derrry Online derrry komentáře u knih

Dobrodružství v Zemi nikoho Dobrodružství v Zemi nikoho Jaroslav Foglar

Čteno kdysi dávno předávno. Ale dodneška si pamatuji svoji meditaci nad tím, kde by země nikoho být mohla (Barrandov? Štramberk? - ach, dětská naivito).
Přiznávám, počítám se mezi fanoušky Zelený vest, chuligánů nemytých, protože nakonec se v knize ukáže, že škatulkování je blbost. A to trampy Foglar rád opravdu neměl.

06.06.2021 3 z 5

Drak spí Drak spí Michaela Klevisová

Nemůžu si pomoci, ale jako by Agatha Christie vyměnila anglický venkov za českou vesnici. Nebo kdyby se dal Jiří Hájíček na detektivky, nebo kdyby Barnaby vycestoval jinam než do Francie, nebo kdyby Urban škrtnul ta mystéria v Hastrmanovi... těch paralel je hodně, příběh je chytrý a dobře vystavěný, atmosféra taky. Konec mě nepřekvapil, když se píše o vesnici v pohraničí a příběhem se line odsun. Nicméně, nevím proč, stavbou, atmosférou mi to připomnělo mnou oblíbené exnerovky. I když Bergman Exnerem fakt není.

23.03.2021 3 z 5

Historik ve mě řve: zdroje, kde máš zdroje? Každé tvrzení musíš ocitovat.
Člověk ve mě řve: jak může! Kdokoliv a ve jménu čehokoliv! Jak někdo - kdokoliv - může.
Příběh východní Evropy ve 20. století - bezzemě - kdysi polské, pak ruské, pak polské, německé, ruské, německé, polské, ukrajinské... kde je pamět spojená s tradicí a musí být vymazána, aby se mohla spojit s ideologií. A že krev není voda a křivda je solí země. A že co mráz spálí, to neporoste. Těžko, přetěžko se hodnotí, tak to u pravdy bývá.

23.03.2021 4 z 5

Alfa samec Alfa samec Vi Keeland

Přečteno kvůli výzvě, protože to má hnusnou obálku. Ale s klasikem řečeno never more.

10.12.2020

Myslím, že přesně tohle je důvod, proč nestanuji a v přírodě se pohybuji jen po vyznačených cestách. Taky proto, že baseball není můj sport. Minimum dialogů, hutná atmosféra, bzučení komárů a padající tma, kde se ozývají "zvuky". Žádné nadpřirozeno a přitom z toho běhá mráz po zádech. King byl na tohle vždycky machr a tady je to v koncentrované podobě.

Čtyři roční doby Čtyři roční doby Stephen King

Kniha je super, ale vybrat si jednu povídku, tak Tělo. Atmosféra babího léta, kdy něco končí. A v ospalém podzimním světle se u skládky lesknou vyhozené mince a píše se osud a někteří se utopí. Tak to je. Někteří lidé se prostě utopí. Pro mě celý příběh nemá slabé místo.
Vždycky mě ale berou "mory", když v krásně zpracovaném filmu "Stand by me" je ta osudovost mincí potlačená a místo příběhu o osudu je to příběh o přátelství. Ne, že by to bylo špatně, ale...

Pistolník Pistolník Stephen King

Vyrazila mi dech. Bez tohohle až mediativního dílu by celá série byla o ničem. Brala jsem to spíše jako filozofický traktát, kdy žádná volba není správná, ale cesta musí být zvolena a Roland neustále volí. Protože jsou i jiné světy než tento a byl/nebyl jednou jeden chlapec.

29.10.2020 5 z 5

Mrazivá hlubina Mrazivá hlubina Adrian McKinty

Zpívání v dešti z Molotovových koktejlů. Tahle kniha mě neskutečně bavila hlavně kvůli té lehce paranoidní atmosféře 80. let a severního Irska, se kterou se dá bojovat jen černým humorem. A hlavní postava jím oplývá víc než Bono altruismem. Pokud se na to dívám jako na detektivku, tak zápletka byla předvídatelná, pátrání chaotické a výsledek nemastný. Pokud se nechcete v ději ztratit, tak je nutné nastudovat si víc než text Sunday bloody Sunday (sorry Bono, fakt nic proti tobě).

Krkavčí súd Krkavčí súd Václav Neuer

Spousta přirovnává k Dánovi. Za mě mnohem lepší, postavy sympatičtější, civilnější a smrtelnější než u Dána, styl a zápletka čtivější. Těším se na další díly

Dlouhá trať Dlouhá trať Viktorie Hanišová

To jeden čeká hutné povídky ve stylu Kingovy "Poslední příčky žebříku" a ono... nic. Prázdné, ploché a tak nějak o ničem. Na to, o jaké téma se jedná.

24.10.2020 1 z 5

Šikmý kostel 2 Šikmý kostel 2 Karin Lednická

Aj mamo moja. To je jak kupovat Vuise Luitona na tržnici a myslet si, že s tím pašunkem projde člověk do obchodu v Pařížské. Chcete originál? Tak si vezměte Martínkovu Černou zem a nedržkujte, když chcete nářečí a ostravštinu, a pak nerozumíte.

05.03.2022

Země nomádů Země nomádů Jessica Bruder

Absynt mi sedí. Reportážní kniha o novodobých nomádech - nádenících převážně důchodovém věku, na které dopadly důsledky finanční krize.
Pořád přemýšlím, jestli to nadšení není jen frustrace s úsměvem. S ohledem na téma je ale přes tři stovky stran moc. Kdyby toho byla polovina, nic se neděje. Knize by to krácení možná dost prospělo.

27.11.2021 3 z 5

Knihomolka Knihomolka M. K. Hardy

(SPOILER) Potřeba sladárny, co vypne mozek a otevře slzné kanálky. Z českého prostředí a VŠ? Proč ne. Přestup v třetím ročníku na jinou VŠ? Jen tak? Bez přijímaček?
HAHA.
Odkládám.
Jdu číst nomády.

27.11.2021 1 z 5

Švihadlo Švihadlo Juha Seppälä

Severská deprese v neředěné formě. Jeden učitel na cestě nikam a s odhodláním, co nepřipustí cestu zpět. Jinak to nemohlo dopadnout, ale je to síla.
Všichni detektivkáři se můžou jít vycpat.

30.10.2020 5 z 5

Jako bys jedla kámen Jako bys jedla kámen Wojciech Tochman

Reportáž o důsledcích občanských válek na Balkáně v 90. letech a o tom, jak je více než dvacet let strašně málo z hlediska čehokoliv. Člověk je svou podstatou zvíře. Byl, je a bude.

30.10.2020 5 z 5

Belzebubové Belzebubové JP Ahonen

Milé, vtipné a veselé stripy o rodince metalistů a jedné hudební kapele. Na to, že se jedná o "blbý komiks" má kniha luxusní vazbu a obálku.

Slyším sirény v ulicích Slyším sirény v ulicích Adrian McKinty

Sean je omlácenější, vyzrálejší, ale pořád stejně sarkastický a bystrý. Jen ta chuť zachraňovat svět a padnout za královnu mu nějak začíná chybět.Reálie 80. let v Irsku, ale autor ubral na politice a přidal na příběhu. Ten je sevřenější, vypointovanější, a pak si přijdou agenti - to se ne úplně povedlo.

Uteč! Uteč! Dagmar Česká

Někdy člověk před sebou musí utéct, aby se našel... Být cynikem, napíšu, že jediné, co tam chybí, jsou postižené děti. Jsem cynikem, ale líbí se mi tak křehkost příběhu a propracované postavy, jejichž příběh se vyjevuje postupně. Méně flashbacků by bylo lépe, někdy byly navíc a situace se stejně vyjevovala v dialozích. Oceňuji, že kniha nesklouzla do stereotypu červené knihovny.

29.10.2020 5 z 5

Smrt přichází na prohlídku Smrt přichází na prohlídku Anders de la Motte

Švédský Midsomer. Příběh zajímavý, logický a konec ve stylu ACh. Příjemné letní čtení.

21.12.2023 3 z 5

Dům na samotě Dům na samotě Michaela Klevisová

(SPOILER) Taková jednohubka na odpoledne. Na společenský román bez přesahu, prostě vražda a co za ní, na detektivku užvaněné a "přemýšlivé" postavy. Takhle nějak si představuji výsledek potlachu scénáristů Vražd v Midsomeru a Dobré Vody (jo, to je ten soci seriál o koních, ve kterém Lukáš Vaculík vyhraje Velkou pardubickou), když se jako na potvoru opozdí Dick Francis.

05.03.2022 2 z 5