Drgajda Drgajda komentáře u knih

Podivné město Podivné město Ransom Riggs

Musim dat o jednu hvezdicku mene, nez u prvniho dilu. Sice kniha pekne navazovala na predchozi vypraveni, cetla se dobre, byla napinava, finalni zvrat jsem uplne necekala, ALE : jednak mi vadilo to, ze se cely dej oproti jednicce odehraval v imaginarnim svete, a za druhe, po precteni cele knihy jste se vubec nikam neposunuli.... Uz serii doctu, ale s urcitym lehkym sklamanim.

21.06.2017 4 z 5

Ve službách zla Ve službách zla Robert Galbraith (p)

Luxusni cteni. Rekla bych, ze dil od dilu je detektivni serie s Cormoranem Strike a Robin lepsi, ctivejsi a propracovanejsi(podrobnejsi nahlednuti do minulosti obou hrdinu). Napinave cteni, ktere nejde odlozit a nuti cloveka uvazovat a spolecne s hlavnimi postavami patrat po vrahovi. Doufam a pevne verim, ze pani spisovatelka bude v zapocate serii pokracovat...

22.05.2017 5 z 5

Metro 2033 Metro 2033 Dmitry Glukhovsky

Ackoliv nejsem ctenar zanru fantasy/scifi, tak musim ohodnotit velmi pozitivne. Kniha je od zacatku napsana velmi svizne a ctive, castokrat se neda prestat cist az do konce kapitoly - velke pozitivum shledavam v tom, ze kapitola pokazde pekne uzavre cast deje. Vsechno se da krasne predstavit, mam pocit, ze jsem v chodbach metra byla spolecne s hlavnim hrdinou Artomem. Zaver prijemne prekvapil, nebyl vubec uspechany, ale presto bylo ono nahle "prozreni" velmi necekany zvrat. Vaham, jestli cist dalsi dil nebo ne, ale v pozitivnim smyslu, protoze to neni muj oblibeny zanr, ale presto bych chtela vedet, co bude dal ;-)

10.05.2017 4 z 5

Kroky vraha Kroky vraha Michaela Klevisová

Po dlouhe dobe velice kvalitni CESKA detektivka, a to z vice duvodu. Autorka ma nesmirny cit pro jazyk, ktery vskutku umi pouzivat. Postavy jsou uveritelne, dobre charakterizovane, clovek je vidi pred ocima. Pribeh vyusti z logicke zapletky, ktera ovsem v zadnem pripade neni prvoplanova, motiv jsem nerozlustila, vraha jsem odhalila az 2 kapitoly pred koncem. Bravurni je i spletitost situace, kdy je vysetrovani vedeno nekolika smery, kazdy se zda byt do posledka spravny, kazdy podezrely ma sve kostlivce ve skrini.
Secteno podtrzeno - vrele doporucuji kazdemu milovnikovi detektivek :-)

03.05.2017 5 z 5

Lolita Lolita Vladimir Nabokov

Pamatuji si, ze tato kniha byla na seznamu povinne literatury, kdyz jsem chodila pred nejakymi dvanacti lety na gymnazium. Uprimne nevim, jestli bych tuto knihu dokazala cist se stejnym vhledem jako nyni, temer 30ti leta dvojnasobna mama dvou malych devcatek... Samotna predstava milenecke dvojice nedospele divenky a temer ctyricetileteho muze je opravdu nestravitelna, ovsem okolnosti, smysleni a charaktery obou hlavnich protagonistu pribehu nam davaji na oba i jiny uhel pohledu. Nelibi se mi zbytecne dlouhe popisne pasaze, ale naopak ocenuji otevreni kontroverzniho tematu jako nametu tak obsahleho prozaickeho dila.

13.04.2017 3 z 5

Obraz Doriana Graye Obraz Doriana Graye Oscar Wilde

Pro me tezko hodnotilne, protoze jsem si odvykla cist dila podobneho stylu. Takze to udelam nasledovne:
+: 1.) Napsano krasnym jazykem
2.) Zajimavy napad pribehu
3.) Dobre ponauceni, co si ctenar odnese, ze kazdy se musi se svym svedomim vyrovnat a
poprat sam
- : 1.) Dej plyne straaasne pomalu, autor se casto venuje popisu na nekolik stranek
2.) Neustale filozofovani, mnohdy v podstate o nicem, dialogy me kolirat nebavily

06.04.2017 3 z 5

Umíte to jako oni Umíte to jako oni Jiří Havel

Povinna vybava kazdeho batolete, ktere se uci mluvit, obe moje holcicky tuto knihu miluji, stejne jako ja, kdyz jsem byla mrne ;-) Uz ji vsichni umime nazpamet :-)

31.03.2017 5 z 5

Švábi Švábi Jo Nesbø

Jednoznacne nejslabsi dil z rady o HH. Mozna to ovlivnilo u me osobne i to, ze nemam rada asijske prostredi. Cetla jsem jako 5.knihu v poradi, a mozna uz me zacalo vycerpavat i stale stejne schema - pomalu se odvijejici dej, ve kterem nas autor vsemi moznymi naznaky a stopami vede k pachateli, nahly dramaticky zvrat a ejhle, pachatel je uplne nekdo jiny, o kom bychom si to vubec nemysleli...

28.03.2017 3 z 5

Červenka Červenka Jo Nesbø

Z cele rady knih o Harrym Holeovi patri tato k tem top. Skvely napad zapletky, kdy pohnutky zloducha v pritomnosti jsou ziveny starymi krivdami z minulosti, tzn. nektere pasaze knihy se vraci k pribehu norskych vojaku na nemecke strane fronty za 2. svetove valky, a to je tema, ktere neni nikdy k omrzeni... Trochu slozitejsi je sledovat nekolik linii vysetrovani, ackoliv jedno souvisi s druhym, ale to je na tom to zajimave, ze cloveku musi pracovat mozek naplno a musi se soustredit. Jeste bych rada vyzdvihla praci pani prekladatelky Krystufkove, bez ni by Nesboho kniny nebyly nikdy v cestine tak atraktivni :-)

23.03.2017 5 z 5

Odvrácená strana matky Odvrácená strana matky Monika Valentová

Jedna hvezdicka a to za pekne ilustrace pana Veselovskeho. Pri cteni se mi delalo az nevolno z toho, jak se autorka krecovite snazila byt vtipna, bohuzel to vyznelo akorat trapne. Nezasmala jsem se ani jednou, spis jsem se tesila, az to doctu, az to utrpeni skonci. Knihu jsem dostala a co nejdrive se ji zase zbavim.

15.03.2017 1 z 5

Rubíny z pekla Rubíny z pekla Jitka Světničková

Dej pribehu velice napinavy (jedna hvezda), napad s nadprirozenymi temnymi silami take dobry (druha hvezda). Co mi ale hodne nesedelo, a tim padem u me ztratilo na hodnoceni, je styl psani - pripadalo mi, jak kdyby knihu napsal nactilety spisovatel, a to mi velice vadilo.

14.03.2017 2 z 5

Ackoliv fantasy moc nemusim, tak tahle kniha me pohltila a uchvatila. Filmove zpracovani uz na me ceka. Nemela jsem to v planu, ale budu si muset precist dalsi dil, abych vedela, jak se pribeh hrdinu odviji dal!

13.03.2017 5 z 5

Povídky Povídky Ernest Hemingway

Velice kvalitni, avsak tezka literatura, ktera neni pro kazdeho. Hemingwayuv styl psani povidek se mi velice libi v tom, ze temer kazdy pribeh zacina zasazen jako by uprostred deje, takze si predstavu o tom, co se stalo predtim, nebo jaky je charakter postav, musime udelat jen z toho, co se prave odehrava. Stejne tak mnoho povidek byva ukonceno tak, jak zacalo - uprostred deni. Nicmene mi nejsou blizke caste namety jeho pribehu - byci zapasy, valka ve Spanelsku, rybareni, lovecke vypravy v Africe.

01.03.2017 4 z 5

Hedvábník Hedvábník Robert Galbraith (p)

Presne ta kniha, co kdyz ji doctete, tak citite nesmirne prazdno... Protoze proste chcete cist DAL!!!! Ve srovnani s Volanim kukacky o jednu hvezdu vic - pasaze, kde se neresila vrazda na me tentokrat nepusobily rusivym a rozvlacnym dojmem. Ackoliv se postupne poodhalovaly stripky skladacky, tak jsem celou dobu nemela tuseni, kdo je vrah, ale tak to ma u spravne detektivky byt.

16.02.2017 4 z 5

Vražda potřebuje reklamu Vražda potřebuje reklamu Dorothy L. Sayers

Napad vyborny, protnuti se dvou zlocinu, kdy jeden dovede vysetrovatele k druhemu, fajn. Ale ty anglicke detektivky me zmahaji rozvlacnym dejem a spoustou postav, ktere nejsou pro pribeh uplne podstatne. Takova Beckova az Ceckova Agatha Christie.

09.02.2017 3 z 5

Skryté zlo Skryté zlo Sandra Brown

Kdyz odhlednu od faktu, ze dej knihy by se v realne zivote nikdy takto neodehral, tak musim ohodnotit plnym poctem hvezd. Precteno behem ca. 30ti hodin, coz mluvi samo za sebe - dej ma spad, ctenar proste musi vedet, jak to bude dal. Myslim, ze anotace dilo do zanru trihller neradila, jedna se vskutku spise o krimi. Eroticke paseze hodnotim jako docela dobre zpestreni ;-)

18.01.2017 5 z 5

Batolata útočí Batolata útočí Bunmi Laditan

Jestli nekdo od teto knizky ceka vysoce intelektualni rodicovske rady, bude zklaman. Bizardni udilene rady jsou podavany s vysokym stupnem ironie a nadsazky, humor autorky dokaze pochopit opravdu jen rodic majici doma jedno ci vice batolat, clovek se v mnoha popisovanych situacich nachazi a vidi. Za me bajecne napsana prirucka, smala jsem se od zacatku do konce, proto nejvyssi mozny pocet hvezd :-)

16.01.2017 5 z 5

Vraždy na pokračování Vraždy na pokračování Rita Mae Brown

Neotrele napsana detektivka, zajimave zakomponovane rozhovory a uvazovani zvirecich hlavnich postav.

16.01.2017 4 z 5

Gymnázium Gymnázium Václav Budinský

Kniha zajimava, pro me ctiva. Urcite to nebylo dilo, u ktere by se clovek lamal smichy, ale na druhou stranu velice citlive intelektualne napsano, s jemnym humorem a nadhledem. Udivila me aktualnost dila, pripomnelo mi moje gymnazialni leta, ackoliv se odehravaly vice nez o 30 let pozdeji nez hlavnich hrdinu pribehu. Ze sveho okoli si pamatuji osobnosti, ktere napadne pripominaly Burese s Budinskym, vzdycky jsem k nim citila vnitrni obdiv, ze nebraly sve pedagogy jako nadrizene, dokazaly s nimi diskutovat, argumentovat nebo jim odporovat.

16.01.2017 3 z 5

Netopýr Netopýr Jo Nesbø

Jako mnoho ctenaru zde pisicich i ja jsem BOHUZEL Netopyra cetla az jako nekolikatou knihu o Harrym Holym v poradi. Zhruba ve tretine jsem ji odlozila a docetla az po nekolika mesicich. V porovnani s ostatnimi vyznelo toto dilo zpocatku o dost hure, dej se vlekl, napeti se zacalo zvysovat az v druhe puli. Ale jsem rada, ze jsem vytrvala, nakonec deni nabralo na obratkach, doslo k nekolika zvratum, hlava mi sla kolem, jak je pribeh zapleteny. Rozuzleni bravurni, pro me neocekavane. Dokonale zapadla pasaz o Harryho alkoholovem excesu, clovek si z tohoto prvniho dilu odnese vyborne slozeny obraz charakteru, zivota a minulosti hlavniho hrdiny, coz se v dalsich dilech bude hodit. Za me vyborna detektivka, uz se tesim, jak budu cist dalsi knihy pekne poporade.

31.08.2016 4 z 5