Švihadlo

Sevřený, lakonický styl moderní prózy Švihadlo zcela přesně odpovídá i hlavnímu tématu, ke kterému se finský spisovatel Juha Seppälä vrací téměř pravidelně. Snaží se postihnout či zachytit hlavního hrdinu v okamžiku, kdy začíná propadat do stavu tísně, beznaděje či deprese. Jeho mysl zachvacuje pocit absolutního zmaru. Hledá východisko v bezvýchodnosti a nalézá řešení v neřešitelném. Švihadlo patří k nejpozoruhodnějšímu, co současná evropská prozaická tvorba může vnímavému čtenáři, jenž se zajímá o aktuální civilizační problémy této epochy, nabídnout....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/41_/41515/svihadlo-q2d-41515.jpg 4.339
Literatura světová, Novely
Vydáno, Volvox Globator

Hyppynaru, 1990

Kniha Švihadlo

derrry
30.10.2020

Severská deprese v neředěné formě. Jeden učitel na cestě nikam a s odhodláním, co nepřipustí cestu zpět. Jinak to nemohlo dopadnout, ale je to síla.
Všichni detektivkáři se můžou jít vycpat.

Terisek99
08.09.2020

Kniha nebyla špatná.

Alex_Jura
05.12.2018

Geniální. Autor nepotřebuje 500 stránek, aby vás totálně odrovnal a zmrazil. Četla jsem ji 2x - podruhé jen proto, abych si ověřila, že je taková, jaká se mi jevila po prvním dočtení. Je. A eště vo kus lepší.

MOu598
27.04.2017

Četla jsem v srpnu 2009. Můj komentář byl přesunut do diskuze u knihy.

Kexina
23.01.2017

Jedna z nejdepresivnějších knih, kterou jsem kdy četla. Ale nelze ji nedočíst.

paprickaa
23.11.2014

Dočetla jsem před pár okamžiky, možná těch okamžiků bylo víc než pár, bylo jich několik a možná ještě víc než několik, ale kniha se ve mně otiskla tak silně, že mi připadá jako bych ji vlastně ještě ani nedočetla.
Dokonale napsané dílo odrážející problém dnešní společnosti...
Člověk inteligentní, vzdělaný, vystudovaný - ovšem humanitní obor. Bez práce, ale za to s manželkou a malou dcerou.
Společnost ho nutí k nákupu nepotřebných věcí, které ale na listech reklamních letáků, a následně v očích dětí, vypadají nezbytně.
Kniha skýtá upřímnost, otcovskou lásku, perverzi, zvrácenost, misantropii a dokonale trefné postřehy vybízející k zamyšlení. Kniha je prolnuta ničivým pocitem prázdnoty, která se chvilkově zaplňuje pouze tím, že ON žije život někoho jiného.
Ale co když se ONA naučí číst...?

Koka
27.10.2013

Zoufalství, nicota, beznaděj. Nejděsivější příklad zmaru, bezvýchodnosti, jaký jsem snad kdy četla. Brilatně napsané, ale dnes z toho neusnu.

finská literatura

Juha Seppälä