Drgajda Drgajda komentáře u knih

Případ toulavé panny Případ toulavé panny Erle Stanley Gardner

Perry Mason je proste klasika, stara dobre napsana detektivka, u ktere clovek musi davat pozor a premyslet nad souvislostmi - pokud mate alespon trochu dedukcnich schopnosti a detektivni nadani, je mozne pachatele odhadnout; minimalne mne se zadarilo a to nejsem zadny Sherlock Holmes :-D

14.09.2022 5 z 5

Skandál v Milfordu Skandál v Milfordu Josephine Tey (p)

Po dlouhe dobe jedna z vybornych tradicnich anglickych detektivek minuleho stoleti. Uveritelna zapletka, dej i rozuzleni, ctenar ma pocit, ze je soucasti pribehu. Cteno jednim dechem. Kladne hodnotim i fakt, ze vysetrovanym (ale o to pro vsechny zucastnen nemene zavaznym) zlocinem neni vrazda jako obvykle, zadne potoky krve a hromady mrtvol, jak byva v soucasnych detektivkach zvykem!

16.03.2022 5 z 5

Šikmý kostel Šikmý kostel Karin Lednická

Ackoliv nemam k Ostravsku prazadny vztah, jsem rada, ze jsem se ke knize cirou nahodou dostala. Velice poutave napsany socialni roman z prelomu 19./20. stoleti o udelu nejobycejnejsich lidi/ spodnich vrstev v onom regionu. V zaveru knihy se objevily i zajimave dejepisne informaci, ktere jsem v ucebnicich nenasla. Lze jenom doufat, ze druhy dil nezklame.

29.05.2021 5 z 5

Harry Potter a Kámen mudrců Harry Potter a Kámen mudrců J. K. Rowling (p)

Z jedne strany jsem rada, ze jsem se ke knize konecne dostala - nechtela jsem ji cist v dobe jijiho nejvetsiho boomu, kdy bylo vsude prepotterovano, coz ale asi byla na druhou stranu chyba, protoze tenkrat v mych -nacti letech by to asi byl mnohem lepsi a intenzivnejsi zazitek. Uznat se musi, ze J.K.Rowling psat skutecne umi, pricemz prvni dil serie je opravdu miren spise na detske ctenarstvo - Sirotcinec slecny Pelegreenove pro podivne deti me osobne nadchl mnohem vic. Necham se prekvapit, co prinesou dalsi dily.

14.10.2019 4 z 5

Neviditelný Neviditelný Jaroslav Havlíček

Toto vyborne dilo jsem cetla uz dvakrat. Poprve, kdyz mi bylo sedmnact, podruhe ted v jednatriceti. Pamatuji si, ze uz tenkrat ve mne kniha zanechala hluboky az lehce otresny dojem. Nyni o neco starsi vidim zivot i z jine perspektivy a nachazim v dile jeste dalsi, hlubsi smysl. Clovek ma asi tak nejak danou svou zivotni cestu doprovazen (nebo take ne) stestenou, do jiste miry se da s pokorou osudu vzdorovat, pricemz vsechna spatnost a vypocitavost se ti vrati jako bumerang...

27.05.2019 5 z 5

Děti, které přežily Mengeleho Děti, které přežily Mengeleho Eva Mozes Kor

Clovek cloveku vlkem. Nepochopitelne, otresne svedectvi. Jak se nekdo muze dopustit takovych neskutecnych zrudnosti na bliznim cloveku, ba co hure na nevinnych bezbranych detech! Nejhorsi zlocin je ublizit diteti, at je dite cerne, zlute nebo bile, kazde ma tolik duvery k dospelym a jejich svetu, je na nich vicemene zavisle. Vrazi a tyrani deti si nezaslouzi nic jineho nez se smazit v pekelnych plamenech! Pani Eva ma muj nekonecny obdiv, ze v sobe nasla tolik sily a odpusteni.

15.05.2019 4 z 5

Konecne jsem se dostala ke klasicke svetove literature, doporucovane uz v cetbe k maturite. Chapu, ze pro nekoho muze byt popis jednoho jedineho dne obycejneho politickeho trestance v gulagu akorat dvousetstrankova nuda, ale ja musim rict, ze jsem se od cteni nemohla odtrhnout a cely ten den jsem prozila se Suchovem, dokonce jsem mela pocit, ze ona strasliva Sibirska zima na me dycha z kazde stranky... Ze me jedine plny pocet hvezd, doporuciji precist ;-)

05.05.2019 5 z 5

Kafka na pobřeží Kafka na pobřeží Haruki Murakami

Docela dobre se to cetlo, ale jinak to byl obsahove dost blabol. Ja na tyhle veci, kde se jedna o nadprirozeno s jinotajem a prolinanim paralelnich svetu, fakt nejsem. Urcite jsem si z toho ani zadny poselstvi neodnesla, na knizky tohoto typu nemam vystudovanou tu spravnou vysokou skolu :-D

20.04.2019 2 z 5

Kočka Kočka Georges Simenon

Nadcasovy pribeh. Smutne neutesene souziti stareho manzelskeho paru, muz a zena pochazejici z naprosto odlisnych pomeru, s diametralne jinym pohledem na svet... Kazdy se svym rozlicne odzitym osudem... Nejvic me zaujalo, jak se postupne podhaluje co a jak se mezi manzeli udalo, pomalinku se rozmotava klubko jejich spolecneho souziti a poodhaluje se pravda proc a jak dospeli az do one nesnesitelne situace. Dramaticka bezvychodnost dilematu: chci se od tebe oprostit, ale nemuzu zit sam.

03.04.2019 4 z 5

Bílá tma Bílá tma Zdenka Hamerová

Velice dobry napad co se tyce zapletky a jejiho rozuzleni, ale to zpracovani opravdu hrozne, ve smyslu zadny velky spisovatelsky kumst. Mela jsem pri cteni pocit, ze to pise 16-ti leta pubertalni divka.

06.02.2019 2 z 5

Černé světlo Černé světlo Peter May

Presne to, co Peter May umi: barvite a kvetnate popisy mist, postav a situaci, zajimava zaplatka, poutavy styl psani a napeti od zacatku do konce. Jediny nedostatek je bohuzel zapricinen mou vlastni vinou - asi by bylo zasluzno cist serii Akta Enzo poporade od prvniho dilu :-( Uvidime, jestli se duvod, proc vlastne onen nekdo v pozadi, kdo po Enzovi celou dobu sel, v dalsim pokracovani ukaze.

27.01.2019 4 z 5

Bez dcerky neodejdu Bez dcerky neodejdu Betty Mahmoody

Tezko se mi hodnoti a to sice z nasledujiciho duvodu: kniha sama o sobe je velice dobre napsana a kupodivu ctiva a svizne odsypajici, ackoliv se nekolikrat opakuji v deji stejne situace. Hodnoceni musim ovsem snizit z toho duvodu, ze autorce uplne neverim naprostou autenticitu. Mam kolegyni 50ti letou lekarku pochazejici z Iranu, v Evrope zijici nyni zhruba 10 let. Castokrat mi vypravela o zivote v jeji zemi o zvycich a lidech. Spousta veci v pribehu (hlavne co se tradic a chovani obycejnych Irancu tyce) mi prisla hoooodne v rozporu s tim, co jsem od ni slysela. Mam pocit, ze kniha je zpoloviny americkou propagandou, jak zase ukazat na ten spatnej Iran s jeho hroznou spolecnosti a jeste horsim fanatickym nabozenstvim...

07.01.2019 3 z 5

Hadrový panák Hadrový panák Daniel Cole

Pozor -Spoiler
Kniha byla darkem, proto jsem ji precetla, ale sama bych si ji nekoupila. Nebylo to spatne, ale ani nejakym zpusobem vycnivajici z prumernych thrilleru. Co me na tomto typu knih vadi, je, ze pachatel je osoba v celkovem deji nijak nefigurujici, v tom smyslu, ze neni predstaven, nevime o nem do posledni chvile nic, a pak ejhle, na poslednich par strankach se dozvime, ze prichazi uplne nova postava, nikdo z tech, kdo nas celym dejem doprovazel :-(

27.09.2018 2 z 5

Inferno Inferno Dan Brown

Za me zatim nejhorsi kniha od Browna, a to diky zaveru. Zapletka a vsemozne zvraty v deji super, ale ten ten konec??? Cekala jsem tedy daleko horsi hruzu, pred kterou hlavni hrdinove zachrani (anebo taky ne) cely svet... :-D

14.09.2018 3 z 5

Macbeth Macbeth Jo Nesbø

Tak tohle je opravdu tezko zaraditelne dilo. Akcni psychologicky krimitrihler, asi tak. Diametralne odlisna vec, nez co bych od Nesboho cekala. V prumeru tak jedna mrtvola na 20 stran, a je to kniha s 542 stranami...
Chapu, ze je to moderni pojeti Shakespaera, ale myslim, ze by se to dalo uchopit mnohem elegantnejsim zpusobem.

14.09.2018 2 z 5

Třicet sezon lásky Třicet sezon lásky Inna Rottová - Mirovská

Tak toto fakt ne, cervena knihovna a jeste navic pro vekovou skupinu 60+. Ale aspon mam zaplaclou dalsi kategorii ve ctenarske vyzve:-D

26.10.2017 2 z 5

Dívka v ledu Dívka v ledu Robert Bryndza

Jak uz mnozi psali, vysoka ocekavani a pak zklamani z prumernosti. V teto knize nebyl vubec zadny prvek, ktery by ji vyzdvihl z dlouhe rady dnesnich detektivek. Ten zaver byl take ne uplne originalni a osoba a motiv pachatele neverohodny...

24.10.2017 3 z 5

Knihovna duší Knihovna duší Ransom Riggs

Musim priznat, ze po prostrednim dile, ktery me malicko zklamal, bylo toto zakonceni cele trilogie fantastickym vygradovanim celeho dila. Mockrat jsem si pomyslela, ze ma autor obrovskou fantazii a snad dusi ditete, kdyz dokaze vymyslet takovy uchvatny svet s jeste uchvatnejsim pribehem :-) Nekdy me az mrazilo, kdyz jsem si predstavila, ze se toto vsechno nekde v paralelnim svete odehrava a nasim 'obycejnym' ocim je to pouze skryto, coz ale neznamena, ze to neexistuje... Presne jedna z tech knih, po jejichz precteni uz nikdy nebudete takovi, jako driv :-)

24.10.2017 5 z 5

Prvok, Šampón, Tečka a Karel Prvok, Šampón, Tečka a Karel Patrik Hartl

Pohodove, oddechove, letni cteni. Nejvic me na tom bavily ony chvilky 'trapna', kdy se hlavni hrdinove ocitali v nezavidenihodnych, ale presto s odstupem casu a nadhledem vtipnych situacich. Ackoliv kniha byla dobra, nemuzu dat 5 hvezd, protoze Okamziky stesti, ktere jsem od Hartla cetla jako prvni, se mi libily o neco vic. Ale tesim se na dalsi tvorbu, protoze jde znat, ze se autor s kazdou knihou zlepsuje.

09.08.2017 4 z 5

Okamžiky štěstí Okamžiky štěstí Patrik Hartl

Toto je presne prosta krasna kniha ze zivota, ktera pohladi na dusi. Navic je psana takovym stylem, ze se od ni neda odtrhnout. Autor je velky sympatak, se kterym bych se nekdy chtela poznat osobne :-)

08.08.2017 5 z 5