de_baques de_baques komentáře u knih

Bílá růže Bílá růže Bruno Traven

Zajímavá a trochu rozporuplná kniha. Na jedné straně velmi čtivý příběh, který autor celou dobu koncipoval jako tvrdou (a jednostranou) kritiku kapitalismu, na druhé straně v závěru došlo na určitý obrat, ve kterém je přiznáno, že to k čemu celý děj směřoval - prodej Rosy Blancy - vlastně ty lidi až zas tolik nemrzel. Popis pokrytectví a podvodů americké smetánky za dob prohibice asi nikoho zvlášť nepřekvapí nicméně metody a detailní postupy v knize popsané jsou velmi zajímavé.

05.02.2016 4 z 5

Trampoty pana Humbla Trampoty pana Humbla Vladimír Neff

Neuvěřitelně čtivá a hlavně poučná kniha o tom, jak bezpáteřní jedinec dokáže relativně úspěšně proplouvat turbulentními změnami českých dějin od první republiky až do 60. let a a nadto být vnitřně přesvědčen o pevnosti svého charakteru. Dějově jde samozřejmě o extrémní nadsázku v extrémních dobách, ale nevím proč mi při dočítání knihy přišla podobnost Karla Humbla a současného českého předsedy vlády jako extrémně přiléhavá. Děsivé

29.01.2016 5 z 5

Pan Amanuensis na venku Pan Amanuensis na venku František Jaromír Rubeš

Krásná a dodnes vtipná kniha (především si tropí žerty z módního romantismu) se zajímavou zápletkou a inteligentním vyústěním. Stojí za přečtení

14.01.2016 5 z 5

Stephen King jde do kina Stephen King jde do kina Stephen King

kupodivu nejslabší částí byla hned první povídka 1408, zbytek vynikající

12.01.2016 4 z 5

Autobus sebevrahů Autobus sebevrahů Arto Paasilinna

opět povedené dílo, není to ale nic nového ani neočekávaného - autor sází na obdobné vypravěčské postupy a tragikomické postavy jako v jiných románech

12.01.2016 4 z 5

Vše pro firmu Vše pro firmu Karel Poláček

je to taková skromnější variace Saturnina, knížku člověk přečte jedním dechem a určitě v něm zanechá pozitivní dojem

22.12.2015 5 z 5

Pád Cařihradu Pád Cařihradu Mika Waltari

Opravdu vynikající kniha, příběh velmi rychle vtáhne čtenáře do děje a zrychlující se spád událostí, které směřují do neodvratné katastrofy je mistrovským vyprávěním o statečnosti a zradě na straně řecko-janovsko-benátské a touze po moci a krutosti na straně turecké.

21.12.2015 5 z 5

Ad hoc! Ad hoc! Karel Matěj Čapek-Chod

Soubor několika kratších povídek a jedné novely-Dcera Jairova. Všechna díla mají určitý vztah k první světové válce, ve smyslu ovlivnění života jednotlivce krutostí a nesmyslností událostí. Čapek popisuje se syrovou jednoduchostí akty válečné krutosti (srbská "fronta") v konfrontaci s běžnými lidskými vztahy a starostmi,které válka nepřímo vyvolala nebo fatálně ovlivnila.

29.11.2015 4 z 5

Doktor Spánek Doktor Spánek Stephen King

Velmi dobře zpracované osudy "starého" známého hrdiny z Osvícení. Snad jen poznámka k závěru, kdy příběh zas až tak moc negraduje ani se neobjeví nic zvlášť překvapivého, jak jsem byl zvyklý z jiných knih.

18.11.2015 4 z 5

Povídky karlštejnského havrana Povídky karlštejnského havrana Václav Beneš Třebízský

Opravdu velmi dobře a čtivě zpracované historické obrazy, které vynikají především svojí reálností - kromě motivů nenaplněné lásky, zde hraje hlavní roli faleš, nenávist, závist a všudypřítomná krutost doby. Havranovo vyprávění působí jako výborný tmel k takto koncipovaným povídkám a je jen velká škoda, že jich autor nepřipojil více.

26.10.2015 5 z 5

Moderní upíři Moderní upíři Jakub Arbes

+ výborně postavená zápletka s opravdu nečekaným rozuzlením
+ svěží dialogy, které podporuje uzavřený rámec děje odehrávající se v necelých dvou dnech
+ logická, velmi dobře propracovaná souvislost mezi jednotlivými větvemi příběhu
+++ největším plusem je neuvěřitelná aktuálnost díla včetně detailů finančních machinací, jakoby to napsal současný autor o dnešních "kmotrech" (které Arbes nazývá moderními upíry)

26.10.2015 5 z 5

Fiasko Fiasko Stanisław Lem

+ mrazivé zpodobnění cizího světa
+ propracované vědecko technické ztvárnění fungování kosmické loďe apod.
+ velmi zajímavé aplikace teorie her
- někdy až přiliš přetechnizované, přeteoretizované, zkrátka příliš mnoho složitých teorií a smyšlených pojmů na dm čtvereční textu občas unavovalo.

12.10.2015 4 z 5

Červená tráva Červená tráva Boris Vian

sled bláznivých dialogů a nesouvislých událostí, chybí pojítko, nevidím smysl...za několik (2-3) nápaditých slovních obratů aspoň 1 hvězdička

10.09.2015 1 z 5

Židovská válka Židovská válka Lion Feuchtwanger

Autor opět nezklamal, těším se na další dva díly. Snad jediná připomínka je k nedotaženému vykreslení některých stěžejních událostí - např. pád Jeruzaléma.

08.09.2015 4 z 5

Cantervillské strašidlo / Obraz Doriana Graye Cantervillské strašidlo / Obraz Doriana Graye Oscar Wilde

Pokud jde o Obraz D.G. připomíná mi stylem některá díla od E.A Poe. Je to poměrně zajímavé vyprávění s originálním stylem a s jasným poselstvím. Ostatní povídky v knize nedosahují úrovně Obrazu.

18.08.2015 4 z 5

Hrdí a svobodní Hrdí a svobodní Howard Fast

Zajímavý pohled na úsek historie války za nezávislost budoucích USA, tak jak si ji v učebnicích nikdy nepřečtete. Zde se dozvíte, kdo vlastně vybojoval nezávislost.

31.07.2015 4 z 5

Rozvrat Rozvrat Émile Zola

+ Výborná historická exkurze přímo doprostřed válečného běsnění - Sedan + Pařížská komuna
- Na Zolu nezvykle dlouhé a opakující se popisy přesunů vojska sem a tam - nicméně knize to neubírá na celkové kvalitě.

31.07.2015 4 z 5

Dopisy poslance bavorského zemského sněmu Dopisy poslance bavorského zemského sněmu Ludwig Thoma

Jednoznačně doporučuji, jedna z nejvtipnějších knih co jsem kdy četl. Výborné je i rozhlasové zpracování.

17.07.2015 5 z 5

Paměti – z galejníka policejním náčelníkem Paměti – z galejníka policejním náčelníkem Eugène François Vidocq

Zajímavé i když trochu jednoduché čtení. Neuvěřitelný sled desítek útěků a stále se opakujících zápletek tvoří první část knihy. Ve druhé pak člověk neví jestli větší vyvrhelové jsou zločinci, které Vidocq namnoze ospravedlňuje a nebo policisté, kteří se ho už jako velitele protizločinecké brigády neustále snaží dostat zpátky mezi zločince.

29.06.2015 3 z 5

Fata Morgana Fata Morgana Mychajlo Mychajlovyč Kocjubynskyj

Příběh vypráví o touze prostých vesničanů po trošce vlastní půdy a úlevě z dřiny na panských statcích. Konkrétně kniha popisuje z českého pohledu málo známé údáslosti na Ukrajině sklonku carské vlády, kdy se vzbouřily celé vesnice a povstání museli krvavě potlačit kozáci.
Velké pozitivum příběhu je jeho realističnost - není zde schématičnost dobra a zla. Krvavý závěr obstarají na vybraných obyvatelích sami vesničané v touze zachránit sami sebe a skromný majetek před kozáckým pleněním.

16.06.2015 4 z 5