Švihadlo

Švihadlo https://www.databazeknih.cz/img/books/41_/41515/bmid_svihadlo-q2d-41515.jpg 4 44 6

Sevřený, lakonický styl moderní prózy Švihadlo zcela přesně odpovídá i hlavnímu tématu, ke kterému se finský spisovatel Juha Seppälä vrací téměř pravidelně. Snaží se postihnout či zachytit hlavního hrdinu v okamžiku, kdy začíná propadat do stavu tísně, beznaděje či deprese. Jeho mysl zachvacuje pocit absolutního zmaru. Hledá východisko v bezvýchodnosti a nalézá řešení v neřešitelném. Švihadlo patří k nejpozoruhodnějšímu, co současná evropská prozaická tvorba může vnímavému čtenáři, jenž se zajímá o aktuální civilizační problémy této epochy, nabídnout.... celý text

Literatura světová Novely
Vydáno: , Volvox Globator

Hyppynaru , 1990

derrry
30.10.2020 5 z 5

Severská deprese v neředěné formě. Jeden učitel na cestě nikam a s odhodláním, co nepřipustí cestu zpět. Jinak to nemohlo dopadnout, ale je to síla.
Všichni detektivkáři se můžou jít vycpat.

Terisek99
08.09.2020 3 z 5

Kniha nebyla špatná.

Alex_Jura
05.12.2018 5 z 5

Geniální. Autor nepotřebuje 500 stránek, aby vás totálně odrovnal a zmrazil. Četla jsem ji 2x - podruhé jen proto, abych si ověřila, že je taková, jaká se mi jevila po prvním dočtení. Je. A eště vo kus lepší.

Kexina
23.01.2017 5 z 5

Jedna z nejdepresivnějších knih, kterou jsem kdy četla. Ale nelze ji nedočíst.

paprickaa
23.11.2014 5 z 5

Dočetla jsem před pár okamžiky, možná těch okamžiků bylo víc než pár, bylo jich několik a možná ještě víc než několik, ale kniha se ve mně otiskla tak silně, že mi připadá jako bych ji vlastně ještě ani nedočetla.
Dokonale napsané dílo odrážející problém dnešní společnosti...
Člověk inteligentní, vzdělaný, vystudovaný - ovšem humanitní obor. Bez práce, ale za to s manželkou a malou dcerou.
Společnost ho nutí k nákupu nepotřebných věcí, které ale na listech reklamních letáků, a následně v očích dětí, vypadají nezbytně.
Kniha skýtá upřímnost, otcovskou lásku, perverzi, zvrácenost, misantropii a dokonale trefné postřehy vybízející k zamyšlení. Kniha je prolnuta ničivým pocitem prázdnoty, která se chvilkově zaplňuje pouze tím, že ON žije život někoho jiného.
Ale co když se ONA naučí číst...?

Koka
27.10.2013 5 z 5

Zoufalství, nicota, beznaděj. Nejděsivější příklad zmaru, bezvýchodnosti, jaký jsem snad kdy četla. Brilatně napsané, ale dnes z toho neusnu.

deprese finská literatura ze života novely

Juha Seppälä
finská, 1956