de_baques de_baques komentáře u knih

Loď mrtvých Loď mrtvých Bruno Traven

+ kombinace absurdních situací s vážnou tématikou
+ výborně vykreslené prostředí práce na tkzv. lodi mrtvých
+ kritika nesmyslných byrokraticko bezpečnostních opatření, které pouze šikanují slušné obyvatele (kdyby žil dnes tak by psal o Patriot a Freedom Act v USA apod. nesmyslech v zemích EU)

16.06.2015 4 z 5

Psohlavci Psohlavci Alois Jirásek

+ dialogy v chodském nářečí jsou sice zpočátku obtížné, ale dotváří specifický charakter "chodováků" v knize
+ velmi dobře zpracovaný historický příběh
+ melancholické vyznění
- vzhledem k malému rozsahu knihy (cca 270 str.) se autor věnoval až příliš mnoha postavám a dílčím zápletkám.

04.06.2015 4 z 5

Lidé jako bozi Lidé jako bozi Herbert George Wells

+ originální vyprávění v duchu průkopníků science fiction
+ aktuální platnost - děsivá vize dopadů sociálního inženýrství jako vystřiženého z programů současné OSN a EU (depopulační programy atd.)
+ skvělá scéna útěku hlavního hrdiny z hradu na skalní výspě
- snaha uplatnit své politicko-utopistické názory v textu za každou cenu
- občas by stačilo méně popisnosti na úkor dějovosti

03.06.2015 4 z 5

Sedm krejcarů Sedm krejcarů Zsigmond Móricz

+ Překvapivě zajímavé a čtivé příběhy
+ Výborné popisy svérázných odlišností především pastevců ovcí
- Nestejná úroveň vybraných povídek
- Občas se námět včetně vyústění trochu opakuje

22.05.2015 4 z 5

Smutek poručíka Borůvky Smutek poručíka Borůvky Josef Škvorecký

+ vzájemné propojení jednotlivých případů a osudů hlavních postav
+ překvapivá vyústění
+ velmi živě a věrohodně popsané postavy
- občas až moc přitažené za vlasy (ale do celkového stylu knihy to vlastně zapadá)

22.05.2015 4 z 5

Matyášův meč Matyášův meč Miloš Václav Kratochvíl

+ Čtivá historie podhoubí 30-leté války a jejich hlavních fází
+ Odlišný pohled na stejné události (srovnej např. s Mistrem Kampanem)
+ Truchlivé finále životní pouti
- Příliš mnoho událostí na pouhých 300 stránek
- Zkratkovitost a útržkovitost jednotlivých scén
- Nedostatečné vykreslení vedlejších postav

06.05.2015 4 z 5

Život na Mississippi Život na Mississippi Mark Twain (p)

+ zajímavé prostředí
+ úsměvné a čtivé vyprávění
- některé příběhy byly jako z rychlíku a zasloužily by delší rozpracování

29.04.2015 4 z 5

Modravá města Modravá města Alexej Nikolajevič Tolstoj

+ psychologie postav
+ nevšední zápletky
- povídka Zmije 80% zbylé 2 tak 40%

24.04.2015 3 z 5

Mistr Kampanus Mistr Kampanus Zikmund Winter

+ Velmi čtivá druhá polovina knihy
+ Výborný popis bitvy na Bílé hoře a následného obsazení Prahy
+ snaha o ne úplně tendenční pojetí dobra a zla (evangelíci x katolíci)
- rozvleklá první část
- slabší popisy postav (příliš mnoho postav)
- spíše beletrizující popis historických událostí bez silné dějové linie

22.04.2015 4 z 5

Moll Flandersová Moll Flandersová Daniel Defoe

+ zajímavý, čtivý příběh
+ dějový spád
+ náhled do tehdejšího způsobu života
- zkratkovité popisy postav
- řada nepravděpodobných zvratů a náhod
- žádná postava románu mi nepřirostla k srdci

03.04.2015 3 z 5

Bug Jargal Bug Jargal Victor Hugo

jedno z těch méně známých autorových děl vypráví barvitě o vzpouře otroků na Haiti. Kniha je velmi čtivá a má určité stylové podobnosti s některými romány Dumase st. a později Julese Verna.

31.03.2015 4 z 5

Kořist Kořist Émile Zola

Stěžejní kulisou románu je fascinující přestavba Paříže a spekulace s pozemky a vším možným, která ji doprovází - ale klidně si tam můžete dosadit místo Paříže Prahu posledních 20 let a román je najednou opět zoufale aktuální...

31.03.2015 3 z 5

Dílo Dílo Émile Zola

Kniha o uměleckém zanícení a touze prosadit svůj vlastní, svobodný pohled na umění. Předlohu si vzal Zola ze skutečných událostí kolem alternativního Salónu odmítnutých. Tragický příběh mladých milenců není žádná love story, ale jak jsme u Zoly zvyklí - naturalisticky vykreslený souboj s pokrytectvím, bídou a vlastními nedostatky.

Štěstí Rougonů Štěstí Rougonů Émile Zola

Určitě neprávem opomenutý úvod do Rougon-Maquartů. Kniha je velmi čtivá, se silným příběhem, a pro pochopení celé série románů v mnohém i klíčová.

30.03.2015 5 z 5

Hřích abbého Moureta Hřích abbého Moureta Émile Zola

Kniha má fantastickou atmosféru. Neuvěřitelný popis zahrady, která tvoří samostatný svět. Samozřejmě v některých pasážích je možná popisná rozvláčnost až za hranou, ale to záleží na vkusu. Určitě to není vhodná kniha pro čtenáře, který vyžaduje silnou dějovou linii (ten ať zvolí Člověk bestie apod.)

Břicho Paříže Břicho Paříže Émile Zola

Jeden z prvních románů, které jsem od Zoly četl. Výborný i když některé další romány jsou ještě o třídu lepší.

Deník morového roku Deník morového roku Daniel Defoe

Výborná kniha, velmi čtivý a poutavý popis průběhu moru od samotného prvopočátku až po vrcholící katastrofu. Pro dnešního čtenáře, který už nic podobného v Evropě nemohl zažít je to v podstatě hororové vyprávění.

27.03.2015 5 z 5

Vidiny Vidiny Ivan Cankar

Zajímavá kniha, ke které se asi nebudu vracet, ale na relativně obyčejném vypravování se dá seznámit s autorovým stylem.

27.03.2015 3 z 5

Lucien Leuwen Lucien Leuwen Stendhal (p)

Kniha se mi velmi líbila, první část jsem znal z výborného desetidílného rozhlasového zpracování. Druhá polovina knihy částečně trpěla nedokončeností díla jako celku, ale na dějové zajímavosti a rozpracování psychologie postav to zase tak negativní vliv nemělo.

26.03.2015 4 z 5

Gornostaj Gornostaj Václav Kaplický

Velmi čtivá kniha, která si klade za cíl odstranění pozlátka a nekritického hrdinského mýtu o československých dobrovolnických jednotkách v Rusku - později známých jako legionáři.

26.03.2015 5 z 5