty, kdo se s tímto vysvětlením nespokojí - možná je román o tom, že, my lidé, jsme veskrze všichni totální hovada.

19.07.2021

Vzestup (a pád) jednoho arogantního živočišného druhu v kostce. A nejlepší na tom je, že od lovců-sběračů to s ním jde jenom z kopce :-)

20.08.2020 5 z 5

Alchymista Alchymista Paulo Coelho

Na téhle knížce a, i na všech dalších od tohoto autora, je pro mě zajímavá jen tato věc: V jednom rozhovoru s autorem jsem četl, že Coelho ještě jako neznámý začínající spisovatel navštívil kdysi kostel Panny Marie Vítězné v Karmelitské ul. a modlil se k Pražskému Jezulátku, aby se stal slavným autorem. A to se, jak vidno, povedlo. Asi mělo Jezulátko zrovna hodně dobrou náladu. Jinak Coelhova tvorba je brak na entou a duchovní pravdičky v jeho knížkách obsažené, jsou banální klišé až na úroveň ezojeslí. Ale chápu, někomu to může dobře posloužit.

06.06.2022 odpad!

Slepá mapa Slepá mapa Alena Mornštajnová

Žánr: román pro ženy. Tím je to dané. Autorka psát umí, navíc je hodně sečtělá, to jsou plusy. Mínus je ten samotný žánr a styl podání. V porovnání s jinými autory, kteří píší o podobné tématice mě Mornštajnová nepřesvědčila. Dávám 3 hvězdy, jako ve škole a další knihy od stejné autorky si nechám ujít. :-) PS: dobře to vystihla ve své recenzi uživatelka Godgifu níže.

21.04.2021 2 z 5

Nevědění Nevědění Milan Kundera

No, na Kunderu nic moc, teda. Možná je to taky tím, že tenhle román vyšel v češtině příliš pozdě. Upřímně, koho to dneska po třiceti letech ještě zajímá, nějaké pocity zahořklých emigrantů?
Mě teda už ne.
Jenže ani jako román podávající historické svědectví o určité době to není moc dobré. A co se týče Kunderova proslulého filozofického pohledu na svět, tak tento román je taky slabší. Prostě čas Kundery se už naplnil, ať si myslíme, co chceme. A to píšu jako někdo, kdo ho čte už asi 25 let.

25.12.2021

Utrpení knížete Sternenhocha Utrpení knížete Sternenhocha Ladislav Klíma

Ladislav Klíma, aneb tragikomická absurdnost malosti českého národa. Náš nejlepší - protože nejoriginálnější, nadčasový spisovatel a filozof, který snese srovnání se jmény jako W. Blake, Oscar Wilde, Franz Kafka, Jar. Hašek, a leckde je i předčí. Předchůdce surrealismu a dadaismu (možná jejich nechtěný neznámý vynálezce), zůstává i po stu letech v undergroundu jako povinný bizár pro puberťáky a sběratelský kult pro pár zasvěcených šedivějících knihomolů. Lze se jenom domýšlet, jaký by asi byl jeho vliv na světovou literaturu, kdyby se narodil třeba jako Francouz.

18.04.2022

Spisovatel jako povolání Spisovatel jako povolání Haruki Murakami

Knihu jsem prvně četl v době, kdy vyšla. Teď na mě vypadla z knihovny, a tak jsem ji znovu prolistoval. Největší bizár egoismu a sebeonanie ale je, podle mého skromného názoru, doslov od jakéhosi Michala Jareše. (Nevím, kdo to je, asi zneuznaný autor nula.) Každopádně, nechápu, kde se v jeho mysli, a v myslích některých mých zdejších kolegů recenzentů, bere ta vize, že Murakami je nafoukaný egomaniak atd. Možná, že je, ale z toho textu to není patrno. Jak jsem napsal výše, četl jsem knihu dvakrát, a nic takového jsem tam nenašel. Možná, že ti, kdo si to myslí, četli jinou knihu :-) Pravděpodobně je v tom ale prachobyčejná česká malost oceňující falešnou skromnost a pokrytectví. Tak prostě pochopte, že to napsal jeden ze, v současnosti největších (alespoň co do komerčního úspěchu) světových spisovatelů, který píše skoro čtyřicet let, má na kontě desítky úspěšných románů a mnoho miliónů prodaných kopií. Tak, co byste chtěli, aby koktal za omluvy? Jako, že si toho není vědom? Já naopak oceňuju jeho upřímnost s jakou nechává nahlédnout do svého "zákulisí" a nic neskrývá. Nezapomeňte taky, že japonská mentalita bude asi úplně jiná, než naše. A Jarešovo jízlivé přirovnání k "čiperovi Coelhovi", také pokulhává. Coelho je úplně jiný případ. Takže tak :-)

27.10.2020 4 z 5

Kladivo na čarodějnice Kladivo na čarodějnice Václav Kaplický

Není co dodat. Naprosto skvělý román. Po jeho přečtení mě napadají různé otázky. Například: Proč v dnešní době není v Čechách autor, který by byl podobného literárně-historického počinu schopen? Současné české romány, to je až na výjimky, bída a utrpení. Nabízí se srovnání s Vondruškou, ale ten je proti Kaplickému jen takový břídil, lidový kecálek. Možná snad Šulc a jeho Dva proti Říši, leda...
Za druhé: Co je to vlastně za zločineckou organizaci, ta katolická církev? Já vím, je to už 300 let stará kauza, ale stejně. Omluvili se vůbec někdy za tyhle procesy? Naštěstí jsou u nás na žebříčku popularity, asi tak stejně jako komunisti. Vymírají, díky bohu. :-)

27.10.2020

Plachetnice na vinětách Plachetnice na vinětách Jiří Hájíček

Je to "román pro ženy," ale výborně napsaný. Mě teda kniha po technické stránce vtáhla i přes klišé a banality. Je ale zajímavé, že autoři nedokážou podat tohle rodinné téma nějak uvěřitelněji. Má to být ze života, ale výsledek je spíš křečovitý - např. ty jejich rodinné vztahy. Ve skutečnosti by je Marie nejpíš všechny poslala do háje v čele s nemohoucím fotrem tyranem-ožralou, sestrou ublíženou krávou a matkou jako-obětí, ve skutečnosti tichou spolupachatelkou fotrových excesů. Ale kdo ví, třeba tenhle středověk na vesnici ještě stále funguje. Hodnotím na 4 hvězdy.

19.08.2020 4 z 5

Patrick Melrose I. Patrick Melrose I. Edward St. Aubyn

Téma knížky ani děj nebudu popisovat, už se tak stalo v předchozích komentářích a recenzi, ale ocením autorův výborný styl, svělý překlad do češtiny i fyzickou podobu knihy, včetně malby na obálce. Přirovnání k Oscaru Wildeovi sedí. Doporučuji.

16.10.2019 4 z 5

Sonderbehandlung neboli Zvláštní zacházení Sonderbehandlung neboli Zvláštní zacházení Filip Müller

Rybka se na podobné tituly ze zřejmých důvodů specializuje, ale ví co dělá. Na stejné téma jsem už četl hodně knih, takže mě fakta nepřekvapí, nicméně tahle kniha je skvěle napsaná.
Nevím, jestli je to zásluha vypraveče autora, nebo šikovného redaktora, ale klobouk dolu. Střízlivé, věcné, nezaujaté vyprávění docílí největšího efektu.

10.10.2019 5 z 5

Pravomil aneb Ohlušující promlčení Pravomil aneb Ohlušující promlčení Petr Stančík

Souhlasím s komentářem kolegy Lubošovo, jen s tím rozdílem, že mě tam ten Stančíkův humor bavil, jinak by to byla dost nuda. Nejvíc mě pobavilo líčení atentátu na Kennedyho.
Tohle téma (Mnichov, protektorát, ww2, procesy, komunisti, odsun) už začíná být poslední dobou dost zprofanované. Autoři by měli umět nacházet i jiné náměty a ne pořád dokola ohřívat stejnou polívčičku. Jo, a byl jsem pedikér v Osvětimi.

18.04.2022 3 z 5

Města Města Michal Ajvaz

Města mě trochu zklamala, čekal jsem víc, ale problém je, že Ajvaz si nastavil tak vysokou laťku, že se těžko překonává. Osobně mám raději Cestu na jih nebo Lucemburskou zahradu, zde mě moc nepřesvědčil důvod hrdinovy cesty kolem světa - zápletka mi vlastně přijde trochu banální - ale opět jsem žasnul nad autorovou neskutečnou imaginací, kterou štědře a zdánlivě mimoděk mrhá a "plýtvá" na každé stránce. Snad nejvíc mě dostala pasáž o vymyšleném německém spisovatelovi bizarních románů ze světa natahovacích pružin. To je totální úlet. :-) Mé hodnocení: 4 hvězdy a to jen proto, že si myslím, že už napsal lepší.

Jo, a ještě jeden velký hejt na nakladatele: když mám tak tlustou knihu jako je tato a stojí 500 Kč, tak zvolím kvalitnější, tj. bytelnější vazbu. Sotva jsem začal číst, kniha se na konci vytrhla z předsádky. Tenhle knižní aušus bych nakladateli nejradši omlátil o hlavu. Rozhodně je to pro tak kvalitního autora nedůstojné. (Samozřejmě jsem hned ztratil účtenku, takže nemůžu reklamovat)

02.03.2020 4 z 5

Malý pražský erotikon Malý pražský erotikon Patrik Hartl

Cože, tahle blbost má 84 % a 843 komentářů? To je dost ubohý na serveru o literatuře.

23.09.2019

Hovězí kostky Hovězí kostky Emil Hakl (p)

Sranda číst ty komentáře tady. Dávám za pravdu recenzi od RobertRoberts, ale je to obecný trend. Většina lidí (bohužel hlavně těch nejmladších) vůbec neví o čem plácaj. Pochopte, pipky z gymplů, že když je někomu sotva dvacet, nemůže zhodnotit životní pohled šedesátníka Hakla. Vůbec nevíte, o čem je řeč. K Haklovi můžu mít svý výhrady, dějová linka občas pokulhává, ale u něj to není o ději. Je to mistr pozorování, jazykové zkratky a bravurního zacházení s jazykem.

14.08.2019

Kar Kar Miloš Urban

Vzestup a pád jednoho spisovatele v kostce:
Od prvotiny Tečka za rukopisy, až po Pragu Picollo, samé super romány.
Přišla z moře, celkem nuda, ale řemeslně dobře napsaná detektivka.
Závěrka, plytké klišé čtivo s nudnými fotkami instagramové krásky, jak pro cílovku čtenářek Marianne.
A konečně, KAR. Tento román vnímám jako autorovu snahu o návrat ke kořenům své tvorby, což se, bohužel, nepovedlo. Děj rozpačitý, zápletka nesrozumitelná, opakující se klišé a fráze, jako copy paste z minulých románů, postavy nepravděpodobné a nesympatické. Autorovo alter ego, úspěšný spisovatel se žaludečními problémy, Julián, je vyloženě na ránu. Typ kokot. Čtení tak na dovolenou k moři a knihu nechat v šuplíku pokoje pro další hosty. Škoda těch 398 Kč. Přesto hodnotím třemi hvězdami. Najdou se tam i zajímavé momenty v popisu města a přírody. Krom toho, Urban pořád drží svůj kultivovaný sloh.

12.08.2019 2 z 5

Bílá Voda Bílá Voda Kateřina Tučková

Autorka napsala tuto knihu s vizi posbirat co nejvic tuzemskych oceneni za literaturu, co to pujde, coz se ji asi povede, ale neznamena to, ze kniha je dobra. Naopak, neni, je to dost velka slabota, po ktere za rok nestekne ani pes. Bohuzel, v nasi male zaprdene zemi nemame toho casu moc dobrych spisovatelu, kteri by meli co rict, tak to aspon dohaneji tyhlety snazive sprtky se svymi referaty a impotentni redaktori se ctenarskou zkusenosti nula jim za tyto skolni slohovky davaji oceneni, protoze prave leti genderova diskriminace ve prospech zen. 1 hvezda je az dost.

29.12.2022 odpad!