DK197 DK197 komentáře u knih

Bylinkové pohádky Bylinkové pohádky Jana Burešová

AUDIOKNIHA: Pohádky mají zápletku i smysluplný konec, což mi občas u pohádek pro nejmenší chybí. Tady to tak není a příjemně se to poslouchá. Takže za mě dobrý. Ano, jsou občas trochu zkratkovité, ale jak mi bylo připomenuto, alespoň mají délku tak akorát, aby u ní to malé dítko vydrželo. Jediné, co mi tam opravdu chybí, je trošku delší povídání u některých bylinek. Protože třeba pouhá jedna věta je opravdu malinko a další dvě, tři navíc by určitě ničemu nevadily.

29.02.2024 4 z 5

Havranova pomsta Havranova pomsta Kevin Sands

E-KNIHA: Celá tahle série je prostě skvělá. Doporučuji klukům, holkám i dospělým, kteří dokáží ocenit literaturu pro děti a mládež. Celá je neotřelá se zajímavými tématy a sympatickými postavami. A nezapomínejte na historické prostředí. Tohle je závěrečný díl. Je plný emocí, zrad a lží. Boj vrcholí a až do poslední stránky vás bude napínat. A tak nějak se tu všechny příběhy, všechny knihy ze série, propletou dohromady. Kéž bychom se s hrdiny neviděli naposledy... Protože to jediné, co mi opravdu chybí, je pořádný epilog s jejich osudy po tom všem.

24.02.2024 5 z 5

Dlouhá trať Dlouhá trať Viktorie Hanišová

E-KNIHA: Povídky běžně nečtu, protože mi v nich často chybí pořádná zápletka nebo smysluplný konec. Ale tady si u mě autorka vykoledovala čtyři hvězdičky. Většina těch povídek se mi líbila. Ačkoliv pocit z nich mám nepříjemný. A vrtá mi hlavou, proč se někdo pustí do souboru povídek s takhle negativním tématem, aniž by to zasadil do nějakého kontextu. Zajímalo by mě, co se tím sama autorka snažila říct.
Každopádně:

Vrátíš se? 5* - není co dodat

Zbytečný člověk 5* - možná trochu roztahané, ale v tomhle případě to jaksi umocňuje zážitek z povídky

Pozůstalost 4* - asi mi nesedl vypravěč

Díra 4* - naprosto skvělá povídka, které bych ale trochu rozšířila závěr

Brácho 4* - naprosto skvělý nápad a téma, jen tentokrát opravdu trochu roztahané

Manažerka 3* - nevím, to čím si procházela hlavní hrdinka, jsem už zpracované četla v povídkách i románech a líbilo se mi to víc. Ačkoliv dokud nevíte, o co jde, čtete, protože chcete vědět, jak to dopadne a co se z toho vyvrbí. Ačkoli tady je to vedeno do zajímavé krajnosti a situace, nestačí to na to, abych si povídku chtěla přečíst někdy ještě jednou

Běžkyně na dlouhou trať 2* - myslím, že povídce hodně ublížilo, jak abstraktně je napsaná. Chci věřit, že jsem pochopila co se v příběhu odehrálo, jako spousta jiných čtenářů, ale kdo ví...

24.02.2024 4 z 5

Zvrácené království Zvrácené království Rina Kent

KNIHA: Kdybych měla knihy z této trilogie seřadit podle mé oblíbenosti, tak bych první dala jedničku, tu by následovala trojka a jako třetí by skončila dvojka. A to i přesto, že zařazený v žánru erotická romance mně přišel tento díl nejmíň eroticky zaměřený. A vlastně mi to vyhovovalo. Rozplétaly se tam vztahy a minulost hlavních hrdinů. A na konci vás čeká i trochu napětí. Za mě autorka prostě umí psát tak, aby to udrželo čtenářovu pozornost. Aby měl rád i dost komplikované charaktery. Její styl je příjemný a svižný. Rozhodně doporučuji milovnicím erotických románů pro ženy.

20.02.2024 5 z 5

KNIHA: U tohoto počinu se neumím rozhodnout, zda se jedná o něco unikátního a geniálního, či o něco, co už je naprosto za hranou. Kresby jsou úchvatné a doplňují knihu jako perfektní třešnička na dortu. Ale co si mám myslet o těch textech, to mi pořád není jasné. Hranice mezi neuvěřitelnou genialitou a obskurní příšerností je v tomhle případě tak tenká, že nenacházím slov. A tak se v hodnocení držím střední cesty. Nezapomenutelný zážitek to ovšem určitě byl. SPOILER: Mimochodem - co má proti dětem, že se každé těhotné ženské musí narodit něco divného? Poprvé je to náhoda, podruhé a potřetí... Však víte, jak se to říká.

20.02.2024 3 z 5

Šikmý kostel Šikmý kostel Karin Lednická

AUDIOKNIHA: Karin Lednická dokázala vytvořit opravdu zajímavou knihu. Osudy hrdinů vás okamžitě vtáhnou, stejně tak jako historie, která se odvíjí na pozadí. Nemám tomu co vytknout. Snad jen, že některé časové skoky byly možná zbytečně velké. Ale jinak dobrá práce!

20.02.2024 4 z 5

Králíček Sameťáček Králíček Sameťáček Margery Williams

KNIHA: Prosím vás nestřílejte po mně, ale tenhle takzvaný klenot mě tak úplně neuchvátil. Chci říct, že nápad je úplně skvělý. A to, co se tím příběh snaží říct, vlastně taky. Jenže... Krásných dětských příběhů s pěkným a dojemným poselstvím je víc. A mě hrozně vadilo, jaké negativní pocity ve mně po většinu četby knížka vyvolávala. Ať už tu byl strach, smutek, lítost... Že to ani ten dojemný závěr nespravil. Příběh na mě až přespříliš emocionálně tlačil a navíc byl veden jen letmou dějovou linkou. Celou dobu jsem myslela na filmový Příběh hraček či knížku Vánoční prasátko od Rowlingové. A obojí jsem si užila víc. Je mi jasné, že obojí možná trošku z králíčka vycházelo, ale i tak si nemůžu pomoct... Možná jsem knížku četla jenom ve špatnou dobu. Kdo ví.

13.02.2024 3 z 5

Harry Potter: Kouzelnický almanach Harry Potter: Kouzelnický almanach J. K. Rowling (p)

KNIHA: Mně se na almanachu nejvíc líbí ilustrace. Přestože mi samozřejmě nesedl styl úplně všech autorů, ráda si do knihovny pořídím i kousky pro potěchu oka. A některé stránky byly vyloženě nádherné, či na mě dýchly tou správnou kouzelnickou atmosférou... Na druhou stranu nebudu zapírat, že ať jsou ilustrace kouzelné, kniha jako celek má až přespříliš nebobřelou reklamu. Almanach, který by měl být nabušený informacemi, je nabušený spíše náhodnými citacemi z knih. A nevím, proč bych měla mít knihu plnou citací z knih, když mám doma samotné knihy a to ve dvou jazycích. To potěší spíš filmové fanoušky, kteří třeba knihy samotné nikdy nevzali do ruky, ale i tak... Někdy jsou samotné citace vytržené natolik z kontextu, že pokud neznáte knihy nazpaměť, ani netušíte, proč a kdy ta věta zazněla. Nějaké nové informace se tam sice taky najdou, ale almanach bych tomu zrovna neříkala i proto, že mě osobně tam nějaké informace dokonce i chybí. Vysoký počet hvězdiček patří ilustracím, informačně je to tak o jednu dvě hvězdy dolů. Tahle kniha je pokus, jak vymámit z jalové krávy tele, která ale alespoň hezky vypadá, takže fanouškům, kteří ujíždí na krásných knihách to rozhodně nebude líto.

12.02.2024 4 z 5

Svět bez princů Svět bez princů Soman Chainani

KNIHA: Musím říct, že zpočátku mě tento díl vyděsil. Téma, se kterým tentokrát pracuje, totiž zavání možným průšvihem. Ale po přečtení celé knihy musím uznat, že je to autor zvládl dobře. SPOILER: Místo dobra a zla proti sobě staví chlapce a dívky - zavánělo to feminismem, rozdmýchávalo nenávist mezi pohlavími... a vůbec cpát to do pohádky mi přišlo přehnané. KONEC SPOILERU Dále uvedu, že prostě miluju všechny postavy. Navíc nečekaný závěr vás totálně dostane. V tu chvíli jsem opravdu litovala, že u sebe okamžitě nemám závěrečný díl této trilogie. Stojí za to si tenhle díl přečíst, i když má své mouchy. SPOILER: Velká část příběhu se soustředí na to, že existuje jen jedna správná cesta. Buď si Agáta vybere prince, a nebo kamarádku. A dospělý a soudný čtenář si pořád říká, proč by nemohla mít obojí. KONEC SPOILERU Za mě zasloužené čtyři hvězdičky.

11.02.2024 4 z 5

Má cesta za štěstím Má cesta za štěstím Karel Gott

AUDIOKNIHA: Já jsem z knihy až nečekaně nadšená. Většinou mi vadí, že je v autobiografiích něčeho málo. Ale pan Gott - přestože se většinou soustředil na svou kariérní dráhu -prozradil i ze svého soukromého života natolik zajímavé informace, že mi to stačilo. Zaujala mě i jeho povaha. Jistý stupeň otevřenosti a nadhled. Jeho snad upřímná lítost, jak se choval k rodičům... A audiokniha, kterou z části namluvila umělá inteligence jeho hlasem, je geniální ukázka toho, jak by se mohlo této vyspělé inteligence používat správným směrem. Bylo to úžasné. A já jsem ráda, že mám tenhle skvost doma. Možná se k ní do konce i někdy vrátím. A rozhodně doporučuji, přestože nejsem zpěvákův skalní fanoušek. Nelze ale popřít jeho talent. Některé jeho skladby si s radostí pouštím i já.

09.02.2024 5 z 5

Z popela Z popela Aly Martinez

KNIHA: Tohle počteníčko rozhodně není klasická romantika. Hlavně na začátku si to hodně hraje s lidskými emocemi, vypráví o tom, jaké to je vyrovnat se ztrátou životního partnera. Pak se to přetaví v příběh o tom, jak se milující rodič snaží zvládat výchovu zbožňovaných dětí a ukrást pro sebe trochu té něhy a lidského tepla. Je to jiné, je to něžné a mně se to líbilo. Navíc vás čeká napínavý závěr... Akorát si říkám, jestli některé zápletky zbytečně neudělaly z postav černobílé padouchy a oběti... Docela škoda a na sílu.

09.02.2024 4 z 5

Zkraťsifous aneb Pohádky na dobré ráno Zkraťsifous aneb Pohádky na dobré ráno Richard Skolek

E-KNIHA/AUDIOKNIHA: Tahle autorova kniha to je neskutečný klenot. Po jeho poslední knize, kterou jsem četla, jsem byla poněkud rozpačitá a neměla vysoké očekávání, ale každá stránka byla skvělá, respektive každé slovo. Občas je to pohádkové, občas dospělé. Jindy je to prostě něco mezitím. Věřím, že tyto příběhy si užijí jak děti, tak dospělí. Chtěla bych se k této knize ještě někdy vrátit. A vůbec by mi bývalo nevadilo, kdyby byla delší...

Čtenářská výzva 2024/8

09.01.2024 5 z 5

Prospěchářka Prospěchářka Elyse Friedman

KNIHA: Tenhle počin má prvoplánový název. Čekáte obyčejnou knihu o zlatokopce. Ale dostanete společenský román, pro někoho téměř thriller, o tom, co jsou lidé schopni udělat pro peníze. Pro dědictví. A odhalíte temná špinavá tajemství jedné bohaté rodiny... Zvraty i tempo knihy jsou naprosto skvělé. Všemi deseti doporučuji oběma pohlavím. Tentokrát berte moje čtyři hvězdičky s rezervou. Nejradši bych dala pět. Ale závěrečný zvrat mi prostě do celé knihy nesedí... Tuhle knihu jsem si přesto nečekaně užila.

Dýka s hadem Dýka s hadem Vlastimil Vondruška

AUDIOKNIHA: Skvěle namluvená, příběhem naprosto úžasná audiokniha. Líbí se mi popisy dané doby, zamilovala jsem si postavy. A zločiny byly příjemně, nikoli prvoplánově rozpleteny. Jen ten druhý případ mi přišel trošičku moc překombinovaný. :-)

Ateliér špičatých klobouků 4 Ateliér špičatých klobouků 4 Kamome Širahama

KNIHA: Fajn výlet do světa kouzel. Je tam akce, nebezpečí a charaktery se nám stále rozvíjejí.

Čtenářská výzva 2024/11.

Uprostřed Uprostřed Martin Selner

E-KNIHA: Já nevím, co si mám o tomhle počinu myslet. Autora jsem si oblíbila kvůli jeho knihám o autismu. Líbí se mi jeho styl psaní i humor a téma jako takové. Ale tahle beletrie (ačkoli o autismus v ní šlo také) jako by si na všem vylámala zuby. O všem bylo psáno povrchově, nebo mi to tak alespoň připadalo. Ať už šlo o práci hlavního hrdiny, nebo jeho soukromí, ničeho se mi nezdálo dostatečné množství. Možná toho bylo dost na to, aby to udrželo příběh pohromadě, ale ne dost na to, abych si z toho odnesla pořádný čtenářský zážitek a něčím mě kniha obohatila. Celé to navíc působí hrozně negativně a pesimisticky, na což u autora také nejsem zvyklá. Tím pádem mi to nesedlo ještě o něco víc, protože jsem na podobně ladění text neměla zrovna náladu. Ale milostná linka byla alespoň originálně zašmodrchaná a ze života. Linka s autismem tomu zase dodávala na zajímavosti.

31.12.2023 3 z 5

Zvířecí hrdinové Zvířecí hrdinové Ben Holt

KNIHA: Tahle knížka vážně umí pohladit po duši. Je plná neuvěřitelných krátkých příběhů, co vám prostě musí vykouzlit úsměv na rtech a údiv na tváři. Všechny stránky dokazují, jak málo ještě rozumíme přírodě kolem nás a zvířatům. A že stejně tak jako se člověk dokáže chovat jako zvíře, dokáže se zvíře chovat lidsky. Takže se od sebe vážně nejspíš moc nelišíme, ačkoliv by si to někteří rádi mysleli.

31.12.2023 5 z 5

Ztracený duch Ztracený duch Dori Hillestad Butler

E-KNIHA: Sice jsem čekala knížku pro ne až tak malé děti, ale nápad je skvělý a příběh je taky moc hezký, ačkoli na můj vkus trochu zbytečně moc krátký. :-) Proto se těším na další díly, které už nebudou rozjezdové a nastane tak více prostoru pro hlavní zápletku. Samozřejmě nečekám Agátu Christie, ale každá stránka k dobru pro samotný příběh dobrá. Dětem tohle určitě doporučuju. Třeba jako čtení před spaním.

31.12.2023 4 z 5

Deník mého stínu Deník mého stínu Claire Kendal

KNIHA: V tomto počinu jsem se moc daleko nedostala. Nesedl mi styl psaní, ani časový sled, jakým byla kniha psaná. Nedokázala jsem se začíst. Mnohem více by mi vyhovoval pozvolný začátek a postupná gradace vlivem následných hrdinčiných prožitků. Tohle bylo takové zvláštní.

31.12.2023

Moudré z nebe Moudré z nebe Richard Skolek

AUDIOKNIHA: Takový “Deník malého poseroutky“ po česku. Ale hrdina je tu o dost sympatičtější. Taky jsem si ráda zavzpomínala na 90ky. Jako taková jednohubka pro děti i rodiče je to fajn. Ačkoli ten zmíněný poseroutka mi přišel o trošku vtipnější.

04.12.2023 3 z 5