de_baques de_baques komentáře u knih

Mafie v Praze Mafie v Praze Michal Viewegh

Paráda, kam se hrabou umělé severské detektivky s nevěrohodnými, bizarními zápletkami.

Autor nám v této knize předkládá zdánlivě složitý propletenec vztahů mezi lobbisty, podnikateli, politiky, novináři a policisty (stručně shrnuto Mafie), který ale rychle vykrystalizuje do logického souboje dobra a zla, kde se nedá věřit téměř nikomu. Děj je svižný, Standa Langross úžasný, možná jen konec zbytečně uspěchaný.

25.07.2018 5 z 5

Svět podle Garpa Svět podle Garpa John Irving

Po jediném Holdenovi z Kdo chytá v žitě, zde autor představuje celou plejádu vyšinutých jedinců, kteří se stali objetí vzorové idiotky (nikoli v lékařské terminologii) Jenny Fieldsové.

Kniha názorně ukazuje, jak život v takovéto rodině (narušená matka, otec nikde) tragicky ovlivňuje Garpovu povahu a neschopnost normálního života. Zpočátku zajímavý příběh se postupně dostává do roviny, kdy sledujeme osudy skupiny poblouzněných cvoků, kteří mění pohlaví, vyřezávají si jazyky, berou a přátelí se mezi sebou a jsou na svůj stav v podstatě pyšní.

Do toho nám autor jako vycpávku prodává nějaké své jiné nepovedené povídky pod fiktivní značkou T.S. Garpa a z románu se tak stává jakýsi mnohoznačný kompost, ve kterém si zřejmě dle mínění autora má každý najít co ho zaujme. Kniha ve své době jistě šokovala (záměrně - reklama zdarma) a stal se z ní hit, dnes, kdy už ztratila punc originality, jí pomáhá pouze jméno slavného autora.

20.07.2018 2 z 5

Let číslo TPA 545 Let číslo TPA 545 Michael Crichton

Výborná kniha, pátrání na které má Casey jen několik dní se podobá Případu dívky v tísni, tenhle styl zkrátka autorovi sedí

04.07.2018 5 z 5

Moc a sláva Moc a sláva Graham Greene

Tahle nenápadná kniha, byť se to nezdá, patří mezi nejlépe zpracovaná varování před progresivistickými levicovými utopiemi (které kolem nás i nyní utahují smyčku).

Na jedné straně zapálený poručík, který své subjektivní "štěstí" (všichni dostanou jídlo a vzdělání) ordinuje lidem násilím za cenu bezpočtu lidských životů (to je ta MOC) a na druhé straně odevzdaný kněz, který je obrazem všech lidských slabostí, ale který se zdánlivě nesmyslně dokáže nakonec obětovat pro věčnou spásu jediné duše (navíc násilníka a vraha) - (to je ta SLÁVA) a dodávám i naděje pro nás všechny.

26.06.2018 5 z 5

Smrt je vždycky osamělá Smrt je vždycky osamělá Ray Bradbury (p)

tohle měla být asi detektivka ve stylu noir s mystickými prvky, ale jak to napsat slušně, byl to dost otřesný blábol, za který i 2* jsou možná moc, postavy jsou zajímavé to je třeba uznat (i když je to, kriticky zhodnoceno, nevěrohodná snůška podivných kreatur), ale ten námět a zpracování příběhu? zbytečně potištěný papír

20.06.2018 2 z 5

Žebrák se stříbrnou holí Žebrák se stříbrnou holí Ludmila Vaňková

Téhle knize chybí k dobrému historickému románu velmi mnoho - předně si autorka vzala za cíl pokrýt poměrně dlouhé období - to samo o sobě nevadí, jenže když k tomu přidáte velmi mnoho rovnocenných hlavních postav, které se pohybují na řadě míst, tak z románu zbylo jen útržkovité poskakování z místa na místo od postavy k postavě, od události k události, občas se něco jakože proplete a vyústí to v teatrální romantický konec. Velmi slabé a to jsem myslel, že Romance o Závišovi bude z tohoto historického období nejslabší román, co jsem četl.

15.06.2018 2 z 5

Román o růži Román o růži Vlastimil Vondruška

jeden z velmi povedených dílů této nenáročné, oddychové série

08.06.2018 4 z 5

Případ dívky v tísni Případ dívky v tísni Michael Crichton

Tak tohle bylo velké a příjemné překvapení, svižný děj (který se ale nepodobá bezduchému filmovému scénáři jako u Dana Browna a podobných), dialogy mají logiku a tvoří podstatu knihy spolu s atraktivním lékařským prostředím.
Mladická chuť bouřit se proti autoritám se zde projevila v implicitní obhajobě neobhajitelných potratů (nebo ještě spíše lékařů, kteří se na nich podílí), ale paradoxně i díky tomu částečnému záporáctví působí jeho postavy velmi opravdově.

01.06.2018 5 z 5

Klient Klient John Grisham

Tak tohle bylo zklamání, autor mě nalákal knihou A je čas zabíjet, tak jsem očekával solidní vyprávění s kriminální zápletkou, bohužel postavy byly umělé a nezajímavé, děj velmi fádní a celkové vyznění tragicky nudné.

30.05.2018 2 z 5

Kdo chytá v žitě Kdo chytá v žitě J. D. Salinger (p)

Ve své době jistě rozporuplně přijatá kniha. Svěží, vtipná a nápaditá - bohužel jen v první třetině - následuje postupný úpadek, rozvleklost, opakování schématu. Holden je ukňouraný chcípáček, který si neváží štěstí jaké má, což je myslím velmi dobrý pratyp pro několik posledních univerzitních generací nejenom v usa. Je symptomem současnosti, že tato kniha je v některých popisech otevřenější než by si dnešní mainstreamový autor mohl dovolit, zvrhlík je zde vykreslen jako zvrhlík, děvka jako děvka apod. Jedna hvězda dolů za to, že autor neudržel nastavenou laťku v celé knize.

25.05.2018 4 z 5

Kapucínská krypta Kapucínská krypta Joseph Roth

Výborná kniha, zvláště zde vyniká autorova schopnost vytvořit takřka neuvěřitelné postavy s prapodivnými vlastnostmi, které však působivě zapadají do příběhu a nepůsobí vůbec uměle. Tragický konec fungujícího soustátí R-U je dodnes záměrně zapomenutou a překrývanou kapitolou středoevropských dějin.

23.05.2018 5 z 5

Warleggan - Nad propastí Warleggan - Nad propastí Winston Graham

Jsem zvědavý na další díl, autor se každým dílem zlepšuje. Kniha se čte velmi dobře, je plná zvratů, napětí a očekávání. Nebylo by marné, kdyby do každého dílu vytiskli schématickou mapku, aby se člověk lépe zorientoval v místních názvech, šlechtických sídlech apod.

18.05.2018 5 z 5

Tankový prapor Tankový prapor Josef Škvorecký

narozdíl od předchozích knih s Dannym, zde autor vynechal optimistickou linku a vše je pouze sled absurdností odehrávající se v armádě 50. let, Danny je zde silně upozaděn a dílo byť by mělo být vtipné je svým vyzněním spíše smutné, kdo se trochu orientuje v předpisech, programech a agendách EU najde v jejich absurdnosti silnou paralelu a zjistí, že dnes je situace ještě smutnější, bohužel

09.05.2018 4 z 5

Metro 2033 Metro 2033 Dmitry Glukhovsky

příběh dobrý, řada pozitiv zmíněných v ostatních komentářích, jenom bych neocenil poslední třetinu, která místo gradace napětí přinášela jenom neustálé prodlužování rozuzlení

30.04.2018 4 z 5

Jeremy Poldark - Nový začátek Jeremy Poldark - Nový začátek Winston Graham

Autor se postupně zlepšuje, strohé ploché popisy už zde jsou barvitější a košatější. Je to moc pěkná oddychová četba.

06.04.2018 5 z 5

Demelza - Dáma z chatrče Demelza - Dáma z chatrče Winston Graham

Řekl bych to takto: není to literární perla, autor není žádný Škvorecký, ale v kombinaci s nedávno shlédnutým seriálem se mi to přes to všechno líbilo a jako oddychová četba je to hodně nadstandardní.

20.03.2018 5 z 5

Prokletí Salemu Prokletí Salemu Stephen King

Pro čtenáře, kteří četli Stokerův originál je tato kniha pouze vykradenou výlohou bez kouzla původního díla.

05.03.2018 3 z 5

Prima sezóna Prima sezóna Josef Škvorecký

Opět jedna výborná kniha od pana Škvoreckého, ukazuje zde, že i z hořkostí mladých let zbydou s odstupem nostalgicky krásné vzpomínky, byť se odehrávají v protektorátní bublině. Danny je sympatická, velmi lidská a uvěřitelná postava.

23.02.2018 5 z 5

Planeta opic Planeta opic Pierre Boulle

Kniha, která byla zkompromitována filmovým zpracováním, ve kterém zcela chybí autorova klíčová myšlenka - totiž, že zpohodlnění lidstva povede k jeho nahrazení - zde opicemi, v širším kontextu je to podobenství platné hlavně pro současnou euroatlantickou civilizaci, která už pár let koketuje např. se zavedením Automatického příjmu pro každého bez nutnosti pracovat, neboli korupce obyvatel přivedená k absurdnosti. Přečtěte si knihu a přemýšlejte o tom znovu.

14.02.2018 5 z 5

Zloději ostatků Zloději ostatků Vlastimil Vondruška

Opět skvělý příběh se všemi přednostmi i nedostatky, které autor a jeho styl mají. Martin se tentokrát projevoval více jako člověk, musel se vyrovnat s definitivní ztrátou, kterou už mu nová suknice nenahradila. Autor se zde dokonce oprostil od primitivní démonizace inkvizice a církve a zlo vkládal tam, kde opravdu bývá, v konkrétních obyčejných lidech.

06.02.2018 5 z 5