Utrpení knížete Sternenhocha

Utrpení knížete Sternenhocha https://www.databazeknih.cz/img/books/32_/32538/mid_utrpeni-knizete-sternenhocha-EZT-32538.jpg 4 826 116

Autor ovlivněný především filosofií A. Schopenhauera a F. Nietzscheho a inspirováný jejich radikálním individualismem a koncepcí vůle napsal ve dvacátých a třicátých letech několik pozoruhodných próz, které právem patří do evropské literatury. Utrpení knížete Sternenhocha (1928) je fiktivním deníkem jednoho z předních velmožů říše německé na počátku tohoto století, „jenž by se byl dozajista stal nástupcem Bismarckovým, kdyby Osud nebyl vrhl na jeho cestu mohutnou osobu Helgy-Démony“.... celý text

Processus Xipho
14.04.2013 5 z 5

Šílené a geniální.
Směs Kafky, Nietzscheho, E. A. Poea, a špetka z Alenky a její říše divů :)

"Vždyť, nehledě k mému rodu a bohatství, mohu o sobě směle říci, že jsem krasavec, přes některé své vady, např. že měřím jen 150 cm a vážím 45 kg, že sem skoro bezzubý, bezvlasý a bezvousý, trochu též šilhavý a značně pajdavý. Ale i slunce má své skvrny."

adamczik
01.12.2012 4 z 5

Pane Klímo, vy se snad obracíte v hrobě. Jste-li tam vůbec, he?
Kniha = voluntaristická koncepce neuchopitelná lidským rozumem. Ale kdo z lidských hnusů by také měl něco chápat, což?.
Sternenhoch má být asi demonstrací lidské ubohosti, zbabělejší než křižáci u Domažlic. Tím kniha pro mě nabírá spíše komických rozměrů a ta perverznost v dnešní době také není nijak šokantní. Nicméně svéráznost filozofického postoje se cení.

Lulla71
20.06.2012 5 z 5

Šíleně děsivé, mistrovsky zvrhlé a psychicky šokující:)

kniholka
12.06.2012 4 z 5

Zvrhlé, ale mistrovsky sepsané. I sebebystřejší čtenář chvílemi neví, na čem je, Klíma si s ní dělá, co se mu zachce.

zito.andy
02.05.2012 4 z 5

Po přečtení knihy člověk musí buď s odporem odvrátit tvář nebo absolutně obdivovat.

Amaranta
20.03.2012 5 z 5

Skvělé je vydání s ilustracemi Vladimíra Kokolii. Vlastním :).

sgjoli
11.03.2012 5 z 5

Geniální kniha. Spolu se Spalovačem mrtvol nejlepší psychologická kniha z českých luhů a hájů, co znám. :) Děsivé, šílené, nervy drásající.

Violetti
18.09.2011 5 z 5

Geniální spojení zvrácenosti, napětí a zábavy. Kníže jakožto králíček mě dostal!

maciii
15.09.2011 4 z 5

Kniha se mi do první poloviny velmi dobře četla, děj se odvíjel postupně a energicky a na každé stránce se odehrávalo jiné drama. Pak se v ději začala prolínat realita s fantazií tak dokonale, že ani já jsem nevěděla, která bije. Na můj vkus to ale šlo tak pomalu, že když k tomu ke konci přibývavo stále více filosofických monologů, stal se pro mě příběh nudným a utahaným. Ale každopádně doporučuju.

immortal-party
04.08.2011 5 z 5

četla jsem reprint z roku 1928, což se mi zamlouvalo. poslední dobou jsem začla být lehce skeptická vůči novějším vydáním. mám pocit jako bych se nechtěně ochuzovala o napínavější a zajímavější naraci. faktem je, že v rámci zachování tištěné četby se složitost a délka textu okrajuje.

Helga byla ďáblice. chtěla bych takovou ženu potkat osobně a následně ji pak oslovovat Helgo. abych se přiznala v určitých úsecích jsem pociťovala teplo na duši, když Sternenhoch začal Helgu zbožňovat. ukájelo mě, když Helga měla všechny ty pitvorné sadistické potřeby degradovat "jeho" osobu, když byl v její přítomnosti. jenže v některých chvílích jsem ho naopak litovala, přála mu ty nejluxusnější kurtizány a chlast jen, aby zapomněl, vypl. pragmatická jsem byla až u situace, kdy vyřvával "Helgo, doprdele mě vskoč". to byla panečku legrace.

á propos Helga mě inspirovala ke kouření viržinek.

Koumi
13.07.2011 5 z 5

Veledílo, které je polozapomenuté, opomenuté, odkloněné na vedlejší kolej. Ladislav Klíma předvádí mistrovskou hru se čtenářem, kdy mu předkládá skryté myšlenky, ale zároveň ho udržuje v nejistotě, jestli se mu jen nezdají, jako podivný sen. Zdvižený prostředník "velké filozofii" poslal Klímu mimo osnovy kateder filozofie. Chválabohu nebo bohužel?

WEIL
01.07.2011 4 z 5

Kniha mě zaujala hned, jak jsem si přečetl první stránku.
Obrácená estetika, či život je i takový?
Obojí.
Magický text.

Beranka66
06.05.2011 3 z 5

Je to vtipné, groteskní. Doufám, že to nikdo nebral vážně:-))) Super knížka k pobavení, ale filozofii bych tam moc nehledala. A asi bych vynechala i pár nechutných detailů:-)))

MarkétaS
22.03.2011 5 z 5

Cha, Palahniuk a jemu podobní si až teď hrají s hranicí vkusu, pánové, my už to tu máme a je to fakt nářez:D

katla
11.11.2010 5 z 5

Spíše bych knihu doporučila náročnějšímu a zkušenějšímu čtenáři, jelikož se hodně pracuje s podtextem. Určitě to není kniha k oddechnutí. Ale Klímova hravá práce s realitou a představami je mistrovská!

Teenka
30.11.-0001 5 z 5

Zvrhlost nad zvrhlost a tak to má být:) neuvěřitelný děj, přebíhání mezi sny a realitou a nečekaný až šokující konec...tleskám pane Klímo:)

zfilmováno šílenství experimentální literatura fiktivní deníky

Ladislav Klíma
česká, 1878 - 1928