Utrpení knížete Sternenhocha

Autor ovlivněný především filosofií A. Schopenhauera a F. Nietzscheho a inspirováný jejich radikálním individualismem a koncepcí vůle napsal ve dvacátých a třicátých letech několik pozoruhodných próz, které právem patří do evropské literatury. Utrpení knížete Sternenhocha (1928) je fiktivním deníkem jednoho z předních velmožů říše německé na počátku tohoto století, „jenž by se byl dozajista stal nástupcem Bismarckovým, kdyby Osud nebyl vrhl na jeho cestu mohutnou osobu Helgy-Démony“....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/32_/32538/big_utrpeni-knizete-sternenhocha-EZT-32538.jpg 4.1710

Kniha Utrpení knížete Sternenhocha

zdennyrakky

Hvezdy nedavam, protoze odkladam nedocteno. Za me blabol dusevne nemocneho cloveka a sexualniho devianta s jistym vzdelanim a vysokym IQ. Nevidim v tom prazadnou hodnotu.

ninano

Hodně bizarní záležitost, ale v každém případě velice zajímavá knížka.

leny.wood

Síla. Rozhodně to není čtení pro každého - vulgární až obscénní popisy, amoralita. Je to jiné, hodně jiné, mnohdy bylo těžké porozumět.

hana0990

Pro silnější povahy, ale za mě super.

Emberas

Na tuto knihu rozhodně nezapomenete a buď se stanete jejím fanouškem, nebo ji zatratíte jako něco bizarního až odporného. Já se přidávám k první skupině. :-)

Česneksmedem

Ukrutný je zpravidla osud,
neboť nízkost kreatur
nic jiného nezasluhuje.
Citát z knihy

Prý groteskní romanetto. Budu tomu věřit, ale dal bych před to ještě „absurdně“. Je pro mne dost těžké toto dílo rozebrat a trochu mu porozumnět. Řekl bych, že pro autora je daleko důležitější vůle než „tradiční“ rozum. Otázkou je, proč se hlavní hrdina jmenuje Sternenhoch (stoupající hvězda). Ty úlety bych připisoval jeho egosolismu. Pokud vím, tak Klíma rád používal slovo osvobození. Dle závěru knihy dovozuji, že osvobození dopřál i knížeti.
Rozhodně to není oddechová kniha, ale i takovéto je dobré si občas přečíst.

mi-380

Je tu plno odporných a zvrácených postav, vlastně, jiné tu snad ani nejsou, a také se podle toho chovají. Až na ně budu mít náladu, vím, kde je najdu a pak to snad celé pochopím. Zatím po první čtvrtině odkládám na neurčito.
X % (684 hodnotících se dostalo na docela vysoký průměr 82 %).

„Nu, vždyť ti říkám vždycky, že jsi má malá pitomá sviňka!” zabručel a převaloval si ji sem tam, zkoumavě, jako když lev překlopuje svou tlapou uloveného člověka nevěda, je-li ještě živ či mrtev. A moje roztomilá panička nechala sebou válet jako váleček na nudle a pološeptala dál, ovazujíc si podle možnosti rány zbytkem svého šatu.
„To jsem! Sviňka, čubka, žížala — ženská! Hnojiště...“

Tapanka